Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Banda C

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#1
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Un topic nou unde-i astept pe toci cei interesati de BANDA C sa posteze fara nicio retiniere impresii, imagini , teste orice este legat de receptie si echipamente !
Am cumparat un LNBF-C band  MTI DE 15K de la PeruV... ! Problema este placuta depolarizatoare din interiorul LNB care mi se pare destul de groasa(cca 5mm sau chiar mai mult), este din textolit si nu o pot scoate sub nicio forma:( decat eventual daca o retez sau o sparg(daca stric lnb cred ca ma stric definitiv si eu)--astept orice sugestii pentru inlocuirea acesteia cu alt model ceva mai performant. Oricum--este o aventura sa testezi in aceasta banda: programe ceva mai exotice si inexistente in banda Ku ! Visul meu este sa reusesc receptia pe 40.5 west(programele sudamericane)--desi s-ar parea ca este necesara o antena ceva mai mare pentru sudul tarii ! Mi-am dorit de foarte mult timp sa pot testa si aceasta banda de transmisie---primul pas l-am facut, acum urmeaza testele !
Datorita obstacolelor  nu pot testa decat de la 68.5 est pana la 40west(din pacate si aici am probleme majore) !
Am sa revin cu primele imagini ale LNBF, antena si programe receptionate la primele teste !

#2
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
cam de 5 mm are si placuta mea  si trebuie sa iasa usor din lnb poate a fost introdus fortat mai cu putere

#3
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Bonou2: stiu precis ca "rz"folosesti placute mult mai subtiri si de performante mari---fix 5mm are masurata!
A mea nu vrea sa iasa sub niciun chip--am incercat cu patentul, tras cu sarma groasa etc---parca e sudata acolo !
Vin primele poze !
Antena si lnb orientata pe 68,5 est !
LNB-C bad interior+placuta !
LNB C--model..!

Attached Files


Edited by bog4u, 21 June 2009 - 13:44.


#4
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Am reusit sa scot placuta  :thumbup:  si am improvizat una de cca 2mm plastic dintr-un ambalaj: rezultatele sunt fantastice: au intrat aproape toate tp-urile in bada C de pe [email protected] est ! Sunt cateva programe inedite: DD SPORTS, DD INDIA, DD NEWS, FETV,INDIA TV, EXPRESS URDU, YTN(KOREA DE SUD), ET NOW, ZOOM,TIMES NOW, NHK(si japonez si engleza), ARY THE MUSIK, ARY ONE WORLD, ARY ASIA --toate FTA, bineanteles ca tot ce este mai bun este si criptat ---!!!

Attached Files



#5
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Cateva imagini  cu canalele de pe 68.5 est!

Attached Files



#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Felicitari pentru rezultate si debut in banda C!

Poate nu ai fost atent... placuta (nu conteaza ce model) nu are ce cauta in feedhorn atunci cand faci receptii pe sateliti/canale cu polaritati drepte, H & V
Deci scoate urgent placuta caci esti pe 68.5'E... placuta este dedicata exclusiv polaritatii circulare - practic, transforma polaritatea circulara in polaritate dreapta (V sau H)

Daca vrei ceva cu adevarat exotic, si aproape de 68.5'E, cauta satelitul de la 64'E si scaneaza frecventa 3642R, 13330 acolo unde este 5 EATV... este cel mai bun canal de muzica de la ei, de la est africani (postul este din Tanzania)
Pentru a localiza satelitul, scaneaza frecventa cu TV Mozambic caci acolo este semnal mai bun... satelitul de la 64'E intra atat cu placuta depolarizatoare cat si fara, daca antena are peste 1.5M

Edited by rz, 21 June 2009 - 17:12.


#7
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Multumesc frumos pentru apreciere  RZ si Doktorofsat !
Intradevar ai perfecta dreptate in privinta placutei ---am transpirat 3 ore pe 40,5 west si nimic---fie nu am decat partial vedere spre 40.5 west datorita unui deal, fie imi trebuie o placuta mai performanta(sper sa-mi pui aici o poza cu cea mai buna realizata de tine) deaorece acolo sunt numai polarizari circulare---si am sperante pentru ca am receptionat 37.5 west--metro tv cu semnal destul de bun--60% calitate!
Acum cercetam 49 est(intra toate tp-urile) ! Daca receptionez 64 est am sa vin cu imagini !

Edited by bog4u, 21 June 2009 - 17:31.


#8
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Poate nu ai fost atent... placuta (nu conteaza ce model) nu are ce cauta in feedhorn atunci cand faci receptii pe sateliti/canale cu polaritati drepte, H & V
Deci scoate urgent placuta caci esti pe 68.5'E... placuta este dedicata exclusiv polaritatii circulare - practic, transforma polaritatea circulara in polaritate dreapta (V sau H)

Rz te rog sa postezi niste schite cu placuta depolarizatoare (mai multe modele cu atit maibine) si o lista cu  fiecare satelit care are tp in C band mentionand si pe cel mai puternic tp.

Deja imi vin idei sifi in legatura cu  placutza , afland acum de la tine Rz ca la unele trebuie scos , si la ce ar putea controla asta din casa :notangel: .Probabil daca placuta ar putea fi miscata cumva r fi si rezultate mult mai bune. :thumbup:

#9
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Intradevar exotice programele de la 64 est--thx rz: intra ITV1, 5EATV,PULSE, TV MOZAMBIQ,TIM, TPA1 si AFN criptate(fara sa reglez prea mult antena !
O poza cu 5EATV--scuze pentru calitate dar e la tv din gradina :thumbdown: Semnal cca 49-55%  pe aceste tp-uri

Attached Files

  • Attached File  ea.jpg   58.51K   175 downloads


#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Iata cateva placute depolarizatoare... @bog4u, fara placa depolarizatoare nu prea ai sanse la NSS 40.5'E

[ http://i51.photobucket.com/albums/f388/rzbvro/666.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i51.photobucket.com/albums/f388/rzbvro/p1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rusii mai au si asa ceva (nu am testat varianta lor deoarece este mai greu de realizat) :

[ http://i51.photobucket.com/albums/f388/rzbvro/cil.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cel putin primele 2 sunt testate... aduc un plus de semnal de 20-40% (depinde si de frecventa) !!!

Edited by rz, 21 June 2009 - 18:32.


#11
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Impresionant ! Stiam eu ca detii secrete pentru banda C --inca o data multumesc !
Acum incep sa confectionez placuta respectiva: azi am avut timp pentru acest hobby--!
Crezi ca sunt sanse sa intre semnal pe 40.5 west-->? din cate m-am informat este un satelit "problema"--!
La mine lnb face toti banii ---antena e punctul slab, desi am revopsit-o(slefuit..etc),neavand o montura polara (cea fixa imi creeaza numai neplaceri--doar manual pot testa pe antena de 1.8)----insa fiind din aluminiu  gros(cred ca 3.5-4mm) are oarece performante in banda c !

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Placa se face relativ usor... exista in comert folie din Al cu adeziv pe spate iar plasticul se poate lua de la diverse cutii
Respecta pe cat posibil dimensiunile de la elementele centrale ale placutei... la restul se mai poate umbla
De ex:
daca vrei o asa zisa amplificare medie dar prezenta pe toate frecventele, trebuie sa lasi o distanta mai mare intre elementele de pe margine (vezi foto 1)
daca vrei o amplificare foarte buna dar pe o plaja mai restransa de frecvente, trebuie sa micsorezi distanta dintre elementele de pe margine (foto 2)
La partea centrala se mai pot adauga inca 2 elemente dar cele de sus sa fie mai inguste (''in forma de sticla'', exact ca in foto 2)


 bog4u, on 21st June 2009, 20:11, said:

Acum incep sa confectionez placuta respectiva: azi am avut timp pentru acest hobby--!
Crezi ca sunt sanse sa intre semnal pe 40.5 west-->? din cate m-am informat este un satelit "problema"--!

Retine un lucru si asta te va incuraja mai mult... cu antena mea de 2.2M, fara placuta, nu pot receptiona mai mult de 2-3 TP-uri de la 40.5'E
Cu placuta din foto 1 si 2 intra 99% din TP-uri - practic tot ce e acolo !!!

P.S. Nu uita sa orientezi placuta exact la 45 grade fata de sonde...

Edited by rz, 21 June 2009 - 19:36.


#13
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
RZ---nota 10 + pentru modelul de placuta !
Asa improvizata --lipita cu scotch(placutele le-am confectionat din zinc cred) are performante fantastice !
In concluzie am intrat din nou pe 40.5 west si surpriza: la prima scanare: 17 programe--majoritatea criptate--dar tot echipamentul va fi imbunatatit(mai ales placuta magica) !
Poza este tot slaba calitativ---am sa revin cu altele de pe alt tv !
4105H sr2100===este un feed f puternic --semnal 60%calitate--acum este un meci in direct transmis de TV5es !
4118H sr2850--intra TELESUR semnal 45%

Attached Files



#14
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
felicitarile mele pentru reusita in banda C
    in legatura cu placuta depolizatoare am  gasit pe un site  vecin ungaria modele cu dimensiuni pentru diferiti sateliti
      http://sathunters.in...php?f=22&t=3118
        succes

        #15
        bog4u

        bog4u

          @Român

        • Grup: Senior Members
        • Posts: 6,030
        • Înscris: 20.12.2007
        Multumesc BONOU2 --si pentru link  dealtfel foarte util--sunt acolo o multime de modele ... !
        Am testat in continuare 40.5 west cu placuta model de la rz --si am venit cu ceva poze inedite !

        Attached Files


        Edited by bog4u, 22 June 2009 - 01:50.


        #16
        doktorofsat

        doktorofsat

          Senior Member

        • Grup: Banned
        • Posts: 3,901
        • Înscris: 04.04.2008
        @bonou2

        o sa iau legatura cu amigo (caci la el ai dat linku), e foarte cunoscut in Ungaria si se ocupa de ulti ani cu banda C .Bineinteles in limita timpului liber  :console: Din poze a vazut ca pt fiecare satelit in parte diferea placuta ...Semn ca sunt foarte multe variante de testat in aceasta banda.

           Eu, oentan doar strang materiale teoretice, atit tip cat nu a o antena de macar 1,8.Din pozele care le-ai postat a inteles ca ai si antena de 1,9m , nu te-a tentat niciodata sa testezi banda C bonou2?

        Inca o data felicitari pe Bog4u pt rezultatele obtinute si la ai mare adica 90e -40w minim :thumbup:

        #17
        bog4u

        bog4u

          @Român

        • Grup: Senior Members
        • Posts: 6,030
        • Înscris: 20.12.2007
        Desi pare greu de crezut, cu aceasta placuta am reusit cele mai bune performante(desi am mai confectionat inca 2) --cu placuta originara a lnb-ului niciun program in banda C pe 40.5 west nu receptionez ! Nu am avut folie de aluminiu atat de subtire si am folosit efectiv zinc--fuctioneaza ok ! Saptamana aceasta am sa upgrades placuta--cu folie din aluminiu(nu stiu daca cea de ambalaj de ciocolata e ok)!
        Mai aduc o poza cu antena orientata la 40.5 grade west unde va sta cam tot timpul deoarece receptionez mai mult de 50% din programele fta de pe [email protected] WEST ! THX doktorofsat&rz pentru suport !

        Attached Files



        #18
        rz

        rz

          Moderator

        • Grup: Moderators
        • Posts: 22,172
        • Înscris: 05.05.2003
        Ma bucur ca ai reusit sa receptionezi NSS 40.5'W, cu placuta magica  :)

        Eu am accesat link-ul postat de @bonou2 si pot sa spun ca am vazut acolo cateva placute extrem de simple dar cica foarte performante!
        Nu am stat prea mult pe ganduri si am testat ultima placa din fotografia lui... am avut placuta surpriza sa vad ca ridica semnalul cu aprox.10%, comparativ cu placile mele, insa nu in toata plaja de frecvente!
        Pot sa spun ca este buna atunci cand cautam o frecventa anume, greu de receptionat, insa trebuie sa avem un set de placute (dimensionate diferit) nu numai o placuta... oricum, eu le am in vedere si incerc sa le imbunatatesc
        Iata mai jos cat de simple sunt... eu am testat cu ultima > dreapta > jos (scrie pe ea 50dB)

        Attached Files



        Anunturi

        Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

        "Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

        Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

        www.neurohope.ro

        0 user(s) are reading this topic

        0 members, 0 guests, 0 anonymous users

        Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
        Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate