Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Taxa radio

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Am primit pe adresa firmei instiintare sa platesc taxa radio - serviciul public de radiodifuziune.

Din cate stiu acum cateva luni senatorul Urban Iulian a propus anularea acestei taxe si a obtinut-o in instanta. Cel putin asa sustinea pe blogul sau.

Dar vreau sa stiu daca este adevarat. Si in caz  ca nu platesc (activitatea firmei este momentan suspendata) ce mi se poate intampla?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu stiu ca o persoana, din cluj, timis, nu stiu exact, a obtinut anularea platii
nu urban iulian, in integralitatea ei.

deci in teorie, daca nu actionezi srr in judecata ar trebui s-o platesti ca sa nu fii data in judecata

Edited by spare-me, 20 June 2009 - 16:57.


#3
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
uite chiar am sa caut prin blogul lui, desi poate a scris doar asa.

dar de ce sa ma dea in judecata, daca nu am activitate si daca sediul social coincide cu o locuinta unde proprietarul plateste taxa ca persoana fizica?

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostDari@, on 20th June 2009, 18:06, said:

uite chiar am sa caut prin blogul lui, desi poate a scris doar asa.

dar de ce sa ma dea in judecata, daca nu am activitate si daca sediul social coincide cu o locuinta unde proprietarul plateste taxa ca persoana fizica?
habar nu am !
tot din discutia de pe blogul lui vorbesc si eu
si din ce scrie acolo trebuie platita si pe pf si pe pj



Script Progress

#5
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
eu ma refer la articolul ăsta.

citez: Prin decizia nr. 2103, din 9 aprilie 2009, in dosarul 1428/33/2008, ICCJ a respins ca nefondat recursul declarat de Guvernul Romaniei si a anulat ca netimbrat recursul formulat de Societatea Romana de Radiodifuziune, in procesul prin care o firma din Cluj a cerut anularea taxei radio-TV. Rusinos este faptul ca, SRR nici macar nu a timbrat cererea de recurs, astfel incat aici se ridica mari semne de intrebare : a fost o eroare a avocatilor SRR sau aceasta a fost constienta de faptul ca ICCJ urma sa dea o decizie istorica si a preferat sa nu timbreze recursul ?

Decizia ICCJ este irevocabila, astfel ca agentii economici care nu desfasoara activitate si cei care nu detin mijloace tehnice de receptionare a informatiei radio-TV nu vor mai fi obligati sa achite taxa instituita de lege pentru aceste servicii.


oricum... nu mi se pare corect. o sa ma interesez la o avocata. nu mi se pare corect sa platesc pt acelasi radio pt care se mai plateste odata taxa.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
a, ok...daca TOTI supusi taxarii nu vor mai fi obligati, atunci n-o plati :)...
e ambiguu oricum, cel mai bine sa vorbesti cu o avocata

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Decizia respectiva nu se aplica in cazul altor companii. Chiar daca e vorba de ICCJ, este vorba de un simplu recurs intr-un dosar anume, si nu un recurs in interesul legii. Iar la noi jurisprudenta instantelor nu este izvor de drept.
Deci: daca nu vrei sa platesti, trebuie sa te judeci cu ei. Daca nu platesti, si nici nu te judeci, te poti trezi executat silit.

#8
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Sa inteleg ca cei care mi-au spus ca nu au platit-o m-au mintit? :)))

Ma rog, nu e o suma mare, doar ca mi se pare putin deplasat ca in conditiile in care ai activitatea suspendata sa platesti asa ceva.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDari@, on 1st July 2009, 13:09, said:

Sa inteleg ca cei care mi-au spus ca nu au platit-o m-au mintit? :)))
Nu. Inseamna ca depinde de tipul de persoana juridica. Din cate vad eu acolo decizia se refera la un articol anume, care nu este general valabil (este vorba de art. 3 alin 1):

Quote

Art. 3. - (1) Persoanele juridice cu sediul în România, care se încadrează în categoria microîntreprinderilor potrivit prevederilor Ordonanței Guvernului nr.24/2001 privind impunerea microîntreprinderilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 111/2003, cu modificările ulterioare, au obligația să plătească pentru sediul social o taxă lunară pentru serviciul public de radiodifuziune.
(2) Persoanele juridice cu sediul în România, inclusiv filialele acestora, precum și sucursalele și celelalte subunități ale lor fără personalitate juridică și sucursalele sau reprezentanțele din România ale persoanelor juridice străine, au obligația să plătească o taxă lunară pentru serviciul public de radiodifuziune.
Alin. 1 se refera la microintreprinderi, alin. 2 se refera la celelalte persoane juridice. Daca aveti microintreprindere, din momentul publicarii hotararii in Monitorul Oficial ati scapat de taxa. Daca nu, fie va judecati si obtineti o decizie similara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate