Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Circuit in 10 capitale europene

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
suzette

suzette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.04.2007
Plec in iulie  circuitul "10 capitale europene"organizat de Omnia.
  Daca cineva  a mers in anii trecuti in acest circuit il rog sa-mi scrie impresiile ,daca a fost multumit de serviciile oferite-de hoteluri,ghid si soferi,daca s-a respectat programul excursiei si eventual sa-mi dea niste sfaturi pentru a ne descurca cu mancarea(doar micul dejun se asigura)

#2
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 suzette, on 22nd June 2009, 12:40, said:

Plec in iulie  circuitul "10 capitale europene"organizat de Omnia.
  Daca cineva  a mers in anii trecuti in acest circuit il rog sa-mi scrie impresiile ,daca a fost multumit de serviciile oferite-de hoteluri,ghid si soferi,daca s-a respectat programul excursiei si eventual sa-mi dea niste sfaturi pentru a ne descurca cu mancarea(doar micul dejun se asigura)
Mie mi se pare mai ciudat traseul. De exemplu cum sa vizitezi in aceeasi zi Viena, Salzburg (1 ora!) si apoi si München!?

#3
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 Pitzifelnic, on 22nd June 2009, 13:28, said:

Mie mi se pare mai ciudat traseul. De exemplu cum sa vizitezi in aceeasi zi Viena, Salzburg (1 ora!) si apoi si München!?

Cam asa este in excursiile astea... am fost si eu de doua ori tot cu Omnia... mai demult, acum ne facem vacantele doar pe cont propriu si nu suporta comparatie! Masa de pranz o veti servi acolo unde va opreste ghidul, in zilele cu program nu puteti alege, si asta rapid, rapid ca pleaca autocarul. Seara, depinde... de regula se ajunge tarziul la hotel si nu mai ai de unde lua ceva (vi se va recomanda sa va faceti provizii de hrana nealterabila). Programul este destul de strans, se fac toate obiectivele pentru ca sunt in contract.... cum se fac e discutabil, pentru ghid conteaza ca ai ajuns/intrat acolo. Discutii (a se citi scandal) iese adesea intre ghid-soferi-turisti... trebuie sa ai nervii tari si mai ales noroc de un ghid civilizat! Am mai scris pe aici, in excursia din Italia numai ca nu a iesit cu bataie si politie (dupa ce ghidul a injurat o doamna si dupa ce s-a spart autocarul la Roma). Hotelurile sunt, de regula ok, nu cine stie ce dar nici nu ai timp sa stai in ele prea mult... ajungi noaptea si pleci pe la 8... adica 7 trezirea, 7.30 mic dejun, 8 plecarea... e bine sa nu intarzii ca iti pui tot autocarul in cap. Dupa vreo 6-7 zile deja multi turisti incurcau orasele prin care au trecut... la 2-3-4 pe zi devine o problema...Asta ca sa stii la ce sa te astepti... e o ocazie sa ajungi in atatea locuri intr-un timp asa scurt si cu putini bani dar iti faci doar o idee - eventual sa stii unde vrei sa te intorci dupa aceea... eventual fara ghid! Nu e genul de vacanta placuta si relaxanta din care sa te intorci cu bateriile incarcate!

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 suzette, on 22nd June 2009, 12:40, said:

Plec in iulie  circuitul "10 capitale europene"organizat de Omnia.
  Daca cineva  a mers in anii trecuti in acest circuit il rog sa-mi scrie impresiile ,daca a fost multumit de serviciile oferite-de hoteluri,ghid si soferi,daca s-a respectat programul excursiei si eventual sa-mi dea niste sfaturi pentru a ne descurca cu mancarea(doar micul dejun se asigura)
Este turul ideal pentru a adauga un mare numar de tari in palmares fara a vedea nimic. Cumpara vederi multe pentru a vedea insa si ce e de vazut in orasele pe care de fapt n-o sa le vezi. Despre mancare - salamul de Sibiu este de neegalat in acest caz.

#5
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Nu mai bine una si buna?

#6
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 Imperator, on 22nd June 2009, 18:26, said:

Este turul ideal pentru a adauga un mare numar de tari in palmares fara a vedea nimic. Cumpara vederi multe pentru a vedea insa si ce e de vazut in orasele pe care de fapt n-o sa le vezi. Despre mancare - salamul de Sibiu este de neegalat in acest caz.
Si babicul e foarte tare in ocazii din astea! La sosirea in China am vazut o romanca de avea valiza burdusita cu salam de sibiu. A venit cainele de la vama chineza si i l-a mirosit, asa ca a trebuit sa-l arunce. In schimb a ramas cu babicul pe care nici cainele vamal chinez n-a reusit sa-l dibuiasca. Asa ca babicul e chiar mai tare decat salamul!

#7
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
Eu stiu pe cineva care a facut cu Omnia, intr-un an tarile nordice si in alt an turul Greciei. Era f. multumit. Tine de fiecare daca ii prieste sau nu un astfel de maraton turistic.

#8
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
am si eu o cunostinta care a facut un tur asemanator.... jde' tari si orase in 10 zile...
se lauda ca a vizitat si coasta de azur ...cand l-am intrebat daca a facut si el o plaja acolo...mi a zis ca nu ...ca au stat doar o ora....  :coolspeak:
mai bine lipsa....

#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Pitzifelnic, on 23rd June 2009, 11:55, said:

Si babicul e foarte tare in ocazii din astea! La sosirea in China am vazut o romanca de avea valiza burdusita cu salam de sibiu. A venit cainele de la vama chineza si i l-a mirosit, asa ca a trebuit sa-l arunce. In schimb a ramas cu babicul pe care nici cainele vamal chinez n-a reusit sa-l dibuiasca. Asa ca babicul e chiar mai tare decat salamul!
Mai reconand cascavalul afumat si prazul de Dragasani... They rule !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate