Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1783
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

 casadivino, on 04 ianuarie 2017 - 15:52, said:


foarte frumos...

cea galbena ce planta este?Posted Image
Eunonimus japonica aurea.

Attached Files



#1784
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 talica, on 05 ianuarie 2017 - 01:39, said:

Eunonimus japonica aurea.

multumesc frumos!

si vara si iarna isi pastreaza culoarea frunzele?

Edited by casadivino, 05 January 2017 - 15:58.


#1785
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

 casadivino, on 05 ianuarie 2017 - 15:55, said:


multumesc frumos!

si vara si iarna isi pastreaza culoarea frunzele?

nu sunt sigur, dar acum e iarna si e galbena! Dar mai sigur o cautare pe net nu strica

#1786
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Sa inveliti planta respectiva peste iarna. Eu era sa le pierd acum 2 ani. De fapt  am pierdut ramurelele de la ger si au dat anul urmator altele. Dupa ce le-am invelit anul trecut nu au mai fost afectate si anul acesta si-au continuat cresterea

#1787
florinmihai_73

florinmihai_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.05.2008

 talica, on 07 decembrie 2016 - 20:31, said:

A venit prima transa de pământ și am pus și prima planta
Maine vin porțile.

 talica, on 07 decembrie 2016 - 20:31, said:

A venit prima transa de pământ și am pus și prima planta
Maine vin porțile.
de unde ai luat cedru si la ce pret?

#1788
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Cedrul a costat 450 ron, din Craiova, pe intrarea dinspre Bals, langa Peugeot.
Acest agent economic poate fi intalnit in fiecare an, la Simfonia Lalelelor, in Pitesti, cu tot ce au mai frumos. In ultimele zile poti negocia, dar risti sa se fi dat ce era mai frumos!

Edited by talica, 09 January 2017 - 13:25.


#1789
florinmihai_73

florinmihai_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.05.2008
Au si sait , poate trimit prin curier , in București la mărimea aia costa între 1000-1200 lei .
Bănuiesc ca simfonia lalelelor este la primăvara , o sa caut pe net
Multumesc pt răspuns

#1790
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Ce ingramant de gazon folositi si cand e cel mai bine de dat?

#1791
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Eu am dat acum 2 zile NPK 15 15 15 cat inca era zapada si se anunta calduri saptamana viitoare. De obicei primavara e mai recomandat ceva cu azot mai mult in concentratie, dar mie mereu mi-a mers bine cu NPK in procentaje egale

#1792
1ntruder

1ntruder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.08.2006
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu recomandarea unui producator de pavele vibropresate. 2 sau 4 cm zona pietonala. Daca se considera reclama imibputeti trimite un pm. Multam'anticipat!

#1793
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
dupa iarna asta tufele mele de juniperus blue arow arata cam 'ciufulite' in partea de jos din cauza de zapada, asa cum se vede in poza. Ce sa fac? sa le las asa in speranta ca ramurile isi revin singure in pozitia naturala verticala, sa le tai pe cele afectate sau sa le ajut cumva sa-si revina? m-am gandit sa le 'impachetaz' in sfoara sau folie, apreciez orice sfat...

Attached Files


Edited by alexpet, 26 February 2017 - 15:20.


#1794
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

 dell99, on 17 februarie 2017 - 18:35, said:

Ce ingramant de gazon folositi si cand e cel mai bine de dat?

Eu am dat cu Compo pentru gazon. E mai scump dar mi s-a parut foarte bun. Chestia e ca dupa ce am dat trebuia sa tund gazonul la 5 zile. Am dat in primavara si in toamna. Sunt granule cu eliberare treptata.

Edited by cumparator, 11 March 2017 - 11:02.


#1795
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 cumparator, on 11 martie 2017 - 11:02, said:

Eu am dat cu Compo pentru gazon. E mai scump dar mi s-a parut foarte bun. Chestia e ca dupa ce am dat trebuia sa tund gazonul la 5 zile. Am dat in primavara si in toamna. Sunt granule cu eliberare treptata.
Am luat pana la urma Scotts Mentenance dar nu am dat inca, mi s-a spus sa mai astept pana nu mai scade sub 5grade noaptea sa poata isi face efectul mai bine si sa nu arda radacinile. Se pare ca era mai bine sa il dau pe zapada dar pana m-am socotit eu s-a topit... Sper sa creasca mai mult ca anul trecut, m-am dezobisnuit de tuns :)

#1796
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 alexpet, on 26 februarie 2017 - 15:19, said:

dupa iarna asta tufele mele de juniperus blue arow arata cam 'ciufulite' in partea de jos din cauza de zapada, asa cum se vede in poza. Ce sa fac? sa le las asa in speranta ca ramurile isi revin singure in pozitia naturala verticala, sa le tai pe cele afectate sau sa le ajut cumva sa-si revina? m-am gandit sa le 'impachetaz' in sfoara sau folie, apreciez orice sfat...
mda, am rezolvat. Ca sa ma bag singur in seama, in caz ca mai are nevoie cineva, merge cu folie de celofan alimentar. I-am legat de jur imprejur cateva zile si si-au revenit.....

Edited by alexpet, 12 March 2017 - 15:29.


#1797
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Am legat si eu cu o sarma verde de gradina, le poti lasa mai mult ca nici nu se vede daca nu treci pe aproape.

#1798
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

 cumparator, on 11 martie 2017 - 11:02, said:

Eu am dat cu Compo pentru gazon. E mai scump dar mi s-a parut foarte bun. Chestia e ca dupa ce am dat trebuia sa tund gazonul la 5 zile. Am dat in primavara si in toamna. Sunt granule cu eliberare treptata.

Salut. Vreau sa folosesc si eu Compo, as vrea sa te intreb ce beneficii a adus gazonului tau? Ajuta la regenerare (in locurile unde e un pic mai "chel")? Nu ma pricep, scuze daca intrebarile sunt puerile.
De care Compo folosesti? Vad ca sunt mai multe feluri, cu fier, cu ierbicid, etc.
Il imprastii manual sau ai vreun dispozitiv?
Multumesc.

#1799
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 feitosak1, on 30 martie 2017 - 22:54, said:

Salut. Vreau sa folosesc si eu Compo, as vrea sa te intreb ce beneficii a adus gazonului tau? Ajuta la regenerare (in locurile unde e un pic mai "chel")? Nu ma pricep, scuze daca intrebarile sunt puerile.
De care Compo folosesti? Vad ca sunt mai multe feluri, cu fier, cu ierbicid, etc.
Il imprastii manual sau ai vreun dispozitiv?
Multumesc.
Eu am scris mai sus cu ce am dat de la Scotts. Am luat o unealta din asta, pui in ea grauntele si o plimbi usor si uniform pe zona cu gazon.

La 3 saptamani de cand am dat se vede o imbunatatire evidenta, l-am tuns deja de 2 ori pana acum... Pt ca a stat peste iarna sub zapada sunt zone uscate prin ele, dupa ce am dat cu asta au inceput sa se miscoreze si sa apara fire verzi printre cele uscate.

Attached Files



#1800
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Salutare gospodari,
Azi am trebaluit un pic prin gradina daca tot a venit primavara si mi-am amintit de voi. Am scarificat a doua oara gazonul si cred ca mai trebuie sa trec odata prin el ca am multa uscatura. Intr-o zi am sa trec la curatat sitele interne de la aspersoare si capetele, mai sunt cateva ciupite de masina sau scarificator. Mai am de completat cateva goluri in gazon cu seminte si am sa-i dau si un NPK. Schimbat uleiurile la utilaje si asteptam sezonul.
La copaci se apropie a 4 stropire, sper sa le nimeresc si anul asta sa nu pap cirese cu viermi. S-au scos vreo 5 copaci, au fost plantati alti 10......macar la mine sa fie copaci daca in paduri se taie atata.

Spor !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate