Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

District 9 (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
Un film bun, o idee destul de originala, efecte speciale excelente si mult mai profund decat sf-urile obisnuite ! Ma asteptam ca actiunea filmului sa fie ceva mai vasta, nu sa se limiteze la un singur oras, insa au lasat loc pentru continuarea lui ! Cred ca este cel mai reusit sf-100% din acest an !

#20
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 04.02.2008
Azi l-am vazut.
Mi-a placut. Ideea e interesanta si originala, si are un succes nemaipomenit :peacefingers:

#21
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Filmul e ok, nu contrazic pe nimeni. Totusi, cam trasa de par faza cu o mana de bagabonti intrand pana la presedinte...bat o gramada de soldati si gardieni si ajung in incaperea unde e presedintele cu un general si cu sefu ala DISS...prea usor frate, chiar si pentru un SF.

#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postkruger, on 17th September 2009, 03:14, said:

Filmul e ok, nu contrazic pe nimeni. Totusi, cam trasa de par faza cu o mana de bagabonti intrand pana la presedinte...bat o gramada de soldati si gardieni si ajung in incaperea unde e presedintele cu un general si cu sefu ala DISS...prea usor frate, chiar si pentru un SF.
Nu cumva confunzi cu Banlieue 13 Ultimatum??? Acolo e faza de care vorbesti!
Asa se intampla cand vezi 4-5 filme unu' dupa altul , mai incurci.....

#23
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Si mie mi s-a parut un film ciudat, bunicel dar are cam multe faze trase de par.
Cum naiba extraterestrii aia superavansati tehnologic au "esuat" cu navoiul ala? Cum dracu n-au putut lua arme de la mafiotul ala atatia ani si cum a venit Gigi Berlogea s-a putut? Cum intra si iesea din District cu atata paza cand era urmarit si extraterestrii aia superavansati n-au putut? Cum naiba n-a putut fi localizat cand vorbea la mobil decat intr-un tarziu? Cat de tampit sa fii sa nu schimbi codurile de acces in baza cand stii ca ti-a scapat unul de sub control!
Mai sunt dar de astea imi aduc aminte pe moment!
Oricum per total un sf atipic, ciudat dar bunicel! :)

#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postadybmw, on 17th September 2009, 09:16, said:

Si mie mi s-a parut un film ciudat, bunicel dar are cam multe faze trase de par.
Cum naiba extraterestrii aia superavansati tehnologic au "esuat" cu navoiul ala? Cum dracu n-au putut lua arme de la mafiotul ala atatia ani si cum a venit Gigi Berlogea s-a putut? Cum intra si iesea din District cu atata paza cand era urmarit si extraterestrii aia superavansati n-au putut? Cum naiba n-a putut fi localizat cand vorbea la mobil decat intr-un tarziu? Cat de tampit sa fii sa nu schimbi codurile de acces in baza cand stii ca ti-a scapat unul de sub control!
Mai sunt dar de astea imi aduc aminte pe moment!
Oricum per total un sf atipic, ciudat dar bunicel! :)

- buna intrebare. iar un film bun e un film care nu iti raspunde la toate intrebarile
- dupa cite se poate vedea, alienii sint cam cretinei de felul lor. cu siguranta sint echivalentul manelistilor de la noi, daca vrei o paralela, nicidecum din categoria celor care au construit navoiu. doar ala cu tricou de stelist era mai dastept
- probabil ca sistemele de supraveghere erau gindite sa se uite dupa alieni care incearca sa iasa, nu dupa oameni care incearca sa intre :w00t:
- poate telefoanele mobile functioneaza diferit intr-un univers alternativ. bine ca n-ai zis ca n-a aparut nici o nava in africa in 1982 :w00t:
- nimeni nu se gindea ca e atit de dement incit sa se intoarca acolo unde au vrut sa-l taie in bucati. prioritatea era sa-l gaseasca unde a fugit, nu sa-l impiedice sa revina acolo unde il asteptau aia sa-l faca bucatzi
- evident ca sint, e doar un film sf :lol:

#25
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Mossoti, de ce ar fi aia prosti?
Tu, om destept, cum ai reactiona daca ar veni unu sa-ti spun ca trebuie sa pleci din casa ta spre alt loc si mai si indrepta un pistol spre tine chiar daca prima oara vorbeste frumos?

Intrebarea mea e alta...neavand combustibil nava, cum de inca mai plutea in punct fix in aer...stiu ca nu e frumos sa pui intrebari la un S.F. dar totusi mi se pare un detaliu important mai ales cand astia se plangeau ca au ramas fara combustibil. :D

Quote

- buna intrebare. iar un film bun e un film care nu iti raspunde la toate intrebarile
Ca la Matrix, nu? :lol:

In 1982 erau telefoane mobile asa de tari? Mai ce tari eram in 82. Cred totusi ca au aterizat in 82 dar vreo 20 de ani au stat pe planeta. Dar au omis chestia asta...un detaliu important.

Si altele. Un SF putin peste mediocritate. Un blockbuster care nu e Hollywoodian dar asa se vrea.

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io-i dau 10, de departe cel mai bun film vazut anul asta, sf sau nesf. si exact aia e partea misto la film: DE CE? poate pentru ca o nava imensa care spulbera pamintul si e virusata de will smith am vazut deja, in cel mai prost sf al mileniului trecut :first:

#27
Monier

Monier

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2009
film porcarie. mosotti cine oi fii habar n-ai ba tata. iti spui eu de ce. ca habar n-ai, d-aia ti-a placut hihi

#28
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Nici mie nu mi s-a parut extraordinar. Este intr-adevar o poveste noua si nu mai e clasica ( dupa cum spunea mosotti ) dar parca ii lipseste ceva.

#29
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008

View PostMosotti, on 17th September 2009, 16:41, said:

io-i dau 10, de departe cel mai bun film vazut anul asta, sf sau nesf. si exact aia e partea misto la film: DE CE? poate pentru ca o nava imensa care spulbera pamintul si e virusata de will smith am vazut deja, in cel mai prost sf al mileniului trecut :first:
eu nu i-as da 10,poate un 8...dar ca sa spui ca asta e film bun in comparatie cu Independence Day trebuie sa ai probleme mintale.Nu spun ca a fost cel mai bun sf pe care l-am vazut vreodata(i-as da 8.5),dar e mai bun ca District 9. :peacefingers:

#30
fraidycat

fraidycat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 28.07.2007
Mia placut foarte mult filmul.Mai ales schimbarea de situatie...din toata comedia si veselia adusa de personajul principal in inceputul filmului in tragedia finalului.

#31
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Nu pot decat sa fiu de acord cu Doamne in Rosu, pentru prima oara, poate...

Bine, eu nu ii dau 4, si eu nu simt ca mi-a jignit atat de mult inteligenta, dar ca blokbuster cu efecte misto merge. Si spre deosebire de altele, asta mai are si o poveste, chiar daca mult prea siropoasa si previzibila.

Edited by M0n0, 17 September 2009 - 16:50.


#32
fussyd3vil

fussyd3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 21.10.2008
Mi-a placut. Povestea a fost originala si cam atat. Oricum, nu ia sub 5 sub nici o forma.

#33
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
am mai spus asta si in alt topic:"District 9 este vazut ca un film bun(chiar daca povestea e cam expirata) deoarece actiunea nu se desfasoara pe teritoriul SUA" ;)

#34
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostAnn0nim, on 17th September 2009, 16:45, said:

eu nu i-as da 10,poate un 8...dar ca sa spui ca asta e film bun in comparatie cu Independence Day trebuie sa ai probleme mintale.Nu spun ca a fost cel mai bun sf pe care l-am vazut vreodata(i-as da 8.5),dar e mai bun ca District 9. :peacefingers:
probleme mintale are un cretin care nu vede dincolo de efecte speciale si compara filmul asta cu "americanii is za best", care a fost independence day. numai un dobitoc handicapat cazut in cap din luna ar putea sa dea 8,5 unei aiureli ca independence day :w00t:

si sincer sa fiu, io cred ca va laudati cind ziceti ca a fost previzibl. daca era un film american adevarat, deci previzibil, atunci aia ajungeau de prima data in nava mama si spulberau pamintul pina cind venea presedintele americii (pilot de vinatoare in timpul liber) si ii impusca pe toti. apoi venea un negru mai destept decit toti ceilalti negri si ii baga un virus navei-muma, pentru simplul fapt ca nu avea instalalt bitdefender total security 2009 :first:

deci sint sigur ca n-ati prevazut absolut nimic (decit daca sint niste profeti pe-aici) :w00t:

ah, da, apropo de limba romana, aveti idee ce inseamna "expirat"? cum adica expirat? vreau si eu un exemplu de film ca asta, macar asemanator si nu vreau sa aud indepedence day, ca personal ma chinui sa chem niste extraterestri numai ca sa stearga din univers planeta asta suprapopulata cu debili :scared:

Edited by d4m4g3, 28 September 2009 - 21:04.
Fara jigniri.


#35
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
mie mi-a placut filmu
ii dau un 9

View PostMonier, on 17th September 2009, 17:11, said:

film porcarie. mosotti cine oi fii habar n-ai ba tata. iti spui eu de ce. ca habar n-ai, d-aia ti-a placut hihi

wtf

#36
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008

View PostMosotti, on 21st September 2009, 15:47, said:

hihi, prost te-a mai facut maimutza aia hihi :lol:


probleme mintale are un cretin care nu vede dincolo de efecte speciale si compara filmul asta cu "americanii is za best", care a fost independence day. numai un dobitoc handicapat cazut in cap din luna ar putea sa dea 8,5 unei aiureli ca independence day :w00t:

si sincer sa fiu, io cred ca va laudati cind ziceti ca a fost previzibl. daca era un film american adevarat, deci previzibil, atunci aia ajungeau de prima data in nava mama si spulberau pamintul pina cind venea presedintele americii (pilot de vinatoare in timpul liber) si ii impusca pe toti. apoi venea un negru mai destept decit toti ceilalti negri si ii baga un virus navei-muma, pentru simplul fapt ca nu avea instalalt bitdefender total security 2009 :first:

deci sint sigur ca n-ati prevazut absolut nimic (decit daca sint niste profeti pe-aici) :w00t:

ah, da, apropo de limba romana, aveti idee ce inseamna "expirat"? cum adica expirat? vreau si eu un exemplu de film ca asta, macar asemanator si nu vreau sa aud indepedence day, ca personal ma chinui sa chem niste extraterestri numai ca sa stearga din univers planeta asta suprapopulata cu debili :scared:
Pt vremea aia Independence Day a fost un film bun,nu o capodopera,un film bun,adica la care nu regreti ca te-ai uitat,dar nici nu il revezi de 20 de ori.Sincer sa fiu,i-am dat 8.5 pt ca a jucat Will Smith in el,unul din actorii mei preferati,care are SF-uri foarte bune.District 9 e un film low budget cu un subiect expirat dar putin modificat.Cred ca plot-ul original era cam asa:
"O nava de extraterestri aterizeaza deasupra New York-ului,extraterestrii sunt scosi cu forta iar o parte din oras este evacuata pentru a pune extraterestrii acolo.Dupa ceva timp guvernul este presat de oameni sa mute ET prin Sahara,si unul din cei care incearca sa-i mute pe ET este infectat cu ceva,care ii da niste puteri supraomenesti,dar nu sufera nici o schimbare fizica(gheare,coarne,etc.).Guvernul incearca sa-l captureze pt a-l studia,dar el,impreuna cu o tipa sexy pe care abia a cunoscut-o incearca sa scape de cei care il urmaresc,si asa ajunge sa lupte impotriva oamenilor,in speranta ca va putea sa scape de schimbarile suferite.La sfarsit,reuseste asta si unul din ET cu care s-a imprietenit moare,pe o muzica lenta,si amandoi isi spun niste chestii emotionante care ar trebui sa te faca sa plangi.El reuseste sa il razbune pe ET,iar ceilalti ET pleaca cu nava lor acasa si la sfarsit se combina cu tipa aia,normal -_- ."
Scenariul asta a suferit mici modificari si asa a aparut District 9.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate