Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Bodrum, Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#181
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Nu-i nevoie de viza . Turcii le-au scos . AI insa nevoie de pasaport

#182
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postolivi1, on 20th July 2011, 10:16, said:

Stie cineva daca pentru o excursie de 1 zi din Rodhos in Bodrum este nevoie de viza?


http://www.ankara.ma...ang=ro&id=22777

#183
baloncito

baloncito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2011
A fost cineva la Yildiz Hotel Bodrum (Gumbet)? M-ar interesa niste pareri personale despre dotarea camerelor, in special daca are frigider.
Va multumesc.

#184
olivi1

olivi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 19.02.2011

View Postpatraulea100, on 20th July 2011, 10:40, said:


Da, m-am lamurit. Multumesc frumos!!!
Intre sarcina, nasterea unui bebe, si acum grija lui, nu am considerat ca tre sa stiu daca turcii au scos viza sau nu!!!!

Edited by olivi1, 20 July 2011 - 20:54.


#185
larimiru

larimiru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.03.2011
Oameni buni nu pleaca nimeni pe 24 di Bucuresti spre Bodrum??????
Astept raspuns .Multumim!!!!

#186
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postolivi1, on 20th July 2011, 21:53, said:

Da, m-am lamurit. Multumesc frumos!!!
Intre sarcina, nasterea unui bebe, si acum grija lui, nu am considerat ca tre sa stiu daca turcii au scos viza sau nu!!!!

Cu placere. Nu toti au  ft.mult timp pt.informare, se intelege! :thumbup:

#187
roxxi987

roxxi987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.06.2011
Buna tuturor,

Mi-am luat si eu bilet pt 9sept in Bodrum mai exact la hotel Bitez Garden Life 4*....a fost cineva de curand la acest hotel?Daca da ,cu ce impresii a ramas?
Si cei care au fost vara asta si anii trecuti in Bodrum, ce-mi recomandati:taxiul/dolmusul?Care este mai ieftin?

Am gasit pe net 2cluburi de noapte in Bodrum :Catamaran si Halikarnas,care este mai tare?Si cam care sunt preturile?Se plateste intrare,masa?Si cat?

Ce-mi recomandati sa am la mine:euro/dolari ?

Astept raspunsurile voastre,
Multumesc anticipat

#188
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

View Postroxxi987, on 2nd August 2011, 14:12, said:

Buna tuturor,

Mi-am luat si eu bilet pt 9sept in Bodrum mai exact la hotel Bitez Garden Life 4*....a fost cineva de curand la acest hotel?Daca da ,cu ce impresii a ramas?
Si cei care au fost vara asta si anii trecuti in Bodrum, ce-mi recomandati:taxiul/dolmusul?Care este mai ieftin?

Am gasit pe net 2cluburi de noapte in Bodrum :Catamaran si Halikarnas,care este mai tare?Si cam care sunt preturile?Se plateste intrare,masa?Si cat?

Ce-mi recomandati sa am la mine:euro/dolari ?

Astept raspunsurile voastre,
Multumesc anticipat

Ca bani, dolmusul este cel mai ieftin. Cel putin la dus, la intors, depinde ora, probabil taxi.
Catamaran este un "vas" pe apa, toata distractia este in mers, Halikarnas, este conform povestilor locale, cea mai mare discoteca in aer liber (nu stiu daca din Europa sau doar din Turcia).
Poti si eur si dolari, amandoua sunt cautate. :)
Pentru taxi, dolmus si alte achizitii mici, cel mai bine platesti in lire turcesti. Cel mai bun curs este la banca!

#189
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
a fost cineva la Hotel Yelken? ceva recomandari?

#190
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Ne-am intors ina cest weekend din Turcia, Bodrum, hotel Diamond of Bodrum.
Trasnportul a fost efectuat cu TAROM, fara probleme, decolarea si aterizarea la timp.Zborul  dureaza 1h si 30 de minute.
Hotelul – bun, servicii de calitate, prosoape schimbate zilnic. Prezentarea o gasiti pe net insa privelistea intrece cu mult asteptarile, mai ales de la etajul 6 si 7 unde sunt 2 din cele 4 baruri. Mancare ft.multa si diversa, este imposibil sa nu gasesti ceva pe plac. Transferul de la aeroport a durat cam 40 deminute, hotelul fiind situat la cca.35 de km de aeroportul din Bodrum, chiar in portul turistic. Cca.15 minute pe jos, pana in centru,la Castel.
Excursii oprtionale – agentiile romanesti ofera excursii la preturi mai mari decat cele turcesti. Cateva exemple oferite de agentiile romanesti:Dalyan – 45 E,Efessus si Pamukale – 75 E, Efesus-45E(intrare+pranz+ghid+transport), Pamukkale (intrare +pranz  +ghid + transport)-45E,Croaziera+pranz – 20E,La pescuit(Turgutreis)-30 E,Rhodoes-65E,Aquapark-25E,Kos-28 E,Baie turceasca-15E,etc.Diferenta - Oferte agentii turcesti:Turkish night-27E,Pamukkale-28E(intrare+pranz+ghid+transport),Efesus-28 E(intrare+pranz+ghid+transport),Efesus si Pamukale (intrare+ pranz+ ghid + transport)-55E,Dalyan – 28E,Boat trip-10E,Aquapark-16E,Kos-12E.
Inchirierea unui micorbuz Hyundai de 10 persoane era 40 de euro/zi, insa pentru mai multe zile pretul se negocia.
Singura excursie cu agentia romaneasca a fost turul orasului Bodrum ( 5 euro). Am mers pe dealul cu mori, la un centru de bijuterii, pe un deal la restaurantul Kinokafe de unde se vede cel mai frumos Bodrumul si la un bazaar. Am mers apoi in insula greceasca  KOS. Vasul a plecat cu 30 de minute intarziere si in loc de 30 de minute anuntate a facut 1 h si 10 minute. Trebuie sa va prezentati in port inainte cu 30 de minute pt.controlul pasapoartelor. In Turcia va asteapta o coada infernala la viza, insa daca o luati in dreapta, imediat cum coborati de pe vapor, intrati la mebrii UE, separate, unde e o coada considerabil mai mica. Insula Kos este ft.frumoasa insa mai scumpa decat alte insule grecesti.O alta excursie a fost la EFES. Am plecat la ora 6.40 din fata hotelului si ne am intors la ora 20.00. Mers cu autocarul cca.2 h si 30 de minute cu o pauza de 30 de minute pt.micul dejun.Pranzul inclus la fel intrarea care costa 20 TL.Ft.cald, sa aveti sapca si apa la voi neaparat pt.ca se merge 2 H cat dureaza turul prin soare si 40 de grade C.Optional, apoi, pt.25 de TL se poate merge la Casa Feciaorei Maria.
Preturi in Bodrum: o bere 6/7 TL, peste 20 TL, ceai 4/5 TL la terasa. Suveniruri ieftine gasiti pe stradute mai laturalnice. O cutie de rahat (300g) 2.5 TL, un magnet 1,5 TL, ceai 200g 2,5 TL. Transportul cu microbuzul costa 2.75 TL indifferent cat mergi.Exista un magazin Carrefour la iesirea spre Gumbet unde preturile sunt mai mici.Se poate ajunge cu micorbuzul luat de la capat, din parcul auto situat la 400 m mai jos de posta. La recomandarea ghidului, cel mai bun curs de schimb a fost la posta (PTT) :1 euro –2,54TL. In oras, la 2 case de schimb cursul era 1 euro – 2,40/2,43 TL.Excursiile au fost paltite cu euro, restul cumparaturilor cu lire. Recomand schimbul in lire pt.ca turcii daca nu au euro iti dau rest in lire dar pt.ei cursul e 1 euro – 2TL.Si negociati toate preturile oferind 50% pt.inceput sa puteti urca pana la 60/65% din pretul initial.
Exista un bazar langa parcul auto, unde marti e piata de haine iar vineri de alimente.Preturile sunt mai mici si se pot negocia.
Discoteca Halikarnas era inchisa,probabil in reconstructie pt.ca am vazut ca un acoperis era gata sa cada.
Pt.alte intrebari va stau la dispozitie.

Edited by patraulea100, 05 September 2011 - 18:31.


#191
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Bodrum, august 2011:

Attached Files



#192
ultrasul

ultrasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.04.2008
in cautarile mele pentru 2012 am dat peste Xanadu Island. Pare foarte interesant si nici pretul nu e unul exorbitant. Am cautat aici pe forum ceva impresii, dar nu am gasit nici o mentiune. E cineva care cunoaste resortul? Cum sunt serviciile? Conditiile? Se merita pretul? se preteaza la o vacanta in care merge si un copil?

Multumesc.

#193
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
A fost acolo o prietena anul trecut . Resortul este super, camerele sunt foarte mari si luxoase, mancare si servicii de calitate dar plajele sunt cu pietricele , nu au prea multe facilitati pentu copii. Doar un mic loc de joaca , fara aquapark. Daca vrei sa stii ceva specific spune-mi si o intreb.

#194
ultrasul

ultrasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.04.2008
multumesc de informatii, dar vreau ceva potrivit si pentru un copil de 4 ani. cred ca voi merge aici peste cativa ani, pare foarte buna locatia.

#195
alinadamian

alinadamian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.11.2008

View Postultrasul, on 12th January 2012, 14:27, said:

multumesc de informatii, dar vreau ceva potrivit si pentru un copil de 4 ani. cred ca voi merge aici peste cativa ani, pare foarte buna locatia.


Incearca Voyage Torba, noi am fost anul trecut cu copilul de 5 ani si sotul meu vrea sa mergem si anul acesta. Cauta hotelul pe  site si daca ai intrebari iti raspund cu placere. Il recomand cu caldura pt cei care vor o vacanta linistita si toate facilitatile pt copii.

#196
raducu18

raducu18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2012
Va rog as vrea sa-mi rezerv un sejur la voyage torba.Daca imi puteti da mai multe informatii[concept uai,comportament personal,mincare+bautura,plaja,snorkeling].Multumesc

#197
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Ar fi al treilea an in Turcia (primul an Ephesia Kusadasi - excelent, al doilea an Club Salima Kemer - bine, conform asteptarilor). Si prima oara in Bodrum.
Am cateva intrebari punctuale:
Cand vor aparea charterele de Bodrum? Vor fi si variante cu 10 si 11 nopti sau numai 7/14 ca anul trecut?
Dupa cautari indelungi (si plaja , si mare fara pietre, si camera family, si loc de joaca, si tobogane, si minim 4 stele si buget limitat, si, si...) as alege intre Salmakis si Izer Beach? Care credeti ca merita?
Din punctul meu de vedere Izer are avantajul toboganelor si ca nu e in panta iar Salmakis apropierea de centrul Bodrumului (ai unde sa te plimbi seara)!

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#198
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postadrg, on 19th February 2012, 15:33, said:

Ar fi al treilea an in Turcia (primul an Ephesia Kusadasi - excelent, al doilea an Club Salima Kemer - bine, conform asteptarilor). Si prima oara in Bodrum.
Am cateva intrebari punctuale:
Cand vor aparea charterele de Bodrum? Vor fi si variante cu 10 si 11 nopti sau numai 7/14 ca anul trecut?
Dupa cautari indelungi (si plaja , si mare fara pietre, si camera family, si loc de joaca, si tobogane, si minim 4 stele si buget limitat, si, si...) as alege intre Salmakis si Izer Beach? Care credeti ca merita?
Din punctul meu de vedere Izer are avantajul toboganelor si ca nu e in panta iar Salmakis apropierea de centrul Bodrumului (ai unde sa te plimbi seara)!

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
au aparut charterele dar orarul de zbor e cam nașpa, mai bine te duci cu mașina sau cu cursă regulată de la thy.com pe traseul bucuresti-istanbul-bodrum iesi mai ieftin decit cu charterul si ai orarul de zbor ffff bun

hotelurile sint așa și așa mai bine uită de bodrum și du-te-n marmaris tot cu thy.com sau la oludeniz tot cu thy.com pe traseul buc-ist-dalaman

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate