Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Imprimanta care sa recunoasca cartusele de cerneala dupa ce le incarc

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Vreau sa stiu daca exista vreo imprimanta care sa recunoasca cartusele dupa ce le incarc fara probleme, ca si cum ele ar fi noi.
Am avut o imprimanta lexmark z815 si puteam incarca fara probleme cartusele, mi le vedea perfect.
Apoi am cumparat un multifunctional canon mp210 si nu imi vede cartusele incarcate, trebuie de fiecare data sa cumpar altele.
Vreau un sfat ca sa stiu ce model de imprimanta poate recunoaste cartusele incarcate fara probleme.

Edited by gandrei3, 08 June 2009 - 08:58.


#2
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

View Postgandrei3, on 8th June 2009, 09:57, said:

Vreau sa stiu daca exista vreo imprimanta care sa recunoasca cartusele dupa ce le incarc fara probleme, ca si cum ele ar fi noi.
Am avut o imprimanta lexmark z815 si puteam incarca fara probleme cartusele, mi le vedea perfect.
Apoi am cumparat un multifunctional canon mp210 si nu imi vede cartusele incarcate, trebuie de fiecare data sa cumpar altele.
Vreau un sfat ca sa stiu ce model de imprimanta poate recunoaste cartusele incarcate fara probleme.
Si daca printeaza OK, fara sa-ti arate dupa refill nivelul te supi tare ?
Vad ca exista si mofturosi pe Softpedia.........este sa zicem, un pret pe care trebuie sa-l platesti daca ai refillat cartusele.

#3
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Nu ma intereseaza sa imi arate dupa refill nivelul de cerneala. Ma intereseaza ca dupa refil sa printeze, nu sa imi dea eroare si sa spuna ca nu am cerneala

#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

View Postgandrei3, on 8th June 2009, 16:38, said:

Nu ma intereseaza sa imi arate dupa refill nivelul de cerneala. Ma intereseaza ca dupa refil sa printeze, nu sa imi dea eroare si sa spuna ca nu am cerneala
Si daca zice...............bla, bla, bla............si inchizi avertismentul , printeaza? Atunci e OK !

#5
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
problema e ca nu printeza, pe mine ma intereseaza sa printeze nu conteaza ca nu vad cat la suta e umplut cartusul.

#6
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Eu am o multifunctionala HP si patesc la fel. Dupa ce incarc cartusul nu-l mai recunoaste, imi da mesaj ca este incompatibil cu imprimanta si nu mai vrea sa printeze. Singura solutie pe care am gasit-o (pe net) este sa-i dau aliniere cartuse apoi este ok.
Incearca si tu chestia asta, poate merge. Bafta!

#7
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008
Din cate stiam eu cartusele trebuiesc "chipuite", adica resetat ceva la ele; acolo unde se fac reincarcari se face si treaba asta.

#8
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Nu stiu daca cel care mi-a incarcat cartusele a facut si treaba cu resetatul chipului. E posibil, dar mie nu mi-a specificat nimic.
Pana nu i-am dat sa-si alinieze cartusele nu m-am inteles cu imprimanta.

#9
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

View Postgandrei3, on 8th June 2009, 09:57, said:

Vreau sa stiu daca exista vreo imprimanta care sa recunoasca cartusele dupa ce le incarc fara probleme, ca si cum ele ar fi noi.
Am avut o imprimanta lexmark z815 si puteam incarca fara probleme cartusele, mi le vedea perfect.
Apoi am cumparat un multifunctional canon mp210 si nu imi vede cartusele incarcate, trebuie de fiecare data sa cumpar altele.
Vreau un sfat ca sa stiu ce model de imprimanta poate recunoaste cartusele incarcate fara probleme.

Nu recomand un echipament anume ci cartuse: cartusele de tip HP 21, 22, 336, 337, 338, 339, 342, 343, 344.
Aceste cartuse, indiferent de echipamentul in care sunt utilizate nu produc probleme dupa refill.

Cauta oferte de echipamente HP (imprimante sau multifunctionale) care utilizeaza cartusele de sus: seria F sau PSC de exemplu...
Vezi ca echipamentul pe care il cumperi, sa aiba ambele cartuse in cutie (dotare).

Succes,

#10
sorinmatei

sorinmatei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.05.2008

View Postgabicen, on 9th June 2009, 18:48, said:

Nu recomand un echipament anume ci cartuse: cartusele de tip HP 21, 22, 336, 337, 338, 339, 342, 343, 344.
Aceste cartuse, indiferent de echipamentul in care sunt utilizate nu produc probleme dupa refill.

Cauta oferte de echipamente HP (imprimante sau multifunctionale) care utilizeaza cartusele de sus: seria F sau PSC de exemplu...
Vezi ca echipamentul pe care il cumperi, sa aiba ambele cartuse in cutie (dotare).

Succes,
Adauga si nr 27 la HP. Si apoi, trecand la altceva, zicem de PG40 si CL41, de a Canon. Cu mici artificii, merg f bine dupa multe incarcari.
Continuam?

#11
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postgabicen, on 9th June 2009, 18:48, said:

Nu recomand un echipament anume ci cartuse: cartusele de tip HP 21, 22, 336, 337, 338, 339, 342, 343, 344.
Aceste cartuse, indiferent de echipamentul in care sunt utilizate nu produc probleme dupa refill.

Cauta oferte de echipamente HP (imprimante sau multifunctionale) care utilizeaza cartusele de sus: seria F sau PSC de exemplu...
Vezi ca echipamentul pe care il cumperi, sa aiba ambele cartuse in cutie (dotare).

Succes,

Si dupa parerea mea aceste cartuse sunt foarte buna ca si comportament dupa reumplere, problema este faptul ca majoritatea cartuselor de mai sus nu se mai regasesc in multifunctionalele vandute acum pe piata.

#12
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008

View Postsorinmatei, on 10th June 2009, 00:56, said:

Adauga si nr 27 la HP. Si apoi, trecand la altceva, zicem de PG40 si CL41, de a Canon. Cu mici artificii, merg f bine dupa multe incarcari.
Continuam?
Cam ce fel de artifici ?
Am auzit ca ar trebui incarcat cartusul in imprimanta, cica daca il scot nu il mai recunoaste, asta mi-a spus-o cineva, inca nu am incercat, vroiam sa stiu daca a incercat cineva ?

#13
http

http

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 26.06.2008
Am eu Canon Pixma iP1500 si imi apare cand il re-umplu.

#14
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

View PostChemTeacher, on 8th June 2009, 14:34, said:

Si daca printeaza OK, fara sa-ti arate dupa refill nivelul te supi tare ?
Vad ca exista si mofturosi pe Softpedia.........este sa zicem, un pret pe care trebuie sa-l platesti daca ai refillat cartusele.
:huh:   Īncearca tu sa tragi 500 de pagini pe fata/verso si vezi cum stai sa urmaresti fiecare foaie sa īti dai seama daca mai ai cerneala sau daca īncepe sa fie sters
Nu consider moft asa ceva <_<

#15
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

View PostPHOENIX_GUARDIAN, on 15th June 2009, 23:23, said:

:huh:   Īncearca tu sa tragi 500 de pagini pe fata/verso si vezi cum stai sa urmaresti fiecare foaie sa īti dai seama daca mai ai cerneala sau daca īncepe sa fie sters
Nu consider moft asa ceva <_<
Pentru 500 de pag exista LASER !
Pentru mofturosi, recomandam sa cumpere cartuse noi !

Edited by ChemTeacher, 17 June 2009 - 07:24.


#16
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

View PostChemTeacher, on 17th June 2009, 08:23, said:

Pentru 500 de pag exista LASER !
Pentru mofturosi, recomandam sa cumpere cartuse noi !
Nu stiu īn ce lume traiesti tu (probabil lumea īn care taticul cumpara totul si tu dai cu gura) dar mie nu īmi pare moft sa īti arate cāt mai are cartusul pāna se termina
Cānd am treaba cu imprimanta trag si 2 topuri de hārtie fata verso si nu am probleme, de ce sa trec pe laser, am sticla de 1 litru primita gratuit si reīncarc acasa moca, asa ce fac, stau sa cumpar tonere

#17
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

View PostPHOENIX_GUARDIAN, on 17th June 2009, 14:33, said:

Nu stiu īn ce lume traiesti tu (probabil lumea īn care taticul cumpara totul si tu dai cu gura) dar mie nu īmi pare moft sa īti arate cāt mai are cartusul pāna se termina
Cānd am treaba cu imprimanta trag si 2 topuri de hārtie fata verso si nu am probleme, de ce sa trec pe laser, am sticla de 1 litru primita gratuit si reīncarc acasa moca, asa ce fac, stau sa cumpar tonere
Am  mai zis si o repet, pana iti intra in cap : cartusul este de unica folosinta! Prin refill, n-o sa mai arate nivelul in cartus si asta este pretul pe care trebuie sa il platesti !
Celor care nu pot accepta asta, sa-si cumpere cartuse noi !

Edited by ChemTeacher, 18 June 2009 - 06:55.


#18
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

View PostChemTeacher, on 18th June 2009, 07:54, said:

Am  mai zis si o repet, pana iti intra in cap : cartusul este de unica folosinta! Prin refill, n-o sa mai arate nivelul in cartus si asta este pretul pe care trebuie sa il platesti !
Celor care nu pot accepta asta, sa-si cumpere cartuse noi !
Baga bine la cap cartusele de la HP (cel putin de care stiu eu Hp 21 negru si Hp 22 tricolor) se reseteaza
Raspunsurile astea de le dai sunt asa de dragul de a posta
Nu īnteleg ce este cu atitudinea asta īmpotriva tuturor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate