Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Schimbare parola domain admin

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Am si eu o problema :
Incerc sa schimb parola de domain administrator.Modalitate de schimbare este sa intru RDC pe domain controller si sa dau reset la parola din AD.
Problema este ca daca schimb parola am probleme cu diverse aplicatii (ex ISA , SQL server ) si pana nu revin la parola initiala nu scap de erori
Ex din event viewer :
The ISASTGCTRL service failed to start due to the following error:
The service did not start due to a logon failure.

The ADAM_ISASTGCTRL service was unable to log on as B18\administrator with the currently configured password due to the following error:
Logon failure: unknown user name or bad password.

The kerberos client received a KRB_AP_ERR_MODIFIED error from the server host/server.b18.local.  The target name used was ldap/server.B18.local:2171. This indicates that the password used to encrypt the kerberos service ticket is different than that on the target server. Commonly, this is due to identically named  machine accounts in the target realm (B18.LOCAL), and the client realm.   Please contact your system administrator.

Intrebarea este,cum schimb parola ca sa nu afectez aceste servicii,exista vreo modalitate speciala ?

Multumesc.

#2
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eu am schimbat parola de admin de domeniu paan acum si nici una din aplicatiile de acre amintesti tu nu a avut nici o problema in a rula...sql server-ul chiar nu-mi dau seama cum poate sa dea erori - banuiesc ca autentificarea se face cu userii din windows...la ISA2000 sigur nu exista o problema....la 2004 insa nu stiu...daca aflu ceva iti spun

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
DeathRipple: inseamna ca nu schimbasesi userul (SYSTEM) sub care rulau serviciile respective.

Muntos: verifica sub ce credentials ruleaza serviciile despre care este vorba. Cand schimbi parola de domain admin trebuie sa fii atent la toate procesele care ruleaza sub userul respectiv (servicii, scheduled tasks, etc). Am avut surpriza la un client sa gasesc un backup nefacut de 2 ani (desi schimbau ZILNIC banda :D ). unul din motive era schimbarea parolei de domain admin.

#4
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
erorile de servicii sunt generate de invalid credentials, dupa cum zice si Tyby.
povestea cu Kerberos-ul e totusi altceva, desi inclin sa cred ca aveai mai multe sesiuni pe server si practic ai incercat o autentificare cu un ticket generat inainte de schimbarea parolei.

verifica cu kerbtray.exe si uita-te pe docul asta pentru explicatii .

spor

#5
muntos

muntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 03.08.2002
Ahaa...serviciul ISASTGCTRL are la Log On As nume_domeniu\administrator,parola pe care vreau sa o schimb .
Restul serviciilor vad ca au Local Service, Local System sau Network Service.
Daca schimb la Log On As pe Local System Account poate apare vreo problema ?

#6
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
da, pot aparea probleme daca serviciul acceseaza resurse externe, unde Local System de pe server nu are acces. Schimba parola pe contul de admin si pe urma schimba parola si in detaliile de login ale serviciului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate