Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nessebar

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#37
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

View PostDelphinash, on 21st July 2011, 10:29, said:

Dupa cum am prercizat e posibil ca plaja sa fie foarte mica in zona hotelului Sol Nessebar. Am mai citit despre faptul ca nessebarul nu are plaja mare, intinsa. pt mine una conteaza ca plaja sa fie intinsa, asa imi place si sa nu fie plina ochi asa cum era la nessebar anul trecut, de nu aveai loc sa treci.
Dupa experienta de anul asta imi place si mai mult ideea de plaja intinsa, larga, plaje multe si neumblate, cu cat mai putina lume pe ele.

Aici ai dreptate. Numai ca asezarea locatiei (vilei pe care am inchiriat-o) in care stam  (nu stam la Sol Nessebar) este la iesirea din Nessebar inspre Ravda. Acolo plaja nu este asa aglomerata, fiind o zona minirezidentiala cu putine hoteluri si vile!

Ai fost anul acesta? Indiferent cand ai fost, poti sa ne spui ceva legat de preturi la meniurile de la terase, berica, inchirierea de sezlonguri, umbrele, etc. adica cam tot ce crezi ca ar fi util de stiut. Schimbul valutar unde l-ai facut? Cum e mai avantajos, sa schimbi lei sau euro, este mai rentabil sa platesti la supermarketuri (apropo, exista ?) cu cardul?

Multumesc si o zi buna!

#38
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcasiiu11, on 21st July 2011, 11:32, said:

Aici ai dreptate. Numai ca asezarea locatiei (vilei pe care am inchiriat-o) in care stam  (nu stam la Sol Nessebar) este la iesirea din Nessebar inspre Ravda. Acolo plaja nu este asa aglomerata, fiind o zona minirezidentiala cu putine hoteluri si vile!

Ai fost anul acesta? Indiferent cand ai fost, poti sa ne spui ceva legat de preturi la meniurile de la terase, berica, inchirierea de sezlonguri, umbrele, etc. adica cam tot ce crezi ca ar fi util de stiut. Schimbul valutar unde l-ai facut? Cum e mai avantajos, sa schimbi lei sau euro, este mai rentabil sa platesti la supermarketuri (apropo, exista ?) cu cardul?

Multumesc si o zi buna!

Anul asta am fost la Ahtopol, la vreo 80 de km de Burgas. Aici preturile erau parca mai mici sau asa mi separea mie. Berea la retsaurant/terase era de la 1,38 pana pe la 1,90 leva. cred ca era si de 2 leva, tuborgul sau halbele mai mari. O masa era pe la 20 de leva, 28, chiar si 16 leva am reusit. dar era o masa mai usoara cu peste si salate, bere si un fel de paine din aceea lipie cu branza (f buna de altfel, era vreoleva si ceva). Umbrele si sezlonguri nu am inchiriat deci nu stiu. Dar tine cont ca acesta zona nu e f cunsocuta si preturile cred ca de asta sunt mai mici fata de statiunile cunsocute.
Am schimbat euro la hotel, cam cu 1.90 leva pt 1 euro. 50 euro=95 leva. Se poate scoate si de pe card, daca e visa (mai erau si altele), se pot schimba si lei in leva, poti scoate si leva de pe card. la benzinarii se poate plati cu cardul dar sa va uitati daca pe geam sunt puse stickere cu tipul de card acceptat. hiar si asa intrebati inainte daca e ok cardul, pana sa bagati benzina. Cum e mai avantajos sa faci cu banii nu stiu, eu am facut cum mi-a fost la indemana. Poti schimba in Bucuresti leva, am vazut banci la care se poate.

Vacanta frumoasa ! oricum nessebarul e frumos, mai ales orasul vechi.

#39
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDelphinash, on 21st July 2011, 13:11, said:

Anul asta am fost la Ahtopol, la vreo 80 de km de Burgas. Aici preturile erau parca mai mici sau asa mi separea mie. Berea la retsaurant/terase era de la 1,38 pana pe la 1,90 leva. cred ca era si de 2 leva, tuborgul sau halbele mai mari. O masa era pe la 20 de leva, 28, chiar si 16 leva am reusit. dar era o masa mai usoara cu peste si salate, bere si un fel de paine din aceea lipie cu branza (f buna de altfel, era vreoleva si ceva). Umbrele si sezlonguri nu am inchiriat deci nu stiu. Dar tine cont ca acesta zona nu e f cunsocuta si preturile cred ca de asta sunt mai mici fata de statiunile cunsocute.
Am schimbat euro la hotel, cam cu 1.90 leva pt 1 euro. 50 euro=95 leva. Se poate scoate si de pe card, daca e visa (mai erau si altele), se pot schimba si lei in leva, poti scoate si leva de pe card. la benzinarii se poate plati cu cardul dar sa va uitati daca pe geam sunt puse stickere cu tipul de card acceptat. hiar si asa intrebati inainte daca e ok cardul, pana sa bagati benzina. Cum e mai avantajos sa faci cu banii nu stiu, eu am facut cum mi-a fost la indemana. Poti schimba in Bucuresti leva, am vazut banci la care se poate.

Vacanta frumoasa ! oricum nessebarul e frumos, mai ales orasul vechi.



Preturile sunt la fel peste tot, adica in toate statiunile de pe litoralul bulgaresc, in fara de cele de fite, gen Albena, Slanchev Briag, Zlatni Pjasatsi!
Cursul de schimb este 1 euro-1,95, dar daca schimbi la hotel, poti schimba la 1,90, chiar si mai bine, la 1.85! :thumbup:
Daca mananci putin, un pranz in Ahtopol te poate costa la 20 leva, dar daca mananci doua feluri de mancare, cate o salata, cate o bere si cate o cafea, in majoritatea restaurantelor de aici este de la 45 leva in sus!
Si asta cu bere autohtona, Zagorka sau Kamenitza!
Cardurile VISA si MasterCard se accepta peste tot!  :thumbup:

#40
giulia09

giulia09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.06.2010

View PostDelphinash, on 21st July 2011, 10:29, said:

Dupa cum am prercizat e posibil ca plaja sa fie foarte mica in zona hotelului Sol Nessebar. Am mai citit despre faptul ca nessebarul nu are plaja mare, intinsa. pt mine una conteaza ca plaja sa fie intinsa, asa imi place si sa nu fie plina ochi asa cum era la nessebar anul trecut, de nu aveai loc sa treci.
Dupa experienta de anul asta imi place si mai mult ideea de plaja intinsa, larga, plaje multe si neumblate, cu cat mai putina lume pe ele.

Pt. plaje mari, intinse, neumblate, va recomand  zona Durankulak - Krapetz.. ( in apropierea frontierei cu RO..)

#41
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
Salutare Softpedisti,

Am venit din concediul petrecut in Nessebar. A fost super (si fain si ieftin), dar sa le luam pe rand :

1. DRUMUL : Am plecat pe la vreo 01.00 noaptea, am ajuns in Bucuresti unde ne-am intalnit cu alti prieteni cu care am plecat impreuna. Pe la 06.00 am plecat din Bucuresti, drumul a fost OK, am ajuns la granita, formalitatile vamale extraordinar de simple . La trecerea peste pod am fost nevoiti sa asteptam aprox. 30 de minute. La trecerea podului am ajuns la concluzia ca si daca ma duc peste 3 ani la fel voi astepta la trecere. De ce? Pentru pe partea bulgara lucrau ... 5(cinci) muncitori ... Ajunsi pe partea cealalta simpla formalitate la vama din nou, am oprit in prima benzinarie dupa vamă de unde am luat vignieta lor (am luat doar una, urmand la intoarcere sa o luam pe cealalta) doearece am stat 8 zile. Drumul a fost OK , putin cam urate drumurile lor pe anumite locuri, dar ideea este ca drumul il tii tot drept. Am intrat doar prin Varna in localitati mari ma refer, in rest toate drumurile lor ocolesc localitatile mari (gen Razgrad, Shumen, etc). Pe anumite portiuni eram doar noi si pasarile pe drum asa era de pustiu. Pe drum doar un echipaj de politie la dus si unul la intors am zarit si culmea la dus aveau oprita chiar o masina de-a lor (in dreptul unui pod din Varna). Deci n-am facut cunostinta cu ei. Drumul deci a decurs normal (am facut dese opriri, mancare, cafea, tigari, ca deh eram in concediu si nu ma grabea nimeni) ajungand in Nessebar in jurul orei 12.00.

2. CAZAREA : Am stat la Vila Iva - o vila amplasata in spatele celor aflate pe plaja, deci pana la plaja erau 50 de metri. Am rezervat un apartament cu 2 camere (noi fiind un grup de 4 adulti si un copil). Am platit pe ea 280 de euro/saptamana/apartament si inca 3 euro/zi pentru parcarea masinii in curtea vilei (deci siguranta totala!). Din cele 8 zile cate am stat ne-a luat banii doar pentru 6 (restul de 2 BONUS zicea bulgarul). Apartamentul era dotat cu o minibucatarie (chicineta) destul de mare, dotata cu tot ce este necesar celor care merg pe cont propriu (plita electrica ceramica, filtru de cafea, vesela, oale, frigider destul de mare aproape nou). Ce mai, nu iti mai trebuia nimic de acasa.

2. STATIUNEA IN GENERAL : Nessebarul dupa cum l-am vazut eu e impartit teritoriceste daca ma pot exprima astfle in 3 parti : Nessebarul nou, Nessebarul vechi si Zona Marea Neagra (o zona cu multe hoteluri si vile) situat la 2km distanta de Nessebarul vechi si nou. Aici erau concentrate o sumedenie de hoteluri (incepand de la imensul resort Sol Nessebar si pana la o sumedenie de alte hoteluri mai mici pecum si o groaza de vile.) Aici este situata vila la care am stat. Aceste zone sunt deci apropiate

#42
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
Scuze, s-a intamplat ceva si nu am mai putut modifica. Deci:

Salutare Softpedisti,

Am venit din concediul petrecut in Nessebar. A fost super (si fain si ieftin), dar sa le luam pe rand :

1. DRUMUL : Am plecat pe la vreo 01.00 noaptea, am ajuns in Bucuresti unde ne-am intalnit cu alti prieteni cu care am plecat impreuna. Pe la 06.00 am plecat din Bucuresti, drumul a fost OK, am ajuns la granita, formalitatile vamale extraordinar de simple . La trecerea peste pod am fost nevoiti sa asteptam aprox. 30 de minute. La trecerea podului am ajuns la concluzia ca si daca ma duc peste 3 ani la fel voi astepta la trecere. De ce? Pentru pe partea bulgara lucrau ... 5(cinci) muncitori ... Ajunsi pe partea cealalta simpla formalitate la vama din nou, am oprit in prima benzinarie dupa vamă de unde am luat vignieta lor (am luat doar una, urmand la intoarcere sa o luam pe cealalta) doearece am stat 8 zile. Drumul a fost OK , putin cam urate drumurile lor pe anumite locuri, dar ideea este ca drumul il tii tot drept. Am intrat doar prin Varna in localitati mari ma refer, in rest toate drumurile lor ocolesc localitatile mari (gen Razgrad, Shumen, etc). Pe anumite portiuni eram doar noi si pasarile pe drum asa era de pustiu. Pe drum doar un echipaj de politie la dus si unul la intors am zarit si culmea la dus aveau oprita chiar o masina de-a lor (in dreptul unui pod din Varna). Deci n-am facut cunostinta cu ei. Drumul deci a decurs normal (am facut dese opriri, mancare, cafea, tigari, ca deh eram in concediu si nu ma grabea nimeni) ajungand in Nessebar in jurul orei 12.00.

2. CAZAREA : Am stat la Vila Iva - o vila amplasata in spatele celor aflate pe plaja, deci pana la plaja erau 50 de metri. Am rezervat un apartament cu 2 camere (noi fiind un grup de 4 adulti si un copil). Am platit pe ea 280 de euro/saptamana/apartament si inca 3 euro/zi pentru parcarea masinii in curtea vilei (deci siguranta totala!). Din cele 8 zile cate am stat ne-a luat banii doar pentru 6 (restul de 2 BONUS zicea bulgarul). Apartamentul era dotat cu o minibucatarie (chicineta) destul de mare, dotata cu tot ce este necesar celor care merg pe cont propriu (plita electrica ceramica, filtru de cafea, vesela, oale, frigider destul de mare aproape nou). Ce mai, nu iti mai trebuia nimic de acasa. Unde mai pui că la plecare proprietarii au telefonat la cineva care era în vacanță în acea vilă să vină să i-a cheia de la noi, au avut încredere în noi și nu au mai venit să vadă dacă totul e OK, dacă toate sunt la locul lor, dacă nu a dispărut ceva … Vezi așa ceva în Romania??? La noi îți cântaresc si praful de pe mobilă la plecare sa vadă dacă iese la kg.

3. STATIUNEA IN GENERAL : Nessebarul dupa cum l-am vazut eu e impartit teritoriceste daca ma pot exprima astfel in 3 parti : Nessebarul nou, Nessebarul vechi si Zona Marea Neagra (asa cum ii zic localnicii - o zona cu multe hoteluri si vile) situat la 2km distanta de Nessebarul vechi si nou (distanta gen Venus - Saturn). Aici erau concentrate o sumedenie de hoteluri (incepand de la imensul resort Sol Nessebar si pana la o sumedenie de alte hoteluri mai mici precum si o groaza de vile.) Aici este situata vila la care am stat. Daca vreti odihna si liniste aici sa va cazati. Viata de noapte (seara, cum vreti sa-i spuneti) in Ravda (la aprox. 10 min de mers pe jos). Plaja e ingusta (gen Eforie Nord) dar cu o sumedenie de terase, restaurante. Pe plajă erau tot felul de distractii de genul plimbari cu jetski-ul, hidrobiciclete, banana, anul acesta atracția mare a constituit-o plimbarea cu canapeaua . Preturi undeva la 15 leva (depindea de durata distracției). Mai era un miniplanor cu motor care decola și ateriza pe apă si te plimba la o inaltime de 100-200 de metri. Apa curata fara alge (am vazut in doua zile ceva care amintea de alge dar era asa de putina de am zis ca era poate ceva scăpat de cineva din sacosa (!!!). Intrarea in apă foarte lina (undeva pe la 30-40 de metri de mal ajungea apa pe la piept. Deci va puteti lasa copiii fara teama de a li se intampla ceva. Mâncarea. Aici pot sa va spun experienta mea din Ravda, pentru că aici am mancat in permanență. Bună, multă și … foarte ieftină! Cum adică? Păi să vă exemplific cu cateva pofte de-ale mele : o ciorba de burta = 2 leva, o bere=1,5 leva, o ciorba de fasole cu tarhon si alea alea=1,5 leva, un pui întreg la rotisor (noi 3 nu am putut razbate cu el) = 9 leva, fructe de mare, atentie !!!!=4 leva (super ieftin!!!!), cartofi prăjiți = 2 leva, hamsii = 2 leva/100gr. Ce mai, trai pe vătrai nenică la mâncare. Ce mai mult, pentru 3 persoane (ciorbe, felul II, bere, suc) am dat 30 leva – echivalentul a 64 lei romanesti . E scump? Nu era "impinge tava", era terasa. Atractia principala erau prăjiturile ( artă bulgărească în acest domeniu, nu alta) care erau cat farfuria, pline de fructe de toate neamurile si care aveau toate aprox același pret : 2,5-3 leva. Meritau! Bonus: aproape toate terasele aveau wireless!

4. Nessebarul vechi : O comparație care îmi vine in minte: seamănă cu Paleo Panteleimonas din Grecia. Bine asta privind arhitectura, marimea insa diferă, chiar dacă nici Nessebarul vechi nu e mare (max. 1 km/400m). Aici ai impresia ca sunt mai multe locuri unde se vand suveniruri decat locuințe. Case foarte vechi, arhitectura frumoasă,  plină de terase, ruine de biserici foarte multe, suveniruri cat cuprinde. Am gasit chiar un restaurant la care se găsea mâncare romanească (anul acesta s-a cam simțit criza și la ei, după cum povestea unul din oamenii restaurantului care vorbea românește și care era la curent cu toate mondenitățile din România). Am fost in Nessebarul vechi de 2 ori ( odata mai pe fugă, a doua oară la ralanti luând la pas mai ales străzile de pe faleza acestuia). Peste tot (și nu numai aici) nelipsitele afișe cu persoanele decedate (insotite de scurte povesti ale acestora).  Intr-un cuvant foarte frumos. Nu ma pierd in amănuntele arhitectonice (au facut-o alții mai avizați) ci doar reafirm : Merita vizitat. E o altfel de Bulgarie!

5. Nessebarul nou : Nimic deosebit. Un orășel îngrijit, curat, mic pe care într-o oră îl dai gata la picior.

6. Cursul valutar : Aici lucrurile stau diferit de la o zonă la alta. In Nessebarul nou  1 euro = 1,94 leva, în Nessebarul vechi, Ravda 1 euro = 1,91 leva, la hoteluri 1 euro = 1,80-1,81 leva. Leul romanesc intre 0,40 – 0,43 leva.
7. Drumul la intoarcere :La fel, nimic deosebit. Singurl lucru de amintit: la graniță, unde un TIR romanesc  vai de mama lui si vrând să fie în poll-position la semnalul verde s-a infipt exact pe mijlocul capătului podului din partea bulgărească (la intrare) după care i-a murit motorul, astfel că toate tirurile si autocarele care veneau din RO, trebuiau sa treaca înclinate rău pe lângă el și calea ferată ce invecina șoseaua ca sa poată ieși de pe pod. Iarăși noi romanii in acele momente aveam frigiderele pline …

CONCLUZIA : Fără a aduce atingere celor care merg in Bulgaria cu all inclusive, eu afirm cu tărie: EU NU VOI MAI MERGE ÎN BULGARIA DECÂT PE CONT PROPRIU. E MAI IEFTIN. Nu vreau sa va spun cat am cheltuit in total (cazare, mese, bizbrizuri cu care am plecat din RO – in special pt masa de dimineață, suveniruri, transport) pentru că n-o să mă creadă nimeni, așa că nu insistați. Si credeti-mă că până acum numai in concedii cu all inclusive am fost . Si nu au fost putine. E mai comod intradevăr, dar per total e mai scump. In octombrie vreau să incerc Polonia (cu tot cu Auschwitz).

Eu vă urez concedii plăcute și sănătate tuturor și să aveți parte de tot ce vă doriți pe unde mergeți !

Edited by casiiu11, 08 August 2011 - 16:41.


#43
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jp5F_bn36Uw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Nota 10 pentru prezentare si video.
In 17 zile plec si eu la Nessebar (Sol Nessebar Bay - All Inclusive) si de abia astept  :D

Poate imi dai si mie un scor pe privat ;)

As incerca la anul sa ma duc pe cont propriu si arata ok vila aia

#45
elay

elay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.07.2007

View PostBosley, on 9th August 2011, 14:00, said:

Nota 10 pentru prezentare si video.
In 17 zile plec si eu la Nessebar (Sol Nessebar Bay - All Inclusive) si de abia astept  :D

Poate imi dai si mie un scor pe privat ;)

As incerca la anul sa ma duc pe cont propriu si arata ok vila aia


Noi am fost in Sol Nessebar Mare acum 2 saptamani, dar este acelasi resort, iar Mare si Bay sunt identice, o sa vezi tu acolo. Este excelent , mancare din belsug si fara limita ( salate, peste, mancaruri pregatite, paste, fripturi , etc.), bautura : bere, vin alb, vin rosu, sucuri, gin, etc., tot timpul. Intre mese se servesc diverse gustari : pizza, cartofi prajiti, dulciuri, etc. Nu pot sa le enumar pe toate aici dar, vreau sa iti spun ca totul este : mult si oricand. Camerele sunt spatioase, curate, se schimba lenjeria si prosoapele la 2 zile, se aspira zilnic. Sunt piscine, animatie , distractie. O sa va placa. Marea este aproape de resort, nisip curat si fin, apa limpede si fara alge ( au plase). Seara este spectacol cu tematica diferita - excelent. Bulgarii sunt zambitori , serviabili, amabili, stiu sa faca turism. O sa vedeti ca nu o sa realizati ca sunteti in Bulgaria. Turistii sunt in majoritatea lor : rusi, nemti, polonezi, cehi ( cel putin asa erau acum 2 sapt.). Nu o sa va plictisiti deloc. O sa aveti o vacanta frumoasa!
Toate cele bune!

#46
Michelangelo10

Michelangelo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.03.2009
Vad ca nu s-a mai postat demult pe aici, dar poate mai sunt doritori sa-l reactivam. Intentionez sa ajung si eu de Paste sa vizitez Nesebarul (orasul vechi) si m-ar interesa cateva sugestii recente de la cineva care a fost la H. Festa Panorama sau de la H. Vigo sau de la orice alt hotel din apropierea orasului vechi dar si care sa ofere conditii ok de cazare, masa eventual o piscina interioara pentru relaxare. Am vazut ca si in orasul vechi sunt cateva hoteluri/pensiuni. A stat cineva cazat acolo? Cum e cu parcarea in orasul vechi?

#47
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

View PostMichelangelo10, on 27th February 2012, 10:30, said:

Vad ca nu s-a mai postat demult pe aici, dar poate mai sunt doritori sa-l reactivam. Intentionez sa ajung si eu de Paste sa vizitez Nesebarul (orasul vechi) si m-ar interesa cateva sugestii recente de la cineva care a fost la H. Festa Panorama sau de la H. Vigo sau de la orice alt hotel din apropierea orasului vechi dar si care sa ofere conditii ok de cazare, masa eventual o piscina interioara pentru relaxare. Am vazut ca si in orasul vechi sunt cateva hoteluri/pensiuni. A stat cineva cazat acolo? Cum e cu parcarea in orasul vechi?
e foarte frumos dar iti sugerez sa vizitezi orasul vechi
- nu in weekend
- nu de sarbatori
din cauza inghesuielii extreme, cat e Bulgaria de libera cand ajungi acolo ai senzatia ca toti oamenii s-au mutat acolo  :death: ....daca e sarbatoare bineinteles;
parcarea nu exista (adica sunt cateva amenajate cu plata dar nu ai loc decat de la 2 km de orasul vechi)
Noi am stat vara in Sunny Beach si am facut imprudenta sa incercam sa vizitam orasul vechi sambata seara

Edited by banat, 27 February 2012 - 11:31.


#48
Michelangelo10

Michelangelo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.03.2009

View Postbanat, on 27th February 2012, 11:30, said:

e foarte frumos dar iti sugerez sa vizitezi orasul vechi
- nu in weekend
- nu de sarbatori
din cauza inghesuielii extreme, cat e Bulgaria de libera cand ajungi acolo ai senzatia ca toti oamenii s-au mutat acolo  :death: ....daca e sarbatoare bineinteles;
parcarea nu exista (adica sunt cateva amenajate cu plata dar nu ai loc decat de la 2 km de orasul vechi)
Noi am stat vara in Sunny Beach si am facut imprudenta sa incercam sa vizitam orasul vechi sambata seara
Din pacate cred ca de Paste va fi destul de aglomerat si de aceea intentionam sa stau la un hotel aproape de orasul vechi. Azi am sunat pe la cateva agentii si am aflat ca marea majoritate a hotelurilor din zona sunt inchise in acea perioada asa ca-mi voi amana vizita cel mai probabil. Se pare ca majoritatea hotelurilor se deschid abia dupa 1 mai. Oricum, o sa mai incerc sa aflu sigur. Poate gasesc vreo pensiune ceva. In tot cazul, multumesc pentru sugestii. Orice recomandare e binevenita.

#49
matutu

matutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 07.05.2008

View PostMichelangelo10, on 27th February 2012, 23:17, said:

Din pacate cred ca de Paste va fi destul de aglomerat si de aceea intentionam sa stau la un hotel aproape de orasul vechi. Azi am sunat pe la cateva agentii si am aflat ca marea majoritate a hotelurilor din zona sunt inchise in acea perioada asa ca-mi voi amana vizita cel mai probabil. Se pare ca majoritatea hotelurilor se deschid abia dupa 1 mai. Oricum, o sa mai incerc sa aflu sigur. Poate gasesc vreo pensiune ceva. In tot cazul, multumesc pentru sugestii. Orice recomandare e binevenita.
poti sa stai in Sunny Beach, se ajunge relativ usor in Nessebar, exista un autobz direct care te lasa chiar la intrarea in orasul vechi. Cat despre aglomeratie nu trebuie sa-ti faci griji, exista loc pentru toata lumea, de Paste nu are cum sa fie mai mare imbulzeala decat in plin sezon.

#50
Michelangelo10

Michelangelo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.03.2009

View Postmatutu, on 29th March 2012, 21:05, said:

poti sa stai in Sunny Beach, se ajunge relativ usor in Nessebar, exista un autobz direct care te lasa chiar la intrarea in orasul vechi. Cat despre aglomeratie nu trebuie sa-ti faci griji, exista loc pentru toata lumea, de Paste nu are cum sa fie mai mare imbulzeala decat in plin sezon.
Mda ... era si asta o posibilitate doar ca nu prea ma incanta sa folosesc transportul lor in comun. Oricum, intre timp am hotarat sa pastrez Pastele pt Romanica noastra draga si voi face iesirea in Nessebar dupa 1 mai cand as avea toate problemele rezolvate. Multumesc in tot cazul pentru sugestii.

#51
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Achitasem pentru Paști un sejur de 3 nopți la hotel Iberostar - Sunny Beach. Din păcate, se pare că nu au fost doritori așa mulți, iar hotelul Iberostar nu se va deschide.
În condițiile astea, agenția vrea să ne mute cazarea (tot cu all inclusive) la hotelul Sol Nesebar Palace, fără să mai plătim nimic în plus. Din câte am aflat, hotelul e mai bun ca Iberostarul, dar review-urile nu sunt chiar bune (mai ales în ce privește mâncarea în perioada paștilor), așa că ezităm. Ne sfătuiește cineva dacă să acceptăm ? Din păcate, ne-au anunțat abia azi, iar mâine cam trebuie să dăm răspunsul.

Sănătate și multe mulțumiri anticipate !

#52
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View PostOvidiuNS, on 10th April 2012, 18:54, said:

Salutare !

Achitasem pentru Paști un sejur de 3 nopți la hotel Iberostar - Sunny Beach. Din păcate, se pare că nu au fost doritori așa mulți, iar hotelul Iberostar nu se va deschide.
În condițiile astea, agenția vrea să ne mute cazarea (tot cu all inclusive) la hotelul Sol Nesebar Palace, fără să mai plătim nimic în plus. Din câte am aflat, hotelul e mai bun ca Iberostarul, dar review-urile nu sunt chiar bune (mai ales în ce privește mâncarea în perioada paștilor), așa că ezităm. Ne sfătuiește cineva dacă să acceptăm ? Din păcate, ne-au anunțat abia azi, iar mâine cam trebuie să dăm răspunsul.

Sănătate și multe mulțumiri anticipate !

Du-te coane si distreaza-te
Daca mergeti, poate regretati, poate nu, insa daca stati acasa sigur va pare rau. :)

Hotelul pe tripadvisor e ok, e de 5 stele, Nessebarul e super ok.
Hai du-te si Paste Fericit !

#53
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostJerome4, on 10th April 2012, 21:05, said:

Du-te coane si distreaza-te
Daca mergeti, poate regretati, poate nu, insa daca stati acasa sigur va pare rau. :)

Hotelul pe tripadvisor e ok, e de 5 stele, Nessebarul e super ok.
Hai du-te si Paste Fericit !
Ok, mulțumesc pentru promptitudine, nu prea-mi fac eu griji, da' nevastă-mea e mai fricoasă  :peacefingers: !

Sănătate și Paști fericit !

#54
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View PostOvidiuNS, on 10th April 2012, 19:54, said:

Salutare !

Achitasem pentru Paști un sejur de 3 nopți la hotel Iberostar - Sunny Beach. Din păcate, se pare că nu au fost doritori așa mulți, iar hotelul Iberostar nu se va deschide.
În condițiile astea, agenția vrea să ne mute cazarea (tot cu all inclusive) la hotelul Sol Nesebar Palace, fără să mai plătim nimic în plus. Din câte am aflat, hotelul e mai bun ca Iberostarul, dar review-urile nu sunt chiar bune (mai ales în ce privește mâncarea în perioada paștilor), așa că ezităm. Ne sfătuiește cineva dacă să acceptăm ? Din păcate, ne-au anunțat abia azi, iar mâine cam trebuie să dăm răspunsul.

Sănătate și multe mulțumiri anticipate !

Complexul Sol arata chiar bine.
Palace e hotelul din centru de 5 stele.
Eu am fost cazat la Sol Nessebar Mare (4 stele) si a fost in regula mancarea si bautura.
M-am plimbat prin restaurantul de la Palace si era ceva mai bine :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate