Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

probleme cutie de viteze vw golf 4

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
rcs66

rcs66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.12.2008
am scris ce au zis, nu stiu nici ei ce are cutia pana nu o dau jos si o desfac

#38
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
ce e drept de la 100 euro la 500 lei e diferenta mare....

tu cam cit ai da pentru o lucrare de genul asta ?!?!?

#39
rcs66

rcs66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.12.2008
in noiembrie am platit 150lei pentru schimbarea ambreajului,si acolo au dat jos cutia
acuma depinde daca trebuie sa desfaca cutia complet,atunci presupun ca este de lucru cu ea
totusi este o diferenta de inca 350lei

Edited by rcs66, 30 April 2012 - 21:17.


#40
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
evident ca se desface complet

#41
rcs66

rcs66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.12.2008
noutati,au demontat cutia si au constatat ca nu are nici o problema.acum banuesc ca ar fi de la planetare pocnitura.luni le schimba sa vada daca dispare pocnitura.
la mine in oras asta e cel mai bun service,ce sa ma mai astept de la ei?

#42
andreixyz

andreixyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.12.2011
si cat ai platit pana la urma pt dat jos cutia si desfacut complet fara nici un rezultat?

#43
rcs66

rcs66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.12.2008
300 cu schimbatul uleiului din motor,daca tot am fost pe acolo(uleiul si filtrul eu l-am dat),au socotit 50% manopera pentru cutie

#44
tolik

tolik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2012
Buna!

Am un VW Golf IV, 1.4, 16V, benzina, 1999.

Pe 20/07/12 plecam dinspre Bucuresti la Suceava, cand de-odata, intre Focsani si Bacau am auzit un "huruit" la 60 km/h si la 90 km/h. Am oprit la o benzinarie, m-am uitat dedesubt si am vazut ca picura ulei. Am tras la un service in apropiere de Bacau, s-au uitat, era de la cutia de viteza. Cand au dat cutia de viteza jos, cutia era sparta pe dinauntru pe lateral si de aia arunca uleiul afara.

Din cauza ca nu am gasit o alta cutie in urmatoarele zile, am sudat acea cutie si m-am intors cu masina in Bucuresti.

Problema e alta: pe drum la intoarcere, de la o bucata, incepea sa patineze ambreiajul daca dupa ce schimbam vitezele acceleram imediat, deci trebuia sa accelerez mai usor si dupa ce prindea viteza, mergea ok.

Astazi dupa ce am mei iesit un pic cu masina prin Bucuresti, ambreiajul patina din ce in ce mai rau, iar daca acceleram asa mai brusc imediat dupa ce schimbam viteza din 1 in 2 si din 2 in 3, parca se auzeau si niste trepidatii pe dedesubt, ca si cum n-ar fi strans ceva pe dedesubt; iar la sfarsit am auzit si ceva parca o pocnitura, dupa care am parcat masina si mi-e teama deja sa mai ies cu ea.

Mi-e teama sa nu-mi fi facut analfabetii aia de la service ceva in neregula, ca asa se intampla in Romania: lasi masina la service si o iei mult mai rea decat ai lasat-o.

Va rog sa-mi spuneti ce sa fac: e cutia de viteza? e ambreiajul? e altceva? Dupa ce ca am dat o groaza de bani la service, situatia e mai rea decat cea dintai..

Va multumesc!

P.S. Service-ul se numeste Roatanel, str. Republicii nr. 136, Bacau. In cazul in care vi se intampla ceva, sa-i evitati ca sa nu ajungeti ca mine.

#45
andreixyz

andreixyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.12.2011
Sal
Am vb la tel insa nu am intrebat un lucru foarte important.
Au dat jos cutia si au desfacut-o bucati pentru a suda carcasa sau au dat-o jos si au sudat carcasa cu toate piesele in ea?

#46
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Cum au sudat carcasa, nu e de aluminiu?

#47
tolik

tolik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2012
Au sudat-o fara sa o desfaca. Si aluminiu se poate suda. Mai mi-o zis cineva ca trebuia s-o desfaca sa vada daca nu au ramas bucatele de metal inauntru.

#48
andreixyz

andreixyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.12.2011
Atunci e clar
Sigur ai ceva rupt in cutie si atunci se explica de ce ajunge ulei pe ambreiaj si toate anomaliile.
Da jos cutia, vezi in ce stare e ambreiajul si desfa si cutia neaparat.

 Pejeu, on 30th July 2012, 19:57, said:

Cum au sudat carcasa, nu e de aluminiu?
Carcasele de aluminiu se pot suda.
Trebuie insa sa fie demontata complet carcasa si sa nu fie rupta in zonele cotelor de rulment.

#49
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Păi și nu trebuie sudură în mediu de argon?

#50
andreixyz

andreixyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.12.2011

 Pejeu, on 6th August 2012, 19:22, said:

Păi ?i nu trebuie sudură în mediu de argon?
sudura in argon trebuie la carcasa din aluminiu

#51
tolik

tolik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2012
Mda, deci pana la urma am dus masina la un Service cunoscut, baietii mi-au schimbat chitul de ambreiaj, iar in legatura cu cutia, au desfacut-o si mi-au zis ca sunt dusi pinionii si ca nu mai are rost s-o pun inapoi.

Am cumparat o cutie SH de la o firma de dezmembrari auto, 1500 lei, am pus-o, dar nu sunt multumit de ea: cand merg in marsariel se aude un zgomot, iar treapta 1 cam agata..

Nu stiu ce sa fac, ala de la dezmembrari mi-o zis ca daca o sa-mi faca probleme, s-o duc inapoi si-mi intoarce banii.

Ma gandesc sa-i propun sa-mi dea jumatate din bani si sa o pastrez pe asta, iar in cazul in care nu vrea, sa caut alta si asta s-o duc inapoi; dar o sa ma coste iar manopera vreo 300 lei..

#52
andreixyz

andreixyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.12.2011
Salut.
Problema ta e clasica in sensul ca multi cumpara cutii defecte din dezmembrari.
Macar tu ai incercat sa o repari pe a ta.
Ce probleme are cutia originala?
Daca o mai ai ma intereseaza pentru piese.

#53
tolik

tolik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2012
Problemele sunt cele expuse mai sus, cand dau jos dopul de umplere, se observa ca sunt fracturati unii din pinioni.

O mai am, e in portbagaj.

#54
nykky42001

nykky42001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2009
Buna seara!

Am un Golf IV 2000 1.6 16v motor AUS. Am o problema cu treapta 1. Intra greu in treapta 1, dar daca ii dau un impuls inspre stanga atunci intra OK. Problema apare doar dupa rulare. Dimineata cand plec cu ea intra din prima si foarte usor. La fel, dupa rulare, daca o las o ora, doua intra in treapta 1 fara probleme. Am mai intrebat in stanga si in dreapta despre posibile cauze si cele mai multe "surse neavizate" mi-au spus ca e posibil sa fie de la lipsa uleiului sau a uleiului uzat, poate timoneria. Eu gandesc ca timoneria nu are cum sa fie din moment ce nu face probleme intotdeauna, ci numai atunci cand se incalzeste uleiul. Alte cauze posibile?

P.S. Masina are 185000km + si motorul e transversal (stiu ca ultima informatie e de prisos, dar m-am gandit sa fie :D) Mersi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate