Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Contabilitate la PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
florn

florn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.08.2008
Am facut un PFA cu cu norma fixa de venit anual .

Poate sa imi spuna si mie cineva ce presupune contabilitatea la un astfel de PFA? In principiu am inteles din diferite surse ca nu trebuie sa tin facturile si nici registru de casa ( deoarece venitul meu se va calcula conform normei fixe).
Sunt interesat si de ce anume cotizatii sociale trebuiesc platite si cand anume(in ce perioada a anului)?
Impozitul pe profit cand trebuie platit, adica cand se considera sfarsitul primului exercitiu financiar ?

Multumesc !

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Nu exista contabilitate la PFA-ul cu norma de venit, decat daca tii tu neaparat. (urmaresti de ex. obtinerea unui credit)

Daca mai esti si angajat cu norma intreaga (8ore) trebuie sa platesti sanatatea. Daca nu esti angajat trebuie pe langa sanatate sa mai platesti si contributia la fondul de pensii.

Nu exista impozit pe profit, ci impozit pe venit.  Adica exact impozit pe norma fixa. Sper ca ti-ai inregistrat pfa-ul la finante in termen de 10 zile de la infiintare, asadar in functie de codul CAEN statul va considera ce norma fixa de venit anual ii corespunde si iti va trimite acasa decizia de impunere. Pe decizie va scrie impozitul anual, cele 4 transe cu sumele aferente si datele scadente.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
nu esti obligat sa tii contabilitate

trebuie sa platesti impozitul (in 4 transe; afli de la administratia financiara termenele limita), sanatatea (faci contract cu casa de asigurari de sanatate, or sa-ti spuna ei cat si cand trebuie sa platesti) si pensia (faci contract cu casa de pensii, iti alegi venitul asigurat - minimul mi se pare ca e 500 ron/luna=salariul minim pe economie)

daca esti in paralel si angajat cu carte de munca, nu mai esti obligat sa platesti pensia.

#4
florn

florn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.08.2008
O.K multumesc pentru raspunsuri.

Deci impozitele trebuiesc paltite saptamanal.
CAn anume trebuiesc platite cotizatiile la sanatate si la pensie ?Trimestrial ?Trebuie sa fac vre-un fel de subscriere in prealabil ?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
nu stiu cum ai inteles tu ca trebuie sa platesti saptamanal :)
daca esti la norma fixa, poti sa platesti pe tot anul, sau in 4 transe (o data la 3 luni).
cred ca poti sa te duci si saptamanal si sa le dai banii cu tzaraita, 1 leu azi, 2 lei maine si inca 2 peste 3 zile, n-ar trebui sa-ti poata refuza banii, dar nu vad rostul.

#6
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
pt smiley:

vad ca te pricepi in chestiile astea,de aceea imi permit o intrebare:
am ales sa suspend activitatea firmei 3 ani;dupa ce trec cei 3 ani ce se intimpla cu firma in continuare?
mersi pt raspuns

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
din pacate, ma pricep mai mult la PFA-uri decat la firme.

banuiesc ca dupa cei 3 ani esti obligat sa reiei activitatea (sau sa depui periodic declaratiile cum ca n-ai activitate, daca e cazul) sau sa inchizi firma.

#8
Pentek

Pentek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 22.11.2007

View Post_Smiley_, on 8th June 2009, 22:02, said:

nu esti obligat sa tii contabilitate

trebuie sa platesti impozitul (in 4 transe; afli de la administratia financiara termenele limita), sanatatea (faci contract cu casa de asigurari de sanatate, or sa-ti spuna ei cat si cand trebuie sa platesti) si pensia (faci contract cu casa de pensii, iti alegi venitul asigurat - minimul mi se pare ca e 500 ron/luna=salariul minim pe economie)

daca esti in paralel si angajat cu carte de munca, nu mai esti obligat sa platesti pensia.
Dar sanatatea trebuie s-o platesti oricum? Chiar daca esti angajat in alta parte, cu carte de munca?
E valabil atat pt PFA cu norma fixa de venit, cat si pentru cele care platesc impozit pe profit?

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
da, la sanatatea trebuie platit un procent (5-6%) din toate veniturile. adica salariu+venituri reale (daca e cazul) + venituri la norma (daca e cazul)

#10
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostPentek, on 12th June 2009, 11:59, said:

Dar sanatatea trebuie s-o platesti oricum? Chiar daca esti angajat in alta parte, cu carte de munca?
E valabil atat pt PFA cu norma fixa de venit, cat si pentru cele care platesc impozit pe profit?


O platesti si daca esti pensionar. E aplicabil si asupra veniturilor din dobanzi. Mai vrei? :lol:

Edited by Bebeluska, 22 June 2009 - 21:53.


#11
dragoshh85

dragoshh85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.11.2006
Buna ziua,

Ma numesc Stanescu Dragos si am ceva nelamuriri legate de PFA. Sper ca ma veti putea ajuta:

Firma la care lucrez mi-a zis ca trebuie sa trec pe PFA. Sunt nou in bransa (abia am terminat facultatea) si nu stiu exact cu ce se mananca.

Puteti sa-mi spuneti ce taxe (impozite) va trebui eu sa platesc  - impzit, sanatate, pensie - (cam cat inseamna din salariu si cand trebuie platite... lunar, semestrial) ...pentru ca probabil va trebui negociat noul salariu si nu stiu exact ce suma imi va ramane "in mana".

Vechimea din timpul PFA se contabilizeaza? ...tinand cont ca nu voi avea carte de munca (am inteles ca nu se poate sa ai carte de munca daca esti PFA)

Daca voi fi PFA cu norma fixa inteleg ca nu va trebui sa tin contabilitatea insa am citit ca trebuie sa am macar un registru (...de incasari si plati). Stiti cumva daca e adevarat si daca da, ce trebuie notat in el? (pentru controlul FISC).

Puteti sa-mi spuneti ce trebuie sa am ca PFA cu norma fixa? (facturier, chitantier, stampila?) Mai sunt si altele necesare?

Repet, eu nu vreau sa comercializez nimic, imi trebuie PFA pentru ca sunt obligat de firma la care lucrez.

Multumesc anticipat,
Stanescu Dragos

#12
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Mai Dragos, pai daca te pune firma sa-ti faci pfa, tot firma sa-ti plateasca si impozitul si celelalte taxe. Iti trebuie facturi, chitante, pe care le poti tine pe calculator si scoti la nevoie. Stampila de asemenea, pt ca firma iti va achita contravaloarea serviciilor contra unei chitante, aferente unei facturi de la tine. Tu vei fi furnizorul de servicii, freelancerul, si nu angajatul.

PFA cu norma de venit nu are controale de la fisc iar eu nu cunosc pe nimeni la norma sa tina acel registru.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdragoshh85, on 23rd June 2009, 15:53, said:

Buna ziua,
.......PFA cu norma fixa....

uite un post (un pic mai sus, ar fi trebuit sa-l citesti)

View Post_Smiley_, on 8th June 2009, 22:02, said:

nu esti obligat sa tii contabilitate

trebuie sa platesti impozitul (in 4 transe; afli de la administratia financiara termenele limita), sanatatea (faci contract cu casa de asigurari de sanatate, or sa-ti spuna ei cat si cand trebuie sa platesti) si pensia (faci contract cu casa de pensii, iti alegi venitul asigurat - minimul mi se pare ca e 500 ron/luna=salariul minim pe economie)

daca esti in paralel si angajat cu carte de munca, nu mai esti obligat sa platesti pensia.

cand intrebi "Vechimea din timpul PFA se contabilizeaza?", la ce te referi? daca te gandesti la pensie, atunci depinde daca ai facut sau nu contract cu casa de pensii. daca ai facut, atunci evident ca se ia in calcul.
daca te referi la vreun spor (cum au unii, "spor de vechime"), probabil ca nu se ia in calcul.

poti sa ai carte de munca in timp ce esti PFA, cei de la firma fie te-au mintit fie nici ei nu stiu prea bine legislatia din domeniu

in principiu, o sa ai nevoie doar de stampila.

pentru calculul salariului, cauta un calculator online de salarii de la net la brut (uite, asta e primul gasit cu google: http://www.calculato...ro/?action=sims )
introduci acolo salariul tau net (cat iei "in mana"), apesi pe "Calculez brut" si o sa vezi, detaliat, cat cheltuie angajatorul cu tine.
(ps: site-ul ala e gasit cu google, n-am stat sa verific corectitudinea calculelor de acolo)

#14
dragoshh85

dragoshh85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.11.2006
Multumesc pentru raspunsuri si informatii.

Dragos

#15
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
La impozit, depui declaratia cu norma fixa de venit pentru PFA neplatitor de TVA, se aproba, iti soseste hotararea de impunere. Buuun. Teoretic cica gata, din acel moment poti sa incepi sa tai facturi, fara sa tii nici un fel de contabilitate. Dar toti te avertizeaza nu care cumva sa depasesti nu stiu ce prag de 30.000Eur/an ca atunci devii obligatoriu platitor de TVA. Bine, dar cine si cum stie cand se depaseste pragul asta, daca nimeni nu tine nici un fel de evidenta?

Cum faci sa platesti sanatatea si pensia? Unde te duci, ce faci? Mai ales daca esti angajat in alta parte, stie cineva, va rog?

#16
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluška Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostGunX, on 8th July 2009, 21:03, said:

Cum faci sa platesti sanatatea si pensia? Unde te duci, ce faci? Mai ales daca esti angajat in alta parte, stie cineva, va rog?

Mergi la CAS si la Casa de pensii... faci contract cu ei. (sau asa ar fi normal). Am auzit ca unii platesc fara contract, vireaza banii si atat. Eu insa nu m-as risca.

#17
cosminupt

cosminupt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.08.2009
Buna ziua.As dori sa colaborez cu un birou de arhitectura si presupun ca imi trebuie pfa cu norma de venit.Stie cineva pentru activitatea de proiectare c-tii civile cam cat mi-ar lua statul impozit.multumesc frumos

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
mergi la administratia financiara si o sa-ti spuna exact.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate