Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Manson desprins

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Situatia e in felul urmator: se da un Tamron 17-50/2.8 cu mansonul de cauciuc care acopera inelul de zoom largit pana la punctul in care s-a desprins si aluneca. Cauciucul inca isi pastreaza partial elasticitatea, chiar daca a mai castigat cam 1 centimentru in lungime, si obiectivul poate fi folosit dar e destul de deranjat sa alunece si sa tot trebuiasca sa-l potrivesc la loc.

Imi e un pic teama sa pun superglue, picatura sau altceva asemanator sub el sa-l prind la loc insa nu prea vad solutii. Iar sa-l las in service nu prea pot pentru ca am nevoie de el. Exista vreo varianta de lipici pentru plastic si cauciuc, care sa nici nu le deterioreze si care sa aiba si ceva elasticitate? Sau vreo alta solutie?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,790
  • Înscris: 30.08.2006
Daca s-a alungit cu 1 cm cred ca singura solutie este scurtarea lui si lipirea capetelor pe o banda subtire de cauciuc cu un adeziv puternic.Daca e facut bine nu se va observa nimic.

#3
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Probabil am exagerat cu 1 centimetru dar 4-5 milimetri sunt. Problema ar fi, ce tip de adeziv sa folosesc? Urmatoare ar fi, daca eu nu sunt capabil sa fac toata operatiunea, unde sa merg?

Edited by miromulus, 07 June 2009 - 18:23.


#4
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
ca idee, eu unul ma gandeam la un skotch dublu adeziv din ala super puternic [ pentru mocheta ]

dar astept si eu sugestii..

#5
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

 miromulus, on 7th June 2009, 19:22, said:

Probabil am exagerat cu 1 centimetru dar 4-5 milimetri sunt. Problema ar fi, ce tip de adeziv sa folosesc? Urmatoare ar fi, daca eu nu sunt capabil sa fac toata operatiunea, unde sa merg?
M-am lovit si eu de aceeasi problema la un Nikkor 18-70, se pare ca tipul asta de obiectiv sufera si el de asa ceva! In nici un caz sa nu folosesti un adeziv de tip picatura, sau mai stiu eu ce, pentru ca inelul de cauciuc, in zona respectiva va deveni rigid, si, oricat de ciudat suna , casant. Un adeziv de tip prenandez sau poliadez este mult mai bun, insa trebuie sa fii atent cum lipesti, pentru ca inelul va trebui sa stea strans bine pe obiectiv peste 24 de ore! La mine a mers, acest lucru implicand insa si scurtarea inelului de cauciuc cu 5 milimetri! Daca cineva are insa o idee mai buna sunt si eu curios sa o aflu............... :rolleyes:

#6
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Cu scociul nu poti decat sa strici tot. O opinie:

1. Tai frumos longitudinal si il scoti.
2. Infasori si masori exact cat ai in plus si tai afara - sa ramana exact.
3. cu o pensula ungi usor ambele componente cu solutie de peticit camere de biciclete.
4. Nu stai mult pe ganduri si asamblezi cu grija si precizie.
5. Nu prea ai cale de intoarcere - one way ticket...

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Eu as sugera alta varianta. Vezi daca poti scoate mansonul fara sa-l deteriorezi, apoi baga-l in apa clocotita. Asta va face cauciucul sa "lucreze", apoi il scoti din apa fierbinte si incet il lasi sa se raceasca.Foloseste banda dublu adeziva pe obiectiv, apoi incearca sa bagi mansonul la loc.Daca nu merge(s-a strans prea tare), poti incerca din nou varianta incalzirii lui, cu un feon sau pistol de aer cald.

#8
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Speram sa evit solutii care implica taierea lui sau orice alta varianta fara cale de intoarcere si fara mai mult de o incercare pentru reusita. Momentan optez catre varianta cu adeviz flexibil dar as prefera sa gasesc pe cineva care sa-l repare, contra cost, asa cum trebuie.

#9
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

 miromulus, on 8th June 2009, 14:58, said:

Speram sa evit solutii care implica taierea lui sau orice alta varianta fara cale de intoarcere si fara mai mult de o incercare pentru reusita. Momentan optez catre varianta cu adeviz flexibil dar as prefera sa gasesc pe cineva care sa-l repare, contra cost, asa cum trebuie.

Sa ne spui si noua ce ai reusit sa rezolvi!
Multumesc anticipat!

#10
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Job done: taiat surplusul, banda dublu adeziva de la Bison (era un pic cam ingusta asa ca a trebuit sa mai tai o fasiuta pentru completare) si cam atat. Momentan sta bine strans pentru 24 de ore si arata ca nou.

#11
Dr_iLL

Dr_iLL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.12.2003

 florinel, on 8th June 2009, 12:00, said:

Eu as sugera alta varianta. Vezi daca poti scoate mansonul fara sa-l deteriorezi, apoi baga-l in apa clocotita. Asta va face cauciucul sa "lucreze", apoi il scoti din apa fierbinte si incet il lasi sa se raceasca.Foloseste banda dublu adeziva pe obiectiv, apoi incearca sa bagi mansonul la loc.Daca nu merge(s-a strans prea tare), poti incerca din nou varianta incalzirii lui, cu un feon sau pistol de aer cald.

Si mie imi place cel mai mult varianta asta.
La banda dublu-adeziva mi-e teama ca dupa o vreme, de la caldura se va depolimeriza si ajungi ca la inceput cu un manson taiat care s-a dezlipit intre timp.

Ma intreb cand ii fac lifting facial 17-50-ului meu? Il am de 1 si ceva si inca nu s-a largit cauciucul ala... slava aluia de sus :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate