Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nessebar

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#19
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Nu stiu daca ai observat, dar erau doua lanturi diferite care vindeau asemenea inghetata, probabil la preturi diferite; tonetele / prezentarea erau asemanatoare, trebuia sa citesti ce scrie pe vitrina ca sa le deosebesti.

#20
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Aia buna de o luai razna era inghetata italiana si era cam 4 sau 4,5 leva un cornet cu inghetata.

#21
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
Buna ziua softpedistilor,

      Cum nu stiam ce alegere sa fac anul acesta intrucât copilul meu era angrenat in examenul pentru testele nationale fiind in clasa a VIII-a si perioada de concediu depindea de rezultatul acestuia, am lasat alegerea destinatiei pentru anul acesta pe ultimul moment. Cum ofertele de ultim moment gen last minute nu m-au multumit am folosit pentru prima oara site-ul booking.com si mi-am rezervat dupa o atenta documentare destinatia NESSEBAR. Informatii am gasit si pe alte site-uri de documentare dar oarecum rasfirate.
     Intrucât acest site este folosit de persoane care pleaca si la anul si peste 2 ani... etc... si intrucât destinatia merita tratata separat am gasit de cuviinta sa deschid acest nou subiect NESSEBAR. Sunt si alte destinatii superbe decat cele gen Nisipuri, Albena, etc.... Se pare ca aceasta destinatie pare o altfel de Bulgaria.

     Pana ma voi intoarce de acolo (inceputul lui august) va las pe voi sa dezvoltati subiectul cu informatii de genul :
       1. Locuri de vizitat neaparat ;
       2. Locuri unde se poate servi masa (nefiind o statiune la care sa gasesti la toate locatiile AI), atat dpdv al asezarii, preturilor si ospitalitatii ;
       3. Preturile in general (eu din cate am vazut par mai mici decat in statiunile mari, dar sa-i lasam sa spuna pe cei care au fost) ;
       4. Plaja
       .... si orice altceva gasiti de cuviinta.

    Eu sper ca primul pe care-l veti ajuta sa fiu ... chiar eu  B) (mai am 2 saptamani !!!)
       Multumesc mult si multe si placute concedii va doresc.

#22
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View Postcasiiu11, on 17th July 2011, 18:56, said:

Buna ziua softpedistilor,


     Pana ma voi intoarce de acolo (inceputul lui august) va las pe voi sa dezvoltati subiectul cu informatii de genul :
       1. Locuri de vizitat neaparat ;
       2. Locuri unde se poate servi masa (nefiind o statiune la care sa gasesti la toate locatiile AI), atat dpdv al asezarii, preturilor si ospitalitatii ;
       3. Preturile in general (eu din cate am vazut par mai mici decat in statiunile mari, dar sa-i lasam sa spuna pe cei care au fost) ;
       4. Plaja
       .... si orice altceva gasiti de cuviinta.

    Eu sper ca primul pe care-l veti ajuta sa fiu ... chiar eu  B) (mai am 2 saptamani !!!)
       Multumesc mult si multe si placute concedii va doresc.


Buna sa o luam sistematic
Nessebarul vechi, peninsula e istorie pura, cu o suprafata de 850/350ml nu cred ca trebuie vazut ceva in detrimentul la altceva. Asa ca eu zic sa te lasi purtat de instinct si sa vezi TOT.
E full de terase, nu am servit nimic  fiind dupa pranz, eu venind din Sunny Beach, insa preturile sunt pt toate buzunarele. Am servit o inchetata la 8leva ceva de vis.
Din cate am vazut/citit plaja din Nessebar e de vis.

Sa ai vacanta placuta si sa vi cu povesti .

Edited by roth, 17 July 2011 - 18:08.


#23
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

View Postroth, on 17th July 2011, 18:07, said:

Buna sa o luam sistematic
Nessebarul vechi, peninsula e istorie pura, cu o suprafata de 850/350ml nu cred ca trebuie vazut ceva in detrimentul la altceva. Asa ca eu zic sa te lasi purtat de instinct si sa vezi TOT.
E full de terase, nu am servit nimic  fiind dupa pranz, eu venind din Sunny Beach, insa preturile sunt pt toate buzunarele. Am servit o inchetata la 8leva ceva de vis.
Din cate am vazut/citit plaja din Nessebar e de vis.

Sa ai vacanta placuta si sa vi cu povesti .

@ROTH : Merci mult pentru primele impresii, din cate stiu ai calatorit mult. Multumesc
Who's next ?

#24
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Dar nu e o idee buna sa te cazezi pe aceasta insula desi este f frumoasa. Eu m-as orienta catre Sunny beach. Nessebarul propriu-zis (insula) este de promenada/mers la terasa si cam atat.

#25
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Mai mult de o după-amiază nu ai ce face în Nessebar!!! :D

#26
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

View Postatupi, on 17th July 2011, 22:40, said:

Dar nu e o idee buna sa te cazezi pe aceasta insula desi este f frumoasa. Eu m-as orienta catre Sunny beach. Nessebarul propriu-zis (insula) este de promenada/mers la terasa si cam atat.

Cazarea o am intr-o zona cu hoteluri si vilute de la marginea Nessebar-ului, deci nu voi sta pe insula. Oricum multumesc mult.

View Postcopjob2000, on 17th July 2011, 23:37, said:

Mai mult de o după-amiază nu ai ce face în Nessebar!!! :D

    De acord. Și Neptun-ul nostru il vezi in 2 ore. Nu asta era ideea. Eu prin concediu inteleg sa ma duc undeva si sa ma bag la redresor pentru perioada ce va urma. Si cum in RO <curentul> este cu alge si urat mirositor, prefer Bulgaria. Crede-ma ca de agitatie, viata tumultoasa sunt satul si aici. Stiu ca nu ai zis-o cu ironie dar eu asta urmaresc de la un concediu. Au trecut anii cand veneam mai obosit din concediu decat plecam.
    Cat despre Nessebar se pare ca o sa te contrazic. Este o zona frumoasa, plina de locuri de vizitat, plaje mai putin aglomerate. Numai daca vrei sa localizezi pe harta cele aprox. 40 de biserici vechi iti ia mai mult de o jumatete de zi. Eu am fost in Paleo Panteleimonas in Grecia si am ramas profund impresionat de acea localitate veche de aprox. 500 de ani și din ce vad si Nessebar-ul seamana foarte mult cu acesta. Eu cand merg intr-un concediu nu vreau doar sa marchez locul vizitat in vitrina de trofee.  Dar depinde de ce anume își doreste fiecare.

     O zi buna tuturor.

Edited by casiiu11, 18 July 2011 - 08:25.


#27
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Daca mergi la Nessebar nu rata si Sozopolul. Este mult mai autentic decat Nessebarul (asa cum arata el acum)

#28
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Da.
Bine, dar Sozopolul este si mult mai mare!!!
Și ceva mai departe...

Attached Files



#29
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View Postcasiiu11, on 17th July 2011, 19:12, said:

@ROTH : Merci mult pentru primele impresii, din cate stiu ai calatorit mult. Multumesc
Who's next ?

Borovet si Bansko pt munti, Sunny Beach pt plaja, Barcelona pt suflet.

Edited by roth, 18 July 2011 - 21:48.


#30
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View Postcopjob2000, on 18th July 2011, 20:34, said:

Da.
Bine, dar Sozopolul este si mult mai mare!!!
Și ceva mai departe...

E o plimbare de o ora de placere. Eu am petrecut 4 zile la Sunny beach si am mers lejer de pe la ora 16 din Sunny, am petrecut dupa amiaza acolo si undeva la ora 23 am plecat inapoi. Am facut si o plimbare cu vaporasul. A fost chiar placut si drumul era liber acum 3 saptamani.

#31
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006
Sa vad cum reusesc sa-mi urnesc cumatrul putin mai comod decat prevede legea  :santa: caci merg cu el cu masina

#32
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcopjob2000, on 17th July 2011, 23:37, said:

Mai mult de o după-amiază nu ai ce face în Nessebar!!! :D

De acord cu tine.

Spunea cineva ca plaja e de vis in Nessebar....eu nu am vazut plaja acolo, dar poate era asa minuscula doar in zona hotelului.

#33
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

View PostDelphinash, on 19th July 2011, 20:06, said:

De acord cu tine.

Spunea cineva ca plaja e de vis in Nessebar....eu nu am vazut plaja acolo, dar poate era asa minuscula doar in zona hotelului.


Si chiar daca ar fi asa intre Sovata si Nessebar aleg Nessebarul. Si stiti de ce? Pt ca e mai ieftin si bulgarii stiu sa faca turism
Apropo: Am mai spus, eu am alta filosofie despre concediu.

P.S. Ai  dreptate. Plaja nu se vede ...  :nonobad:  din masina. Nu am voie sa dau link, ca as pune pozele de pe site-ul respectiv.

#34
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Acum, fiind din Brasov, ai si alte oportunitati, nu doar Nessebar, sau Bulgaria... :D

#35
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

View Postcopjob2000, on 21st July 2011, 09:00, said:

Acum, fiind din Brasov, ai si alte oportunitati, nu doar Nessebar, sau Bulgaria... :D

Da, dar anul acesta vreau sa merg in Bulgaria. Am vazut ceva tari pana acum si paradoxal Bulgaria doar din autocar. Depindem de concediul celor cu care merg si cum acesta este de numai o saptamana, am hotarat sa facem concediu "pe aici pe langa casa". Initial am avut programat sa mergem in Croatia dar celor cu care mergem nu le ajungea concediul. Si cum nu suntem adeptii statiunilor gen Mamaia (vezi Nisipuri, Sunny Beach ...) am hotarat sa alegem o destinatie unde sa imbinam toate dorintele (odihna, plaja, vizite). Initial nu stiam de Nessebar dar dupa o amanuntita documentare mi s-a parut OK destinatia. Daca am avut dreptate sau nu, om vedea dupa ce ma intorc si voi posta aici impresiile.

#36
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcasiiu11, on 20th July 2011, 17:47, said:

Si chiar daca ar fi asa intre Sovata si Nessebar aleg Nessebarul. Si stiti de ce? Pt ca e mai ieftin si bulgarii stiu sa faca turism
Apropo: Am mai spus, eu am alta filosofie despre concediu.

P.S. Ai  dreptate. Plaja nu se vede ...  :nonobad:  din masina. Nu am voie sa dau link, ca as pune pozele de pe site-ul respectiv.


Dupa cum am prercizat e posibil ca plaja sa fie foarte mica in zona hotelului Sol Nessebar. Am mai citit despre faptul ca nessebarul nu are plaja mare, intinsa. pt mine una conteaza ca plaja sa fie intinsa, asa imi place si sa nu fie plina ochi asa cum era la nessebar anul trecut, de nu aveai loc sa treci.
Dupa experienta de anul asta imi place si mai mult ideea de plaja intinsa, larga, plaje multe si neumblate, cu cat mai putina lume pe ele.

Edited by Delphinash, 21 July 2011 - 09:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate