Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#73
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Mda, am citit cite ceva pe net.
Ce nu am inteles insa, ce fac cu produsul finit, il arunc asa pe iarba sa stric gradina sau cum?
Din ce am citit am inteles ca nu e bine sa pun doar iarba dar eu o sa am destula iarba.
Pot sa-l fac sapind o groapa in pamint dar in acelasi timp sa am grija sa fie cumva aerisita?
Trestie, imi faci si mie un compo(s)t din asta la primavara sau crezi ca o sa ma chinui mai mult?
Eu pina acum bagam iarba in saci si o duceam la gunoi, dar volumul de iarba o sa creasca cind o sa fie gata gradina din spate asa ca daca fac un calcul o sa am de tuns in fata cam 200mp si in spate cred ca o sa ajunga la 4-500m2.

#74
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpiri, on 24th July 2009, 20:46, said:

Voi ce faceti cu iarba pe care o tundeti, cum scapati de ea?

ii dam foc. :) La noi taranul este atat de emancipat incat nu are nevoie de fan pentru animale. Decat sa vina sa il stranga ( eu cosesc, il fac capite si el doar sa il ia cu caruta), ar prefera sa ii dai voie sa bage vaca in curte sa pasca direct iarba. Si nu e o gluma, sa stiti, desi eu asa am crezut cand am auzit propunerea.

#75
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postpiri, on 24th July 2009, 20:46, said:

Voi ce faceti cu iarba pe care o tundeti, cum scapati de ea?
primi 2 ani de la plantare (in cazu  cre ai pusl seminte) e bine sa nu o strangi  unde arunca masina de tuns iarba ,iarba, las-o acolo

#76
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postpetre69, on 27th July 2009, 15:46, said:

primi 2 ani de la plantare (in cazu  cre ai pusl seminte) e bine sa nu o strangi  unde arunca masina de tuns iarba ,iarba, las-o acolo

Cred ca intrebarea era referitoare la iarba stransa in sacul colector.

#77
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Da, din sacul colector.
Sa-i dau foc, fac o gramada de fum si cred ca nu da bine sa fie eu indian din toti vecinii.
La gradina din spate unde am o suprafata cam de 1000m2 de iarba si buruieni, asa fac cum a spus @petre dar doar pentru ca nu e amenajat si sa nu mai ma chinui.

#78
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdenky, on 27th July 2009, 15:51, said:

Cred ca intrebarea era referitoare la iarba stransa in sacul colector.
acea iarba nestransa are rol de fertilizator in primi 2 ani
cand o tunzi nu pune sacul

#79
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009

View Postpetre69, on 27th July 2009, 17:55, said:

acea iarba nestransa are rol de fertilizator in primi 2 ani
cand o tunzi nu pune sacul

Mai recomanda cineva chestia asta?
PS: Piri, eu ce se strange in sacul colector bag in sac si arunc la gunoi... Nu prea am loc de un composter... Tu ai suficient teren incat sa folosesti unul.. E simplu: cumperi un composter ( e o chestie ca un butoi care nu are partea de jos ) si acolo arunci toata iarba... Am vazut pe undeva pe net niste retete de compost, erau 2 feluri: pe baza de iarba si pe baza de crengi... Trebuie sa mai adaugi una-alta si vei obtine compost, adica un pamant foarte fertil, exact ca pamantul din sac....
Va rog sa ma corectati daca am gresit cu ceva....

#80
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Aha, pai aici aveam eu dubii...deci trebuie sa iasa un fel de pamint pe care il folosesc unde am nevoie.
Am sa-i fac un loc special, bine gindit pentru ca merita si daca vrei iti fac si tie unul ca e loc. :P
Ma gindeam totusi daca pot sa-l fac mai mare, mi-e frica sa nu se umple prea repede, desi am citit ca volumul scade mereu prin procedeul asta de compostare.

Am citit si eu pe undeva de procedeul asta de fertilizare cind lasi iarba tunsa pe gazon.
Nu stiu daca e chiar asa si in primul rind ar arata urit sa o las sa se usuce asa aiurea pe gazonul frumos.

Attached Files


Edited by piri, 29 July 2009 - 16:52.


#81
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

View Postpiri, on 29th July 2009, 17:52, said:

Am citit si eu pe undeva de procedeul asta de fertilizare cind lasi iarba tunsa pe gazon.
Nu stiu daca e chiar asa si in primul rind ar arata urit sa o las sa se usuce asa aiurea pe gazonul frumos.

Eu zic sa va abtineti de la procedeul asta.
Poate fi folosit poate in cazurile in care tunzi o data pe luna.

La mine am cam pierdut o parte din iarba la tunderi si sa ofilit gazonul.
Am lucrat vreo saptamana la scoaterea ierbii uscate si acum e in regula.

#82
catanita

catanita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.05.2007
Salut, vreau si eu sfat legat de inlaturarea buruienilor din curte. Temporar m-am oprit din finisarea casei din motive financiare și am observat ca au crescut destul de multe buruieni si alte forme de vegetatie de care nu prea stiu cum sa scap.
Ma deranjează pentru ca nu pot sa merg nici la un gratar pe acolo parca sunt in jungla.Ma gandisem sa cumpar ca solutie temporara un trimmer ceva ca sa le tai dar am inteles de la cei care le vand ca nu taie decat iarba destul de subtire, ori la mine este vorba despre ceva buruieni cu tulpina cam ca degetul de groasa si circa 1 m inaltime deci este clar ca nu voi avea succes cu acest utilaj. Mi s-a recomandat sa le usuc cu substanțe de ierbicidare dar parca nu as folosi asa ceva mai ales ca am put forat in curte si ma tem sa nu ajunga in panza freatica.
Ce imi recomandati, in afara bineinteles de traditionala coasă care probabil ca ar da rezultate?

#83
arsuri

arsuri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2009

View Posttrestie-de-balta, on 20th June 2009, 21:42, said:

cum ziceam, am sa incerc sa schitez cum se face un sistem de irigatii cu aspersoare escamotabile, adica din alea de ies din pamant cat uda si apoi se pitesc la loc. ;) [...]
M-ar interesa si pe mine de unde cumperi: Racordurile de bransare???????
                                                                                      Racordurile de aspersor?????
                                                                                      Aspersorul ???
                                                                                      Ce firma sunt aspersoarele??????

Edited by raduk, 15 September 2009 - 06:40.
citare integrala


#84
catanita

catanita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.05.2007
Niciun sfat legat de exterminarea buruienilor?

#85
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcatanita, on 28th August 2009, 08:50, said:

Niciun sfat legat de exterminarea buruienilor?

Udat pamantul si scoase cu mana sau o sapa bine ascutita. Ar fi bine sa nu se scuture samanta pe jos.
Coasa cere mana de expert, la grosimile astea si in plus lasa tulpini ascutite pe jos in care te poti rani destul de usor.

#86
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postcipaul, on 28th August 2009, 17:52, said:

Udat pamantul si scoase cu mana sau o sapa bine ascutita. Ar fi bine sa nu se scuture samanta pe jos.
Iar operatiunea repetata la fiecare cateva saptamani, pana vine frigul si dispar. Depinde de ce mai ramane in sol si de cate seminte scuturi cand le smulgi.

#87
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu se scapa asa usor de ele ! Dar se mai imputineaza.

#88
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

View Postpunkt, on 14th February 2007, 15:35, said:

si acum, deliciul lu' master ZEN, o casa in terasa si o gradina minimalista  :rolleyes:
Lipseste copacu' uscat ca si centru de interes :(
gugutata,umblii prin pitesti?
o sa-i aduc aminte  proprietarului sa-si ia pomul uscat,nici acum nu-l are! :naughty:

#89
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

View Postcatanita, on 28th August 2009, 08:50, said:

Niciun sfat legat de exterminarea buruienilor?

Foloseste Round-up, ierbicid total. Aceasta este denumirea comerciala, momentan nu am la indemina denumirea substantei active.

#90
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Va salut,

intrucat in vara asta am fost mai mult in deplasare, ne-am trezit cu gazonul ars aproape in intregime si cu buruieni. In plus s-a mai crapat si pamantul rau de tot, sunt locuri unde crapatura are 2 cm latime. Pamantul nu era de cea mai buna calitate din start.
Un vecin mi-a sugerat sa bag un ierbicid total, apoi sa intorc pamantul si sa pun o masina de mranita peste. Daca sfatul e ok sau nu, va rog sa ma sfatuiti.
Multumiri si curti frumoase va doresc sa aveti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate