Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Vreau sa construiesc un beci

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Cred ca iti mai trebuie niste plasa. Ai 48.25 mp suprafata pereti + placa si 9 mp podea. Dar plasa trebuie petrecuta la imbinari, si daca socotim 20 cm de o parte si de alta a fiecarei muchii ies deja 4x3+4x3+4x2.5=34 m de muchii, adica 13.6 mp numai in imbinari. La fel la izolatii. Nisip e cam dublu de cat iti trebuie (presupunand 15 cm grosime peste tot) - ies cam 9 mc de beton in total. Cheresteaua e putina, la 25mm grosime sunt 40 mp la mc in teorie, in practica ceva mai putin ca iti cubeaza si golurile (datorate imperfectiunilor de la taiere) dintre scanduri. Ori tu ai 36mp peretii (la tavan se refoloseste scandura de la pereti). Plus pierderile, plus faptul ca iti mai trebuie popi pt tavan, in cazul tau ar trebui 9 popi de 2.4m si 3 grinzi de 3m (sau 6 de 1.5, care iti raman cand tai popii din lemnul de 4m).
Manopera nu stiu ce sa zic, eu n-am avut oameni decat la sapat si au luat 20 mil - mult, dar m-au prins cand nu aveam la cine altcineva sa apelez. Macar au venit multi si au terminat intr-o zi jumate cu tot cu evacuarea pamantului. Pe de alta parte, e totusi destul de mult de munca.

#20
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
La un beci e ceva de munca sa stii. Pretul pe care ti l-au cerut nu mi se pare mare, 900 EUR e bine zic eu.

#21
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Multumesc mult pentru sfaturi!

O sa mai taiem din nisip, plasa de Buzau vedem la fata locului, eventual mai cumpar o foaie cand ajung la placa, nu?

Deci mai ramane sa vad cum e cu cheresteaua; pentru tavan nu-mi trebuie, am un prieten care imi imprumuta popi metalici.

Multumesc mult inca o data!

#22
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 lightpawn, on 24th June 2009, 14:52, said:

[...] manopera 3900 RON. Mi se pare multisor [...]

 C.F.S., on 24th June 2009, 15:00, said:

Manopera e cam mare, zic eu. Cam foarte mare.
După care criterii? ale beneficiarului sau ale celui care face treaba? Priviți un pic și din punctul diametral opus: voi ați face această treaba pentru suma de mai sus? ;)

#23
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am luat odata vreo 12 milioane si odata vreo 6 jumate pentru un camin de vizitare transformat si in beci, ceva de genul 2x2x2. Bine, era un bonus pentru o lucrare de executie, aproape ca nici nu mai conta. Cand angajezi forta de munca pentru mizilicuri sa te astepti sa te coste deranjul.
Cand imi da un client k euro pentru executie nu mai stau sa ma gandesc la un amarat de beci cu borcane si butoaie de varza. Probabil suma de ti-a fost ofertata este undeva pe acolo.

#24
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Ce sa zic... dupa ce am citit pe aici si gandindu-ma mai bine, nu am mai negociat suma respectiva.

Omul e angajat la firma cu care construiesc casa (am contract "la cheie"), o sa lucreze la beci in timpul lui liber; ar fi fost dificil sa aduc pe altcineva daca ar fi refuzat si pentru cateva sute de lei pe care (poate) le-as fi obtinut, nu merita riscul sa-l pierd pentru acest proiect sau sa-l demotivez.

Altfel, am luat plasa - si la propriu si la figurat :). Am gasit un depozit cu plasa de Buzau 6x2.4m, de 8mm, la un pret care parea ok - 240 ron/buc. Le-am luat, iar cand le-am descarcat... a venit si "plasa" suplimentara - omul meu le-a vazut din ochi ca nu sunt ce trebuia, le-a masurat si - surpriza - dimensiunile sunt de fapt 5x2.25. Acu' tre' sa mai iau inca o bucata...

Saptamana viitoare "sapam" groapa, daca topicul este de interes o sa incerc sa descriu (inclusiv cu poze) fiecare etapa a constructiei.

#25
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Vezi ca trebuie sa sapi ceva mai mult decat dimensiunile nete ale beciului, altfel ciuciu hidroizolare... Minim 40-50 cm sa te astepti in plus. Lemnul minim minimorum 1.5 mc, fa si tu un calcul la ce suprafete ai, inmultit cu grosimea de 2.5 a scandurii. Plus sipci de 2.5*5, sarma de 3, sarma de 1.18, cuie...

Prea multa membrana cu crampoane, parerea mea. Aia bituminoasa nu e niciodata de prisos ;)

Manopera de 80 roni per mp de cofrag nu mi se pare mult, mai ales ca trebuie sapat ceva mai mult.

#26
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Multumesc pentru sfaturi, sunt foarte pretioase pentru mine intrucat imi confirma cele spuse de constructor! Se pare ca nu-i trebuie mai multa cherestea, mai are el cate ceva (inclusiv sipci) si in plus, la placa de deasupra va utiliza cheresteaua pe care o va scoate de la pereti; sarmele, cuiele nici nu le-am mai pus la socoteala... le cumpara constructorul si ne socotim noi, oricum nu sunt valori mari.

Altfel, am inceput sapatura. O chestie misto: zona in care fac beciul e oarecum mai joasa decat restul curtii si riscam sa am piscina spontan cu ploile astea... doar ca s-a gandit la treaba asta constructorul si inainte de toate a facut un sant de jur-imprejurul locului respectiv, acum toata apa dreneaza la cativa metri distanta.

Edited by lightpawn, 02 July 2009 - 21:53.


#27
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Cum mai merge treaba?

#28
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Cam greu, nu prea ne-a ajutat vremea. Groapa e 70% gata, s-a sapat manual sub forma de sant iar "cubul" care ramane in mijloc se va scoate cu excavatorul.

#29
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Update: s-au turnat peretii exteriori si podeaua - toate din beton ne-armat, doar cu rol de sustinere si izolare. Membrana cu crampoane a fost amplasata la exterior, totul parea ok, ne pregateam de cofrare si turnat peretii armati, cand...

Am avut o pauza de vreo doua saptamani, constructorul in concediu. In ziua cand s-a intors (a doua zi trebuia sa inceapa faza de turnare pereti armati) a fost o super-ploaie, apa s-a infiltrat intre peretii turnati si pamant, s-a acumulat sub podea si de la presiune podeaua a crapat intr-un mare "X" :(. A trebuit distrusa cu totul si scoasa afara bucati...

Asta era in urma cu vreo saptamana si ceva... de-atunci n-am mai trecut pe santier ca mai am si alte treburi, nu stiu ce s-a mai intamplat, revin cu noutati asap.

#30
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
podeaua ce grosime avea ?

#31
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Sunt si eu f interesata de cum evolueaza lucrare dar mai am o intrebare. Pt beci iti trebuie autorizatie de construire?

#32
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 mcbos, on 27th August 2009, 20:56, said:

podeaua ce grosime avea ?
Nu stiu sigur, vreo 10cm, dar fara nicio armatura pur si simplu nu a rezistat presiunii apei.

Apa s-a infiltrat foarte usor pe langa pereti si din alt motiv... cand s-a sapat groapa, doi dintre pereti s-au surpat (tot de la ploi), practic era o forma de palnie a gropii pe cele doua laturi. Cand s-a facut cofrajul pentru betonul initial, spatiul ramas "extra" s-a umplut cu pamant si s-a tasat pe masura ce se turnau peretii; evident ca nu s-a reusit obtine tasarea naturala a pamantului, rezultand un pamant mai afanat prin care apa s-a scurs ulterior foarte usor dedesubt.

@roandre Si eu eram preocupat de asta, constructorul mi-a zis sa nu-mi fac griji asa ca am riscat si ales calea "scurta" - nu am nicio autorizatie. Sincer nu stiu daca legal e ok...

Oricum, peste acest beci eu voi avea un foisor care va masca 100% totul, intrarea va fi prin podeaua foisorului, nu cred ca ajunge cineva vreodata sa dibuie toata treaba incat sa ma amendeze ca n-am autorizatie - practic tot ce va fi vizibil din beci va fi placa de deasupra, adica (sau de fapt) fundatia foisorului :)

#33
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Subiectul asta mi se pare foarte util. Eu de exemplu am un put, pentru care va trebui sa cumpar pompa (sau hidrofor, inca nu m-am lamurit care e denumirea corecta). Si vreau sa construiesc in jurul putului un beci mai mare, in care sa instalez pompa, iar langa pompa sa-mi ramana spatiu pentru depozitat diverse... cam ce se depoziteaza de regula intr-un beci ;) Mentionez ca beciul nu va fi sub casa, ci langa casa, la o distanta de circa 10 metri (pentru ca acolo se afla putul). Ce parere aveti? Cat de mare ar putea fi beciul, si cam cat m-ar costa manopera ?

#34
Lyonea

Lyonea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.05.2006

 MightyLaur, on 23rd January 2008, 12:16, said:

Am luat asta-toamna, tarziu, niste pepeni, ca sa-i pun in beci, caci am auzit ca rezista pana dupa Craciun sau chiar Revelion...
Au rezistat cam jumatate... Adica unii sau vestejit in interior, cumva...
Cei care nu au fost afectati arata bine, nu prea sunt dulci (da' anu' trecut in general n-au fost pepenii dulci), oricum, sunt una peste alta cam dezamagit...

Stiu ca intebarea este veche, dar poate o mai fi de folos cuiva.

Bunicul meu tinea pepenii in saci de grau. Adica iei un sac mare cu grau in el si scufunzi acolo 2-3 pepeni, in functie de marime.

Alta metoda:
Se iau dresuri de dama, din alea subtiri. Se taie partea de sus si de jos (adica partea de sosete si chiloti), si ramane doar cracul propriu-zis, deci practic obtii un fel de tub. Bagi in tubul ala un pepene. Legi la ambele capete cate un nod sanatos. Montezi niste carlige pe tavan si agati fiecare pepene de cate un carlig. Probabil nevestele se vor pricepe mai bine sa aleaga dresuri potrivite pentru treaba asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate