Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Kodak EasyShare Z8612 IS problemă descarcare poze

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Salut,
De curînd am cumpărat un aparat foto Kodak Z8612 IS pe ideea că, a venit timpul să înlocuiesc aparatul BenQ C740 ce îl aveam, cu un altul mai performant pentru poze mai calitative. Cu toate că am citit cîteva review-uri înainte de cumpărare, am constatat că, calitatea fotografiilor este mai proastă decît cea obținută cu aparatul BenQ, pe care vad că multă lume de aici îl desconsideră.
Problema nu este aceasta ci cu totul alta. Am constatat că, atunci cînd am încercat să descarc pozele pe PC prin cablul USB livrat, fie că am încercat cu XP, fie cu softul aflat în pachet, adică Kodak EasyShare, fie chiar cu Adobe Photoshop, toate îmi recunoșteau camera, dar nu găseau nici o poză în aparat. Dacă descărcam pozele de pe card cu ajutorul unui Card Reader era ok.
Evident că am sunat la service și acolo omul după ce s-a minunat vreo 5 minute, în final mi-a spus că nu s-a mai întîlnit cu așa fenomen și că oricum cel care se ocupă cu service-ul la camere foto lipsește. Am lăsat numărul de telefon urmînd să fiu căutat de ei, ceea ce nu cred că se va mai întîmpla.
Așa că am apelat aici la meseriașii de pe forum, poate îmi dă cineva o idee. Știu, cel mai bine este să o returnez, dar la noi nu se prea practică sportul ăsta. Așa că aștept sugesti de la voi.
Vă mulțumesc.

P.S. Mi-am adus aminte acum, că atunci cînd încercam să descarc pozele cu EasyShare prin cablu USB, primeam și o eroare gen "Cannot detect the device" sau ceva pe aproape. Nu mai țin minte bine, că m-am enervat am dezinstalat totul și am împachetat camera în cutia ei.

#2
mvp4ever

mvp4ever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.12.2006
salut si eu am acelasi tip de aparat, dar nu am aceasta problema. Incearca sa dezinstalezi programul de la ei si sa conectezi camera pur si simplu(Windows-ul ti-o va recunoaste) si o sa iti apara ca Removable Hard(cum ai tu C://, si probabil Cd-romul il ai D:// asta o sa iti apara E sau F in My Computer).


Asa, acum am si eu o intrebare pentru tine: De unde ti-ai luat acumulator Klic 8000 ca eu nu gasesc nicaieri??? (stii ca, aparatul vine cu o baterie KodaK consumabila)...salut!

Edited by mvp4ever, 14 July 2009 - 17:03.


#3
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005

View Postmvp4ever, on 14th July 2009, 18:03, said:

salut si eu am acelasi tip de aparat, dar nu am aceasta problema. Incearca sa dezinstalezi programul de la ei si sa conectezi camera pur si simplu(Windows-ul ti-o va recunoaste) si o sa iti apara ca Removable Hard(cum ai tu C://, si probabil Cd-romul il ai D:// asta o sa iti apara E sau F in My Computer).


Asa, acum am si eu o intrebare pentru tine: De unde ti-ai luat acumulator Klic 8000 ca eu nu gasesc nicaieri??? (stii ca, aparatul vine cu o baterie KodaK consumabila)...salut!
Nu am cumparat si nu mai am de gind sa investesc nimic in ea. Am ramas foarte dezamagit, cind am vazut ca si service-ul e varza. Am mai folosit un timp acumulatori clasici Ni-Mh care au mers. Per total vreo 50 de poze am facut cu ea.
Asa cum spui Windows-ul recunoaste camera, imi deschide si fereastra de auto-play de unde sa aleg ce vreau sa fac, dar fereastra e goala fara nici o icoana, deci nu am ce sa aleg. Am tras concluzia, ca nu vede nimic in camera, de aceea nu imi da vreo optiune sa aleg. Si cum am spus nici cu alte soft-uri nu gaseste nimic pe camera. Sint hotarit sa o vind cu prima ocazie sub pretul de achizitie si sa ramin la mult hulitul BenQ pe care il am.

#4
lvio

lvio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.08.2009
cu cat vinzi camera ca ma intereseaza?

#5
sportiv2008

sportiv2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2008
Am si eu o problema cu kodak 8612 IS, descarca bateriile daca le las in ea. Este o problema grava, sau se mai intampla asa ceva. Cam cate poze ar trebui sa se faca, cu aproximatie, cu acest tip de aparat, folosind un set nou de baterii ?

#6
sportiv2008

sportiv2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2008
Chiar nu se pricepe nimeni ?

#7
sportiv2008

sportiv2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2008
Bateriile erau de vina, nu folositi baterii de 1 leu ... chiar daca sunt de la supermarket.  :)

Edited by sportiv2008, 24 July 2010 - 09:32.


#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am luat si eu o camera kodak  da cu acumulatori durasel fac 20 poze si gata se consuma ce sa ii pun?
si de unde iau sau descarc instructiuni de folosire?

#9
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
daca sunt "durasel" e o problema... daca sunt duracell... cele care se gasesc pe piata noastra nu mai sunt ca cele made in usa. Incearca Energizer. De asemenea cauta in meniul aparatului dc are optiune sa ii setezi tu manual tipul bateriilor. Daca nici asa nu poti trage mai mult de 30-40 de cadre e cazul sa iti cumperi acumulatori. Este pocket sau bridge? Bridge-urile de obicei au consum mai mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate