Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

masina nu e pe numele meu...pot calatori afara ?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007
Cred ca am scris de mai multe ori , pentru circulatia in U.E. ai nevoie de aceleasi acte ca si in Romania. Va rog daca ziceti ca stiti unde scrie in legislatia romaneasca sau din U.E. ca masina pe care o conduci trebuie sa fie pe numele celui care o conduce. URECHISTILOR!!!!

#20
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006

 adrian1956, on 18th June 2009, 21:53, said:

Cred ca am scris de mai multe ori , pentru circulatia in U.E. ai nevoie de aceleasi acte ca si in Romania. Va rog daca ziceti ca stiti unde scrie in legislatia romaneasca sau din U.E. ca masina pe care o conduci trebuie sa fie pe numele celui care o conduce. URECHISTILOR!!!!
Hai arata tu unde scrie ca nu trebuie sa ai decomodat si in acel caz imi cer scuze pentru confuzie si cu asta basta, iar pana atunci te rog fara injosiri si alte prostioare. E mai bine sa fii acoperit cand nu stii legislatia 100%

#21
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007

 Chiril, on 19th June 2009, 09:45, said:

Hai arata tu unde scrie ca nu trebuie sa ai decomodat si in acel caz imi cer scuze pentru confuzie si cu asta basta, iar pana atunci te rog fara injosiri si alte prostioare. E mai bine sa fii acoperit cand nu stii legislatia 100%
Orice lucru care nu e interzis in mod exores e permis.( E un principiu unanim acceptat)

#22
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Am si eu o intrebare: in cazul in care mi-am schimbat adresa de domiciliu (e vb. de acelasi oras), respectiv doar buletinul (C.I.) si restul actelor auto (permis, talon, CIV) sunt inca pe adresa veche, pot intampina probleme la granita (sa zicem cu Bulgaria)?
Mentionez ca toate actele masinii sunt pe numele meu.
Mersi anticipat.

Edited by aka_razvan, 19 June 2009 - 23:06.


#23
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007
La granita nu cred ca o sa ai probleme, dar cu politistii nostrii in trafic e posibil.

#24
nimendrum

nimendrum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2007
am venit din italia cu masina pe numele maica mii. nu m a ntrebat nimeni de sanatate, au cerut doar actele mele de identitate. asta chiar daca am ratacit drumul si am ajuns in croatia fara a avea pasaport. am dat 50 de euro la granita si m au lasat doar cu buletinul. asta a insemnat ca am stat cu frica in san cat am trecut prin croatia si inca 20 de euro la unguri ca veneam din croatia. sanatate!

#25
do_it

do_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 18.05.2007
Eu vin in concediu in Ro de doua ori pe an, tocmai din Irlanda. Masina este pe numele meu si s-a intimplat de 2-3 ori sa imi ceara si actele masinii la intrarea din IRL in UK. In rest pe continent nimeni, niciodata nu m-a intrebat la vama de actele masinii... S-ar putea totusi sa intrebe la vama (un ungur de ex) a cui e masina si daca e a tatalui tau ar fi neplacut sa iti gaseasca nod in papura si sa vrea o dovada scrisa ca nu ai furat masina (adica ai permisiunea de folosire a masinii de la propietar si cea verbala probabil nu e suficienta). Cred ca un simplu act oficial te scuteste de probleme nasoale...

#26
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008

 Chiril, on 19 iunie 2009 - 08:45, said:

Hai arata tu unde scrie ca nu trebuie sa ai decomodat si in acel caz imi cer scuze pentru confuzie si cu asta basta, iar pana atunci te rog fara injosiri si alte prostioare. E mai bine sa fii acoperit cand nu stii legislatia 100%

ce aberatie! pai el sa arate unde scrie ca NU trebuie? :)) arata tu unde scrie ca trebuie, si ca sa te linistesti..iti arat eu unde scrie ca NU:
http://www.avocatnet...l#axzz2jHoNwznA

#27
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Bună dimineaţa, ai răspuns unui mesaj mai vechi de 4 ani cu un articol din mai 2013.

#28
lucian1963

lucian1963

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.06.2007
E bine si acum! ...

Masina e pe numele sotiei, si nu este in tara...
Pot face eu ca sot legal contract de comodat ptr masina ptr alta persoana ca utilizator?

#29
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Nu poti.

#30
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 lucian1963, on 26 aprilie 2014 - 08:52, said:

E bine si acum! ...

Masina e pe numele sotiei, si nu este in tara...
Pot face eu ca sot legal contract de comodat ptr masina ptr alta persoana ca utilizator?

ii ceri ei din tara in care se afla

#31
valyola

valyola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.01.2012
Buna dimineata! Doresc sa aflu daca pentru a calatori cu o masina ce nu-mi apartine (PROPRIETAR PERSOANA FIZICA),pe ruta Romania-Serbia-Bosnia-Croatia-Slovenia-Austria-Ungaria-Romania sunt necesare si alte acte in afara de contractul de comodat cu proprietarul autoturismului!

#32
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
permis de conducere, act de identitate, asigurare, rovignete...

#33
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

 Octavian___, on 17 iunie 2009 - 07:52, said:

Eu mi-am facut o procura la notar cum ca eu ma folosesc de masina tot ce tine de ea (ceva de genu) pe termen nelimitat, asa doar ca sa fie acolo (masina e pe nunele lu tata-meu, ca altfel nu-i puteam da rabla rablelor).
De cate ori am trecut la unguri, niciodata nu mi-a cerut nici macar talonul.

Cu ungurii nu te joci sunt total imprevizibili.
Pe mine m'a amenintat pe tren ca ma impusca, mi'a controlat borseta, mi'a luat banii (recuparati in parte), pretindea sau credeau ca stiu maghiara.etc, e de groaza la astia, sper sa nu mai calc...

#34
Shumi21

Shumi21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.05.2006
Salutare, am o intrebare pentru cineva care a iesit recent din tara. Se poate merge cu o masina in Italia fara contract de comodat sau procura ? Am actele masinii + contract de vanzare cumparare si buletinul proprietarului. Toate cele bune.

#35
ALEXYO

ALEXYO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.08.2004
Poti sa mergi linistit fara procura fara nimic.Tocmai m-am intors azi de dimineata eu de pe ruta Romania-Ungaria-Slovacia-Cehia-Germania-Austria-Italia-Slovenia-Croatia-Serbia-Romania.M-a oprit politia si mi-a cerut talonul,permisul si buletinul.Masina e pe numele maicamii.Am intrebat si la Nadlac daca trebuie procuri ,comodate si alte chestii .Si mi-au zis sa-mi vad de drum linistit,nu trebuie nimic.Doar pentru leasing trebuie imputernicire de la leasing.Nemtii m-au oprit si s-au uitat cand expira itpul pe talon,si in Italia m-au oprit si s-au uitat la RCA cand expira si atat.Sa ai la tine RCA valabil,talon cu itp valabil.permis si buletin si poti sa mergi linistit peste tot.Drum bun.

#36
unknown220485

unknown220485

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.10.2008
Salutare,

Aceiasi intrebare si eu: o sa plec Romania - Serbia - Bosnia - Croatia, masina este pe numele tatalui meu, avem aceiasi adresa. Trebuie sau nu trebuie vreun act (procura/ comodat) daca masina nu este pe numele meu?

Multumesc :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate