Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Marmaris, Fethyie sau Bodrum?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
dana3262

dana3262

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.10.2007
mersi chrismo!

#20
pink_gabi

pink_gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.08.2009
Salutare! Tocmai m-am intors din Marmaris si recomand cu caldura tuturor aceasta statiune. Peisaje deosebite si viata de noapte extrem de intensa.
Plaja este destul de ingusta si cu un fel de nisip foarte intarit. Nu sunt pietre dar nici nisip fin.
Icmeler este foarte aproape si se ajunge cu Dolmus (un fel de maxi-taxi); despre plaja de acolo nu pot spune foarte multe pentru ca nu am avut timp sa ajung decat in port.
Activitatile sunt foarte multe, exista numeroase mici agentii de unde se pot cumpara excursii, daca alegi mai multe si sunteti mai multe persoane se pot negocia preturi mai mici decat cele spuse initial de ei.
Se poate ajunge si pe insula Rhodos, aceasta exursie are peste tot pretul standard: 35 Euro catamaranul + 15 Euro taxa port + 15 Euro viza de intrare la intoarcerea in Turcia.
Am ajuns si la Dalyan, excursia se face in prima instanta cu un vaporas mai mare, cu sezlonguri pentru plaja unde se serveste si pranzul inclus dupa care dupa o oprire pe plaja Itzuzu (unde nisipul este foarte fin si se zice ca intre 8 seara si 8 dimineata broscutele testoase vin sa depuna oula) se merge pe rau cu barcute mai mici pana la Mud Bath.
Cea mai frumoasa insa a fost Lazy Boath Trip in care de la 10 dimineata pana pe la 5 dupa amiaza stai la plaja pe vaporas, faci baie in diverse locuri cu apa limpede si albastra, iei pranzul deasemenea inclus si vizitezi Turunc.

In concluzie un loc extraordinar pt o vacanta de neuitat! :coolspeak:

#21
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.02.2006
Credeam ca sunt singurul caruia i-a placut cel mai mult LazyBoat Trip  :D .

#22
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 pink_gabi, on 9th September 2009, 16:30, said:

Salutare! Tocmai m-am intors din Marmaris si recomand cu caldura tuturor aceasta statiune. Peisaje deosebite si viata de noapte extrem de intensa.
Plaja este destul de ingusta si cu un fel de nisip foarte intarit. Nu sunt pietre dar nici nisip fin.
Icmeler este foarte aproape si se ajunge cu Dolmus (un fel de maxi-taxi); despre plaja de acolo nu pot spune foarte multe pentru ca nu am avut timp sa ajung decat in port.
Activitatile sunt foarte multe, exista numeroase mici agentii de unde se pot cumpara excursii, daca alegi mai multe si sunteti mai multe persoane se pot negocia preturi mai mici decat cele spuse initial de ei.
Se poate ajunge si pe insula Rhodos, aceasta exursie are peste tot pretul standard: 35 Euro catamaranul + 15 Euro taxa port + 15 Euro viza de intrare la intoarcerea in Turcia.
Am ajuns si la Dalyan, excursia se face in prima instanta cu un vaporas mai mare, cu sezlonguri pentru plaja unde se serveste si pranzul inclus dupa care dupa o oprire pe plaja Itzuzu (unde nisipul este foarte fin si se zice ca intre 8 seara si 8 dimineata broscutele testoase vin sa depuna oula) se merge pe rau cu barcute mai mici pana la Mud Bath.
Cea mai frumoasa insa a fost Lazy Boath Trip in care de la 10 dimineata pana pe la 5 dupa amiaza stai la plaja pe vaporas, faci baie in diverse locuri cu apa limpede si albastra, iei pranzul deasemenea inclus si vizitezi Turunc.

In concluzie un loc extraordinar pt o vacanta de neuitat! :coolspeak:
pacat ca ai ratat croazierele spre insula cleopatrei si la hisaronu....

#23
pink_gabi

pink_gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.08.2009
Din pacate am ratat multe dar o saptamana a fost putin pentru cate erau de facut acolo  :confuzzled:

#24
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007
Sustin tot ceea ce a spus pink gabi. Am fost la Marmaris acum 2 ani, am stat intr-un hotel care acum s-a desfiintat am inteles  :P  si am facut toate excursiile care se puteau face. Fiecare are farmecul sau.

Lazy day out, excursia in cele 5 golfuri, este minunata pentru cei care innoata pentru ca nu se ancoreaza decat intr-un singur loc, o mica statiune, unde se sta cam o ora. Golfurile sunt insa unul mai frumos ca altul.

Excursia la Dalian mi-a placut mult pentru diversitate: vaporul mai mare, apoi barcile cu care se merge, ineditul baii in namol (pe care nu e obligatoriu sa o faci daca nu vrei) si apoi baia in izvoarele fierbinti dar, mai presus de toate baia la plaja Isuzu (cam prea aglomerata pe gustul meu), cu nisip fin, auriu si apa marii calda. Nu in ultimul rand, mormintele sapate in stanca si alte vestigii care se mai pot vedea de-a lungul drumului cu barca (care pare o excursie in delta noastra dar...la poale de munte)

Am facut si excursia la Rhodos, mai ales ca sa vad daca voi dori sa petrec acolo o vacanta si raspunsul a fost pozitiv. Pun aici doar doua poze, sa nu fiu off topic, restul la Rhodos.

Am vazut Pammukale in drum spre Istanbul (noi am avut circuit, combinat cu sejur de o saptamana la Marmaris: am mers prin Edirne (moscheea!), apoi am traversat cu ferry prin Dardanele, am vizitat Troia si, la intoarcere, am vizitat Pammukale si am stat 2 zile in Istanbul). In afara de minunatia sarii si a bazinetelor azurii, mai exista acolo un strand pe ruinele unui templu, cu parti din templu in apa, un amfiteatru, ruinele unei cetati si cercetarile arheologice continua....

De la Marmaris se poate merge la Icmeler cu autobuzul, cum s-a spus dar si cu taxi-boat, mai scump dar frumos fiindca admiri de pe mare si Marmaris si Icmeler. Statiunea e micuta, sigur mai linistita dar plaja mi s-a parut atunci mica si foarte aglomerata.

Excursia la Bodrum mi-a placut de asemenea foarte mult. Mi s-a parut ca are un aer mai grecesc, comparativ cu Marmaris. Plaja si baia langa cetate, bazarul, vizita la ruinele fostului Halicarnas au facut o excursie plina de impresii.

La Fetihye nu am fost. Marmarisul are o pozitionare foarte frumoasa: esti la mare, inconjurat de munti!



Pun si niste poze, sa intaresc ce am spus:

1-8 Bodrum
9-13 Marmaris
14-15 Icmeler
16-19 Lazy day out
20-23 Pammukale-Herakleion
24-25 Rhodos
26-32 Dalian

Attached Files



#25
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

 MmeButterfly, on 8th June 2009, 10:47, said:

Noi am tras o fuga si pana la Pamukkale, care merita cu varf si indesat si are si un fel de strand cu apa termala, superb. Imi pare rau ca nu am ramas o noapte in zona, e plin de hoteluri pe acolo.
A, si din Bodrum se pot face excursii pana pe insula greceasca Kos.

Buna,
nu te supara poti sa-mi dai cateva informatii te rog frumos ? Ma intereseaza care a fost traseul pana la Pamukkale si cat timp ai facut cu masina pana acolo ?
Cat costa o excursie pe insula Kos ?
Multumesc anticipat

:peacefingers:

#26
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

 linc73, on 22nd January 2010, 12:36, said:

Buna,
nu te supara poti sa-mi dai cateva informatii te rog frumos ? Ma intereseaza care a fost traseul pana la Pamukkale si cat timp ai facut cu masina pana acolo ?
Cat costa o excursie pe insula Kos ?
Multumesc anticipat

:peacefingers:

Marmaris - Pamukkale  = cca 3 -4 ore, mers normal, am prins si sectiuni in lucru, cu stationari. Plus ca turcii conduc destul de nasol, si e greu sa mergi constant 110-130 km/h

atentie: daca sunteti cu masina in Turcia, nu puteti sa parasiti tara cu excursia pana in Rhodos, decat daca luati si masina dupa voi. Sau mai bine zis SOFERUL nu poate parasi Turcia decat cu masian atasata :))

Intrebare: lazy day on boat, nu se face decat la Marmaris?

privitor la plaja cu testoase, acolo am simtit ca sunt la mare, cu adevarat: valuri imense, nisip negru, nu iti venea sa mai pleci...

Oludeniz: unde se pot gasi oferte? exista si 5*AI acolo? tzarcuri, cum le zice Rott... :)

Edited by zugry, 22 January 2010 - 15:13.


#27
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 zugry, on 22nd January 2010, 16:05, said:

Marmaris - Pamukkale  = cca 3 -4 ore, mers normal, am prins si sectiuni in lucru, cu stationari. Plus ca turcii conduc destul de nasol, si e greu sa mergi constant 110-130 km/h

atentie: daca sunteti cu masina in Turcia, nu puteti sa parasiti tara cu excursia pana in Rhodos, decat daca luati si masina dupa voi. Sau mai bine zis SOFERUL nu poate parasi Turcia decat cu masian atasata :))

Intrebare: lazy day on boat, nu se face decat la Marmaris?

privitor la plaja cu testoase, acolo am simtit ca sunt la mare, cu adevarat: valuri imense, nisip negru, nu iti venea sa mai pleci...

Oludeniz: unde se pot gasi oferte? exista si 5*AI acolo? tzarcuri, cum le zice Rott... :)

Apropos de ultimul punct, nu prea cred. Si eu am cautat si nu am gasit. Dar se va deschide in aprilie un complex nou (Mozaik apart.). Cred ca voi cauta cazare acolo.

#28
Calatoru

Calatoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.08.2007

 zugry, on 22nd January 2010, 15:05, said:

Marmaris - Pamukkale  = cca 3 -4 ore, mers normal, am prins si sectiuni in lucru, cu stationari. Plus ca turcii conduc destul de nasol, si e greu sa mergi constant 110-130 km/h

atentie: daca sunteti cu masina in Turcia, nu puteti sa parasiti tara cu excursia pana in Rhodos, decat daca luati si masina dupa voi. Sau mai bine zis SOFERUL nu poate parasi Turcia decat cu masian atasata :))

Intrebare: lazy day on boat, nu se face decat la Marmaris?

privitor la plaja cu testoase, acolo am simtit ca sunt la mare, cu adevarat: valuri imense, nisip negru, nu iti venea sa mai pleci...

Oludeniz: unde se pot gasi oferte? exista si 5*AI acolo? tzarcuri, cum le zice Rott... :)

Salut,

incearca si la Montana Pine Resort care este la 5 min cu masina de plaja White Dolphin, care se pare ca este cea mai frumoasa din Turcia - alaturi de Dalian desigur. Nu este un hotel de 5* All Inclusive din zona Antalya .... este un hotel de 4*+ intro gradina superba la cateva sute de metri deasupra marii, cina se serveste pe o terasa de une se vede apusul de soare, tinuta decenta la masa de seara, etc....
Hotelul este cu demipensiune iar mancarea este de 7 * (atat turceasca cat si europeana) si ... zero junk food. Cazarea se face in vile de cate 8 family rooms.

Deplasarea la plaja se face de cateva ori pe zi cu autobuzul hotelului.

Hotelul se afla la egala distanta pe verticala intre plaja si un munte de pe care se sare cu parasuta in tandem.

Oludeniz este un sat specific de turism englezesc cu baruri, pub-uri, english breakfast, bere, s.a.m.d. Fethye este un foarte mic Bodrum sau Marmaris.

Daca ar fi dupa mine as imparti vacanta in doua A). Recreere in Montana Pine Resort 4-5 zile si B)Distractie activa  vreo 8-9 in Marmaris ca sa ai timp de toate: Dalian, Cleopatra, Jeep Safari, Lazy Boat, canoe, ATV, diving, hamam, hmmmm si in fiecare seara as merge pentru masa si baruri in vechiul port. Cazarea as prefera sa fie BB undeva in zona centrala foarte aproape de plaja. PA

#29
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Plecam si noi cu masina, intre 10-18 iulie, in aceasta zona minunata. Nu luam copiii cu noi (cu ei mergem in alte 2 locuri), caci nu rezista la atata drum cu masina (ele vor doar cu avionul) si vrem sa vizitam toata zona. Am ales sa locuim in Dalyan, la un hotel micut si foarte ieftin, doar cu mic dejun, dar care are cotatii foarte bune pe tripadvisor:
http://www.tripadvis...gean_Coast.html

#30
kalualemonade

kalualemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.10.2009
Buna a auzit careva de Hotel Hilton Dalaman Resort ?
Merita o vacanta acolo ? Multumesc mult.

#31
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 kalualemonade, on 18th February 2010, 18:54, said:

Buna a auzit careva de Hotel Hilton Dalaman Resort ?
Merita o vacanta acolo ? Multumesc mult.
Am auzit de el, dar nu am fost. Daca ajungi acolo, poate postezi la intoarcere. Oricum, e foarte interesant plasat. Intre mare si un rau, sau ceva de genul asta. Cred ca nu poate fi rau. Eu il iau in calcul la anul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate