Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Insula Kos - Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

 kkkotto07, on 4th July 2011, 13:14, said:

Vacanta reusita si astept cu nerabdare sa ne povestesti! La ce hotel mergi?

Scuze pt.intarziere!
Plecam la sft.lui august la hotel Diamond of Bodrum.
O sa scriu un review dupa ce ne intoarcem!
Vacanta placuta!

#20
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 patraulea100, on 26th July 2011, 16:51, said:

Scuze pt.intarziere!
Plecam la sft.lui august la hotel Diamond of Bodrum.
O sa scriu un review dupa ce ne intoarcem!
Vacanta placuta!


ai ramas acolo?

#21
danadea_05

danadea_05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2012
Nu a mai fost nimeni in Kos? A auzit cineva cum este hotelul Lakitira Suites?

Edited by danadea_05, 19 June 2012 - 07:49.


#22
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Și eu sunt interesat de insula Kos, vreau să plec pe la sfârșitul lui iulie.

Am o fostă colegă care locuiește acolo si mi-a recomandat câteva hotelui. Le știe din auzite, n-a stat la niciunul din ele, așa că vin către voi cu întrebări... voila:
http://www.michelang...otogallery.html
http://www.kosaktis....sp?id=5&lg_id=2
http://www.bluelagoo.......&menu_id=46
http://www.kipriotis...lery.php?itid=1
http://www.grecotel....erial-thalasso/

Până acum, mă atrag Blue Lagoon și Kipriotis (al doilea e și nițel maiieftin; oricum, aștept o ofertă last minute, cred).

Așadar, ceva opinii?

Mulțumesc aniticipat!

#23
adinatraila

adinatraila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.08.2009
Nu pot sa cred ca nu gasesc aproape nimic pe forum despre Kos.Ma gandesc serios sa merg anul acesta acolo si de fiecare data am primit informatii foarte exacte de pe acest forum.
M-au ajutat mult cand am fost in Zakyntos,va rog postati lucruri bune si despre Kos .
Multumesc anticipat.

#24
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006

 lightpawn, on 27th June 2012, 16:00, said:

Și eu sunt interesat de insula Kos, vreau să plec pe la sfârșitul lui iulie.

Am o fostă colegă care locuiește acolo si mi-a recomandat câteva hotelui. Le știe din auzite, n-a stat la niciunul din ele, așa că vin către voi cu întrebări... voila:
http://www.michelang...otogallery.html
http://www.kosaktis....sp?id=5&lg_id=2
http://www.bluelagoo.......&menu_id=46
http://www.kipriotis...lery.php?itid=1
http://www.grecotel....erial-thalasso/

Până acum, mă atrag Blue Lagoon și Kipriotis (al doilea e și nițel maiieftin; oricum, aștept o ofertă last minute, cred).

Așadar, ceva opinii?

Mulțumesc aniticipat!
parerea mea,alege Michelangelo
e un superb hotel.5 stele,construit acum 2 ani
apropo,nici unu nu se afla in oras.va trenui fie sa inchieriezi masina,fie sa iei autobuz

in rest autobuzele de oras incep programul la 06.30 si il incheie la 22.30

kipriotis are propriul autocar,care face traseul spre-dinspre oras de cateva ori pe zi(nu stiu exact programul)

#25
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006
Anul acesta voi merge in Kos cu masina. A mai fost cineva? Exista doua variante cu feribotul din portul Pireu sau de la Bodrum. Distantele sunt aproximativ egale dar prin Bodrum as avea avantajul de a vizita si acest oras. Ceva informatii?

#26
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Multi intreaba, f putini raspund.

Pacat, as fi fost intersat sa aflu si eu mai multe despre Kos :)

#27
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006

 Ari, on 1st August 2012, 22:19, said:

Anul acesta voi merge in Kos cu masina. A mai fost cineva? Exista doua variante cu feribotul din portul Pireu sau de la Bodrum. Distantele sunt aproximativ egale dar prin Bodrum as avea avantajul de a vizita si acest oras. Ceva informatii?

nu are cum sa fie aceeasi distanta.pireu-kos si bodrum-kos
prima varianta are vreo 400km,a doua varianta are vreo 10km,poate nici atat,e un drum de 40 de minute
costul transportului in varianta greaca este scump,pt masina se plateste 105euro,si 46euro/persoana,pe punte,drumul dureaza cam 9 ore,si se pleaca din pireu zilnic la ora 19.00,se ajunge in kos intre 5 si 7 dimineata.
sambata este alt program
despre bodrum nu stiu multe,ca nu am fost

#28
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

 Ari, on 1st August 2012, 22:19, said:

Anul acesta voi merge in Kos cu masina.  --- feribotul --- de la Bodrum. --- Ceva informatii?
Informatii despre ferry intre BODRUM si KOS in sezonul de vara, incepand cu 01.05.2012 :

Bodrum Castle Port ( portul vechi ) - Kos, plecare/sosire, 09.30/10.20, in fiecare zi
Kos - Bodrum Castle Port ( portul vechi ), plecare/sosire, 16.30/17.20, in fiecare zi

Lista de preturi:

1 persoana, o calatorie dus/intors in aceeasi zi = 12 euro
1 persoana, o calatorie dus sau intors = 12 euro
1 persoana, o calatorie dus/intors cu intoarcere in alta zi = 20 euro  
Motocicleta = 40 euro
Autoturism = 75 euro
Jeep = 100 euro
Microbus = 100 euro
Autocar = 150 euro

#29
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006
raul_6776 Multumesc pentru raspuns !
Aceste informatii le-am gasit si eu, in sfarsit, pe acest site : http://www.turkishse...m/charters.html

Ceea ce as fi vrut sa stiu este daca in mod sigur este respectat acest program. Daca poate sa-mi spuna cineva care a facut acest drum.
Intre timp am trimis o cerere de rezervare pentru acest ferry si mi-au confirmat rezervarea .
Sper sa ajung in Kos cu acest ferry de la Bodrum.

In ceea ce priveste ferry de la Pireu lucrurile sunt foarte clare si simple . Sunt mai multe curse zilnic, de obicei de noapte, cu plecare din Pireu spre Rodos cu escala in KOS. http://greeceferries...CFYa-zAodT2MAOg

Se poate face rezervare online. Preturile sunt destul de mari dar si distanta este mare.
Eu am facut acest drum acum doi ani cand am fost in Rodos. Am avut cabina rezervata de acasa, din timp, si calatoria a fost ok.

pentru "legalizes_crime"

nu are cum sa fie aceeasi distanta.pireu-kos si bodrum-kos
prima varianta are vreo 400km,a doua varianta are vreo 10km,poate nici atat,e un drum de 40 de minute
costul transportului in varianta greaca este scump,pt masina se plateste 105euro,si 46euro/persoana,pe punte,drumul dureaza cam 9 ore,si se pleaca din pireu zilnic la ora 19.00,se ajunge in kos intre 5 si 7 dimineata.
sambata este alt program
despre bodrum nu stiu multe,ca nu am fost



In insula Kos se poate ajunge cu ferry de la Pireu sau de la Bodrum.

Pireu-KOS = ferry grecesc, o noapte pe vapor, cost ridicat
BODRUM - KOS = ferry turcesc, o noapte la hotel, cost mai redus

Problema este ca informatiile pe net sunt destul de putine si neclare.

Edited by Ari, 18 August 2012 - 12:14.


#30
jopp

jopp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.11.2006

 legalizes_crime, on 11 august 2012 - 23:51, said:

nu are cum sa fie aceeasi distanta.pireu-kos si bodrum-kos
prima varianta are vreo 400km,a doua varianta are vreo 10km,poate nici atat,e un drum de 40 de minute
costul transportului in varianta greaca este scump,pt masina se plateste 105euro,si 46euro/persoana,pe punte,drumul dureaza cam 9 ore,si se pleaca din pireu zilnic la ora 19.00,se ajunge in kos intre 5 si 7 dimineata.
sambata este alt program
despre bodrum nu stiu multe,ca nu am fost
Era vorba de Bucuresti(sau undeva in Romania oricum) - Bodrum - Kos sau Bucuresti - Pireu - Kos....astea sunt comparativ egale....

Edited by jopp, 10 September 2012 - 14:47.


#31
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010
Salutare

Am urmarit cu mare interes toate relatarile de la insulele Grecesti pentru ca nu stiam incotre s-o apuc.

In cele din urma am ales Kos, la hotelul Aqua Marine Resort Waterpark datorita unui pret foarte bun care am prins(cu avionul TTI 1600 eur all inclusive 2 adulti si 2 copiii/sapt).

Din pacate vad, ca nu prea sunt persoane care sa ne relateze cele vazute in Kos ...

A mai fost cineva in anii trecuti care vrea sa ne impartaseasca inca cate ceva despre aceasta insula ?

Ce merita vizitat ? Merita sa inchiriez o masina pe insula ?

Mersi pentru eventualele raspunsuri.

Laci Posted Image

#32
galinei

galinei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.04.2008

 laci73, on 28 februarie 2013 - 14:27, said:

Salutare

Am urmarit cu mare interes toate relatarile de la insulele Grecesti pentru ca nu stiam incotre s-o apuc.

In cele din urma am ales Kos, la hotelul Aqua Marine Resort Waterpark datorita unui pret foarte bun care am prins(cu avionul TTI 1600 eur all inclusive 2 adulti si 2 copiii/sapt).

Din pacate vad, ca nu prea sunt persoane care sa ne relateze cele vazute in Kos ...

A mai fost cineva in anii trecuti care vrea sa ne impartaseasca inca cate ceva despre aceasta insula ?

Ce merita vizitat ? Merita sa inchiriez o masina pe insula ?

Mersi pentru eventualele raspunsuri.

Laci Posted Image

Am fost in 2011, e o insula linistita, dar 7 zile trec repede:
1. sunt 3 croaziere interesante (Bodrum, Nyssiros - intrare in crater, si inca una pe 3 insule) - merita toate
2. Lido WaterPark - are si wave pool - in 2011 tot personalul era compus din romani
3. musai trebuie inchiriata o masina (la reprezentantul local, la hotel sau la tot pasul) sau buggy pentru o zi - sunt cateva atractii interesante (Antimachia, asclepionul) si se parcurge insula in lung si-n lat foarte repede
4. sa dati o raita la Thermes - "piscina" termala pe malul marii

Edited by galinei, 09 May 2013 - 16:15.


#33
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010

 galinei, on 09 mai 2013 - 16:15, said:

Am fost in 2011, e o insula linistita, dar 7 zile trec repede:
1. sunt 3 croaziere interesante (Bodrum, Nyssiros - intrare in crater, si inca una pe 3 insule) - merita toate
2. Lido WaterPark - are si wave pool - in 2011 tot personalul era compus din romani
3. musai trebuie inchiriata o masina (la reprezentantul local, la hotel sau la tot pasul) sau buggy pentru o zi - sunt cateva atractii interesante (Antimachia, asclepionul) si se parcurge insula in lung si-n lat foarte repede
4. sa dati o raita la Thermes - "piscina" termala pe malul marii


Buna

Mersi penrrtu raspunsuri, imi era si ciuda ca nu prea a fost nimeni in Kos in ultima vreme ...)))

Cand ati fost in ce perioada ? Cum era apa, se putea face baie ?

Noi plecam in 25 iunie, nu stiu cat de cald ar putea sa fie atunci ce spui ? n aer cat de cald a fost ?

Cam cat costa o masine de inchiriat acolo pentru o zi ?

O sa incercam sa luam o excursie, sa dati o raita la Thermes - "piscina" termala pe malul marii - asta pe unde vine in ce localitate ?

Mersi pentru raspunsuir, o zi buna Posted Image

Laci

#34
galinei

galinei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.04.2008

Quote

Buna

Mersi penrrtu raspunsuri, imi era si ciuda ca nu prea a fost nimeni in Kos in ultima vreme ...)))

Cand ati fost in ce perioada ? Cum era apa, se putea face baie ?

Noi plecam in 25 iunie, nu stiu cat de cald ar putea sa fie atunci ce spui ? n aer cat de cald a fost ?

Cam cat costa o masine de inchiriat acolo pentru o zi ?

O sa incercam sa luam o excursie, sa dati o raita la Thermes - "piscina" termala pe malul marii - asta pe unde vine in ce localitate ?

Mersi pentru raspunsuir, o zi buna Posted Image

Laci

Am fost în August la Michelangelo - apa în piscină rece rece, în mare un pic mai călduţă. Acum aş alege un hotel cu piscină cu apă de mare, se încălzeşte mai repede.
În aer era foarte cald.
La parcul acvatic Lido apa e ok, dimineaţa mai rece pentru că o schimbă zilnic.
Am luat un Ford Focus cu 50 euro, însă sunt şi mai ieftine şi mai scumpe. Un picuţ se mai şi negociază.
Thermes este în Agios Focas, de la Dimitra/Michelangelo încă 2-3 km.

De anul acesta Lido Water Park pune la dispoziție un autobuz gratuit

Preț:
  • 17 euro/adult
  • 13 euro/copil
  • copiii sub 5 ani gratuit

Attached Files


Edited by galinei, 31 May 2013 - 10:49.


#35
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Cum sunt plajele in Kos, exista si plaje de nisip?
Pietre in apa, ceva? :)

Edited by breadband, 19 June 2013 - 08:57.


#36
laci73

laci73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.07.2010

 breadband, on 19 iunie 2013 - 08:57, said:

Cum sunt plajele in Kos, exista si plaje de nisip?
Pietre in apa, ceva? Posted Image

Bineinteles ca sunt si cu nisip.Am pus si eu intrebari dar vad nu multi au fost pe KOS, probabil si distanta e mare si majoritatea merg cu masina.

O sa merg si eu pe 25 iunie si o sa dau pareri cand ma intorc daca pina atunci nu primesti ceva raspunsuri ...

TCB

Laci

Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate