Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#55
sorin-stefan

sorin-stefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2009
Buna!

Ma puteti lamuri ce sisteme exista pentru drenarea apelor pluviale....adica ce si cum pot sa fac pentru a evita baltirea apei in curte dupa ploaie? Sunt la faza in care trebuie sa montez statia de epurare si apoi pot sa incep sa amenajez gradina...dar vreau sa gasesc intai o solutie pentru apa care se va strange cand ploua....

Multumesc de ajutor!

#56
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpiri, on 7th March 2008, 18:05, said:

Am sa postez citeva poze in fuga cu stadiul lucrarilor.


cum ziceam, am sa incerc sa schitez cum se face un sistem de irigatii cu aspersoare escamotabile, adica din alea de ies din pamant cat uda si apoi se pitesc la loc. ;)

asta e racordul de bransare si se prinde de teava cu suruburile din dotare.Attached File  P6160454.JPG   166.99K   748 downloads
Attached File  P6160456.JPG   165.72K   884 downloads
racordul e de 32 cu filet interior de 1/2 toli.
inainte se da o gaura in teava de 32 cu un burghiu de 10 mm.
ca in pozele  urmatoare: Attached File  P6160455.JPG   166.07K   507 downloadsAttached File  P6160456.JPG   165.72K   884 downloads


Attached File  P6160457.JPG   156.67K   701 downloads
asta e racordul dintre aspersor si racordul de bransare.
pe racordul asta se da cu teflon de 5 ori la filete, nu dati mai mult ca va crapa, daca aveti presiune mai mare.
racordul asta se prinde asa pe cel de bransare (de pe teava)Attached File  P6160458.JPG   165.52K   701 downloads,
iar aspersorul se pride de el in felul urmator:Attached File  P6160459.JPG   167.13K   669 downloads.

electrovana arata cam asa:Attached File  P6160453.JPG   167.8K   827 downloads

sfatul meu e sa folositi teava, coturi, mufe si racorduri de bransare de la Valrom. sunt un pic mai scumpe, dar mult mai bune, iar pertotal sunt mai ieftine, ca nu distrugeti gradina sa reparati instalatia.

aspersoarele si racordurile pentru aspersoare sunt vandute de firmele unde gasiti aspersoare. :D


acum cateva schite cu variante simple de sisteme de irigat.Attached File  P6200460.JPG   161.38K   816 downloads
Attached File  P6200461.JPG   159.37K   489 downloads
Attached File  P6200462.JPG   164.3K   340 downloadsAttached File  P6200463.JPG   160.31K   276 downloads.

nu va bagati sa va faceti singuri, daca nu sunteti "neamul lui surub" sau nu ati mai bricolat cu tevaraiaie.
nu va bagati daca aveti curtea mai complexa, adica multe coturi ori mai mare de 350 m2, ca riscati sa nu va functioneze instalatia.

acum cateva preturi:
-teava de 32 mm=2,3-2,5 ron
-teuri de 32 mm=12-13 ron
-coturi de 32mm=7-7,5 ron
-electrovana = 95-100 ron
-aspersor tip spray =14-116 ron
-aspersor tip rotor = 80-100 ron.
-racord bransare =6,5-7,5 ron
-racord aspersor =15-16 ron
- programator  = 300-350 ron
-senzor ploaie= 135-150 ron
astea sunt cateva preturi informative.
ca idee, o firma cere cel putin dublu cat costa materialele.

daca aveti intrebari sau nelamuriri, intrebati.

#57
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Posttrestie-de-balta, on 20th June 2009, 21:42, said:

[...] daca aveti intrebari sau nelamuriri, intrebati.
Presupun că presiunea la care va lucra instalația de irigare este cea cerută de specificațiile tehnice ale aspersoarelor. Cum este recomandat să se regleze această presiune în cazul în care nu este conformă cu cea de lucru a aspersoarelor? Un link pentru reductoarele de presiune (eventual pe PM) se poate?
La ce adîncime este recomandat să se îngroape instalația?
M-ar mai interesa și niște link-uri (eventual pe PM, oricum fără G...A ;) ) pentru electrovane, pentru aspersoare telescopice și pentru senzorii de ploaie. Apropó, într-o astfel de aplicație nu ar fi mai util unul (sau mai mulți senzori) de umiditate a solului decît cel/cei de ploaie?

#58
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postraduk, on 20th June 2009, 22:32, said:

Presupun că presiunea la care va lucra instalația de irigare este cea cerută de specificațiile tehnice ale aspersoarelor. Cum este recomandat să se regleze această presiune în cazul în care nu este conformă cu cea de lucru a aspersoarelor? Un link pentru reductoarele de presiune (eventual pe PM) se poate?
La ce adîncime este recomandat să se îngroape instalația?
M-ar mai interesa și niște link-uri (eventual pe PM, oricum fără G...A ;) ) pentru electrovane, pentru aspersoare telescopice și pentru senzorii de ploaie. Apropó, într-o astfel de aplicație nu ar fi mai util unul (sau mai mulți senzori) de umiditate a solului decît cel/cei de ploaie?


spray-urile functioneaza bine de la 2 pana la 6 atmosfere
rotoarele de la 2 pana la 7-8 atmosfere
instalatia se ingroapa la 20-30 cm, dar daca nu e loc datorita placilor de beton de la fundatii, fose sau alte constructii, se astupa teava cu catica cm de pamant.
aspersoare, programatoare, electrovane si tot tacamul se gasesc la romstal care vinde produse toro si la intech care vinde hunter, ori invers, hunter vinde intech.
gardena sunt prea scumpe si mai slabe ca astea doua.

senzorii de umiditate sunt conceputi pentru sere nu pentru gradini.
din programator setezi un timp mai mic pentru zona care e mai umbrita sau dreneaza mai prost.

#59
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
@ trestie-de-balta: Mulțumesc mult. :worthy:

#60
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 15.10.2006

View Posttrestie-de-balta, on 20th June 2009, 23:07, said:

spray-urile functioneaza bine de la 2 pana la 6 atmosfere
rotoarele de la 2 pana la 7-8 atmosfere

Ar mai fi si Claber care merg rotoarele de la 1 atmosfera (pana la 3 atm.) si cele spray de la 1.5 atmosfere. Calitatea e cam italiana, sa vedem ce noroc am. Rotoarele au o gama mare de duze de schimb care merg de la 1.5l/min pana la 31 l/min.
Au un alt sistem de prindere cu nipluri (ieftine) direct in cupla rapida de pe teava.
Astea merg cu siguranta in special la gazon si copaci.
Eu am pus asa ceva si acum am emotii ca a inceput sotia sa cumpere flori    :confuzzled: .

Parerea mea e similara: instalatia e de preferat sa fie executata de cineva priceput care sa ofere si garantie.Altfel apar zone fara o udare corespunzatoare sau pur si simplu nu funtioneaza aspersoarele.
In plus am vazut pe la vecinii care au lucrat cu firme cu experienta tot felul de probleme normale: filtre infundate de mai multe ori deci s-a oprit udarea, s-a uscat gazonul; aspersoare defectate in scurt timp (chiar Hunter din alea scumpe).
Probleme rezolvate cu promptitudine de garantie.

#61
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Posttrestie-de-balta, on 20th June 2009, 23:07, said:

spray-urile functioneaza bine de la 2 pana la 6 atmosfere
aspersoare, programatoare, electrovane si tot tacamul se gasesc la romstal care vinde produse toro si la intech care vinde hunter, ori invers, hunter vinde intech.
gardena sunt prea scumpe si mai slabe ca astea doua.
Sincer, Toro mi se par jenanti. Daca nu in general, cel putin la produsele "consumiste". Am cumparat un distribuitor (cred ca asa se numeste) pentru 4 furtunuri si curgea pe la toate garniturile. L-am schimbat cu unul de la Gardena si nu am probleme.

Si daca tot am postat...am plantat un liliac si timp de aproximativ o luna a fost ok. Deodata frunzele s-au uscat complet, dupa care au inceput sa redevina verzi, apoi iar s-au uscat. Care poate fi cauza?
Acolo unde l-am plantat solul este foarte bine drenat si tot ce mai exista se dezvolta fara probleme (iarba, tuia, salcii, flori).

#62
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postcipaul, on 21st June 2009, 17:19, said:

Ar mai fi si Claber care merg rotoarele de la 1 atmosfera (pana la 3 atm.) si cele spray de la 1.5 atmosfere. Calitatea e cam italiana, sa vedem ce noroc am. Rotoarele au o gama mare de duze de schimb care merg de la 1.5l/min pana la 31 l/min.

Au un alt sistem de prindere cu nipluri (ieftine) direct in cupla rapida de pe teava.

daca nu-i bagi minim 2 atmosfere, nu renteaza ca nu uda bine.
am incercat eu si sub 2 atmosfere e jenant.


sistemul e universal si se pupa cu toate  tipurile de aspersoare.
eu folosesc programator, electrovane si racorduri aspersor de la toro, iar aspersoare de la toro, hunter, claber, rayn jet si care mai sunt ori le are omul acasa. ;)
sistemul cu racord aspersor iti ofera mobilitate la pozitionarea aspersorului "stanga-dreapta" si "sus-jos"



View PostLED, on 21st June 2009, 17:47, said:

Sincer, Toro mi se par jenanti. Daca nu in general, cel putin la produsele "consumiste". Am cumparat un distribuitor (cred ca asa se numeste) pentru 4 furtunuri si curgea pe la toate garniturile. L-am schimbat cu unul de la Gardena si nu am probleme.

Si daca tot am postat...am plantat un liliac si timp de aproximativ o luna a fost ok. Deodata frunzele s-au uscat complet, dupa care au inceput sa redevina verzi, apoi iar s-au uscat. Care poate fi cauza?
Acolo unde l-am plantat solul este foarte bine drenat si tot ce mai exista se dezvolta fara probleme (iarba, tuia, salcii, flori).


din pacate tu ai luat TORQ nu TORO. :OK:
toro sunt lideri in SUA si au 100 de ani de experienta, daca nu ma inseala memoria.

liliacul de unde a fost luat si cand a fost plantat?

in general, asta moare daca e scos din pamant primavara mai tarziu si e un drajon.
adica are o radacina groasa si cateva firicele de radacinute.
faza e ca astea mici hranesc planta, cea groasa suge de la ma-sa, planta mama.

#63
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Ah, da...Torq. Imi cer scuze. Porcarii, sa nu va atingeti de ele.

Liliacul e luat din curtea unei rude a sotiei si da, asta se intampla primavara tarziu si, din nou da, are o radacina groasa si cateva firicele.

#64
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
ori am innebunit, ori cineva a sters raspunsul lui trestie in care scrisese numele tratamentului pentru tuia uscata de la UNISEM. somebody please help me!

#65
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 15.10.2006

View Posthanako, on 29th June 2009, 11:52, said:

ori am innebunit, ori cineva a sters raspunsul lui trestie in care scrisese numele tratamentului pentru tuia uscata de la UNISEM. somebody please help me!

NU e cumva mutat la noul topic cu: landscaping...

#66
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
nu, nu e. trestie, ce ai recomandatde la unisem pt tuia s brad uscati? multumesc!

#67
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posthanako, on 1st July 2009, 09:32, said:

nu, nu e. trestie, ce ai recomandatde la unisem pt tuia s brad uscati? multumesc!


CROPMAX, ingrasamant foliar.

#68
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Regentul in cit timp isi face efectul?...iar am dat pe trandafiri pt. purici si dupa 3-4 ore a plouat.
Am o Catalpa si citeva frunze sint roase...in afara ca e plin de gargarite nu vad nimic altceva in copac, se ocupa ele cu asa ceva?

#69
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Se recomanda amenajarea unei gradini in aceasta perioada a anului? Ma gandesc ca totusi a plouat destul de mult si nu ar trebui sa fie probleme legate de umiditate.

#70
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postedi10000, on 10th July 2009, 21:24, said:

Se recomanda amenajarea unei gradini in aceasta perioada a anului? Ma gandesc ca totusi a plouat destul de mult si nu ar trebui sa fie probleme legate de umiditate.


da, daca ai sistem de irigatii sau pe cineva care sa ude de cateva ori pe zi timp de 2-3 saptamani.
nu te baza pe ploaie ca a fost dumnezeu in concediu si s-au jucat dracii la robineti, dar vine si taie ratia de ploaie. :D

#71
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Voi ce faceti cu iarba pe care o tundeti, cum scapati de ea?

#72
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Compost . Nimic nu se pierde, totul se transforma !     :)

Edited by DDuras, 24 July 2009 - 20:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate