Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Tempeatura prea mare!

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Da voi chiar nu aveti pe softpedia asta mare un pretin expert in configurare/depanare sistem? :P
Uite ce bios am eu! :bouncey:
Cine mai e ca mine? :clapping: :bigwhitegrin: Sunt regele zerourilor!!!!!!!  B)

Attached Files


Edited by CTH, 05 August 2009 - 20:26.


#38
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Am mai clickait pe el si zice ca sunetul si driverul de la placa video nu functioneaza in safemode.
E normal?

#39
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostCTH, on 6th August 2009, 11:35, said:

E normal?
Da. In safe mode nu se incarca driverele.

Cat despre zerourile tale din BIOS... ori nu ti-au fixat aia placa bine in slot, ori ti-au pus una cu memoria defecta.


Ori il duci la service, ori te pregatesti sa-i faci pomana.
Tu hotarasti.

#40
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
No hai ca m-am enervat. Ce  :curse:  mi-o stat computerul 3 saptamani la ei daca nu mi l-o facut cum trebuie!?
Tipu de aici are aproape aceeasi problema cu mine numai ca punctele lui din bios sunt la mine linii contiunue.
Lecturez.......

"i have the same card (7950gx2) and after installing the latest nvidia drivers yesterday i played warhammer online and suddenly the screen went black and after that i got BSOD... since then i get vertical lines on the 1st screen of bios and at the loading screen of windows..After the loading screen,the screen goes black and seems to loose signal,at the same time i can hear the fan of the graphic card go on 100% and after 1min~ i get BSOD..I entered then through safe mode and deleted the drivers and now i can get into normal windows (there are still vertical lines in bios though) but if i install any drivers for the graphic card i get BSOD again..I guess it is a hardware issue but any help would be appreciated" Stiam eu ca driverele m-au belit  :wallbash: . Stie cineva cum le sterg?
P.S: Nu stiu de ce dar mai demult placa mea video se numea 7300 gs, ori 7300 SE , ori 7200..... WTF!?

#41
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Ce drivere ai tu incarcate cand hoinaresti prin BIOS ?

#42
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Pai nu prea pot sa hoinaresc prin bios ca nu inteleg nimica cu toate zerourile alea . Parca sunt in matrix.
Nu stiu ce driver mi-au bagat ei atuncea . Io i-am facut un update la driver de pe site oficial nvidia si dupaia cand am dat la run si am scris dxdiag mi-o dat la name : 7300SE/7200nu mai stiu cum . Atunci mi-am bagat driverul de pe cd-ul care l-am primit odata cu pc-ul si mi-o revenit la 7300SE. Huh

#43
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostCTH, on 6th August 2009, 12:02, said:

P.S: Nu stiu de ce dar mai demult placa mea video se numea 7300 gs, ori 7300 SE , ori 7200..... WTF!?
Dap. Si asta e o explicatie.
Daca rescrii BIOS-ul placii video 7300 GS cu o versiune gresita (ex: 7300SE) chipurile va fi identificata ca 7300SE, desi "fierul" este 7300GS.
Si pot apare simptomele tale (zerouri, liniute etc.) mai ales daca difera cantitatea de memorie adresata.

Adica daca ai placa video 7300GS de 128MB si rescrii BIOS-ul cu o versiune a unei placi de 256MB, ai toate sansele sa obtii liniute si zerouri.

Edited by Maresalul, 06 August 2009 - 11:20.


#44
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Misto . Din cati manelisti virusati , hackeriti si depravati cunosc nici unu nu are asa ceva :deadtongue: .
Mie imi e treaba ca poate aia mi-au schimbat 7300 GS cu 7300 SE :w00t:
Deci cazul similar m-ar putea ajuta cu ceva(http://forums.nvidia...php?t79250.html)?

#45
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Intelege omule ca atata timp cat bantui prin BIOS nu ai drivere incarcate.
Placa are inclus hardware un set minimal de functii.

#46
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Ok s-o luam altfel: Pot face ceva cu calculatorul asta a meu vai de capu lui sa mearga din nou ca la inceput fara sa-l duc in garantie  si sa-l tina aia o luna de zile?
A doua parte din postul 40 nu ar merge ? Daca da cum?

Edited by CTH, 06 August 2009 - 11:31.


#47
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Mergi cu el inapoi la service, daca spui ca mai e in garantie.
" Mie imi e treaba ca poate aia mi-au schimbat 7300 GS cu 7300 SE ".
Nu are importanta prea mare. Important este ca ti-au schimbat placa tot cu una defecta, sau au inlocuit-o degeaba.
Posibil si o problema pe placa de baza, de exemplu regulatorul care furnizeaza tensiunile placii video, defect.
Asa cum s-a scris, placa video este posibil sa fie problema.

#48
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Ok....Multumesc de raspuns
Cred ca acum stiu cauza problemei. Acum cateva nopti mi s-a aprins monitorul de vreo 2 ori fara nici un motiv. Cel mai probabil zic eu ... cadere de tensiune.
Nu prea au nici un motiv sa-mi formateze hardul , nu? Pentru ca am niste date destul de importante pe el si vreau sa stiu daca mai are rost sa ma apuc sa le salvez pe DVD-uri. (data trecuta cand l-am adus din garantie  era "intact")

Edited by CTH, 06 August 2009 - 11:54.


#49
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Nu-l formata.

#50
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
Aha.......multumesc de sfaturi . :coolspeak:
O luna deacum in colo n-o sa ma mai vedeti pe aici . Ati scapat de mine. :naughty:

#51
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Si eu am patit 00 cu FF pe bios si mai ales un meniu comic la inceput care se tragea de la placa video care nu statea infipta bine in AGP , nu am idee PCI-E daca tot asa face daca e nitel stramba.

Edited by Zvartoshu, 06 August 2009 - 12:29.


#52
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

@ CTH , " O luna deacum in colo n-o sa ma mai vedeti pe aici . Ati scapat de mine. "
Poate revii si ne spui deznodamantul problemei.
Iti tinem pumnii.

#53
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008
N-o sa-l deuc prea curand in garantie. Nu prea am drum prin Mures si.... Hey that's my problem

#54
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Hey that's my problem ".
Aveam o banuiala, prea semanau imaginile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate