Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ace de seringa prea scurte

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
irada

irada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.06.2009
Am avut odata o hemoragie postextractie. Mi s-au administrat in decurs de cate ore 3 hemostatice injectabile: Etampsilat, Adrenostazin si Fitomenadion. Nu au avut nici un efect si a trebuit sa fiu cusut. Deasemenea analizele pe care le-am facut dupa aceea pentru aceasta problema de coagulare mi-au iesit bune. La fel si consultatia la hematolog.
Aveam atunci peste 80 de kilograme. Injectiile mi-au fost facute cel mai sigur cu ace de 40mm. Credeti ca esecul tratamentului s-a datorat faptului ca a fost acele prea scurte si solutia nu a ajuns in muschi? Ce e de facut? De unde se pot face rost de ace mai lungi pentru ca sa nu risti sa fii injectat deageaba? Farmacistele daca le intrebi de asa ceva iti spun ca nu au ace mai mari de 40mm.

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
mai degrabă datorită unul alt tratament, sau faptului că ai băut o cafea, ai luat o aspirină, un paracetamol...

#3
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Vrei sa fii precaut ? Substanta injectata trebuie sa ajung in circulatia sangelui.

#4
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
nu ca m-as pricepe in vreun fel la stomatologie. dar in functie de dimensiunile vasului lezat hemoragie poate sa se opreasca au ba.
daca era o arteriola sau venula adrenostazin si etamsilatul au influnete mininme ele actionand pe capilare fara a influenta coagularea. vitamina k e coenzima pt sinteza factorilor de coagulare iar efectul ei nu e imediat.
oricum in nici un caz nu are treaba cu acele. eu ma gandesc ca  fi fost o arteriola sau arterra mai mica :)
se mai intampla... eu am toate radacinile de sus in sinusul maxilar iar jos pana la marginea inf a mandibulei. doar la bmf imi pot scoate dinti :D

Edited by negotzel00, 25 June 2009 - 14:08.


#5
irada

irada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.06.2009

 cutler, on 25th June 2009, 12:30, said:

Vrei sa fii precaut ? Substanta injectata trebuie sa ajung in circulatia sangelui.

Din contra in muschi. Toate cele trei preparate injectabile se administreaza intramuscular

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate