Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum astup gaura din sistem?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Salutare.

Am observat ca multi forumisti folosesc  o eticheta pe care eu, ca un natarau, stau  si imi citesc ip-ul si alte detalii despre sistemul meu de operare. Nu sint expert in computere; am toate update-urile la zi, am si antivirus cu firewall (panda 2005). Nu am insa sp1 si nici sp2.

Din moment ce mi se afla cu atita usurinta datele, banuiesc ca am mari gauri in sistem.

Va rog sa imi dati citeva indicii cum sa procedez sa remediez aceste deficiente...
Multumesc.

#2
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Aia cu "Your ip is.....  and you are using bla bla bla..." nu-i nimic, sunt transmise de browser si nu-ti citeste alt user de pe forum ip-ul, sistemul de operare, providerul si browserul.

Edited by Inginerul, 22 April 2005 - 08:10.


#3
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
:P  adica absolut oricare care ii citeste postul lui X cu astfel de eticheta isi vede propriul IP si detalii... si in nici un caz tu pe ale altuia sau altfel

#4
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Am priceput... totusi, browserul asta - care banuiesc ca este IE 6, caci asta folosesc, plimba cu el cam multe informatii despre utilizator, iar unul priceput tare poate intra cu usurinta in baza de date a providerului si sa afle, in baza acestui ip, cam tot ce se poate afla despre un user.

Folosirea altui browser, ca netscape sau opera, elimina acest incovenient, sau este una din "obligatiile" sale de browser de a prezenta informatiile astea peste tot unde utilizatorul isi baga nasul?

Multumesc.

#5
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004
Si eu am ridicat aceasta problema dar mi s-a raspuns in 2 peri.
Nici un alt browser nu poate elimina acest inconvenient deoarece este determinat de
un program instalat in calculatorul unor forum-isti pe care ii amuza acest 'joc'.
Desigur ca putin le pasa de faptul ca pe alti useri ii deranjeaza aceasta situatie pe care  eu o consider un abuz, in fond nimeni n-are dreptul 'sa-mi arate' IP-ul fara consimtamantul meu si atata timp cat eu n-am cerut asta .Oricum , din cate am observat eu ca se procedeaza pe acest forum , nu se va rezolva acest inconvenient , asa cum nu s-au rezolvat nici multe altele.

#6
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004
[quote name='gaskoe' date='Apr 22 2005, 15:24']
Revin cu mentiunea ca trebuia sa ridici aceasta problema la sectiunea 'Software' (parerea mea) si nu la 'Antivirus '. In alta ordine de idei , fiindca tot a venit vorba despre 'sectiuni' , sa stii ca la Antivirus vei gasi intotdeauna raspuns si ajutor , ceea ce nu se poate spune (neaparat) despre celelalte.

#7
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
valeu, ce frustrare  :huh:  ... hai sa mai explic o data (desi Celestin a facut-o si sunt convins ca mai gasesti si alte topicuri pe tema asta)

- nu este vorba de un program instalat in calculatorul nimanui !
- imaginea respectiva este un link catre o imagine creata dinamic, de catre un site extern. Practic, user-ul respectiv are in semnatura un link catre www.blah-blah.com unde ruleaza un script care capteaza informatiile trimise de browser-ul tau si le transforma intr-o imagine customizata care este apoi afisata in pagina de forum
- ce inseamna asta:
1. imaginea respectiva contine informatii legitime, trimise de browser-ul tau catre orice site de pe Internet care face request-ul corespunzator.
2. imaginea cu IP-ul tau si sistemul de operare este vizibila NUMAI pentru tine. Daca Gigel acceseaza forumul si se incarca pagina cu semnatura respectiva atunci va vedea IP-ul sau, sistemul sau de operare, etc ... NU INSEAMNA CA EU (al treilea forumist, de exemplu) voi vedea aceste informatii despre tine sau Gigel; la randul meu, imi va afisa detalii despre mine, ptr. ca imaginea este creata DINAMIC
3. Nu este o incalcare de privacy; browserele trimit aceste informatii (gen versiune OS, versiune browser) in scopuri STATISTICE ! La fel de bine un site trebuie sa stie IP-ul tau ca sa poata realiza comunicatia.... Dupa cum am explicat aceste informatii sunt vizibile numai pentru tine si site-ul cu care comunici, ATAT !
4. Poti sa creezi si tu o semnatura customizata pe unul din miile de site-uri care ofera acest serviciu (e.g. www.danasoft.com ).
Inca o data: NU REPREZINTA O LIPSA DE SECURITATE/PRIVACY !

Finally, nu va mai repeziti sa acuzati ... toata povestea este o gluma pe care unii useri o gasesc amuzanta ... Moderatorii nu au de ce sa intervina in povestea asta deoarece nu este nimic ILEGAL/DAUNATOR !

Edited by PreTXT, 23 April 2005 - 09:51.


#8
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
1.Din curiozitate as vrea sa citesc textul de lege care interzice si sanctioneaza afisarea propriului IP, fara consimtamantul user-ulul, in conditiile in care nimeni in afara de el nu va vedea ce este afisat acolo. Poate pui un link...
2.Mergeti frumusel la Atomintersoft, alegeti-va un proxy si testati-l.
3.Downloadati asta, vedeti asta, apoi cautati sa aplicati niste sfaturi.
Si sa spui ca "Nici un alt browser nu poate elimina acest inconvenient ", cand si IE poate fi facut sa nu mai trimita nimic...

#9
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Sal ! Zi si tu daca stii cum faci setarile la browsere sa nu mai trimita date despre comp la site-uri , te rog (sau ma rog cine stie ) . Multumesc anticipat .

#10
UNBREAKABLE

UNBREAKABLE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 07.12.2004
Desi nu este nici un risc de securitate si eu personal nu vad rostul...
Poti folosi Firefox si extensia User Agent Switcher 0.6.5 cu setarea "Stealth" pt. a ascunde informatiile despre browser si sistemul de operare.

[ http://img253.echo.cx/img253/9879/useragent2fs.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Inainte:
[ http://img253.echo.cx/img253/6348/inainte6is.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa:
[ http://img253.echo.cx/img253/2595/dupa6hs.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by UNBREAKABLE, 23 April 2005 - 11:31.


#11
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004
[quote name='PreTXT' date='Apr 23 2005, 09:42'][/quote]
Stiu ca browserul trimite anumite  informatii catre site-urile  accesate , stiu si faptul ca doar eu imi vad IP-ul (desi nimeni nu-mi poate da certitudinea asta) , ceea ce  nu pricep eu este cine ii da dreptul lui 'Gigel' sa foloseasca o 'semnatura customizata' sau '
un link spre o imagine creata dinamic' de catre nu stiu care site extern  , ca sa-mi ofere mie un 'serviciu' nesolicitat. Ceea ce unora li se pare amuzant , altora li se pare stresant. Mie de exemplu imi da o sentiment de disconfort si de insecuritate.

[quote name='dpar' date='Apr 23 2005, 09:53']
Legea pe care o soliciti nu a fost inca publicata pe internet , de fapt cred ca este o lege nescrisa , dar iti sugerez s-o cauti tu printre cei 7 (ani).
Din cate stiu eu se refera (printre altele) si la libertatea personala care iti impune sa te 'intinzi' doar pana la limita unde nu lezezi libertatea altuia (de a-si vedea sau nu propriul IP  aratat de altcineva , in cazul nostru).

#12
sir.roko

sir.roko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 20.09.2004

Quote

Mie de exemplu imi da o sentiment de disconfort si de insecuritate.
Pai poate doar iti aduce aminte ca netu' e plin de pericole ... asta nefiind totusi unul din ele  :lol:

#13
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Dar la mine dupa ce am instalat dracia aia nu apare optiunea aia cu stealth ci  numai cele trei de deasupra cu numele si tipul browserelor . Si mai e o chestie poate nu m-am exprimat eu bine dar vreau sa stiu daca sunt metode de ascundere clasice adica din setarile browserelor nu cu programele & co .

#14
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
drobul de sare...  mare vrajeala, ce daca stie cu ce browser navighezi? sau IP-ul?  unele aplicatii cer detalii de la browser ca sa stie ce sa-ti trimita in el. ip-ul ti-l vede orice server pe care intri, n-ai cum sa-l ascunzi...  astea sa fie ultimile gauri de securitate ale sistemului vostru! sa fiti voi sanatosi ca sunt altele mult mai mari si mai periculoase.!

#15
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.01.2005
Prietene @add poate nu stii ..(nici o problema ca nimeni nu stie totul )dar cunoscindu-ti tipul de browser si sistemul de operare ti se poate pregati si executa un atac de proportii . Probabil ai auzit de ControleleActiveX sau de java sau de .COM etc ,sunt numai citeva aplicatii care stau la baza unora dintre cele mai feroce atacuri . Asa ca eu incerc sa ma protejez si sunt de acord sa incerc sa nu imi mai poata fi citite datele astea .

#16
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Problema e minora nu stiu de ce va tot dati cu parerea tot cei care nu cunosc.
E imposibil sa-ti ascunzi ip(exceptand faptul in care folosesti proxy sau spoofing).
Daca a-ti sti bine protocolul tcpip pe care il foloseste internetul v-ati da seama ca va agitati degeaba ca un browser va arata ip-ul.
Este destul de simplu de a afla ip-ul cuiva care acceseaza un site de exemplu sau orice alt serviciu care foloseste protocolul tcpip. Ip-ul nu se poate ascunde tocmai pentru ca este folosit de tcpip, este in headerul oricarui pachet trimis sau receptionat. Este usor de descoperit ip senderului, sunt destule programe care pot face lucrul asta. Un exemplu simplu: daca eu vreau sa accesez un site au loc mai multe etape prin care se stabileste conexiunea, prima este asa-numita three-way -handshake prin care se stabileste o conexiune virtuala intre sender si reciever, apoi datele trimise trec prin cele patru straturi ale protocoluli tcpip, fiecare strat punand un anumit header(informatie necesara pentru a realiza un transfer de date), printre care si ip-u. Este deci imposibil sa ascunzi ip in momentul in care accesezi un sitepentru ca frame-l trimis poate fi usor "dezbracat" de date de cei care stiu cum.
Nu are rost sa intru in detalii cei care cunosc retele si diverse protocoale stiu despre ce vorbesc. Problema cu browserul care va arata ip-ul este una falsa tocmai pentru ca nu cunoasteti protocolul internetului si metoda prin care se realizeaza acest transfer de date.
In concluzie nu va agitati degeaba si gasiti probleme acolo unde nu exista.
Informati-va,documentati-va si apoi vorbiti.
Scuzati eventuala incoerenta.

#17
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004

se7enports, on Apr 23 2005, 16:56, said:

Informati-va,documentati-va si apoi vorbiti.
Eu una iti scuz 'eventuala' incoerenta,  greselile de ortografie (gen  'Daca a-ti sti....) precum si aerul de superioritate cu care ne oferi niste informatii banale pe care le stim cu totii , de pe google sau de aiurea. Problema este ca de fapt tu n-ai priceput subiectul controversei noastre , motiv pentru care iti recomand (calduros) sa citesti cu atentie intregul thread.

#18
mesteru

mesteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.01.2005
De ce esti asa sigur ca noi suntem o gramada de prosti care nu stim cei aia o stiva tcp/ip sau ce inseamna o conexiune syn ->syn/ack->ack ?
Este adevarat ca  nu are rost sa ascunzi ip-ul  dar browseru si sistemul de operare e vital sa ti-l ascunzi prietene pt ca altfel ti se intimpla ce am scris eu mai sus .Daca nu stii ce inseamna un atac ddos sau ce riscuri reprezinta scripturile din ActivX ,etc , eu zic sa te mai documentezi inainte sa vii aici sa vorbesti , OK?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate