Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce forma are o gaura neagra?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009
Simplu si la obiect,ce forma are o gaura neagra?

Edited by Box_Manr1, 16 June 2009 - 00:31.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sfera perfecta. Am fotografiat una azi-noapte:

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cd/Black_Hole_Milkyway.jpg/750px-Black_Hole_Milkyway.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Serios acum: http://en.wikipedia....e#Photon_sphere

Edited by SuperDuper, 16 June 2009 - 00:55.


#3
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008
Forma de gaura :D Negrul perfect.

#4
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
e patrata :|
are forma de punct . :)

#5
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Sfera perfecta, patrat perfect, negru perfect, gaura perfecta. De ce sa fie perfecta totusi ? :)
Poate are forma de ou, poate e piramida.. sau ca o boaba de fasole (ceea ce cred cel mai tare)

p.s. presupun ca e perfecta ca n-a vazut-o nimeni - si ce nu stii, evident, e perfect, nu ?

edit - desi, fiind unidimensionala pe alocuri, singularitate, n-are forma

Edited by theMisuser, 16 June 2009 - 12:29.


#6
Galeata-Rosie

Galeata-Rosie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 09.06.2009
Are formã de gaurã frate.

#7
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008

View PosttheMisuser, on 16th June 2009, 13:26, said:

Sfera perfecta, patrat perfect, negru perfect, gaura perfecta. De ce sa fie perfecta totusi ? :)
Poate are forma de ou, poate e piramida.. sau ca o boaba de fasole (ceea ce cred cel mai tare)

p.s. presupun ca e perfecta ca n-a vazut-o nimeni - si ce nu stii, evident, e perfect, nu ?

edit - desi, fiind unidimensionala pe alocuri, singularitate, n-are forma

De vreme ce atrage si lumina , ar cam trebui sa fie de un negru superb :D

#8
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009

View PostElectryc, on 16th June 2009, 13:57, said:

De vreme ce atrage si lumina , ar cam trebui sa fie de un negru superb :D
Ma eu zic forma nu culoarea,ce tot aberati atata?

#9
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostElectryc, on 16th June 2009, 13:57, said:

De vreme ce atrage si lumina , ar cam trebui sa fie de un negru superb :D
Mmm.. poi si gazele turate langa ea, particule minuni care radiaza diverse.. Adica e neagra asa, teoretic, ca practic lumineste intr-o gramada de feluri :)
Ar fi neagra daca te duci chiar langa suprafata ei acolo, da' din toate pdv-urile practice, gaura neagra e orice numa' neagra nu.

edit - chiar si in poza de mai sus, pe fond negru, stelele din jurul gaurii negre intre tine si gaura trebuiau sa se vada ca pe un LCD cu 100000000000000000:1 contrast, adica PERFECT

Edited by theMisuser, 16 June 2009 - 13:32.


#10
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostBox_Manr1, on 16th June 2009, 00:19, said:

Simplu si la obiect,ce forma are o gaura neagra?
e sferica.

#11
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Atomul e sferic ?

#12
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PosttheMisuser, on 16th June 2009, 20:11, said:

Atomul e sferic ?
Depinde de atom.

#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Si care ar fi unul sferic ?

#14
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PosttheMisuser, on 16th June 2009, 22:33, said:

Si care ar fi unul sferic ?
Unul care are ultimul electron pe un nivel de tipul s: http://www.chemcomp....nal/molorbs.htm

#15
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Aia e o reprezentare statistica. Statistic electronul sta pe o sfera. Trecand peste incertitudine, electronul hidrogenului (care ar forma s-ul ala si sfera) fiind in oricare moment intr-un singur loc, atomul e practic un fel de bata de baseball. Bata care se invarte de nebuna si pentru un ochi mai putin ager si de la distanta, ai zice ca-i sfera..

Amu, despre gaurile 'negre' inca nu s-au lamurit oamenii. Da' am eu asa o impresie ca sfera nu prea se potriveste cu gauricea neagra.

#16
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PosttheMisuser, on 16th June 2009, 23:47, said:

Aia e o reprezentare statistica. Statistic electronul sta pe o sfera. Trecand peste incertitudine, electronul hidrogenului (care ar forma s-ul ala si sfera) fiind in oricare moment intr-un singur loc, atomul e practic un fel de bata de baseball. Bata care se invarte de nebuna si pentru un ochi mai putin ager si de la distanta, ai zice ca-i sfera..
Asta pentru ca imaginatia noastra e puternic legata de reprezentarea lipsita de incertitudine din fizica clasica. La intrebarea "cum arata un atom?" se poate raspunde prin experimente de imprastiere. Vom vedea ca forma atomului depinde atat de atom in sine cat si cu ce (particule) il privim cat si de energia particulelor prin intermediul carora il privim. Atomul va avea forme diferite daca il privim cu diferite particule avand energii diferite. Ideea noastra comuna de "forma a unui obiect" se bazeaza exclusiv pe lumina vizibila si intr-o plaja restransa de energii.

Quote

Amu, despre gaurile 'negre' inca nu s-au lamurit oamenii. Da' am eu asa o impresie ca sfera nu prea se potriveste cu gauricea neagra.
Eu am zis ca e sferica din motive de simetrie, sfera este un obiect cu energie potentiala minima.

#17
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Densitatea unei gauri negre e aproximativ densitatea materiei nucleare adica ~ 1E+18 Kg/m3.


Nu stiu in ce masura se poate face analogie intre nucleu si o gaura neagra dat fiind diferenta mare intre dimensiuni. Oricum nucleul nu e rotund.
Are forma sferinca doar daca numarul de nucleoni atinge valoarea numerelor magice adica: 2, 8, 20,28,50, s.a.m.d. Adica paturi nucleare inchise.
In rest nucleul are forma oblate, prolate, poate sa vibreze armonic, sa se invarta... Toate astea se intampla in microcosmos si ma indoiesc foarte indolienic ca o gaura neagra sufera acelasi comportament.  

De ce picaturile de lichid daca le lasi in imponderabilitate iau forma sferica? De  ce echilibrul pt masa de lichid se atinge in forma sferica?

#18
Ovy123456789

Ovy123456789

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 12.01.2009
Nu are o forma perfecta :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate