Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alternative la iPhone

- - - - -
  • Please log in to reply
299 replies to this topic

#1
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Poststokarit_s, on 10th June 2009, 23:27, said:

Presimt ca viitorul Samsung Omnia HD 2 o sa fie lansat cu sistemul de operare Android v 2.0.
Sa vezi atunci smartphone performant.


Prin toamna/iarna cred ca o sa fie lansat pe piata.

Google it. Omnia II aka i8000 - WinMo 6.1 / 6.5
Asa se zvoneste, cel putin. Via Engadget, via Gizmondo.

View PostAlice, on 11th June 2009, 09:43, said:

Nu are nimeni nevoie, nu-i asa? Nu era nevoie nici de copy/paste, nici de MMS, nici de voice memo, nici de landscape keyboard, nici sa folosesti device-ul pe post de modem...
Daca nu are, nu e nevoie; dar cand apare un update cu ele le ridicam in slavi.

Hmm... esti sigur/sigura pe ce ai scris aici? Front-facing cameras au aparut prin 2002, odata cu primele handset-uri WCDMA/UMTS, prin Asia. In aproape 7 ani de la aparitie, gradul de utilizare nu cred ca se apropie de 0.5% printre adoptatori. Hai sa fim seriosi, cine foloseste camera frontala? Videocall-uri? No way, nici astea n-au prins. Poze ala cocalari dot com minus oglinda din baie? Poate ca da, insa Apple nu a targetat telefonul asta pentru liceeni romani :death: !
MMS / Copy-Paste / Tethering, in schimb, sunt 'comoditati' larg raspandite si utilizate. Asta este si motivul implementarii in noul OS.
Nu stiu daca ai fost atent/atenta la politica de produse a celor din Cupertino, pana in prezent: NICIODATA, dar niciodata nu au 'facut' ceva inutil, ceva ce sa nu prinda la public sau ceva ce sa fie utilizat doar de.. nu stiu, mai putin de 20-30% dintre utilizatori. Toate produsele lui Jobs&Co sunt simpliste prin design, performante prin acelasi design si foarte, dar foaaaarte EFICIENTE ca si utilizare.

#2
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
@ Alice

Nu am zis ca nu are nimeni nevoie. Doar ca astea nu sunt un "must have" pentru toata lumea. Atat. Cu toate ca nu le-a avut, iPhone a facut ravagii: peste 50 mil cumparatori. Asta spune totul. Si daca Apple decide sa nu puna o functie oarecare in iPhone, inseamna ca stiu ei de ce nu au pus-o, nu ca sunt prosti. Au ei motivele lor pentru care lipseste acea functie din iPhone, fata de alte "moleculare". Eu cred ca se uita si ei pe sondaje si statistici, sa nu puna video call doar sa arate bine pe foaie. Uite, legat de blushtut, fiind limitat, nu am dus lipsa transferelor de fisiere :). Nu zic ca nu ar trebui sa fie ca la ceilalti, sa poti trimite orice, dar limitarea nu ma impiedica sa renunt la iPhone. :)

#3
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostAlice, on 11th June 2009, 09:43, said:

Nu era nevoie nici de copy/paste, nici de MMS, nici de voice memo, nici de landscape keyboard, nici sa folosesti device-ul pe post de modem...

daca te-a interesat iPhoneul, ai aflat probabil ca multi utilizatori au cerut copy/paste si la fel si landscape keyboard. functii utile (poate chiar cele mai utile).
voice memo nu este atat de necesar dar daca atatia s-au obisnuit cu el la alte modele de telefoane, aceia l-au cerut si in iPhone.
iar asta cu device-ul pe post de modem este utila daca ai un Macbook, sau un iMac cu Airport. in rest pentru ceilalti cu PC-uri nu cred ca va prinde, dar in America majoriotatea au Mac-uri.

nici eu nu sunt de acord cu MMS, mi se pare o tehnologie inutila, mai ales acum ca mailul s-a dezvoltat atat de mult incat suporta atasamente mai mari decat marimea unui MMS. si in plus mailul este free.

Edited by Dheus, 11 June 2009 - 11:37.


#4
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Posthubbabub1601, on 11th June 2009, 10:10, said:

Google it. Omnia II aka i8000 - WinMo 6.1 / 6.5
Asa se zvoneste, cel putin. Via Engadget, via Gizmondo.
Eu ma refeream la viitorul Samsung Omnia HD 2 nu la Samsung  i8000 Omnia 2....

#5
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostDheus, on 11th June 2009, 12:35, said:

iar asta cu device-ul pe post de modem este utila daca ai un Macbook, sau un iMac cu Airport. in rest pentru ceilalti cu PC-uri nu cred ca va prinde, dar in America majoriotatea au Mac-uri.

Tethering-ul va merge atat pe PC cat și pe Mac, via Bluetooth sau cablu USB. Deci, va prinde! Eu unul prefer să folosesc telefonul mobil pe post de modem, in defavoarea 'săpunului' de la vodafone.

#6
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007
on:hubba, e bun si modemul ca uneori iti asigura viteza mai mare daca la mobil nu ai si chiar acopera mai bine si nu are baterie :D
stokarit ... deja visezi la omnia hd 2  :lol:
cat despre mms e chiar important uneori dar nu intotdeauna ;) cateodata mai vrei sa trimiti o imagine rapid ...
si inca ceva ifonu a facut majoritatea ravagiilor in usa acolo unde jumate dintre ei nu stiu unde traiesc si nu se descurca nici intr-un amarat de SE , oameni care arunca nokia la gunoi fata de asia unde ifonu e aruncat la gunoi si unde mobilele au specificatii de necrezut, au si tv live, camera de 12Mpx de cativa ani ... uneori e chiar patetic ifonu asta ...

Edited by Centris, 12 June 2009 - 10:55.


#7
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Posteroarex, on 11th June 2009, 21:00, said:

.
on:hubba, e bun si modemul ca uneori iti asigura viteza mai mare daca la mobil nu ai si chiar acopera mai bine si nu are baterie :D
stokarit ... deja visezi la omnia hd 2  :lol:
cat despre mms e chiar important uneori dar nu intotdeauna ;) cateodata mai vrei sa trimiti o imagine rapid ...
si inca ceva ifonu a facut majoritatea ravagiilor in usa acolo unde jumate dintre ei nu stiu unde traiesc si nu se descurca nici intr-un amarat de SE , oameni care arunca nokia la gunoi fata de asia unde ifonu e aruncat la gunoi si unde mobilele au specificatii de necrezut, au si tv live, camera de 12Mpx de cativa ani ... uneori e chiar patetic ifonu asta ...

Hehe... ai dreptate in ceea ce priveste piata Asiatica. Aia au taiat pana si copacul din care au coborat, noi, romanii, inca n-am urcat in copac!
Despre americani nu stiu ce sa spun... cred ca sunt suficient de 'dezvoltati' tehnologic, pana la urma au folosit (si inca folosesc) PalmOS (nu, nu vorbesc inca de WebOS), WinMo in draci (Samsung a vandut mai multe Jaq-uri p-acolo decat D600 prin Europa :) ). Ma gandesc ca daca te descurci cu Blackberry OS si Palm OS, poti sa apreciezi just un S-E, o Nokia mica, un Samsung... totusi, au ales Apple.

Chiar astazi purtam o discutie cu o persoana ce m-a intrebat ce-i asa de special la Apple, omul nu vazuse, nu atinsese. L-am lasat sa se joace pentru cateva minute cu arsenalul de cupertino pe care-l aveam la mine, fiind la serviciu: un iPhone 2G, un iPod Classic si un MBPro 17'. Omul a ramas cu gura cascata, ad literam, pret de minute bune... A recunoscut ca nu credea cum ca un calculator poate arata asa de bine, poate fi atat de intuitiv in operare (OS X Leopard) etc. S-a cam desumflat cand i-am spus si preturile pentru fiecare dintre jucarii...
Cred ca aici se naste scindarea intre cei ce apreciaza produsele lui Jobs si cei ce isi permit astfel de 'jucarii'.

#8
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Posteroarex, on 11th June 2009, 21:00, said:

au si tv live, camera de 12Mpx de cativa ani ... uneori e chiar patetic ifonu asta ...

Dar ai vazut designul unora din aceste modele? Uneori te intrebi daca ei chiar se uita la telefoane inainte sa le vanda/cumpere. Iar plasticul ce arata ieftin pare sa predomine.
Desi au atatea functii, in special tv live care este printre cele mai folosite, nu prea se pune accentul pe gaming sau aplicatii ce necesita grafica intensiv.

#9
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Ca tot vorbim de Asia... urmariti ASTA pana la capat. Merita. :) Iar AICI, Wiki. Ma intreb cand vom avea si noi asa ceva.. poate niciodata. :lol:

#10
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostDante_Sparda, on 12th June 2009, 10:32, said:

Ca tot vorbim de Asia... urmariti ASTA pana la capat. Merita. :) Iar AICI, Wiki. Ma intreb cand vom avea si noi asa ceva.. poate niciodata. :lol:

Si cam ce legatura au cipurile RFID cu Mobile OS? Si Microsoft a implementat ceva asemanator pentru Surface, si era mult mai practica.
Nici mare parte din Europa nu are, iar tu vrei sa vezi in Romania?  :thumbup: Am vazut ca englezii au ceva magazine unde platesti cu telefonul mobil, exact pe sistemul prezentat aici.

Off:
Cred ca ar mai trebui un topic, gen "Mobilu' si societatea". :scratchchin:

Edited by Dheus, 16 June 2009 - 14:07.


#11
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Destul de reusit noul model Palm Pre.
Imi place cum se mica sistemul de operare Palm webOS.

O informatie destul de interesat a aparut azi "According to Palm distributor I.R.I.S., Palm Pre should be hitting the Romanian market (as well as the rest of Europe) in the end of this September for a price that's pretty much the same as the one in the USA (around 550 US dollars or 400 euro) without a contract." http://www.gsmarena....ro-news-974.php

#12
Randy09

Randy09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.06.2009

View Poststokarit_s, on 16th June 2009, 16:37, said:

Destul de reusit noul model Palm Pre.
Imi place cum se mica sistemul de operare Palm webOS.

O informatie destul de interesat a aparut azi "According to Palm distributor I.R.I.S., Palm Pre should be hitting the Romanian market (as well as the rest of Europe) in the end of this September for a price that's pretty much the same as the one in the USA (around 550 US dollars or 400 euro) without a contract." http://www.gsmarena....ro-news-974.php
doar ca la noi se mai adauga si TVA-ul, asa ca tot 500eur va costa.

#13
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Poststokarit_s, on 16th June 2009, 16:37, said:

Destul de reusit noul model Palm Pre.
Imi place cum se mica sistemul de operare Palm webOS.

O informatie destul de interesat a aparut azi "According to Palm distributor I.R.I.S., Palm Pre should be hitting the Romanian market (as well as the rest of Europe) in the end of this September for a price that's pretty much the same as the one in the USA (around 550 US dollars or 400 euro) without a contract."
si tot e scump la 400euro, sper sa fie mai ieftin la abonament daca nu e72 :D

Edited by eroarex, 16 June 2009 - 17:47.


#14
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Extraordinar Pre, comparativ cu ce a avut Palm pana acum, dar lipsa aplicatiilor, comparativ OviShare, AppStore, AndroidMarket, va inclina balanta mai mult decat o face pretul.

#15
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostDheus, on 16th June 2009, 22:14, said:

Extraordinar Pre, comparativ cu ce a avut Palm pana acum, dar lipsa aplicatiilor, comparativ OviShare, AppStore, AndroidMarket, va inclina balanta mai mult decat o face pretul.

Yup, Pre promite mult! Comparativ cu celelalte dispozitive Palm, este parca de pe alta planeta. Asta pentru ca Pre-ul a fost 'gandit', 'desenat' si 'conceput inginereste' de la zero, de catre fostul sef al departamentului de hardware design al Apple :)

#16
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Posthubbabub1601, on 17th June 2009, 12:41, said:

Chiar nu vezi ceva 'similitudini' intre iPhone si Pre? :)

Off: Wozniac a fost creierul din spatele Apple I si Apple II, Bill Atknison si Jef Raskin responsabili pentru LISA si proiectele Macintosh, Ive creatorul iPod si iPhone. Jobs reprezinta, inca, 'motorul' din spatele marketingului plin de succes al Apple.

Similitudinii sunt, ceva cam multe chiar, dar inovatia, pentru care merita toata lauda (fostul de la Apple sau altii) este acel touchstone.
Chiar era nevoie. Fara porturi proprietare si alte inconveniente.
Sa devina touchstone un fel de access point, si sa poti sa pui Nokia, Samsung, iPhone etc.
As lua un Pre pentru design, asta m-a atras de prima data. Touchscreen la exterior, full qwerty pentru havy texting la interior.
Si sa vedem aplicatiile noului WebOS.

Off:
Wozniac a avut si experienta pentru a fi creierul, dar Jobs a fost vizionarul.
Wozniac era obligat prin contract, sa duca orice noua inventie la HP, s-o examineze ei si sa decida daca are sau nu potential.
HP a ras de Apple I, l-au batut prieteneste pe umar pe Wozniak si 30 ani mai tarziu, Jobs isi permite sa fie platit cu 1$ per actiune.

App, la prezentarea iPhone 3GS, a lipsit momentul Jobs, "one more thing..." o parte integra a multor evenimente Apple.

#17
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
2 telefoane care merita banii dupa parerea mea sunt Samsung I7500 si Palm Pre.
Aici gasiti o comparatie http://mobile.softpe...h...97&id2=2927

Mai jos gasiti un review complet la calitate video HD despre Palm Pre.Enjoy. ;)

Palm Pre review - part 1 of 5 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oYpAV9Pl9_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Palm Pre review - part 2 of 5 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VLwmrIdydMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Palm Pre review - part 3 of 5 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y-CksFO-Hv4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Palm Pre review - part 4 of 5 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hPOT3v2lqC4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Palm Pre review - part 5 of 5 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nna8117oQSU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Are 4 "bube" Palm Pre (din punctul meu de vedere):
- greutate 133 grame
- nu are ecran AMOLED
- lipsa unui slot MicroSD
- camera foarte slaba (nu are nici macar autofocus)

Nu stie nimeni de ce capacitate o sa fie bateria de la Palm Pre ?

Edited by stokarit_s, 21 June 2009 - 17:14.


#18
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Poststokarit_s, on 21st June 2009, 18:11, said:

2 telefoane care merita banii dupa parerea mea sunt Samsung I7500 si Palm Pre.
Aici gasiti o comparatie http://mobile.softpe...h...97&id2=2927

Mai jos gasiti un review complet la calitate video HD despre Palm Pre.Enjoy. ;)

Palm Pre review - part 1 of 5 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oYpAV9Pl9_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Palm Pre review - part 2 of 5 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VLwmrIdydMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Palm Pre review - part 3 of 5 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y-CksFO-Hv4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Palm Pre review - part 4 of 5 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hPOT3v2lqC4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Palm Pre review - part 5 of 5 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nna8117oQSU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Are 4 "bube" Palm Pre (din punctul meu de vedere):
- greutate 133 grame
- nu are ecran AMOLED
- lipsa unui slot MicroSD
- camera foarte slaba (nu are nici macar autofocus)

Nu stie nimeni de ce capacitate o sa fie bateria de la Palm Pre ?
da bateria e parca de 1100mAh, nu e prea mare dar duce o zi :D
cat despre review, impresionant dar mai are mult de lucru :D
si despre palm store cica au vandut aproape 800 000 aplicatii ... avand in vedere ca tot magazinul are doar 30aplicatii :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate