Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Fonduri europene

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Tinand cont de ceea ce stie toata lumea: UE ne da pe la nas cu 'jde miliarde de euroi din care nu putem absorbi decat foarte putin, si ma refer aici numai la motivele obiective (nu la furaciunea si prostia unora dintre romani), am o propunere. Fondurile sa se reduca la jumate, dar realizarea investitiei sa o faca direct expertii UE, dupa care sa gaseasca un beneficiar eligibil.
Am auzit prea multe povesti imposibile privind obtinerea finantarilor europene: in primul rand UE iti deconteaza cheltuieli, adica intai scoti tu banul 100% dupa care ei iti aproba (sau nu) o parte la decontare; iar pe vremurile astea nici banca nu te mai finanteaza cu un bridge loan; ca sa-ti deconteze cheltuiala, sa vezi birocratie si hartogaraie; daca nu poti executa un detaliu al proiectului asa cum a fost previzionat initial, mai stai cateva luni sa se aprobe modificarea etc...
Si atunci, eu propun sa faca expertii UE in Romania: fabrici, uzine, ferme si alte alea, iar dupa ce le-au finisat la cheie 100% pe banii lor, sa le dea la beneficiari eligibili care sa le ramburseze partea de cofinantare. Sa-i vad eu pe expertii europeni ai lui peshte cum pun un business pe picioare cu acte in regula. Si pe aceasta chestie hai sa reducem la jumate miliardele alea de ni le arata ei pe dupa gratii 'uite osul, nu ti- dau'. Mai bine 100% din jumate decat 5% din 'jde miliarde.

#2
nisda

nisda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.04.2007
Salut!
    Eu astept de anul trecut din septembrie sa aplic pe o masura in cadrul fondurilor europene pentru dezvoltarea rurala dar de fiecare data se amana .Ceea ce am observat este ca se dau drumul fondurilor numai pe anumite masuri pentru care sunt interesati 'frumosii' nostri oameni de afaceri si numai atat.Cred ca este o gluma ceea ce se intampla!
Si de asemenea ma enerveaza la culme cand ii vad cum sunt ei ingrijorati ca nu sunt aplicanti pentru proiecte!Dureaza 3-6 luni pana iti accepta proiectul(luam cazul ideal!)plus 3-n luni pana semnezi contractul si apoi pana la decont alte cateva luni bune.Asta daca vor sa iti deconteze mai ales ca acum vor sa deconteze treptat partea lor de finantare chiar daca tu ai investit 100% si vrei sa iti intorci banii la banca .
Mi se pare o mare abureala dar inca nu sunt lamurit daca romanii sunt de vina sau europenii!Sau ambii!
Sanatate!

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
http://forum.softped...howtopic=561301

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate