Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Un alt caz de aritmie cardiaca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
zvunks

zvunks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 22.01.2007
Buna ziua,
am sa descriu si cazul meu daca-mi permiteti desi am raspuns la unele topicuri prezentand si situatia mea. Insa ma simt mai bine daca unii care au pareri mai bazate isi exprima parerea vis-a-vis de problema mea.
Asadar pe scurt ar fi: Am 31 de ani, sufar de dislipidemie, insa de cand am facut prima criza de aritmie, incerc sa-mi impun o alimentatie cat mai sanatoasa. Fumez rareori la nervi, stres, si atunci "consum" 3 tigari una dupa alta, imi trece, imi vad de treaba, nu beau, nu consum coca-cola, si nimic cu cofeina, nu consum dulciuri.
Undeva la 28 de ani, a doua zi dupa ce am avut o cearta zdravana cu sotia, si am fumat catre un pachet de tigari, la un efort mi sa declansat prima data aritmia. Am simtit cateva batai neregulate, apoi am constientizat ca am pulsul rapid, si cu neregularitati care deveneau din ce in ce mai dese pe masura ce ma impacientam. Nu am avut antecedente in familie, cu boli cardiace, eu nu am avut asa ceva niciodata si nu stiam ce se intampla. Mi-a trecut de la sine dar acum pot zice ca a fost tot o criza de fibrilatia atriala paroxistica (cel putin asta a fost diagnosticul primit la a 2-a criza de aceste gen, criza in care am simtit la fel ca si prima data). A urmat o perioada de analize, mers la cardiolog, am luat gluconolactat de calciu si magneziu in sold, am incercat si intravenos. Sa mai precizez ca inainte de criza, cam cu o luna, am inceput si o cura de slabire severa in care am exagerat, nu mincat nimic dimineata pina pe la ora 16. Am slabit intr-o luna cam 5-6 kg. Aveam aprox. 100 de kg si am vrut sa ma fac rapid normo-ponderal.
Asadar, acum, citind atatea marturii pot zice ca prima criza de aritmie a fost declansata de: stres, tigari multe cu o zi inainte, efort in acel moment, cura de slabire de tip "kamikaze" total inconstinta la care am citit ca in cazuri de astea chiar poti face stop cardiac din cauza dezechlibrului server la nivel de saruri si minerale, plus ca eu tineam regim tocmai pentru valorile de colesterol 300 si trigliceride 500 si ceva. Deci mari care insa in momentul crizei cred ca erau normale. Aveam 27 de ani si nu aveam probleme decat stresul din viata personala (sotia mi-a mincat nervii si inca mi-i maninca dar asta este, ne iubim si mergem mai departe asa zbuciumati cum suntem noi). Bun. Asta a fost prima criza. A urmat o intreaga perioada de extrasistole, constientizam orice aritmie cat de mica si eram speriat. Eram nemuritor si devenisem extrem de "fragil"... Mi-am adus aminte de cazurile in care un adolescent a murit in cada de vana din cauza unui stop cardiac. Credeam ca asta era sa mi se intample si mie. Alte cazuri asemanatoare, garla.
A trecut 1 ani sa zicem, mi-am infrant si agorafobia instalata, adica evitasem o vreme sa ma duc cu masina la drum lung, ca vezi Doamne nu este spital in apropiere. Deci clar ca aceasta criza mi-a influentat destul de serios si psihicul, dar incercam sa raman optimist.

A doua criza de aritmie pe care am reusit sa o surprind pe EKG la urgenta a aparut in urma: Unui drum de Timisoara - Baia Mare, oboseala, noaptea nedormit calumea, apoi am mers la Oradea, eu fiind din Baia Mare dupa diploma de faculta, si la intoarcere dupa o noapte dormita aiurea, nervi ca scaunul cumparat din Selgros avea o defectiune si eu nu am verificat acolo, noaptea in timpul somnului, pe la 4 si 30 dimineata ma trezesc cu aceeasi senzatie de fluturare in piept, puls foarte alert si neregulat. Imediat m-am imbracat si m-am dus la urgenta...
Acolo un medic, TOTAL ADORMIT, a venit cu vre-o 5-10 minute intarziere, trezit de asistenta, sa uitat la EKG-ul tocmai facut si a facut ochii mari si a intrebat pe asistenta al cui este. Era logic ca al meu era EKG-ul, si a zis sa asteptam putin. Senzatia pe care o aveam cand aveam o astfel de aritmie este ca imi venea sa fac pe mine treaba mare. Drept urmare ma duc la toaleta si fac o treaba cat se poate de mare. In tot acest timp eram cu aritmia pe cap. Pe cand ma intorc in cabinet, ma pun pe pat, dintr-o data inima incepe sa bata LENT, REGULAT, ci si cum absolut nimic nu s-ar fi intamplat. Ma tine doctorul pina dimineata la 8 sub supraveghere si zice ca pot sa ma duc acasa cu conditia sa fac o programare la un cardiolog sa vada ce si cum.

Bun. Deci astea 2 crize le-am avut si sper sa nu mai am. In rest aritmii scurte.

Am facut: Ecografie cardiaca la 2 cardiologi - Rezultat: Sunt in regula, sanatos
               Am facut un dopler undeva la carotida sa vedem daca am depuneri de grasime pe peretii vaselor - Rez.: Nu am , sunt ok vasele de sange. Ma gandeam ca poate am probleme la coronare.
               Proba de efort la spital - Rez: Fara aritmii de nici un fel si fara modificari ischemice
               Holter de EKG de 24 de ore : 0 aritmii dar a detectat pt. o durata de 4 min FIBRILATIE ATRIALA , care sper ca este de la cum sa miscat aparatul. Doctorul a zis ca problema este psihica.
               Am facut analizele la tiroida: Sunt normale valorile
               Am facut pina si o encefalograma de aia sau cum ii zice, la cap de ma baga in tubul ala. Asta am facut pentru ca am somnul agitat.
               Am facut tratament anxiolitic, si contra atacurilor de panica (din pacate) desi nu am avut atac de panica de nici nu stiu cand, nici nu stiu daca am avut decat atunci cu aritmia....

               La psihiatrie, Doamna de acolo probabil sa ma linisteasca zicea ca nu este fibrilatie atriala, ca undele nu stiu cum sunt si de astea, poate sa ma incurajeze... In fine

In prezent ia medicamente cam asa: Egilok de 25 mg dimineata si seara, sa imi tina pulsul sub control, daca nu iau, cateodata pulsul este cam mare... undeva la 90 de batai... Si mi frica ca daca pulsul este prea crescut incepe iara aritmia. Iau din cand in cand cate o jumatate de aspirina pentru a preveni ateroamele sa fac infarct :) .... iau cate un aspacardin pentru magneziul din el.... Iau ulei de peste care este bun pentru trigliceride... Am o dieta echilibrata, fara grasimi, fara paine, cartofi, nu consum nimic cu zahar, ulei de masline. Analizele sunt 200 colesterol si 170 trigliceride... cam la limita maxima.
Sunt programator de aplicatii software, mult timp la calculator, 8 ore pe zi cel putin... Dar acasa evit calculatorul.
Am avut perioade cu adevarat stresante.
Acuma diagnosticul de Fibrilatie Atriala Paroxistica ma cam sperie pentru ca stiu ca o fibrilatie ventriculara este fatala.
Am tot umblat pe la cardiologi. Ca sa nu ofensez pe cine nu merita dar am o oarecare neincredere in medici din cauza faptului ca am urmari din cauza incompetentei unora.
Fara sa vreau, increderea mea este stirbita rau.
Poate voi, ca stiu ca nu aveti obligatia sa da-ti sfaturi, ma luminati si-mi spuneti cat  de severa este situatia mea.
As vrea sa ma duc la mare cu sotia si fetita, as vrea sa stiu ca dupa atatea si atatea analize sunt totusi sanatos.
Pentru ca senzatia de extrasistola este una pe care nu o pot ignora... inca..
Multumesc.

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
În privința fibrilației ventriculare poți să stai liniștit. Fibrilația atrială nu trece în ventriculară.
Există oameni care stau în fibrilație atrială ani de zile, și acolo pot să apară trombi în atrii (trombi care să se desprindă și să producă infarct), dar asta nu se întâmplă în cea paroxistică.

#3
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Intrebare pentru cunoscatori: 90 de batai pe minut(BPM), la un adult supraponderal(cum e el), e un puls mare si necesita tratament? :huh:

View Postzvunks, on 11th June 2009, 14:15, said:

[...] Egilok de 25 mg dimineata si seara, sa imi tina pulsul sub control, daca nu iau, cateodata pulsul este cam mare... undeva la 90 de batai...
Wiki zice ca

A normal pulse rate for a healthy adult, while resting, can range from 60 to 100 beats per minute (BPM)

Si eu acuma am 88 BPM si nu-l simt mare. Eu as zice sa pui problmea in felul urmator: avand in vedere ca ai fost la atatia medici si ai facut atatea analize, e putin probabil sa suferi de ceva ce iti poate pune viata in pericol. Cred ca primul pas e sa-ti rezolvi pe cat posibil probeme din familie si restul care te apasa si sa treci la un stil de viata mai sanatos(sport, alimentatie sanatoasa(cred ca mai mult te-ar ajuta sa mergi la un nutritionist decat sa te cauti pe la atatia cardiologi))

Succes!

Edited by Ivanna, 11 June 2009 - 14:17.


#4
zvunks

zvunks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 22.01.2007
Am 88 kg, 180 inaltime constitutie asa mai solida (fara burta insa o depunere de grasime am pe "abdomen")... La prima criza am avut cam 100 kg, la a 2-a criza undeva la 85. Am avut si 80 de kg si tot am avut palpitatii.
La nutritionist, parerea mea, este ca nu-i cazul sa ma duc. Am citit carti, m-am documentat, am cautat mult, stiu cam ce-i sanatos si ce nu. Cu sportul este mai greu, multa munca, acasa abia astept sa ajung la copilas, nu sa ma iau sa umblu la fotbal si teren de atletism. Ii drept ca omul isi face timp pentru orice daca vrea, insa... viata limiteaza posibilitatile si timpul este foarte concentrat.
Am si de invatat in timpul liber....

Ziceam ca am trac sa ma duc cu masina la drum lung sa nu ma apuce problemele, insa asta este deja cerc vicios... tocmai grija aia imi va provoca aritmia...
In fine, astept cu interes si alte pareri.
Multumesc.

#5
zvunks

zvunks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 22.01.2007
Uite, si campionii olimpici au aritmii precum noi muritorii, iar cazul expus aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0mqgXwDz22g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] este asemanator cu al meu, sunt exact episoade de fibrilatie atriala, numa ca eu am avut 2 episoade, iar sportivul de aici a avut 8 daca bine am inteles.
La mine a tinut cam o juma de ora ambele episoade sin din ambele am iesit spontan, singur, fara medicamente, fara conversie cardiaca, etc. De fapt imediat cand a inceput criza a 2-a am luat o juma de egilok de 50, ceea ce este o doza prea mica sa cred ca ma ajutat.

#6
alinushg

alinushg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2011
Buna sunt Alin am 24 ani si sunt din Lugoj Jud Timis sa va spun cam ce am patit eu. Acum o luna din pacate a murit tatal iubitei mele de care eram foarte atatsat, intamplarea face ca atunci cand am afat tulburatoarea veste eram la serviciu de dimineata si precizez ca eram un pic obosit.
Ok am facut toate demersuriile aferente unui deces, priveghiul avand sa se desfasoare undeva la 23 Km de Lugoj au urmat o serie de 4-5 drumuri dus-intors  si vre-o 4 cafele urmate de Jumatate de L de Energy drink si dupa vre-o 3 ore au inceput palpitatiile nu-mi mai simteam mainile si picioarele aveam fata si urechiile amortite pana si varful nasului il simteam amortit, am plecat la spital la urgente aveam pulsul 120 BPM mi-au administrat niste medicamente care va zic sincer ca m-au pus la "soare" eram complect ametit drogat as spune dupa cateva ore cand sa mai reglat pulsul mi-au dat drumul acasa cu conditia sa ma odihnesc. dupa alte 2 zile aceeasi chestie doar ca nu mai aveam amorteli dar inima imi pulsa la fel de repede aceeasi poveste 2 medicamente si "lemn". Doamna de la Urgente mi-a facut o trimitere la Psihiatru pe a 2 zi am fost la Psihiatrie am vorbit cu D-nul Psihiatru i-am povestit tot ce sa intamplat si el mi-a spus ca totul se Produce in mintea mea PRECIZEZ ca am aceleasi FOBII de mai sus care sunt MERSUL CU MASINA LA DRUM LUNG de frica ca daca mi-e rau nu am un spital unde sa merg, NU DORM SINGUR IN CAMERA  mie frica sa nu mi se faca rau noaptea si sa nu am pe cineva langa mine, SI IN TIMPUL ZILEI EVIT SA FIU SINGUR incerc sa fiu cu cat mai multi oameni, Nu imi plac spatiile mici unde se vorbeste in cor (mai multe persoane deodata). Doctorul Psihiatru mi-a prescris XANAX 0,25 Mg X2 pe zi. Nu am facut tot tratamentul pt ca mi se pare inutil si periculos avand in vedere ca provoaca dependenta. Chiar si acum inainte sa postez am avut un ritm alert la inima dar m-am calmat in 4-5 minute (ma ia, ma lasa). Doctorul mi-a mai spus ca este posibil sa am tulburari de panica "atacuri de panica" incerc sa lupt cu ele dar cand simt pulsul ca bate anormal sau stiu eu ma simt un pic ametit ma pierd si ma cuprinde teama... Stiu ca este si psihic dar mi-e teama sa nu fie vre-o boala ceva PRECIZEZ: 2 RMN-uri bune amandoua dar ma prins cand nu aveam pulsul ridicat. Eu tint sa cred ca e vorba de Panica

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
vezi pe aria de psihologie, mai sunt mulți cu atacuri de panică.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate