Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ce forma are o gaura neagra?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
O singularitate care nu e sferica..
Ma gandesc si la stringuri. C-or exista au ba, alea iar sunt o ghemuiala de diverse.
Si planeta noastra e sferica.. cica. Ma intreb cat de repede se poate invarti o singularitate :)

Poate ca raspunsul la 'ce forma are' ar trebui sa cuprinda ce anume luam ca delimitare de forma.
Statistic tind sa cred ca-i sferica treaba. Dar la dimensiunile ei un string e mare. Si ala are si el apucaturile lui..

Clasic vorbind, poate ca sfera are energie nush'de care minima. In lumea punctuletelor lurcurile e mai diverse. Da' daca oscileaza si nu se poate hotari pe o forma ? Media oscilatiilor poate ne apare ca o sfera, da' in sinea ei acolo, eu tot ca o boaba de fasole o vad :)
(ceva ca o 'lava lamp' la o viteza incredibila - castravete, fasole, rosie etc)

#20
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postaccelerator, on 17th June 2009, 14:32, said:

Densitatea unei gauri negre e aproximativ densitatea materiei nucleare adica ~ 1E+18 Kg/m3.
Cred ca nici nu putem vorbi de densitate pentru ca in principiu avem o singularitate. Inca nu este clar ce se intampla cu materia.

Quote

Nu stiu in ce masura se poate face analogie intre nucleu si o gaura neagra dat fiind diferenta mare intre dimensiuni. Oricum nucleul nu e rotund.
Cine a asemanat gaura neagra cu nucleul ? Cine a zis ca e rotund ? Era vorba de atom  :)

View PosttheMisuser, on 17th June 2009, 23:08, said:

O singularitate care nu e sferica..
O singularitate e un punct care nu e nici sferic, nici boaba de fasole. Fizic, nu avem o singularitate, dar nu stim cum se organizata materia sau campurile la asemenea densitati.

#21
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
"Cred ca nici nu putem vorbi de densitate pentru ca in principiu avem o singularitate. Inca nu este clar ce se intampla cu materia."

"Fizic, nu avem o singularitate, dar nu stim cum se organizata materia sau campurile la asemenea densitati."


E sau nu e singularitate gaura neagra?!

#22
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007

View Postaccelerator, on 18th June 2009, 11:56, said:

E sau nu e singularitate gaura neagra?!
Uite intrebare de 1 mil parai :)

#23
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Am vazut undeva pe net ca exista si posibilitatea ca o gaura neagra sa aiba forma de covrig.

edit - sau, ca un string

Edited by theMisuser, 18 June 2009 - 20:04.


#24
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
ce culoare are gaura neagra?  :huh:

#25
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostPazvante, on 18th June 2009, 22:51, said:

ce culoare are gaura neagra?  :huh:
Din moment ce atrage și lumina, nu ai cum să-i vezi culoarea. Pentru a vedea o culoare ai nevoie de lumină.  -_-

#26
Galeata-Rosie

Galeata-Rosie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 09.06.2009

View PostPazvante, on 18th June 2009, 22:51, said:

ce culoare are gaura neagra?  :huh:
neagra frate, neagra, voi chiar nu intelegeti ca e neagra? si are forma de gaura.

View Postm3th0dman, on 18th June 2009, 23:45, said:

Din moment ce atrage și lumina, nu ai cum să-i vezi culoarea. Pentru a vedea o culoare ai nevoie de lumină.  -_-
acum pe bune si fara nici un fel de caterinca.

am vazut foarte recent un documentar despre gaurile astea negre, si una din astronaute sau cum s-o numi, cercetatoare in domeniul spatial (arata pe ecran si grafica facuta pe calculator),  spunea despre gaurile negre ca ele practic nu ar putea fi vazute prin telescop, sau prin vreun satelit pentru ca sunt negre si deci invizibile pentru noi, dar in schimb se poate vedea materia din jurul ei care se invarte, cam la fel ca apa care este atrasa intr-un vartej care se formeaza cand se scurge intr-o gaura. Asa ca nu o vezi, dar o deduci, asta daca ai noroc sa gasesti vreuna pe-aproape.

#27
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Eu sunt de parere ca daca au masa, masa aia trebuie sa ocupe un loc in spatiu, ca altfel mi se da peste cap tot sistemul de valori si imi bag picioarele in ea de fizica  <_<

#28
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postaccelerator, on 18th June 2009, 10:56, said:

"Cred ca nici nu putem vorbi de densitate pentru ca in principiu avem o singularitate. Inca nu este clar ce se intampla cu materia."

"Fizic, nu avem o singularitate, dar nu stim cum se organizata materia sau campurile la asemenea densitati."


E sau nu e singularitate gaura neagra?!
Matematic, da (conform TRG).
Fizic, nu.

Ideea este ca nu exista inca un model care sa descrie complet corpuri precum gaurile negre si de aceea doar ne dam cu parerea.

#29
adn81

adn81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.06.2009
gaura neagra are o forma elipsoida.

din cauza rotatiei partea ecuatoriala prin forta centripetala se indeparteaza de centrul corpului ceresc.

#30
catossp

catossp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2009
O gaura neagra nu are forma pentru ca ea nu exista in timp si spatiu...ea reprezinta o anomalie spatio-temporala in care masa nu mai depinde de nimic pentru ca dispare alimentand orizontul infinit mic , oricum ar fi nu putem raspunde la o asa intrebare pentru ca mintea omeneasca se afla in timp si spatiu si de aceea nu putem gandi ceva cee e inafara acestor limite.Sper ca am fost de ajutor.

Edited by m3th0dman, 19 July 2009 - 15:18.
Stergere link


#31
adn81

adn81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.06.2009

View Postcatossp, on 19th July 2009, 15:11, said:

O gaura neagra nu are forma pentru ca ea nu exista in timp si spatiu...ea reprezinta o anomalie spatio-temporala in care masa nu mai depinde de nimic pentru ca dispare alimentand orizontul infinit mic , oricum ar fi nu putem raspunde la o asa intrebare pentru ca mintea omeneasca se afla in timp si spatiu si de aceea nu putem gandi ceva cee e inafara acestor limite.Sper ca am fost de ajutor.

Nu ai dreptate. Gaura neagra e un corp ceresc, cu masa si dimensiuni.

#32
positiv1

positiv1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.07.2009
Intr-o gaura neagra cad toate legile fizicii... Gaura neagra descompune materia si o atrage in interiorul ei. Am citit undeva pe net ca daca ai putea intra intr-o gaura neagra primul lucru pe care  l-ai ubserva ar fi o lumina orbitoare. De ce ? Lumina nu poate scapa din gaura neagra. Cum se formeaza  o gaura neagra ? O stea de 50 ori mai mare ca soarele ( minim de 10 ori mai mare altfel nu se formeaza gaura neagra si Pitica Alba )  explodeaza formand o supernova . Dupa explozite miezul stelei se comprima atat de mult, incat la sfarsit are  cam 1 km diametru, insa este atat  de densa incat 1 milimetru din ea are miliarde de tone.  Fiind atat de  densa e ca si cum ai pune  pe o panza  o bila de fier in mijloc.... Pansa se lasa in jos formand un fel de groapa..... Ei bine gaura neagra modifica  Spatiul si Timpul de pe langa ea . :) alte intrebari ? ^^

#33
radu10_the_best

radu10_the_best

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.08.2009
Imi place sa vad ca exista oameni care spun aberatii si chiar cred ca au dreptate.
In primul rand, o gaura neagra nu reprezinta o singularitate pentru ca ar trebui sa aiba masa infinita pentru a fi redusa la cel mai mic volum posibil, deci gaurile negre au volum.
In al doilea rand, forma unei gauri negre nu este constanta pentru ca absoarbe materie continuu, dar tinde catre o forma elipsoida.
In al treilea rand, legile fizicii raman aceleasi si intr-o gaura neagra, deci nu se schimba asa cum a scris positiv1 anterior. Nu cunoastem inca toate legile fizicii, dar asta nu inseamna ca ele se schimba.

#34
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007

View Postradu10_the_best, on 7th August 2009, 18:24, said:

In al treilea rand, legile fizicii raman aceleasi si intr-o gaura neagra, deci nu se schimba asa cum a scris positiv1 anterior. Nu cunoastem inca toate legile fizicii, dar asta nu inseamna ca ele se schimba.


Acest lucru e relativ. Cum mecanica clasica nu mai sta in picioare la dimensiunea particulelor elementare tot asa poate pica si mecanica clasica si cea cuantica in prezenta gravitatiei foarte mari.  



Pica in sensul ca nu mai sunt valabile!  S-au daca le vei folosi vei ajunge la rezultate care nu explica masuratorile.

#35
radu10_the_best

radu10_the_best

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.08.2009
@accelerator: Eu vorbesc de legile fizicii aici, nu de niste definitii date de om acestora. Legiile fizicii nu se schimba, asa cum nici legile mecanicii nu se schimba pentru particulele elementare, pentru ca ele exista dintotdeauna. Mecanica clasica este o definitie a legilor fizice ale mecanicii data de oameni, dar asta nu inseamna ca legile fizicii sunt chiar asa. Repet: legile fizicii sunt constante.

Edited by radu10_the_best, 08 August 2009 - 22:21.


#36
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postradu10_the_best, on 8th August 2009, 22:21, said:

@accelerator: Eu vorbesc de legile fizicii aici, nu de niste definitii date de om acestora. Legiile fizicii nu se schimba, asa cum nici legile mecanicii nu se schimba pentru particulele elementare, pentru ca ele exista dintotdeauna. Mecanica clasica este o definitie a legilor fizice ale mecanicii data de oameni, dar asta nu inseamna ca legile fizicii sunt chiar asa. Repet: legile fizicii sunt constante.
Or fi ele neschimbate pentru cine le cunoaste in totalitate. Nu ma incalzeste cu nimic sa stiu ca-s constante daca nu le cunosc.

Edited by soarce, 08 August 2009 - 23:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate