Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Recuperare datorie...

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Buna ziua,

Asadar, iata cum se prezinta problema:

Detin o firma de productie alimentara. Pe la inceputul anului curent (februarie) am fost contactat de administratorul unei alte firme in vederea unei colaborari, concret, eu urma sa prestez niste servicii de ambalare a unor produse pentru respectiva firma. Toate bune si frumoase... Am primit marfa, am primit ambalajele, am ambalat marfa, am livrat marfa ambalata. Mai departe, am trimis si o factura proforma spre achitare administratorului firmei respective.
De aici problema...firma respectiva nu a achitat factura nici pana acum, desi am discutat si iar am discutat problema cu administratorul firmei in cauza de foarte multe ori. Intotdeauna sunt amanat...
Foarte important de mentionat ar fi:
-  faptul ca in acea factura proforma trimisa, am omis sa trec si o data scadenta (din convorbirea cu administratorul firmei respective urma sa achite suma in decurs de 2 - 3 zile de la primirea facturii proforme);
- de asemenea, nu avem incheiat nici un contract sau orice altceva care sa reglementeze cumva colaborarea, eventualele litigii, etc.;
- eu inca detin niste ambalaje ale firmei in cauza care prin revanzare, acopera datoria.


Intrebarea fireasca se pune cum anume as putea rezolva aceasta problema ?


Cateva intrebari - sugestie din partea mea ar fi urmatoarele:

- as putea sa incerc sa-i trimit o nota de conciliere ?
- sau o somatie de plata ?
- sau sa apelez direct la serviciile unui executor judecatoresc ?
- sau sa-i vand acele ambalaje, sperand in acelasi timp ca nu cumva sa se trezeasca sa-mi faca plata vreodata si sa-si ceara ambalajele inapoi ?

Apropo de acele ambalaje: dat fiind faptul ca-mi ocupa un procent important din totalul spatiului in care isi desfasoara firma activitatea, ma incurca foarte mult si, cum spatiul este inchiriat, platesc o gramada de chirie pentru un spatiu pe care nu-l pot valorifica in interes propriu desi am mare nevoi de acest spatiu.

In acest caz i-am comunicat administratorului respectiv ca-i voi solicita chirie, insa nu a dat nici un semn de viata.

Asadar, ce sa fac, sa-i trimit facturi cu chiria lunara din momentul in care i-am adus la cunostinta ca-i voi cere chirie daca nu-si ia inapoi ambalajele sau nu ?


Va multumesc pentru pareri,
Toate cele bune !

#2
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Trimite-i o notificare prin executor judecatoresc unde expui si faptele cat mai bine iti vine si il anunti ca suplimetar facturii neplatite ii ceri daune si pentru ocuparea spatiului. Lasa-i 2 saptamani apoi da-l in judecata pentru plata facturii si daune si pui si notificarea la dosar.
Eventual dupa alea 2 saptamani cere si  blocarea conturilor preventiv si deschiderea procedurii de declarare a falimentului pentru ca e in imposibilitate de plata. Pe ambalajele ramase ai putea obtine drept de retentie pana se lamureste problema. Nu le poti vinde daca nu-s ale tale.

Oricum, discutia cu un avocat e cea mai indicata, nu cred ca n-ai cateva zeci de roni pentru o consultatie.

#3
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postmalone6x6, on 17th June 2009, 23:25, said:

Trimite-i o notificare prin executor judecatoresc unde expui si faptele cat mai bine iti vine si il anunti ca suplimetar facturii neplatite ii ceri daune si pentru ocuparea spatiului. Lasa-i 2 saptamani apoi da-l in judecata pentru plata facturii si daune si pui si notificarea la dosar.
Eventual dupa alea 2 saptamani cere si  blocarea conturilor preventiv si deschiderea procedurii de declarare a falimentului pentru ca e in imposibilitate de plata. Pe ambalajele ramase ai putea obtine drept de retentie pana se lamureste problema. Nu le poti vinde daca nu-s ale tale.

Oricum, discutia cu un avocat e cea mai indicata, nu cred ca n-ai cateva zeci de roni pentru o consultatie.




Multumesc pentru raspuns.

Asadar ar trebui sa iau legatura cu un executor judecatoresc...

In legatura cu consultarea avocatului, am consultat deja doua doamne avocat si parerile fiecareia au fost destul de diferite si, mai mult decat atat,...nu mi s-au parut niste pareri profesioniste.
Printre altele una mi-a spus chiar sa-i vand acele ambalaje pentru ca nu e nici o problema.

Oricum, momentan am inteles cam ce am de facut, tot ceea ce mi-ati spus aici nu am auzit de la vreuna dintre cele doua doamne.

Apropo, mai am o nelamurire (care vine tot de pe urma discutiei cu aceste doamne avocat): in cazul unei actiuni in judecata, procesul ar trebui sa aiba loc la sediul debitorului sau la sediul creditorului, sau variaza in functie de anumite motive ? Intreb acest lucru fiindca, din nou, parerile au fost impartite... ;) .

Cu bine !

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Art. 5, C. proc. civ:
Cererea se face la instanta domiciliului paratului. Daca paratul are domiciliul in strainatate sau nu are domiciliu cunoscut, cererea se face la instanta resedintei sale din tara, iar daca nu are nici resedinta cunoscuta, la instanta domiciliului sau resedintei reclamantului.

Pentru persoane juridice, procesul se judeca la instanta sediului ei principal ori la instanta locului unde ea are reprezentanta, pentru obligatiile ce urmeaza a fi executate in acel loc sau care izvorasc din acte incheiate prin reprezentant sau din fapte savarsite de acesta.

In afara de instanta domiciliului paratului/sediul persoanei juridice, conform art. 10 , pct. 4. in cererile privitoare la obligatii comerciale, mai este competenta si instanta locului unde obligatia a luat nastere sau aceea a locului platii.

Ideea e ca reclamantul are de ales intre aceste instante (competenta teritoriala alternativa).

#5
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ok, inteleg deci ca eu, in calitate de reclamant, am totusi posibilitatea de a alege locul unde anume sa aiba loc judecata (daca va fi cazul)...
Este important pentru mine intrucat paratul are sediul undeva la mai multe sute de km distanta si, tinand cont de aceste imprejurari, precum si de altele, ar fi fost o mica problema in cazul in care ar fi fost necesare deplasari frecvente acolo...

#6
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ok, uite ca astazi am ajuns sa vorbesc cu doi executori judecatoresti si ambii mi-au dat acelasi raspuns, anume: nu este de competenta dumnealor...
Offf !!!

Pana la urma va trebui sa iau din nou legatura cu un avocat... Oricum, sper ca trecerea timpului sa-mi dea castig de cauza mie, prin prisma faptului ca valoarea daunelor creste odata cu trecerea timpului...

#7
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Apelează la o firmă specializată în recuperarea creanțelor, ei cunosc toate dedesubturile.
Altfel pățești ca mine, care am hotărâri judecătorești definitive din 2007, am fost cu executorul peste datornici și m-am trezit că între timp au vândut totul la altă firmă pe care și-au făcut-o între timp șamd... Am avut un jurist angajat cu contract.

#8
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postsilviu_n, on 24th June 2009, 12:52, said:

Apelează la o firmă specializată în recuperarea creanțelor, ei cunosc toate dedesubturile.
Altfel pățești ca mine, care am hotărâri judecătorești definitive din 2007, am fost cu executorul peste datornici și m-am trezit că între timp au vândut totul la altă firmă pe care și-au făcut-o între timp șamd... Am avut un jurist angajat cu contract.


Foarte urat ce s-a intamplat, insa eu am un atu din acest punct de vedere: am inca la sediul meu niste ambalaje ale respectivei firme care acopera bine datoria...

#9
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Am înțeles asta, dar după cum ți s-a spus, nu prea poți să te atingi de ele (ambalajele). La cât sunt ăștia de nesimțiți, te trezești că te dă în judecată pentru ele.

La executorul judecătoresc ajungi dacă ai o hotărâre judecătorească definitivă prin care ți se recunoaște creanța. Până acolo mai ai. În principiu există două căi:
1. Ceri instanței să emită somație de plată. Acțiunea se timbrează cu o sumă fixă (parcă) suficient de mică ca să merite. Anexezi cererii copie după factură și povestești în ce condiții ai vândut marfa respectivă, cu cine ai discutat și când trebuia plătită. Probabil această acțiune va fi respinsă întrucât juristul lor va arăta, în întâmpinare, că ne-având un contract încheiat vânzarea s-a făcut pe baza unei înțelegeri verbale și că factura urma să se achite în termen de 6 (sau 12) luni. Pe calea asta am obținut o somație (mi-a fost recunoscută creanța) dar alta mi-a fost respinsă.
2. Deschizi acțiune de recuperare a creanței conform codului comercial, urmând următorii pași: trimiți debitorului somație de plată, după 15 zile trimiți invitație la conciliere apoi avansezi cererea instanței urmând procesul prin care ți se va recunoaște sau nu creanța. Acțiunea se timbrează la valoarea debitului și este de durată. Pe calea asta am obținut trei hotărâri judecătorești din care doar una s-a finalizat.

Din experiența mea, cel mai bine te adresezi direct unei firme specializate, de regulă cheltuielile sunt recuperate de ei de la debitor. Eu, cu jurist angajat, am mai cheltuit câteva mii de lei pentru acțiuni (plata juristului + taxele de timbru) recuperând foarte puțin.

#10
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Din cate am inteles eu, e totul la negru, deci nu se stie ca sunt la tine acele ambalaje.Daca e asa, vinde-le fara probleme.

#11
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pentru acele ambalaje am semnat un aviz de primire, insa ar fi si aici cateva semne de intrebare: nu avem nici un martor care sa fi asistat la receptia acelor ambalaje (eu personal si cu respectivul am fost in fabrica in momentul respectiv); semnatura mea de pe aviz este doar o "incarcaleala", foarte departe de semnatura mea originala pe care o fac atunci cand nu ma grabesc; adresa firmei respective de pe aviz este inexistenta, am aflat acest lucru in momentul in care am dorit sa le trimit o nota de conciliere, mai departe am aflat adresa adevarata de la ORC (nu este vorba despre vreun punct de lucru, este o adresa din cu totul alt judet de unde mi-a spus initial ca este respectiva firma, ulterior recunoscand ca de fapt provin din alt judet - foarte ciudata intamplare)...

#12
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostProtopopeus, on 2nd July 2009, 18:47, said:

Pentru acele ambalaje am semnat un aviz de primire, insa ar fi si aici cateva semne de intrebare: nu avem nici un martor care sa fi asistat la receptia acelor ambalaje (eu personal si cu respectivul am fost in fabrica in momentul respectiv); semnatura mea de pe aviz este doar o "incarcaleala", foarte departe de semnatura mea originala pe care o fac atunci cand nu ma grabesc; adresa firmei respective de pe aviz este inexistenta, am aflat acest lucru in momentul in care am dorit sa le trimit o nota de conciliere, mai departe am aflat adresa adevarata de la ORC (nu este vorba despre vreun punct de lucru, este o adresa din cu totul alt judet de unde mi-a spus initial ca este respectiva firma, ulterior recunoscand ca de fapt provin din alt judet - foarte ciudata intamplare)...
Sunt doua cai:
1. Rapid, vinzi ambalajele, iei banii si cand te-o suna ala nu-i raspunzi nici tu. De obicei le dau acest gen de sfat clientilor mei doar daca sunt sigur de neseriozitatea celeilalte parti si daca sunt acoperiti. Acum, sa nu ma injuri daca se gaseste vreun martor la receptie. Oricum, daca receptia nu e facuta formal, e nula. Si actele se mai si pierd, intelegi?

2.Trimiti o notificare cu termen, care sa prevada o data pana la care sa se achite proforma. Daca nu raspunde, mai trimiti inca una si daca nici la asta nu raspunde mergi pe drept comun, ca somatia de plata ti-o respinge instanta, fiindca, din cate am intles, creanta nu e certa lichida si exigibila. Pastrezi avizul de primire si orice hartie care dovedeste existenta tranzactiilor efectuate, aduci ceva martori si incerci sa convingi judecatorul ca tu trebuia sa livrezi atata marfa cat incape in ambalajele pe care deja le-ai primit.

Edited by snipest, 02 July 2009 - 19:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate