Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cat costa racordarea la utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#199
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Imi poate spune si mie cineva cam cat poate costa fiecare utilitate in parte trasa de la cca 150 m distanta (in Sectorul 4) ?

#200
alex6

alex6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 29.07.2008
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu info  legat de documentele necesare racordarii la gaze?si care este procedura exact? imi pot angaja eu o firma de pe net sau trebuie sa ma duc la Distrigaz sa-mi repartizeze ei o firma in urma unei licitatii?
legat de electricitate, terenul pe care imi construiesc casa are o casa veche ce urmeaza a fi demolata la sfarsitul constructiei ; casa veche este racordata la electricitate, deci are contor de curent pe casa; eu as putea solicita mutarea acestui contor pe noua casa, sau trebuie sa ma debransez si sa ma rebransez din nou cu un contor nou?
multumesc!

#201
ildyqo

ildyqo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.03.2009

 the_k, on 19th November 2011, 19:58, said:

salut,

doresc sa fac bransamentul la apa + canalizare (bucuresti, sector 6). apa este pe partea cealalta a strazii (10m), canalizarea la mijlocul acesteia.

trebuie sparta strada si reasfaltata aceasta portiune.

Apa Nova mi-a facut o oferta de 3.000€ (include totul pana la camine).

cum vi se pare acest pret?


@the_k - La ce concluzie ai ajuns cu acest pret? Vreu sa trag si eu apa si canalul, tot asa, apa din partea cealalata a strazii, iar canalul din mijloc. singura diferenta e ca nu e asfaltata strada (inca - de aceea ma si grabesc). cand mi-au facut proiectul, proiectantul a facut si un deviz in care suma depaseste orice asteptare. sunt curioasa daca astea sunt preturile sau e aberant. mie 3.000 de euro mi se pare f.f. mult pentru 10m de bransament. Atunci daca aduci de la sute de metrii, cat te paote costa?

#202
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 alex6, on 7th May 2012, 19:54, said:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu info  legat de documentele necesare racordarii la gaze?si care este procedura exact? imi pot angaja eu o firma de pe net sau trebuie sa ma duc la Distrigaz sa-mi repartizeze ei o firma in urma unei licitatii?
legat de electricitate, terenul pe care imi construiesc casa are o casa veche ce urmeaza a fi demolata la sfarsitul constructiei ; casa veche este racordata la electricitate, deci are contor de curent pe casa; eu as putea solicita mutarea acestui contor pe noua casa, sau trebuie sa ma debransez si sa ma rebransez din nou cu un contor nou?
multumesc!
1)Nu te lasa la mana distrigazului,cauta o firma.
2)Muta bransamentul pe casa noua

#203
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 claudia2008, on 6th May 2012, 23:19, said:

Imi poate spune si mie cineva cam cat poate costa fiecare utilitate in parte trasa de la cca 150 m distanta (in Sectorul 4) ?
Preturile variaza in functie de firmele cu care faci lucrarea. As spune ca pentru 150m costurile vor fi...mari. Acum depinde daca astia 150m sunt pe un drum privat de ex, cum se dimensioneaza teava de canal/gaze pe aceasta distanta (daca e extindere, daca e doar racord, functie de ce mai este/va fi in viitor in zona, bla bla bla), daca strada este asfaltata ori ba, sunt foarte multe variabile ce intra in alcatuirea preturilor.
Iti pot da niste costuri personale, ca si referinta (eventual):
- extindere retea canalizare pe drum principal neasfaltat, teava de 315mm, sau cat naiba este standardul - costuri aprox 30 EUR/ml
- canalizare pe drum servitute neasfaltat, teava de 2xx mm (210mm sau cat dracu e..) - 25 EUR / ml
- camin canal - 600 EUR/buc
- extindere retea electrica, aerian, trifazic, incluzand 2 stalpi de beton, + iluminat "public", dinstanta aprox 60m - aprox 20.000 RON
- la gaze nu mai stiu exact cat a costat extinderea retelei pe drum principal, parca undeva la 15000 RON pentru aprox 55-60m, dar o parte a fost suportata de Distrigaz (aici tine de noroc, se face un proiect si Distrigaz suporta (sau nu..) o anumita cota din lucrare..)
- gaze - partea "de interior", adica prin curte pana la cele 4 fucuri aferente + proiectul aferent, distanta vreo 25ml, pret aprox 5000 RON..
Deci dupa cum vezi, costa...
Bine, acum, mai sunt si unii care se tot lauda ca ei au tras cu 2 lei, chiar acum vreo 2 sapt venisera niste musterii pe la mine prin zona si comentau vis-a-vis de potentiala suma de despagubire spunand ca ei au tras in alte parti 30m de canalizare cu 1000 RON....Nah..ce sa spun, nebanuite sunt caile Domnului banuiesc... <_<

#204
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 CristiALF, on 8th May 2012, 10:38, said:

Preturile variaza in functie de firmele cu care faci lucrarea. As spune ca pentru 150m costurile vor fi...mari. Acum depinde daca astia 150m sunt pe un drum privat de ex, cum se dimensioneaza teava de canal/gaze pe aceasta distanta (daca e extindere, daca e doar racord, functie de ce mai este/va fi in viitor in zona, bla bla bla), daca strada este asfaltata ori ba, sunt foarte multe variabile ce intra in alcatuirea preturilor.
Iti pot da niste costuri personale, ca si referinta (eventual):
- extindere retea canalizare pe drum principal neasfaltat, teava de 315mm, sau cat naiba este standardul - costuri aprox 30 EUR/ml
- canalizare pe drum servitute neasfaltat, teava de 2xx mm (210mm sau cat dracu e..) - 25 EUR / ml
- camin canal - 600 EUR/buc
- extindere retea electrica, aerian, trifazic, incluzand 2 stalpi de beton, + iluminat "public", dinstanta aprox 60m - aprox 20.000 RON
- la gaze nu mai stiu exact cat a costat extinderea retelei pe drum principal, parca undeva la 15000 RON pentru aprox 55-60m, dar o parte a fost suportata de Distrigaz (aici tine de noroc, se face un proiect si Distrigaz suporta (sau nu..) o anumita cota din lucrare..)
- gaze - partea "de interior", adica prin curte pana la cele 4 fucuri aferente + proiectul aferent, distanta vreo 25ml, pret aprox 5000 RON..
Deci dupa cum vezi, costa...
Bine, acum, mai sunt si unii care se tot lauda ca ei au tras cu 2 lei, chiar acum vreo 2 sapt venisera niste musterii pe la mine prin zona si comentau vis-a-vis de potentiala suma de despagubire spunand ca ei au tras in alte parti 30m de canalizare cu 1000 RON....Nah..ce sa spun, nebanuite sunt caile Domnului banuiesc... <_<
Cam asta sunt preturile.

#205
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Am uitat sa mentionez ca preturile au fost in 2009, inca nu venise criza peste noi :). Deci este posibil ca in prezent, costurile sa fie ceva mai mici (sau cel putin asa ar fi normal)

#206
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 CristiALF, on 8th May 2012, 11:38, said:

Preturile variaza in functie de firmele cu care faci lucrarea. As spune ca pentru 150m costurile vor fi...mari. Acum depinde daca astia 150m sunt pe un drum privat de ex, cum se dimensioneaza teava de canal/gaze pe aceasta distanta (daca e extindere, daca e doar racord, functie de ce mai este/va fi in viitor in zona, bla bla bla), daca strada este asfaltata ori ba, sunt foarte multe variabile ce intra in alcatuirea preturilor.
Iti pot da niste costuri personale, ca si referinta (eventual):
- extindere retea canalizare pe drum principal neasfaltat, teava de 315mm, sau cat naiba este standardul - costuri aprox 30 EUR/ml
- canalizare pe drum servitute neasfaltat, teava de 2xx mm (210mm sau cat dracu e..) - 25 EUR / ml
- camin canal - 600 EUR/buc
- extindere retea electrica, aerian, trifazic, incluzand 2 stalpi de beton, + iluminat "public", dinstanta aprox 60m - aprox 20.000 RON
- la gaze nu mai stiu exact cat a costat extinderea retelei pe drum principal, parca undeva la 15000 RON pentru aprox 55-60m, dar o parte a fost suportata de Distrigaz (aici tine de noroc, se face un proiect si Distrigaz suporta (sau nu..) o anumita cota din lucrare..)
- gaze - partea "de interior", adica prin curte pana la cele 4 fucuri aferente + proiectul aferent, distanta vreo 25ml, pret aprox 5000 RON..
Deci dupa cum vezi, costa...
Bine, acum, mai sunt si unii care se tot lauda ca ei au tras cu 2 lei, chiar acum vreo 2 sapt venisera niste musterii pe la mine prin zona si comentau vis-a-vis de potentiala suma de despagubire spunand ca ei au tras in alte parti 30m de canalizare cu 1000 RON....Nah..ce sa spun, nebanuite sunt caile Domnului banuiesc... <_<
Multumesc mult. Astia 150m (mai exact 126m pana la primul colt) nu sunt pe drum privat, ci public (neasfaltat din acel punct si pana la mine).
Dimensionarea tevii o aleg ei sau eu? Cand vor auzi la primarie ca vreau sa parcelez, cred ca vor pune diamentrul maxim. Poate ca e normal.

Inca o intrebare: aceste preturi imi vor fi comunicate prin certificatul de urbanism, daca eu mentionez scopul dezmembrare-parcelare (sau e mai bine sa trec si construire ???) ?
Sau pentru ele voi fi trimisa la Directia de Cadastru a PMB sa solicit planurile topografice la scara 1:500 cu retelele edilitare?
Si ce inseamna un "studiu de situatie" sau "ATR" (sau cum se numesc ele) si cat mai costa si acestea? Si in ce cazuri sunt impuse?


 CristiALF, on 8th May 2012, 17:20, said:

Am uitat sa mentionez ca preturile au fost in 2009, inca nu venise criza peste noi :). Deci este posibil ca in prezent, costurile sa fie ceva mai mici (sau cel putin asa ar fi normal)
Dar daca acum sunt mai flamanzi si o fi mai scump?

#207
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Prin Berceni a facut cineva extindere retea gaze? Ma intereseaza cam 40-50 de metri si trec peste (pe sub :D ) un drum INCA neasfaltat. Cum vin insa alegerile, ma tem insa ca se vor grabi s-o carpeasca si sa toarne ceva asfalt.
De ce depinde daca sustine si Distrigaz partial costul, stiti?
Ceva exemplu mi-ar ajuta, chiar daca situatia difera de la teren la teren, evident.

#208
blonduzzu

blonduzzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.04.2010
Stie cineva preturi pentru 2012 la racordare la curent, nu am decat 4 m pana la stalp si nu vreau 380V

#209
mrtim

mrtim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.07.2012
Salutare,
Si pe mine ma intereseaza o racordare la 220v de pe stalpul din fata portii, de peste drum.
De asemenea cat m-ar costa racordarea la gaze. Tot asa bransamentul este peste drum, maxim 10m.
Casa se afla in Domnesti pe langa unitatea militara.
Multumesc.

#210
xrtsa

xrtsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2012
Vreau sa racordez la curent o casa in Bragadiru.
Stalpul este peste drum.
Stie cineva daca se aproba de cate primarie saparea drumului (neasfaltat), sau trebuie sa montez un  stalp.

#211
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
am si eu o intrebare la cei care se pricep la bransamentul la curent: vreau sa imi cumpar doua utilaje de tamplarie care merg la trifazic, un abric si un circular, dupa cum se subintelege vreau sa bag curent trifazic, stalpul este la poarta (nici 1 m) si pana unde vreau eu sa ajunga sunt maxim 25 de metri, aveti idee cam cat ar costa? mentionez ca exista curent dar este monofazic.

Edited by Jexy, 26 October 2012 - 23:40.


#212
ferigaspar

ferigaspar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.12.2012
Cateva preturi pentru Cluj Napoca:
bransament curent monofazat (2011): 1.600 ron de la un stalp aflat la un metru de gard, contorul pus pe gard, de la contor pana la casa - subteran (aprox. 20 metrii, sant sapat de mine, cablu cumparat de minde - 250 ron), total 1.850 ron, plus inca 500 ron care trebuie sa-i dau la vecinu pentru ca ma lasat sa ma "leg" de stalpul lui;
apa / canal (2012 decembrie): proiect bransament apa -  fara autorizatii 200 ron, proiect bransament canalizare cu autorizatii si avize (facute de o firma) 1.500 ron, manopera 8.500 ron (care cuprinde: spargere/refacere drum asfaltat 3mp, refacere trotuar 6mp cu facut intrare cu borduri joase 4ml pentru poarta, camin apa/contor cu capac canalizare D400; camin canalizare in curte din trei inele tubulare ), total 9.200 ron plus nopti nedormite din cauza pretului .......
bransament gaz (2012 noiembrie): realizat subteran prin forare (aprox 7 metri), achitat taxa de bransament de 1.100 ron si astept pliculetul cu factura pentru restul de plata........ adica ma astept la inca vreo 3.000 de ron
racord interior gaz (inca promisiuni): 20 metrii subteran, consumatori: centrala 28kW + aragaz, electrovalva cu doi senzori de gaz :1.600 ron, materiale si montaj (inclusiv sapatul santului) incluse in pret + proiect 250 ron, total 1.850 ron
Total cost bransamente la utilitati pentru Cluj Napoca pentru o casa (estimat): 17.500 ron,
nu comentez, am incercat...... dar nu are nici un folos.
Sarbatori binecuvantate!

Edited by ferigaspar, 19 December 2012 - 13:11.


#213
niccostea

niccostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.10.2006
Trebuie sa extindem instalatia de gaze cu inca 2 focuri si am primit urmatoarea oferta: proiect, avize, manopera, materiale - 1100 RON + tva pentru aprox 11 ml (de la teava deja existenta pana la cele 2 focuri). La asta s-ar mai adauga: contoar pasant -  500 lei, electrovana+senzor - 400 lei.
E bine? E mult? E putin?
Am mai trimis cateva cereri de oferta de pret si la alte firme, dar nu am primit nici un raspuns pana acum.
Multumesc!

#214
CTDR

CTDR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.01.2013
Buna ziua, sunt din jud Timis, la sat- casa, daca poate cineva sa ma ajute cu niste raspunsuri:
- doresc un contor nou curent ( pt un spatiu nou construit) , tin sa mentionez ca mai exista un contor in casa respectiva si ca stalpul e langa casa, mai exact : sa vina doua facturi la nr de casa respectiv.
-si inca ceva, contorul vechi este in casa si dorim sa fie scos la strada, pana nu de mult pe strada s-au scos obligatoriu dupa noile standarde europene iar acum se cer bani, nu stim cum sa procedam.

Multumesc.

#215
berbondac

berbondac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.04.2012
Salut ,
Vreau sa imi trag gaze la curte si trebuie facuta o extindere de conducta de gaz de la vecinu de langa (sub 40m, poate chiar sub 30). Pe langa faptul ca trebuie sa platesc pentru extindere 140ron/ml, compania (ceva de genu GDR, in Ilfov) imi zice sa fac eu sapaturile, sa asigur nisipul si sa aduc eu la stadiul initial strada. Nu mi se pare deloc bine treaba asta din mai multe motive.
1) eu nu stiu normative de tras gaze (la ce adancime, ce grosime, straturi de pamanat, nisip... etc.)
2) nu eu depun proiect la primarie pentru asta
3) nu detin utilajele, oameni

Ati mai intalnit asa ceva? e ceva nou sau e o practica comuna?
Exista alte firme care imi pot trage si pune in functiune conducta?

Va multumesc!

#216
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Da, exista. Sau ti-o face un constructor. Dupa un proiect.

Berceni, Ilfov. Curent trifazat, racord retea, subteran, circa 135 ml, cam 8000 de lei. Cineva stie pretul halatului? Include sapatura, cablu, proiect, alergatura, avize si in rest nu stiu, nu inteleg nimic din contract.
Acum ma gandesc daca la gaze merita sa mai fac racordul (asta ma usuca, sunt 120 ml pana la gard plus vreo 10 metri in curte) sau sa merg pe centrala pe curent 1-2 ani, pana vine gazul mai aproape?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate