Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cand va reveni Isus si mai ales cum?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1233 replies to this topic

#19
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
"Urgiile" se produc datorita activitatii oamenilor si nu pentru ca in Univers ar exista o entitate superioara care nu are altceva mai bun de facut decat sa chinuie niste fiinte de pe o planeta mica.
In secolul 21 stiinta a evoluat suficient incat sa stim cum si de ce se produc anumite fenomene pe planeta noastra, inclusiv fenomenele meteo de scurta sau de lunga durata. Stim de ce se produce si schimbarea climei in unele zone. De exemplu in Oltenia exista pericolul aparitiei unui desert nu pentru ca "a venit urgia" ci pentru ca niste conducatori iresposabili au distrus sistemul de irigatie, concomitent cu taierea salbatica a padurilor.

#20
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostCapitanuPICARD, on 2nd July 2009, 16:15, said:

"Urgiile" se produc datorita activitatii oamenilor si nu pentru ca in Univers ar exista o entitate superioara care nu are altceva mai bun de facut decat sa chinuie niste fiinte de pe o planeta mica.
In secolul 21 stiinta a evoluat suficient incat sa stim cum si de ce se produc anumite fenomene pe planeta noastra, inclusiv fenomenele meteo de scurta sau de lunga durata. Stim de ce se produce si schimbarea climei in unele zone. De exemplu in Oltenia exista pericolul aparitiei unui desert nu pentru ca "a venit urgia" ci pentru ca niste conducatori iresposabili au distrus sistemul de irigatie, concomitent cu taierea salbatica a padurilor.
Ai partial dreptate... insa acestea au fost prevestite.... citeste Scriptura si daca vrei ai sa intelegi... B)
Aceleasi cauze au fost si la originea furtunilor sau a sescetei din vremurile biblice, dar credinta omului trebuie sa primeze... ;)

#21
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCapitanuPICARD, on 2nd July 2009, 17:15, said:

"Urgiile" se produc datorita activitatii oamenilor si nu pentru ca in Univers ar exista o entitate superioara care nu are altceva mai bun de facut decat sa chinuie niste fiinte de pe o planeta mica.
In secolul 21 stiinta a evoluat suficient incat sa stim cum si de ce se produc anumite fenomene pe planeta noastra, inclusiv fenomenele meteo de scurta sau de lunga durata. Stim de ce se produce si schimbarea climei in unele zone. De exemplu in Oltenia exista pericolul aparitiei unui desert nu pentru ca "a venit urgia" ci pentru ca niste conducatori iresposabili au distrus sistemul de irigatie, concomitent cu taierea salbatica a padurilor.

da, si cu cat descoperim mai mult, prin mijloacele existente, ne dam seama cat de mult am "stricat" Terra.
dar asa cum spuneti, tot evoluție se numeste.
intrebarea topicului era: "Cand va reveni Isus si mai ales cum?"
sa inteleg ca poti oferi tu raspunsul ?

#22
sebi900

sebi900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 02.05.2008

View PostCapitanuPICARD, on 2nd July 2009, 15:15, said:

"Urgiile" se produc datorita activitatii oamenilor si nu pentru ca in Univers ar exista o entitate superioara care nu are altceva mai bun de facut decat sa chinuie niste fiinte de pe o planeta mica.
In secolul 21 stiinta a evoluat suficient incat sa stim cum si de ce se produc anumite fenomene pe planeta noastra, inclusiv fenomenele meteo de scurta sau de lunga durata. Stim de ce se produce si schimbarea climei in unele zone. De exemplu in Oltenia exista pericolul aparitiei unui desert nu pentru ca "a venit urgia" ci pentru ca niste conducatori iresposabili au distrus sistemul de irigatie, concomitent cu taierea salbatica a padurilor.
Da stiu despre situatia respectiva , procesul de aridizare s-a intensificat. Dar toate astea pentru ca omnul , nu stie sa pretuiasca ce Dumnezeu a creat pt El. Iar Biblia vorbeste despre astfel de vremuri.

#23
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postktulu22, on 1st July 2009, 15:50, said:

Am rugamintea ca sa vorbesyi cuviincios... si-a spus si el parerea...


Crize au mai fost... Pentru a realiza ca a doua venire este aproape trebuie sa studiem cu atentie Scriptura...


View PostSKIORUL, on 1st July 2009, 17:56, said:

de ce sa mor ?  vrei tu asta ?

nu vreau nimic, dar cu atata convingere spuneti niste aberatii ... cateodata aveti nevoie de cate o palma de trezire la realitate, fie si in lumea virtuala...

#24
dumitru_nicolae_2007

dumitru_nicolae_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.06.2009

View PostSKIORUL, on 1st July 2009, 17:56, said:

de ce sa mor ?  vrei tu asta ?
Lasa-l in cei 7 ani el a fost plecat de acasa

Daca nu s-ar produce urgii,am uita si mai rau de Dumnezeu

Sunt curios,care v-a fi ultima propozitie din viata lui.
Banuiesc ca va zice: SI TOTUSI DUMNEZEU EXISTA.

View Postsebi900, on 2nd July 2009, 16:41, said:

Pamantul a ajuns asemeni Sodomei si Gomorei. Judecata Domnului a inceput , El loveste pamantul cu tot felul de urgii. Si va spun ca acestea se vor intensifica.  Maranatha !
Degeaba,pentru ei va fi in zadar

Edited by caroline_hi, 04 July 2009 - 12:22.
bold


#25
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009

View Postktulu22, on 5th June 2009, 14:47, said:

Citeam cu cateva in zile Scriptura si m-am gandit sa dezbatem un subiect care am vazut ca a mai fost incercat la dezbatere si care as dori sa ne atraga atentia in ceea ce priveste pregatirea noastra personala pentru cea de a doua venire a lui Isus...
Sunt atatea teorii care spun tot felul de lucruri... cum ca ar fi venit deja... cum ca ar veni in mod invizibil... cum ca nu va veni si ca Scriptura nu este decat o mare miciuna...
Totusi voi ce credeti?

P.S. Daca se considera ca acest subiect poate fi inchis de catre moderatori, nu e nici o problema... :)
SCUZE DE GRESEALA DIN TITLU.. am vazut-o abia dupa ce am postat-o  :rolleyes:
Domnul Hristos va veni pe norii cerului. In Evanghelia dupa Matei este descrisa venirea Sa:
Îndată după acele zile de necaz "soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, și puterile cerurilor vor fi clătinate."
Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului, toate semințiile pământului se vor boci, și vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere și cu o mare slavă.
El va trimite pe îngerii Săi cu trâmbița răsunătoare, și vor aduna pe aleșii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.
  Matei:24,29-31
Dupa parerea mea, noi traim acum in vremurile din urma. Intensitatea tuturor fenomenelor care se petrec (fie ca este vorba de cutremure, boli, razboaie, foamete, crize economice s.a.) anunta ca suntem in ultimele clipe ale istoriei acestui pamant. Totusi, " despre ziua aceea si ceasul acela, nu stie nimeni: nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal"
Tot in Evanghelia dupa Matei ni se spune ca in zilele din urma va fie la fel ca in timpul lui Noe, cand oamenii erau preocupati mai mult de distractii si de alte lucruri marunte, iar in clipa cand Dumnezeu a sigilat usa corabiei nu a mai putut intra nimeni si nimic. Cred ca in aceste vremuri ar trebui sa acordam mai multa atentie Cuvantului lui Dumnezeu si sa cautam Adevarul.

#26
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postice_tears, on 13th August 2009, 15:40, said:

Domnul Hristos va veni pe norii cerului. In Evanghelia dupa Matei este descrisa venirea Sa:
Îndată după acele zile de necaz "soarele se va întuneca, luna nu-și va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, și puterile cerurilor vor fi clătinate."
Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului, toate semințiile pământului se vor boci, și vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere și cu o mare slavă.
El va trimite pe îngerii Săi cu trâmbița răsunătoare, și vor aduna pe aleșii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.
  Matei:24,29-31
Dupa parerea mea, noi traim acum in vremurile din urma. Intensitatea tuturor fenomenelor care se petrec (fie ca este vorba de cutremure, boli, razboaie, foamete, crize economice s.a.) anunta ca suntem in ultimele clipe ale istoriei acestui pamant. Totusi, " despre ziua aceea si ceasul acela, nu stie nimeni: nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal"
Tot in Evanghelia dupa Matei ni se spune ca in zilele din urma va fie la fel ca in timpul lui Noe, cand oamenii erau preocupati mai mult de distractii si de alte lucruri marunte, iar in clipa cand Dumnezeu a sigilat usa corabiei nu a mai putut intra nimeni si nimic. Cred ca in aceste vremuri ar trebui sa acordam mai multa atentie Cuvantului lui Dumnezeu si sa cautam Adevarul.
Corect!

#27
michi_adc

michi_adc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 30.09.2007

View Postktulu22, on 5th June 2009, 14:47, said:

pregatirea noastra personala pentru cea de a doua venire a lui Isus...

Da prima cind a fost ???

#28
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmichi_adc, on 13th August 2009, 16:03, said:

Da prima cind a fost ???
Cand a fost rastignit...

#29
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Domnul Isus v-a reveni de 2 ori,odata pentru cei care vor fi rapiti( parga), aprox. in 2015, si a doua ora in vederea judecatii finale si instaurarea imparatiei de 1000 de ani...aprox. in 2019

#30
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postenohabel, on 20th August 2009, 06:57, said:

Domnul Isus v-a reveni de 2 ori,odata pentru cei care vor fi rapiti( parga), aprox. in 2015, si a doua ora in vederea judecatii finale si instaurarea imparatiei de 1000 de ani...aprox. in 2019
facem pariu ca nu vine in 2015? Si nici in 2019. Si nici altadata.
Pe 1 ianuarie 2020 sa iti dai palme in fata oglinzii.

#31
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postenohabel, on 20th August 2009, 06:57, said:

Domnul Isus v-a reveni de 2 ori,odata pentru cei care vor fi rapiti( parga), aprox. in 2015, si a doua ora in vederea judecatii finale si instaurarea imparatiei de 1000 de ani...aprox. in 2019
Argumenteaza biblic... Unde scrie data exacta?


View Posteu_unul, on 20th August 2009, 07:53, said:

facem pariu ca nu vine in 2015? Si nici in 2019. Si nici altadata.
Pe 1 ianuarie 2020 sa iti dai palme in fata oglinzii.
Dar tu stii data cand va reveni?
Eu personal nu am puterea si nici curajul sa spun asa ceva...
"Nimeni nu stie ceasul" spune Isus... Ia citeste Scriptura si vezi... pe ce data vine oare?

#32
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View Postktulu22, on 20th August 2009, 08:15, said:

Argumenteaza biblic... Unde scrie data exacta?
Sola Scriptura!

#33
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
E prea smecher sa vina jidanul "inapoi".

#34
giany_max

giany_max

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2009

View Posteu_unul, on 20th August 2009, 07:53, said:

facem pariu ca nu vine in 2015? Si nici in 2019. Si nici altadata.
Pe 1 ianuarie 2020 sa iti dai palme in fata oglinzii.
hmmm ... ce semnatura ai tu mai ?!?!?! interesant cum afirmi tu ceva despre CREATOR ... L-ai cunoscut ??? ti-a spus EL ca nu e vesnic ??? de unde ai dedus ???
cat despre venirea lui IISUS ... sigur va veni ... noi nu stim ... EL a spus ca numai TATAL stie !!! si te-ai trezit tu intr-o dimineatza si ai zis :"bai frate ... sigur nu mai vine IISUS DUMNEZEUL sa ne judece!" nu ??? cam asa cred ca a fost ...  :D ... bine - bine !!! si acum ce ar urma ??? sa te cred eu sau altul de pe aici ??? no way !!!

#35
dincaemanoil

dincaemanoil

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.05.2008

View Postgiany_max, on 20th August 2009, 16:19, said:

hmmm ... ce semnatura ai tu mai ?!?!?! interesant cum afirmi tu ceva despre CREATOR ... L-ai cunoscut ??? ti-a spus EL ca nu e vesnic ??? de unde ai dedus ???
cat despre venirea lui IISUS ... sigur va veni ... noi nu stim ... EL a spus ca numai TATAL stie !!! si te-ai trezit tu intr-o dimineatza si ai zis :"bai frate ... sigur nu mai vine IISUS DUMNEZEUL sa ne judece!" nu ??? cam asa cred ca a fost ...  :D ... bine - bine !!! si acum ce ar urma ??? sa te cred eu sau altul de pe aici ??? no way !!!
Nici macar El nu stie cind va veni, acest lucru este stabilit si stiut numai de Tatal.Citeste scriptura.

#36
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008
Auzi ma ca, cad stelele. Asta ii buna! Cum pute-ti crede in asa ceva?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate