Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

viata de emigrant Portugalia

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tehnocore

tehnocore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2009
Nu am gasit aceasta tara la destinatii de emigrare


daca sunt persoane care traiesc in portugalia , fie porto, lisabona, algarve ii rog sa ne impartaseasca experienta lor de viata si pasii catre integrare in noua tara

multumesc

#2
om3ga

om3ga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.06.2004
Eu sunt in Portugalia din 2001 nu e mare lucru pe aici salarii mici si mai nou nu e de munca e o tara mai ieftina ma refer la preturi , chirii
Daca pe cineva intereseaza ceva anume va pot explica mai detaliat
Eu sunt in Porto

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 om3ga, on 25th November 2009, 14:19, said:

Daca pe cineva intereseaza ceva anume va pot explica mai detaliat

Pai spune-ne...
Cam cum e cu chiriile, cu preturile, cu salariile etc
Daca ai timp si chef ar fi interesant sa faci o prezentare a aspectelor vietii de emigrant  in Portugalia, cam la fel cum am facut eu pentru Finlanda (e vorba de primul post de-acolo).

#4
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008
am fost 3 sapt. in concediu in vara lui 2008 si facind atitea calatorii, m-am imprietenit cu ghidul..un tip foarte realist si modest. Mi-a zis ca el si familia(sotia - 2 copii) nu si-au mai permis un concediu in strainatate de foarte multi ani..aici intelegindu-se sa zboare cu avionul si cazare la hotel..in rest, plecau cind si cind cu masina in tarile apropiate. Mi-a povestiti mult despre sistemul social, medical si de invatamint..deloc atragator  :thumbdown: . Eu am fost in algarve-albufeira, dar am calatorit pe ici si colo. Apropos..pe plaja, in fiecare zi intre 12.00-12.30 venea un acordeonist. Nu sint 100% sigura, dar as baga mina-n foc ca era roman  :thumbup: ..am intilnit (mai bine zis..auzit) multi romani in Lisabona  :naughty: ..in special unul cu gura mare, care parcase pe..linia de tramvai si pus pe scandal cu politia..avea numar de brasov.. :rolleyes:

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 enkelt, on 9th February 2010, 11:31, said:

Mi-a povestiti mult despre sistemul social, medical si de invatamint..deloc atragator  :thumbdown: .
Ai vazut? Sa nu te mai plangi de Danemarca, please! ;)

#6
poiuy12

poiuy12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.06.2011

 enkelt, on 9th February 2010, 20:31, said:

am fost 3 sapt. in concediu in vara lui 2008 si facind atitea calatorii, m-am imprietenit cu ghidul..un tip foarte realist si modest. Mi-a zis ca el si familia(sotia - 2 copii) nu si-au mai permis un concediu in strainatate de foarte multi ani..aici intelegindu-se sa zboare cu avionul si cazare la hotel..in rest, plecau cind si cind cu masina in tarile apropiate. Mi-a povestiti mult despre sistemul social, medical si de invatamint..deloc atragator  :thumbdown: . Eu am fost in algarve-albufeira, dar am calatorit pe ici si colo. Apropos..pe plaja, in fiecare zi intre 12.00-12.30 venea un acordeonist. Nu sint 100% sigura, dar as baga mina-n foc ca era roman  :thumbup: ..am intilnit (mai bine zis..auzit) multi romani in Lisabona  :naughty: ..in special unul cu gura mare, care parcase pe..linia de tramvai si pus pe scandal cu politia..avea numar de brasov.. :rolleyes:

cum ti se pare viata in Danemarca, de cat timp esti acolo?

www.scstefan1.wordpress.com

#7
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 poiuy12, on 5th June 2011, 12:38, said:

cum ti se pare viata in Danemarca, de cat timp esti acolo?

www.scstefan1.wordpress.com

Mai, tu vrei sa emigrezi si nu stii unde... :)

Daca esti tanar (pana-n 30 de ani) si n-ai regrete sa lasi in urma, invata engleza, ia-ti carnet auto (B, minim!), califica-te in ceva (orice, cu diploma!), lucreaza o perioada (minim 2 ani, cu carte de munca), strange niste bani si apoi mergi la interviu pentru Australia, Noua Zeelanda sau Canada (pentru Quebec trebuie sa inveti franceza). Daca vrei Europa, mergi cu vikingii...  :peacefingers:

#8
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Salut,
Poate preciza cineva orientativ care sa mai fie nivelul salariului minim in Portugalia la momentul acesta?
LE: am gasit ceva, undeva la 5-600 Euro

Edited by idneo, 09 February 2017 - 10:26.


#9
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017

 idneo, on 09 februarie 2017 - 09:58, said:

Salut,
Poate preciza cineva orientativ care sa mai fie nivelul salariului minim in Portugalia la momentul acesta?
LE: am gasit ceva, undeva la 5-600 Euro

Da, cam atat este salariul minim. Insa daca primesti salariul minim pe economie, angajatorul este obligat sa iti dea 14 salarii.

#10
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Redeschid topicul: am o ruda foarte apropiata care ar vrea sa emigreze in Portugalia (profesie: inginer civil). Merita bataia de cap?

#11
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006
in Portugalia a fost bine pana-n 2010 - 2011, dupa, multi emigranti si portughezi au plecat din Portugalia, probabil daca are serviciul asigurat se traieste ok si acuma

Edited by dan210, 01 November 2020 - 18:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate