Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

aduc la cunostinta ca noul Fendora 11 pt PPC (PowerPC) e bestial

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

ediflorianus

ediflorianus

Junior Member

• Grup: Members
aduc la cunostinta ca noul Fendora 11 pt PPC (PowerPC) e bestial , il am instalat pe Dual G5

Dheus

Dheus

Active Member

View Postediflorianus, on 17th June 2009, 16:14, said:

aduc la cunostinta ca noul Fendora 11 pt PPC (PowerPC) e bestial , il am instalat pe Dual G5

Presupun ca ai vrut sa zici Fedora, dar nu asta conteaza. De ce nu ai pus mai multe detalii?
Ca asa pun si eu cate o reclama pentru fiecare distributie Linux, niste BSD, poate niste UNIX.

Si de ce ti-ai pus Linux pe un Mac?

App, esti pe aria Mac, poate ca stim si noi ce inseamna PPC.

Edited by Dheus, 17 June 2009 - 19:15.

ediflorianus

ediflorianus

Junior Member

View PostDheus, on 17th June 2009, 20:14, said:

Presupun ca ai vrut sa zici Fedora, dar nu asta conteaza. De ce nu ai pus mai multe detalii?
Ca asa pun si eu cate o reclama pentru fiecare distributie Linux, niste BSD, poate niste UNIX.

Si de ce ti-ai pus Linux pe un Mac?

App, esti pe aria Mac, poate ca stim si noi ce inseamna PPC.

Scuze,  ai dreptate , pana si pe DVD-uri am trecut Fendora... ca boul de mine

http://linux.softped...Fedora-41.shtml

motivul cel mai de pret pentru care am trecut pe linux este pentru ca si windows , si mac os-ul are Backdor inclus in OS. sunt pro GPL .

Edited by ediflorianus, 18 June 2009 - 14:20.

zuppy

zuppy

elbonian

• Grup: Senior Members

View Postediflorianus, on 18th June 2009, 15:19, said:

si mac os-ul are Backdor inclus in OS. sunt pro GPL .
vezi ca si EI te aud  :helpsmilie:

hubbabub1601

hubbabub1601

În grafic...

View Postediflorianus, on 18th June 2009, 15:19, said:

motivul cel mai de pret pentru care am trecut pe linux este pentru ca si windows , si mac os-ul are Backdor inclus in OS. sunt pro GPL .

Poti fi un pic mai precis, te rog? Despre ce backdoor OS X vorbesti? :)
Daca vrei sa dezvolti, poti sa ne luminezi si in privinta backdoor-urilor Windows.

ediflorianus

ediflorianus

Junior Member

Fondatorul unix/linux (GPL) :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N9KOFa_deQo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

hubbabub1601

hubbabub1601

În grafic...

View Postediflorianus, on 19th June 2009, 20:38, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N9KOFa_deQo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1. Nu stiu la ce te-ai astepta de la o persoana ce actualmente lucreaza pentru RedHat, companie ce vinde Linux. Vinde, adica pe bani :) RedHat Enterprise, mai precis.
2. Omul nu a 'fondat' UNIX, nici Linux... nici nu stiu de unde sa-mi incep explicatiile. Poate niste cautari wikipedia dupa UNIX si/sau Linux te-ar putea edifica.
3. In interviu nu am gasit nimic clar vis-a-vis de 'backdoor-urile' Win/Mac OS(X). Asta pentru ca, in acceptiunea larga, un backdoor reprezinta o bresa de securitate cunoscuta de producator, eventual chiar recunoscuta, la nivel de kernel, in speta application manager, ce poate fi exploatata pentru a obtine accesul pe masina ce ruleaza respectivul SO, cu credentialele utilizatorului logat in momentul 'atacului'. Iar Windows cat si Mac OS X sunt sigure in privinta asta. Foarte sigure :). Intr-adevar, Windows 2000 pre-service pack 2 suferea o vulnerabilitate in serviciul DCOM ce putea fi exploatata pentru a obtine drepturile user-ului curent, de cele mai multe ori administratorul. Poti cauta articolele, inca sunt prin interneti. De-atunci, orice pusti ce punea mana pe o prostioara de scanner de vulnerabilitati si o colectie de inject-uri si exploit-uri, vezi Metasploit FW sau asemanatoare, considera ca a atins nirvana hakerilor :) de-atunci pana in prezent, lucrurile s-au schimbat considerabil, actualmente,niciuna dintre versiunile Windows comercializate in mod curent nu mai este afectata de asemenea vulnerabilitati. Despre Mac OS X nu pot sa-ti spun decat ca este bazat pe UNIX si este chiar certificat UNIX '03 cand ruleaza pe masini Intel :)
4. In momentul in care 'arunci' cate-o d-asta, de genul 'X si Y sunt vulnerabile, Z este sigur ca tancul', pregateste-te sa sustii afirmatiile. O zi buna.

ediflorianus

ediflorianus

Junior Member

View Posthubbabub1601, on 19th June 2009, 23:38, said:

1. Nu stiu la ce te-ai astepta de la o persoana ce actualmente lucreaza pentru RedHat, companie ce vinde Linux. Vinde, adica pe bani :) RedHat Enterprise, mai precis.
2. Omul nu a 'fondat' UNIX, nici Linux... nici nu stiu de unde sa-mi incep explicatiile. Poate niste cautari wikipedia dupa UNIX si/sau Linux te-ar putea edifica.
3. In interviu nu am gasit nimic clar vis-a-vis de 'backdoor-urile' Win/Mac OS(X). Asta pentru ca, in acceptiunea larga, un backdoor reprezinta o bresa de securitate cunoscuta de producator, eventual chiar recunoscuta, la nivel de kernel, in speta application manager, ce poate fi exploatata pentru a obtine accesul pe masina ce ruleaza respectivul SO, cu credentialele utilizatorului logat in momentul 'atacului'. Iar Windows cat si Mac OS X sunt sigure in privinta asta. Foarte sigure :). Intr-adevar, Windows 2000 pre-service pack 2 suferea o vulnerabilitate in serviciul DCOM ce putea fi exploatata pentru a obtine drepturile user-ului curent, de cele mai multe ori administratorul. Poti cauta articolele, inca sunt prin interneti. De-atunci, orice pusti ce punea mana pe o prostioara de scanner de vulnerabilitati si o colectie de inject-uri si exploit-uri, vezi Metasploit FW sau asemanatoare, considera ca a atins nirvana hakerilor :) de-atunci pana in prezent, lucrurile s-au schimbat considerabil, actualmente,niciuna dintre versiunile Windows comercializate in mod curent nu mai este afectata de asemenea vulnerabilitati. Despre Mac OS X nu pot sa-ti spun decat ca este bazat pe UNIX si este chiar certificat UNIX '03 cand ruleaza pe masini Intel :)
4. In momentul in care 'arunci' cate-o d-asta, de genul 'X si Y sunt vulnerabile, Z este sigur ca tancul', pregateste-te sa sustii afirmatiile. O zi buna.

si uite asa ii depistam si pe cei care comploteaza impotriva noastra. :notangel:

glumetu

glumetu

Jedi sora-mea!

View Postediflorianus, on 19th June 2009, 20:38, said:

sunt Linuxar si tin sa-ti dau peste nas. Richard Stallman e ok, dar e un pic cucu.

astea cu backdoors si cu dorinta lui Gates de a controla lumea sunt so '90's...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate