Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Medicamente combinate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Pot sa iau concomitent urmatoarele medicamente:
Claritromicina, Denol, Metronidazol, Hepatoprotect, Nurofen, Clarinase???
Intreb pt ca vreau sa combin un tratament pt HP cu unul pt sinuzita.
Multumesc anticipat pt raspunsuri!

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da, poți! Nu interacționează între ele! Totuși, ai grijă cu ficatul și protecția stomacului (doar după o masă sănătoasă să le iei)!

Totuși, un doctor n-ai întrebat? Mă gândesc că cel ce ți-a prescris tratamentul pentru sinuzită (orl-ist stau stomatolog) ar fi trebuit să știe și de celălalt tratament pe care îl iei...

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
sper ca pentru sinuzita nu ti-a recomandat un alt antibiotic, de luat in paralel cu claritro. De fapt sper ca ai fost la medic.

#4
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007
Schema cu Denol, klacid si metro se dadea pe vremurile de pe vremuri. De vreo 2 ani s-a trecut pe cvadrupla terapie si de un an pe terapie cvadrupla secventiala. Asta pentru ca si HP a devenit mai smecher. Si in fond si la urma urmei tu de ce iti tratezi HP? Pentru ca daca ai un pui de ulcer nurofenul ala  e exact ce iti trebuie!

#5
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Multumesc tuturor pt raspunsuri si pentru grija!

#6
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Ca fapt divers: dupa ce am luat tratamentul pentru HP despre care am vorbit la inceputul acestui topic am scapat de toate simptomele (arsuri, balonari, greturi, pana si de apetitul exagerat am scapat :D  ).
Ce-i drept de 2 luni mi-a crescut din nou apetitul si am inceput sa ma balonez un pic, dar foarte putin.
Si vreti sa stiti care fusese diagnosticul initial al gastroentereologului (confirmat de endoscopie) in urma cu un an? Esofagita de reflux! Bine ca mi-am facut analize la sange si am gasit Helicobacterul...
Ah si inca un lucru: tratamentul initial era numai pentru HP, am vrut eu sa ma tratez si pentru sinuzita (daca tot bagam antibiotic in mine...).
Din nou multumesc pentru raspunsuri!  :peacefingers:

#7
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
Revin cu o intrebare asemanatoare celei de inceput :D
Urmeaza sa iau tratament pentru sinuzita (Augmentin, Advil, Clarinase, Sinupret, Pinosol) la care as adauga Nistatin si Hepatoprotect.
Ma gandeam ca daca tot bag antibiotic in mine si daca tot am reinceput sa am mici balonari... ce-ar fi sa mai adaug si Famotidină si Metronidazol ca sa ma tratez astfel si de HP? Are ceva daca le iau toate impreuna? Interactioneaza intre ele?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
De ce faci tu prostii cu automedicația? Eu nu mai pricep nimic din ce zici. Te tratezi așa singur pentru boli diagnosticate de tine, fără să iei tratament indicat de medic? Parcă ziceai că ai scăpat de HP. Sinuzita aia ce-i cu ea?

#9
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
1. Daca vroiam sa fac prostii cu automedicatia nu ma mai oboseam sa pun intrebari pe acest forum.
2. Prin automedicatie am scapat de HP (ceea ce n-au reusit doctorii in 7 ani de zile...)
3. Am scapat de HP, doar ca au inceput din nou niste mici balonari, asa ca preventiv, daca tot bag antibiotic in mine, ce mai strica niste Famotidină si niste Metronidazol?
4. Despre sinuzita ce doresti sa afli? :)

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ai citit descrierea ariei cu personal medical neavizat? Și chiar și avizat, fără investigații clinice și evaluarea cazului în parte tot greșit ar fi să asculți sfaturile celor competenți.
Felicitări, ești cel mai tare. De fapt, faci parte din procentul ăla foarte mare de români care folosesc automedicația, în special antibioticele pentru a trata tot felul de prostii.
Crezi că dacă iei antibiotice scapi de sinuzită? Te înșeli amarnic. Trebuie intervenit chirurgical și suprimată cauza, apoi efectual tratamentul curativ. Abia după asta vei putea lua antibiotice.
Fă ce vrei, e sănătatea ta, însă va fi vai de tine, ți-o garantez. Ăsta e efectul tâmpit al internetului și forumurilor în era autotratării de toate bolile fără a apela la medici.

#11
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
1. De unde ai tras concluzia ca tratamentul pentru sinuzita face parte din automedicatie?
2. Nu-mi place sa fiu inclus intr-o categorie, daca totusi ar fi indispensabil probabil ca aceea ar fi: "Romanii care au ascultat de medici si li s-a facut mai rau, apoi s-au automedicat si astfel s-au vindecat" :)
3. De unde sti ca la mine trebuie intervenit chirurgical si ca va fi vai de mine? Cunosti cazul meu? Ai citit analizele mele? Cunosti istoricul bolii mele?
4. Internetul si liberul access la informatie sint una din marile cuceriri ale erei noastre. Dintotdeauna accesul la informatie este sinonim cu democratie. Daca esti impotriva acestui lucru inseamna ca in mentalitatea ta exista ceva comun cu regimele dictatoriale.
5. Pana la urma ce atata valva? Daca cineva (nu vorbesc de mine) ia medicamente de capul lui si apoi o plateste pe propria piele... pe tine ce te afecteaza???

View Postripper, on 11th August 2010, 15:33, said:

Ai citit descrierea ariei cu personal medical neavizat?
Daca ai fi mai explicit/a poate ca as intelege la ce te referi.

#12
lymphor

lymphor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.05.2004
In prospectul Nistatinei scrie:
Interactiuni : in timpul tratamentului se recomanda evitarea utilizarii medicamentelor care modifica tranzitul intestinal, a pansamentelor digestive si, in general, a tuturor medicamentelor care impiedica contactul nistatinei cu mucoasa digestiva.

De aici trag concluzia ca mai bine nu iau si medicamente pentru tratamentul HP.

Edited by lymphor, 16 August 2010 - 20:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate