Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

emitere factura PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Iti faceai una in Excel/Word de cand tot cauti...

#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Ei, nu caut in fiecare zi... :rolleyes:  Ideea e ca habar nu am sa lucrez in Excel si nu stiu daca e buna oricare forma de factura fiscala ca pe net am vazut o multime insa fiecare cu dificultatile ei (pentru mine).

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Modele or fi multe, dar daca respecta continutul minimal e ok.
Ai mai jos formularul si explicatii:
http://www.finanteha...fp1040_2004.htm

#22
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
O ultima nelamurire: am gasit un soft care genereaza factura cu sau fara chitante. Am eliberat factura si am printat-o insa din pacate am inteles ca o chitanta nu poate avea valoare mai mare de 5000 lei. Softul genereaza chitanta odata cu factura, m-as descurca sa eliberez chitanta cu ajutorul acelui soft insa nu pot folosi chitantierul de la PFA pentru acest lucru? Adica sa tai 4 chitante succesive de cca 4000 lei pentru a corespunde cu valoarea facturii de 16000 lei? Cred ca nu vedeam padurea din cauza copacilor. :rolleyes:

#23
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postdanghetau, on 21st February 2012, 13:36, said:

O ultima nelamurire: am gasit un soft care genereaza factura cu sau fara chitante. Am eliberat factura si am printat-o insa din pacate am inteles ca o chitanta nu poate avea valoare mai mare de 5000 lei. Softul genereaza chitanta odata cu factura, m-as descurca sa eliberez chitanta cu ajutorul acelui soft insa nu pot folosi chitantierul de la PFA pentru acest lucru? Adica sa tai 4 chitante succesive de cca 4000 lei pentru a corespunde cu valoarea facturii de 16000 lei? Cred ca nu vedeam padurea din cauza copacilor. :rolleyes:

Nu. Tot ceea ce depaseste suma de 5000 RON se plateste numai prin instrumente bancare.

Singurul lucru pe marginea caruia poti sa te certi cu inspectorii ANAF este ca in lege se specifica "operațiunile de incasari și plati intre persoanele juridice", iar legal PFA nu este persoana juridica.

#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Inseamna ca trebuie sa impart acea factura in 4 si sa emit chitanta pentru fiecare. Ei bine, chitantele pot fi ale PFAului, cele pe care le emit clientilor pentru activitatile prestate? Factura va aparea de fapt compusa din 4 coli care au serii succesive si acelasi obiect de vinzare, autoturismul; la Primarie am inteles ca trebuie factura ori eu daca am 4 merg cu toate?

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Facturi care sa nu depaseasca 5000 lei si chitante de care vrei. Vezi sa fie in zile diferite. Scrii si tu acolo: transa 1 etc.

Edited by neagu_laurentiu, 21 February 2012 - 13:51.


#26
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postdanghetau, on 21st February 2012, 14:31, said:

Inseamna ca trebuie sa impart acea factura in 4 si sa emit chitanta pentru fiecare. Ei bine, chitantele pot fi ale PFAului, cele pe care le emit clientilor pentru activitatile prestate? Factura va aparea de fapt compusa din 4 coli care au serii succesive si acelasi obiect de vinzare, autoturismul; la Primarie am inteles ca trebuie factura ori eu daca am 4 merg cu toate?

Stai putin, nu ai zis ca vrei sa vinzi masina de pe PFA catre persoana fizica? Atunci sigur nu ai treaba cu limita de 5000 lei.

#27
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Ultimele doua raspunsuri m-au confuzat total.

#28
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Uite un formular de factura + chitanta folosit de mine.


Factura o faci pe valoarea de 16000 lei. Iar din moment ce o vinzi catre o persoana fizica, nu ai treaba cu limita de 5000 lei care poate fi achitata cash.

Attached Files


Edited by robbie_ro, 21 February 2012 - 14:37.


#29
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Factura o am deja facuta si este pe 15.000 lei insa nu e problema sa emit alta. Acel soft poate emite si chitanta sub factura. Fac asta sau nu? Eu sint PFA si-mi vind masina tot mie ca persoana fizica. In cazul in care nu se poate ce am spus mai sus, pot folosi chitantierul de la PFA sau nu? Intr-o chitanta unica sau nu? Factura unica sau nu...?
Cel mai simplu ar fi sa emit factura care are in subsol si chitanta. Apoi ar fi usor sa emit o factura si sa ma folosesc de chitantierul de la PFA (ca pentru emiterea oricarei chitante catre clienti) pentru o chitanta unica sau impartita.

#30
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postdanghetau, on 21st February 2012, 15:50, said:

Factura o am deja facuta si este pe 15.000 lei insa nu e problema sa emit alta. Acel soft poate emite si chitanta sub factura. Fac asta sau nu? Eu sint PFA si-mi vind masina tot mie ca persoana fizica. In cazul in care nu se poate ce am spus mai sus, pot folosi chitantierul de la PFA sau nu? Intr-o chitanta unica sau nu? Factura unica sau nu...?
Cel mai simplu ar fi sa emit factura care are in subsol si chitanta. Apoi ar fi usor sa emit o factura si sa ma folosesc de chitantierul de la PFA (ca pentru emiterea oricarei chitante catre clienti) pentru o chitanta unica sau impartita.

Factura unica, chitanta unica. Nu conteaza sursa tipizatului.

Listeaza factura si foloseste chitantierul de la PFA.

#31
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate