Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

fractura complexa de pelvis si psihicul fisurat

  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
paul616

paul616

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2009
buna
scuze
stiu, cazul meu se potriveste aici; fractura d pelvis complexa(asta am inteles) ...sincer sa fiu nici eu nu stiu prea multe pt ca nu inteleg nimic sarba. ok,incep cu prima zi si sa-mi scuzati ortografia deficitara. Eu lucrez la un circ din italia in domeniul publicitatii; de obicei cei responsabili cu publicitatea trebuie sa fie cu un oras/doua inaintea circului pt a "prepara orasul".Dar ne-am imbarcat toti odata cu circu p feriboat si in 8 ore eram in munte negru; in alte 3 ore ajungem in piata unde urma sa se tina spectacol, toti bine dispusi. Mai trebuia sa parcam camioanele,ambitionati ca dupa iesim prin oras...in fine... M-a strivit un camioneta dand cu spatele, d o remorca deja parcata. In 5 minute eram la cel mi apropiat spital din zona, pacat ca nu erau capabili sa-mi faca nimic. Asa ca m-au mai plimbat 100 d km pana in capitala(podgorica),speriat d bombe, nu intelegem nimic.asteptam p un pat sa ma trezesc din cosmar. In cele din urma a aparut un doctor care vorbea engleza[...] mi-a pus piciorul pe pozitie cu ajutorul unor greutati; am o greutate agatata d o tija infipta in coapsa si alta sub genunchi.Cea din genunchi imi trage piciorul p lungime iar cealalta mi-l tine tensionat in lateral;e ciudat sa vezi tijele alea cum iti patrund picioru,zici ca e un aparat d tortura din videoclipurile lui marilyn manson. In prima zi mi-au explicat ca e mai bine sa plec acasa, "Bucuresti=big city and better for me", dar era prea riscant sa ma transporte. Asa ca au anticipat ei o operatie intr-o saptamana dar au trecut doua, astazi au facut sedinta si au hotarat sa raman cu tijele 6 saptamani iar apoi aproximativ 4 luni d recuperare.
Nu vreau sa afle familia mea nimic acum,cred ca ma intelegeti. Mama se imbolnaveste mai rau daca ma stie in spital, vor afla de la mine cand voi fi acasa. Sunt hotarat sa ma recuperez mai repede decat vor ei. Am citit toate postarile s m-a speriat subiectul cu atrofierea muschilor. Tinand cont ca eu nu am gips si am posibilitatea sa imi misc picioarele. Mi-am intrebat doctorul daca am voie sa ma misc si mi-a dat acordul. desi ma gandesc ca osu trebuie sa stea fix pt a se suda...
Acu va rog mult! Daca cunoasteti persoane care au trecut prin asta, orice caz, sunt curios cum a evoluat si care sunt pasii p care i-a urmat. ORICE  ...sfat, parere, comentariu, doar sa fie in romana. uhhhh, simteam nevoia sa ma destainui unui roman. Multumesc anticipat forumului si celor care posteaza. Insanatosire grabnica celor care au nevoie, Dobre Viece!(sunetele astea le scot cand se termina discutia si pleaca)  scuze inca odata pt off topic si limbajul d circ :console: :console:

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Incearca o recuperare cu terapie HBO. Face minuni. (Oxigenare hyperbarica)

#3
prizonier

prizonier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.07.2009

View Postmorogan, on 14th June 2009, 22:11, said:

Incearca o recuperare cu terapie HBO. Face minuni. (Oxigenare hyperbarica)

imi poti spune si mie mai multe detalii despre acest procedeu: unde se poate face, cate sedinte sunt necesare si la ce interval de timp? eventual si cat costa
am o fractura de calcaneu si urmeaza sa incep in 2-3 saptamani recuperarea.
multumesc anticipat pt raspuns

#4
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
www.medicinahiperbara.ro
400lei/sedinta

#5
prizonier

prizonier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.07.2009

View Postmorogan, on 28th July 2009, 01:48, said:

www.medicinahiperbara.ro
400lei/sedinta


hi! Nu ma mai simt prizonier. Multumesc mult pt. raspuns. Dupa ce ti-am scris am mai cautat pe net si am vazut unde si cum. Am trimis un e-mail si Dr. Bogdan Ion m-a sunat din Germania in aceeasi zi. Peste inca o zi eram la Constanta. Scriu cele de mai jos ptr. cei carora le-ar putea fi de folos terapia. Si iti multumesc inca o data ca tu la randul tau ai scris. Citind mesajul tau de pe acest forum mi-a venit ideea sa caut informatii. Din pacate nu am cautat detalii de la inceput ptr ca, din neatentie, am crezut ca nu esti din Romania si ca acest tratament e ceva ce se face doar in alte tari.  


Am fost la Constanta pt un tratment de oxigenare hiperbara la sfarsitul celei de-a opta saptamani de la operatia de fractura de calcaneu cu deplasare. Terapia a constat in 4 sedinte de oxigenare in 4 zile succesive. Din pactate am aflat cam tarziu, in sensul ca terapia se poate face imediat dupa operatie, 5-6 sedinte pt. eficienta maxima. Daca se incepe imediat, osul se repara mult mai repede si muschii, vasele de sange si terminatiile nervoase se refac mai repede. Astfel recuperarea poate incepe mult mai devreme decat fara tratament. Mie mi-a fost de folos pt ca s-a redus mult edemul si dupa 3 sedinte am putut sa pun piciorul jos ceea ce pe cale naturala mi s-ar fi intamplat poate, peste vre-o trei saptamani pt ca inca era umflat si dureros la atingere. Din pacate terapia nu este decontata de casa de asigurari dar din fericire o familie de doctori si ingineri romani au adus acest procedeu in Romania. In Germania se practica de 15 ani si este decontat de casele de asigurari de sanatate. Ii sfatuiesc pe cei care trec prin situatii similare sa faca acest tratament ptr. a reveni cat mai repede si cu dureri cat mai putine la viata lor normala.


Ii multumesc mult lui Paul pt ca a postat mesajul sau cu titlul tragi-comic. Am fost curioasa sa vad ce zic si alti colegi de suferinta. Chiar daca nu avem aceleasi probleme ortopedice, psihicul fisurat e valabil la toti cei care trec prin situatii similare. Dupa ce am citit mesajul sau, am vazut raspunsul de la Dl. Morogan si am cautat pe net detalii despre terapia HBO. Asa cu i-am raspuns si dansului am facut reusit sa fac 4 sedinte dupa care ma simt mult mai bine. Iti urez sanatate multa, sa te faci bine si sa te intorci recuperat acasa la familia ta.

#6
prizonier

prizonier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.07.2009
Ce mai faci, Paul, esti OK? Ai venit in tara?

#7
paul616

paul616

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2009
ca sa scurtez voi incepe cu punctul culminant. am terminat renovarile prin casa si sa nu exagerez..in doua luni de cand sunt acasa am urcat aproximativ 30 de saci de glet ciment, adezivi. 60 metri cubi de gresii si faianta, la etajul 4,pe scari. Daca ii ziceai asta doctorului meu acu un an,probabil imi amputa mainile sa stie el acolo in capul lui ca nu voi reusi. in cele din urma am stat o luna in spital si alte 4 printre carje.  A fost greu dar am reusit sa fac tot ce mi-am propus. am fost la alergat dar nu ma atrage asa ca mi-am facut abonament la sala. pot sa spun ca m-au ajutat tigarile, iarba verde si o persoana foarte speciala. c sa zic.. Indiferent daca te crezi in stare sau nu,oricum ai dreptate

#8
prizonier

prizonier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.07.2009
Ma bucur mult pentru tine ca esti bine si iti urez sa-ti umpli viata de lucruri minunate, astfel incat sa nu mai ai timp sa privesti in urma si sa iti aduci aminte prin ce ai trecut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate