Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Banda C

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

doktorofsat

doktorofsat

Senior Member

• Grup: Banned

O sa caut acum lista de la 83'EST sa vad ce si cum.

Rz cu ai o antena de 2,2m si o locatie mai favorabila pt receptia 83E in od normal trebuie sa-ti intre tot ce e pe 2E Wide si 4A-C.Spun asta ca la mine de 1,5m intra peste 70de canale surprinzator de multe asadar.Cat despre zone , te rog urca si niste poze, indata ce reusesti si sper sa fie asa , cu canalele de acolo, mai ales ca tu ai si receptor HDTV.

exact despre aceea antena este vorba (daca nu ma insel, este a unui user inscris pe forumul german dx.de) si exact din cauza vantului trebuie sa optez pentru ea (antena mea solida deja este putin deformata din cauza vantului)

Nici nu -am gandit ca Brasovul e asa tare afectat de vanturi puternice.ai ales ca tu nici nu ai ridicata antena asa de sus !!
Intr-adevar antena din poza este cum am zis a lui Dx Qwer nume de referinta , are o groaza de receptii super , raportate pe flysat.Are o plaja de receptie intre 72E-58W , cei nu se poate folosi la maxim de performantele acestei antene grozave.

Cum e mult mai la west poate receptiona fara probleme 55,5W si 58W unde se gasesc numeroase canale exotice din America Latina.La noi in Romania n-am auzit pe cineva sa receptioneze 55,5W.
  Datorita unor obstacole de netrecut momentan eu nu receptionez nimika dupa 22W ,doar 27,5w imi intra slab .Deci nici vorba de 34,5W si 40W.Oricum la acesti sateliti e necesara si o antena mai mare si vizibilitate buna evident.

Cat despre 38E si 78,5E din cate a citit nici antena de 3 m nu asigura o receptie a tuturor tp.

Felicitari Rz ca vei deveni tatic , iti urez multa sanatate tie si familiei tale!

Sa auzim de semnal!

Edited by doktorofsat, 22 August 2009 - 11:44.

rz

rz

Moderator

• Grup: Moderators
Multumesc... sunt afectat deoarece casa este la ultimul rand de case din cartier iar dupa avem camp agricol deschis
Pilonul se comporta bine (datorita unui balans mic) insa la un vant puternic are de suferit antena... si asta chiar daca o pun ''la dunga'' si nu frontal, contra vantului

rz

rz

Moderator

Da... e mai bine din toamna pana in primavara
In weekend, daca am timp, mut la 10'EST si verific

rz

rz

Moderator

Intra si la mine RU TV2 stabil... Corea de Nord tot stabil iar 2-3 transpondere cu intreruperi (restul deloc)
Cam asta e Thaicom la mine, cu antena de 2.2M... in centrul tarii, ai nevoie de 3M pentru acesti sateliti Thaicom

doktorofsat

doktorofsat

Senior Member

View Postrz, on 23rd October 2009, 09:31, said:

Intra si la mine RU TV2 stabil... Corea de Nord tot stabil iar 2-3 transpondere cu intreruperi (restul deloc)
Cam asta e Thaicom la mine, cu antena de 2.2M... in centrul tarii, ai nevoie de 3M pentru acesti sateliti Thaicom
  Ma bucur ca ai testat Rz si tu Thaicom.Fii atent ca bruiajele pot fi de la ceva terestru , lucru confirmat de pasionati din mai multe tari.Totusi nu-mi prea explic faptul ca de ce de ex OTV rusesc de pe 90E vine acum bine iar pachetu de programe de pe Thaicom tot pe 3600 vine bruiat chiar daca am semnal suficient?!!

bog4u

bog4u

@Român

• Grup: Senior Members
Asa cum am promis cu ceva timp in urma am mutat antena de 180 cm pentru vizibilitate in partea de est !
Momentan sunt foarte multumit de rezultate--in seara aceasta vor veni si ceva poze inedite de pe spotul regional Thaicom2/5!
Evident ca-i multumesc doktorofsat, care prin receptiile sale deosebite m-a determinat sa testez si aceasta zona--cu toate ca timpul nu este cel mai bun prieten al meu in aceasta perioada.
Felicitari doktorofsat si rz pentru teste !

bog4u

bog4u

@Român

Primele imagini cu canale de pe spotul regional THAICOM2/[email protected] doar pentru Softpedia si pasionatii de aici !
1.Royal Thai Armi TV 5
2.Thai TV Color Channel 3
3.NBT TV Channel 11
4.RU-TV 1 Faikham TV
5.Thai PBS Channel 1

Attached Files

bog4u

bog4u

@Român

Revin cu imagini ale canalelor receptionate in banda C pe Thaicom2/[email protected] !
3600H sr26667 -spot global----receptie excelenta permanent: 8 canale FTA din care 2 temporar FTA --
EARTH TV---documentare gen National Geographic...temp  fta
FOOTBAL PLUS: fotbal permanent, live sau inregistrari...temp fta

Thai TV Global Network-TGN--generalist,seriale,filme,news...fta permanent
Ace Channel---reclame,ceva fetite"vesele"
Peak TV--idem Ace Channel.
VTV 4---generalist..vietnamez
Somaliland National TV-SLNTV--generalist
DMC Channel---religios
Canale criptate Irdeto pe aceasta frecventa: Movie Plus;Variety One;Miracle;Pop Channel;Pop Channel;Thai Chai yo !
In total pe acest satelit receptionez 56 canale criptate/FTA de pe spotul global si regional--restul imaginilor am sa le postez in zilele urmatoare !

Attached Files

vladdygo

vladdygo

Member

• Grup: Members
Salut,
ma intereseaza sa cumpar un lnb de banda C.
Ce-mi recomandati?

Pe net am vazut modelele:
- DMX741 C Ku BAND LNB Quad Polar LNBF BUD Feed LNA CKU  (70dB C / 0.2dB Ku)
- Panorama ER861 (3.4 GHz ~ 4.2 GHz - 55 dB)
-  Norsat 8000 Digital C Band DRO LNB ACS-740 56db - fara fedhorn
- inverto IDLR-SINFOC00-CLASC-OPP 60dB - fara fedhorn

bog4u

bog4u

@Român

View Postvladdygo, on 30th October 2009, 14:48, said:

Salut,
ma intereseaza sa cumpar un lnb de banda C.
Ce-mi recomandati?

Pe net am vazut modelele:
- DMX741 C Ku BAND LNB Quad Polar LNBF BUD Feed LNA CKU  (70dB C / 0.2dB Ku)
- Panorama ER861 (3.4 GHz ~ 4.2 GHz - 55 dB)
-  Norsat 8000 Digital C Band DRO LNB ACS-740 56db - fara fedhorn
- inverto IDLR-SINFOC00-CLASC-OPP 60dB - fara fedhorn
Recomand sa incerci la peruvision.ro --de  la ei am achizitionat lnb-ul din imagine de care sunt foarte multumit. Iti recomand totusi sa cumperi lnb cu feedhorn, desi poti in definitiv sa realizezi un feedhorn si manual-- ! Ce fel de antena doresti sa folosesti pentru C band?

Attached Files

rz

rz

Moderator

Si Inverto twin 13'K este foarte bun... tot de la Peruvision
Am observat ca acest LNB este mai bun decat unul cu temp 15'K... se observa numai pe acele canale care sunt cu semnal la limita (am testat cu lnb 15'K si rupea foarte des imaginea dar cu 13'K Inverto era cat de cat stabila)

http://www.inverto.t...php?id=65&typ=3

Edited by rz, 30 October 2009 - 18:57.

vladdygo

vladdygo

Member

io ma gandeam la asta:
http://www.galaxy-ma...ar-circular.htm
pretul e tentant, la fel si specificatiile sale, si faptul ca este Ku/C (stau la bloc si nu e confortabil sa ma sui pe terasa sa schimb lnb-uri...). Dezavantajul ar fi timpul de livrare mai lung din state.
Antena momentan va fi cea pe care o am, adica 1.5m Al parabola.

doktorofsat

doktorofsat

Senior Member

Vladdygo am urmarit linkul dat de tine sa vad specificatiile acestui lnb C/Ku:

Input Frequency:   11.7-12.2GHz   3.4-4.2GHz
Output Frequency: 950-1450MHz 950-1750MHz
Noise Figure: 0.2dB 13K
Gain: 70dB 70dB
Switch Type:

22KHz Switch

Se vede clar ca pt banda Ku receptioneaza doar intre 11.7-12.2GHz care inseamna doar o parte din banda de sus

Cum un pik de teorie nu strica:

Banda de jos FSS  10,7-10,95 GHz

Banda de sus BSS  11,7-12,5 GHz

Dupa cum observi acest lnb in Ku prinde doar partial banda de sus care tie sigur nu-ti convine, dar pt satelitii americani e super ok

Am vazut ca ai scris de lnb in banda C "Panorama" !Eu zic sa mergi pe acest model deoarece multi mari pasionati germani si maghiari folosesc acesta cu brio.

Un lnb foarte bun ,peste Panorama evident este Zinwell C-Band LNB ZCF-D21B 20°K .Sponsorul oficial al dxtv, "pony" a testat pe intelsat 10 (L/R) si pe yamal 201(R/L)

un Panorama si un Zinwell , cel din urma iesind clar invingator.

Pe orice foruuri citeam am ajuns la concluzia a lnb-ul in banda C joaca un rol mult mai mare decat in banda Ku!Deci grije mare la ce cumperi!

Antena de 150cm e ok pt balcon si bloc evident , acolo e undeva inte greu si foarte greu si te felicit pt curaj si initiativa de a instala o antena de asemnea dimensiuni la bloc

spune unde ai gasit de cumparat lnb Panorama pt banda C?

Care iti este plaja de receptie?

vladdygo

vladdygo

Member

View Postdoktorofsat, on 31st October 2009, 11:20, said:

Vladdygo am urmarit linkul dat de tine sa vad specificatiile acestui lnb C/Ku:

Input Frequency:   11.7-12.2GHz   3.4-4.2GHz
Output Frequency: 950-1450MHz 950-1750MHz
Noise Figure: 0.2dB 13K
Gain: 70dB 70dB
Switch Type:

22KHz Switch

Se vede clar ca pt banda Ku receptioneaza doar intre 11.7-12.2GHz care inseamna doar o parte din banda de sus

Cum un pik de teorie nu strica:

Banda de jos FSS  10,7-10,95 GHz

Banda de sus BSS  11,7-12,5 GHz

Dupa cum observi acest lnb in Ku prinde doar partial banda de sus care tie sigur nu-ti convine, dar pt satelitii americani e super ok

Am vazut ca ai scris de lnb in banda C "Panorama" !Eu zic sa mergi pe acest model deoarece multi mari pasionati germani si maghiari folosesc acesta cu brio.

Un lnb foarte bun ,peste Panorama evident este Zinwell C-Band LNB ZCF-D21B 20°K .Sponsorul oficial al dxtv, "pony" a testat pe intelsat 10 (L/R) si pe yamal 201(R/L)

un Panorama si un Zinwell , cel din urma iesind clar invingator.

Pe orice foruuri citeam am ajuns la concluzia a lnb-ul in banda C joaca un rol mult mai mare decat in banda Ku!Deci grije mare la ce cumperi!

Antena de 150cm e ok pt balcon si bloc evident , acolo e undeva inte greu si foarte greu si te felicit pt curaj si initiativa de a instala o antena de asemnea dimensiuni la bloc

spune unde ai gasit de cumparat lnb Panorama pt banda C?

Care iti este plaja de receptie?

sincer la banda Ku nu m-am uitat atent...ideea era sa nu stau cu 2 lnb-uri, dar probabil in viitor o sa-mi iau inca o motorizata de peste 2m.
Panorama l-am gasit pe ebay.
Antena e pusa pe casa scarii (~nivel etaj 11+) si am vizibilitate 360grade. Montura am reglat-o la repezeala si merge acum de la cam 15W pana la 100+ Est (dar unde cu lnb Ku n-am ce prinde). Maxim est imi itra Yamal (perfect!). Spre W nu prea am interes ca ma cam deranjaza spaniola, cand o sa am lnb banda C insa va deveni interesant, si trebuie sa-mi proiectez o alta montura polara, si implucit un acuator mai lung.

P.S. dupa cum e construit cel din link, cred ca ii pot schimba modulul de Ku jumulind un inverto de 20RON. par a fi separate.
      pe bloc pot pune lejer ce vreau eu (stau la 10 si-s singurul care se foloseste de terasa), problema este doar vantul puternic din bucuresti

Edited by vladdygo, 31 October 2009 - 12:32.

vladdygo

vladdygo

Member

si totusi nu pusesem link-ul corect. Lnb-ul este asta:
http://www.galaxy-ma...tv-lnb-lnbf.htm
care are toata banda Ku.

View Postdoktorofsat, on 1st November 2009, 08:58, said:

Atrag atentia celor intereati de lnburile C/Ku ca acestea nu garateaza un semnal bun pt banda Ku nici daca se schimba lnb-ul Ku cu unul de calitate!Pt partea de C band va functiona excelent dar la Ku va receptiona sub asteptari!De aceea pasionatii folosesc un mecanism care schimba in focar cele 2 lnburi!!!

Atasez 2 poze sugestive care reprezinta un asemnea mekanism folosit de un pasionat german (costructie proprie!)

interesant, dar cred totusi ca voi alege un lnb ca cel atasat pentru ca la dimensiunile antenei si la semnalul sateilitilor ku de la noi cred ca e suficient (fireste ca nu-mi fac ganduri la thor/sirius spot nordic sau astra cu spotul pt anglia).
datorita pretului relativ mic, o sa iau si un : Panorama ER861 (3.4 GHz ~ 4.2 GHz - 55 dB)

doktorofsat

doktorofsat

Senior Member

Salutare satelitari!

Urmaream acum putin timp satelitul de la 57Est in C band evident

Canalul Tele Chad transmitea cu "purici" egzact ca pe vremurile analogice.Ma bucur ca am reusit sa fotografiez ceva asa de rar si inedit! Momentan imaginea e buna.In locul feedului SAtv 3913 R 2222 2/3 care l-am mai receptionat bine si transmitea meciuri de fotbal , acum a aparut canalul NTA (nigerian, cu sonor englez) si inca un canal "second_service" ce pare a fi radio , dar nu am nici sunet nici imagine.Voi vedea pe parcues despre ce e vorba!Ultima poza e a feedului SATV!!!

Attached Files

Edited by doktorofsat, 01 November 2009 - 23:28.

vladdygo

vladdygo

Member

'doktorofsat' mersi pt raspunsuri.
Am comandat (platit) deja:
1. Panorama ER861          - il voi folosi la viitorul lighean de 2.4m pe care planuiesc sa-l achizitionez la anul (fireste tot din state ca-i la 1/2pret fata de ce se gaseste la noi, inclusiv transportul! )
2. DMX741U C/KU LNBF    - abia asept sa vina, o sa-l pun pe antena actuala de 1.5m

Pana sosesc jucariile, vreau sa va intreb cateva chestiii:
- placuta dielectrica pt polarizare circulara poate sta montata in permanenta sau trebuie s-o scot de fiecare data can vreau H/V sau L/R ? [daca trebuie s-o scot mereu mai bine imi bag p...ca antena existenta si viitoarea de 2.4m este/va fi pe casa scarii, unde ma cocot cu greu cu toata aparatura dupa mine, mai ales ca nu e scara de acces si tre sa-mi trag prelungitor acolo]
- asa cum unii din voi au case sau dealuri ca obstacole, desi panoramic am verede 306g de pe casa scarii, blocurile din jur (cel putin spre est, caci spre w am liber) pot reprezenta o pb pt receptia satelitilor aproape orizont? Acum, inca neavand lnb in C, vad ca daca misc antena pana la maximul actuatorului (asa cum in graba l-am montat acum), jucaria satfinder piuie vesel chiar mai la est de Yamal 90E (ultimul pe care-l prind cu lnb Ku). Cum naiba functioneaza dracia satfinder (e capsulata si nu-mi bag nasu-n ea..inca) ?
- pt viitorul lighean de 2.4m, ce actuator pot folosi ai sa cuprind toata plaja E-W, si sa nu fie nevoie sa refac mereu reglajele?

Cteva alte remarci mai mult (sau mai putin) off-topic:
- imi place ca pe forumul asta se pot duce conversatii relativ civilizate! Asta e mare lucru! Si ca daca postezi ceva, chiar daca nu ai dreptate, nu esti injurat si ti se raspunde! Pe forumuri cu teme similare sincer n-am primit nici un raspuns la nici o problema enuntata.
- nu-s nici dx-er inpatimit, nici instalator de antene, e o simpla pasiune...ba mai mult nici nu am rabdare sa ma uit la tv mai mult de 30min, si pasiuni am multe, spre exemplu vara ma kk in ele de antene si ma plimb cu motorul prin europa
- inca devreme, pe cand stam la Timisoara am fost familiar cu satelitii (vorba vine ca erau doar 2: Astra 19E si un eutelsat pe care emiteau italienii, imposibil de receptionat in timisoara atunci), incercand orice pentru receptia primelor programe (cine-si mai aminteste de ScreenSport/SkyOne...). Chiar am incercat cu frate-meu sa fac o antena parabolica si un lnb (dupa revolutie era imposibil sa ai asa ceva). La vremea aia, pe post de LNB gandisem o 'micro' antena yagi, calculata la respectiva frecventa, pe post de LNB...firesc ne-am impotmolit la crearea parabolei si a receptorului (se gaseau scheme doar pt receptoare cu frq de iesire 950-2150MHz, or noi neavand lnb gandeam ca vom receptiona direct in 11giga [banda Ku de sus parca nu exista pe atunci]). Deci nu e o dambla curenta, de aici rezultand unele lipsuri sau puneri la cu tehnologia la zi
- in prezent am: SkyStar USB 2 HD cu CI (inca fara cam ca nu prea ma intereseaza decodarea) cu care imi fac damblaua dar ma scoate din minti orice aplicatie soft pt ca lasa mult de dorit/ kaon focus oficial [pt ca au fost primii pe piata, pt ca-mi place sistemul de plata...daca vrei sa ma ucizi trimite-ma la ghiseu...si pt ca nu-s pretentios la grila]/ dolce oficial [pt maica-mea...]. Fireste ca prind si digi neoficial (ca toata lumea de altfel), insa doar pt ca se poate! Antene actuale: lighenase focus + dolce, parabola fixa 1.2m Al poz pe Nilesat (antena asta o am din timisoara din 1994), mobila 1.5m (de la tehnicb) cu care ma joc acum [antena e super ok, insa montura trebuie musai s-o schimb pt ca la vant se zdruncina]
- poze cu antena am mai pus recent, insa nu-mi amintesc in ce topic

Specificatiile lnb-urilor cumparate sunt:
1. PANORAMA ER-861
Input Frequency   3.4 to 4.2 GHz
L.O. Frequency 5150 MHz (500 KHz @ 25C)
L.O. Stability 1.5 MHz (-40 to +70C)
Output Frequency 950 to 1750 MHz
Noise figure 13K typical
Conversion gain 55 dB typical
Input VSWR 2.5:1 (maximum)
Output VSWR 2.0:1 (maximum)
O0utput connector F female connector
Output Impedance 75 ohms
Cross Polar Isolation 20 dB (minimum)
Image Rejection 45 dB (minimum)
Phase Noise -85 dBc @ 10 Khz (minimum)
Supply Voltage
11.5 to 14.0 V (vertical)
16.0 to 19.0 V (horizontal)
Operating Temperature -40 to +70C
Storage Temperature -40 to +80C
Relative Humidity 0% to 95%
Size 168mm x 130mm x 190mm
Weight 680g

2. DMX741U CKU LNBF

(Ku/C)
Input Frequency:   10.7-12.75GHz   /     3.4-4.2GHz
Output Frequency: 950-2150MHz /     950-1750MHz
Noise Figure:         0.2dB    /           13K
Gain:                 70dB    /           70dB
Switch Type: WS International DiSEqC Switch

Edited by vladdygo, 02 November 2009 - 22:40.

doktorofsat

doktorofsat

Senior Member

salutare vladdygo!

Sa incepem cu inceputul:

placuta dielectrica pt polarizare circulara poate sta montata in permanenta sau trebuie s-o scot de fiecare data can vreau H/V sau L/R

Da, trebuie scoasa la polarizarile liniare (H,V) caci in acest caz placuta reduce dramatic semnalul sau il face egal cu zero!!

jucaria satfinder piuie vesel chiar mai la est de Yamal 90E (ultimul pe care-l prind cu lnb Ku).

probabil prizi vreun canal de date de pe 95e B)

imi place ca pe forumul asta se pot duce conversatii relativ civilizate! Asta e mare lucru! Si ca daca postezi ceva, chiar daca nu ai dreptate, nu esti injurat si ti se raspunde! Pe forumuri cu teme similare sincer n-am primit nici un raspuns la nici o problema enuntata.

daraka se duc, deoarece , cel putin pe cele 2 sectiuni unde le moderez am eliminat toti agaricii si bagatorii de seama  :rolleyes: care dadeau sfaturi de "experti" dar erau sincere in afara fenomenului de receptie satelit :D .Acum un an misunau si pe aici  multe "specimene" , unii chiar s-au cumintit, altii dupa multe multe "second chance" au fost banati!!

cine-si mai aminteste de ScreenSport/SkyOne...am incercat cu frate-meu sa fac o antena parabolica si un lnb

Tot respectul pt vechimea in hobby si evident experienta acumulata!!!!!

kaon

unul dintre receptoarele mele preferate e kaon 570 ever!!\

poti vedea in multe teste ale mele meniul "sunny" de kaon cu ekg-ul

Antene actuale: lighenase focus + dolce, parabola fixa 1.2m Al poz pe Nilesat (antena asta o am din timisoara din 1994), mobila 1.5m (de la tehnicb) cu care ma joc acum [antena e super ok, insa montura trebuie musai s-o schimb pt ca la vant se zdruncina]

In limita timpului liber te rog sa mai urci pozele cu atenele tale

Mult succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate