Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Delta Dunarii

- - - - -
  • Please log in to reply
1310 replies to this topic

#1243
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
@Pyi

1. In sat nu sunt magazine de momeli, dar iei din Tulcea, de aici :  https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Nu are rost sa cari dupa tine de la 700km momeli, au aia de toate . Magazine normale sunt si in sat. Dar nu de scule pescuit.

2. Se pot inchiria, dar de obicei cele cu motor au si "navigatorul" la dispozitie, nu sunt dispusi sa iti dea o barca cu motor care valoreaza ceva banuti si o faci bucati. Plus ca sunt reguli de navigatie pe care "outsiderii" nu le cunosc si se pot lasa cu amenzi babane. Barca cu vasle se da fara probleme.

Pe o plimbare in delta 2 adulti si 1 copil am dat acum 2 ani in jur de 200 lei pentru 4 ore de cursa pe canale.

#1244
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Salutări!

Ceva nou de anul trecut? :D
Am tot citit pe aici impresii și comentarii, am văzut poze și prețuri și mai tare sunt mai indecis acum. :D
Pentru 3-4 zile, pe scurt, un itinerariu. Unde ar fi cel mai ok de cazat? Prin ce zone sunt cele mai numeroase obiective turistice?

Mulțumesc!

#1245
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015
Bun gasit tuturor,
Daca doriti sa va relaxati, sa pescuiti, sa va bucurati de natura, sa savurati o mancare delicioasa, intr-un cuvant sa petreceti clipe unice, va recomand cu cea mai mare caldura Casa Pescarilor (Lunca). Se poate ajunge foarte usor cu autoturismul propriu.
Camerele sunt spatioase, deosebit de curate si foarte prietenoase. Exista varianta camera dubla, apartament si casute.
Restaurantul cherhana se afla la parterul complexului cu preparate delicioase din peste si nu numai. Meniu variat si foarte bine pregatit si prezentat. Personal este foarte prietenos si "profi".
In perioada calda a anului, va puteti relaxa la piscina din interiorul complexului.
Va puteti plimba cu bicicleta si puteti sa va pregatiti singuri un gratar.
Fiecare membru al familiei o sa gasesca ceva de facut, pescuit, plaja, baie, relaxare, plimbare, joaca etc.
In concluzie daca doriti sa petreceti o zi sau mai multe intr-un loc de vis, va recomand cu cel mai mare drag Casa Pescarilor!!!

#1246
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009
Dacă tot sunteţi în zonă, serviţi o masă pescărească adevărată la Restaurantul Sailors, din localitatea Jurilovca. Pe timp de vară au o terasă superbă. Curaj!

#1247
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015

 ivanturela, on 13 noiembrie 2019 - 12:44, said:

Dacă tot sunteţi în zonă, serviţi o masă pescărească adevărată la Restaurantul Sailors, din localitatea Jurilovca. Pe timp de vară au o terasă superbă. Curaj!


Noi nu putem servi...asta face doar ospatarul!

#1248
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
La sfarsitul lunii august, as dori sa fac un circuit in delta de vreo 20 de zile, impartite intre Chilia Veche, Sulina, Sf. Gheorghe si Gura Portitei(chiar in aceasta ordine!).
Daca la Chilia Veche stiu cum sta treaba - se poate intra cu masina, apoi masina ramane la Tulcea pentru Sulina, ma intereseaza daca exista un mijloc de transport direct intre Sulina, Sf. Gheorghe si Gura Portitei, sau trebuie sa revin de fiecare data la Tulcea. Sunt in discutii cu o agentie de turism si as vrea sa stiu daca ma incadrez intr-o zi cu transferul intre aceste statiuni prin Tulcea si eventual cu masina - pana unde se poate intra(Dunavatul de jos, respectiv Jurilovaca) sau ramane masina la Tulcea, si fac transferul pe apa. Sunt tentat intre Sulina si Sf. Gheorgehe sa fac transferul pe apa, apoi pentru Gura Portitei sa intru cu masina pana la Jurilovca.
Care mai este starea drumurilor intre Tulcea si Dunavatul de Jos, respectiv Jurilovca? Multumesc!

#1249
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
În principiu între localitățile din deltă (Chilia, Sulina, Sf. Gheorghe) găsești barcagii care te pot duce unde vrei (la ce preț nu știu); până la Gura Portiței n-am idee, fiindcă (aparent) se merge pe mare. Cred că mai multe informații afli de la localnici (proprietari de pensiuni / hoteluri din zonă, proprietari de bărci etc).

Când am fost eu la Sulina una din excursiile de o zi era la Sf. Gheorghe, deci se poate. Dar nu sunt curse regulate, depinde cum te înțelegi sau cum se organizează barcagii.

#1250
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
Ideal ar fi sa fac traseele toate intre Chilia, Sulina, Sf. Gheorghe, Gura Portitei cu trecere prin Tulcea pentru a vizita cat mai mult din bratele Deltei insa imi este teama ca nu ma incadrez sa schimb toate aceste destinatii, ocolind prin Tulcea, intr-o singura zi, si sa fiu nevoit sa iau cate o cazare intermediara in Tulcea.

#1251
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Ar fi ok pentru tine sa te cazezi la Uzlina, si de acolo sa pleci in toate directiile cu salupa, dar asa o sa fii pe fuga.
Ideal ar fi sa stai 3-4 zile la o locatie. Si de acolo sa te invarti. Adica te duci la toate si te cazezi. Daca dispui de bani sigur vei gasi o salupa sa te duca catre locatia urmatoare. Adica as face Chilia, Sulina, Sf. Gheorge, Uzlina si la urma Gura Portitei. 4 locatii x 4 zile + inca 4 pentru transport. Asta daca banii nu sunt o problema.

#1252
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
Voi sta 3 zile la Chilia, 4 la Sulina, 4 la Sf. Gheorghe si 5 la Gura Portitei. Am luat legatura cu o agentie de voiaj sa-mi gaseasca cazare, deoarece am card cu vouchere de vacanta si e greu s-o fac la fata locului. Pretul va fi de aproximativ 5500 de lei si am cerut sa includa si ceva de mancare. Cazarile vor fi consecutive, deci va trebui sa fac transferul intre statiuni in aceeasi zi.
     La Chilia voi merge cu masina, apoi o las in Tulcea si merg la Sulina. De aici nu mai stiu daca sa trec pe apa direct la Sf. Gheorge, eventual si la Gura Portitei sau ma incadrez sa revin la Tulcea si sa merg cu masina pana unde imi este permis accesul.
Oricum comanda este facuta deci nu mai pot schimba mare lucru, am timp pana la sfarsitul lunii august sa gasesc cea mai buna solutie.

#1253
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
E ok. Nu-i vad rostul sa te duci cu masina la Chilia. O lasi la Tulcea. Cand te duci de la Sulina la Sf. Gheorghe o muti la Murighiol. In rest te poti deplasa cu navele de la Navrom si eventual cu salupa de la fata locului. Bani sa ai , transportul nu-i o problema.

#1254
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
Nu sunt in situatia in care sa-mi permit transport privat peste tot prin delta. O voi face decat daca nu am alta varianta sau daca ies mai ieftin decat cu masina. Decat sa dau 15-20 de lei/ zi parcare in Tulcea, s-ar putea sa fie mai rentabil sa merg cu masina chiar daca drumurile sunt deplorabile. Iar parcarea va costa si la Murighiol sau Jurilovca. Plus avantajul bagajelor si al programului. Stiu cum sunt preturile prin delta, trebuie sa cheltuiesc si pe cateva excursii, mancare, etc. iar "ăștia" care mi-au dat voucherele astea mari nu mi-au dat si de cheltuiala Posted Image. Oricum, multumesc mult pentru sfaturi!

#1255
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
În Jurilovca parcarea este gratuita pe strada cred ca și în port. Eu nu am plătit nimic. De acolo poți pleca la Gura Portitei. Dacă nu te duci în sezon de plaja nu ai ce face mai multe zile acolo. Mâncare la restaurantul de acolo <singurul> este f bună. De la Tulcea la Sulina recomand sa se meargă cu vaporul Navrom ca are multe etaje și de la înălțime poți vedea peisajele Deltei. Durează 4 ore parca călătoria pe cei 80 km de canal. Cu salupele rapide private mergi repede dar nu vezi decât malurile canalului și copacii de pe margine

#1256
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
1. Imi spune si mie cineva care mai este starea drumului Tulcea - Chilia Veche? Se poate face cu o masina joasa - Peugeot 206 SW?
2. In Chilia Veche se gasesc locuri unde se pot manca preparate pescaresti? Pensiunea unde vreau sa fac rezervare ia pentru o cina 65 ron, sau pentru demipensiune 85 ron/pers. Ce credeti? Merita sa dau banii astia sau caut ceva prin oras?
Multumesc!

#1257
mario4sound

mario4sound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 22.05.2007

 pedy, on 12 ianuarie 2020 - 10:34, said:

La sfarsitul lunii august, as dori sa fac un circuit in delta de vreo 20 de zile, impartite intre Chilia Veche, Sulina, Sf. Gheorghe si Gura Portitei(chiar in aceasta ordine!).
Daca la Chilia Veche stiu cum sta treaba - se poate intra cu masina, apoi masina ramane la Tulcea pentru Sulina, ma intereseaza daca exista un mijloc de transport direct intre Sulina, Sf. Gheorghe si Gura Portitei, sau trebuie sa revin de fiecare data la Tulcea. Sunt in discutii cu o agentie de turism si as vrea sa stiu daca ma incadrez intr-o zi cu transferul intre aceste statiuni prin Tulcea si eventual cu masina - pana unde se poate intra(Dunavatul de jos, respectiv Jurilovaca) sau ramane masina la Tulcea, si fac transferul pe apa. Sunt tentat intre Sulina si Sf. Gheorgehe sa fac transferul pe apa, apoi pentru Gura Portitei sa intru cu masina pana la Jurilovca.
Care mai este starea drumurilor intre Tulcea si Dunavatul de Jos, respectiv Jurilovca? Multumesc!

Asfaltul între Tulcea - Dunavățu de Jos este excelent, la fel și de la Dunavățu de Jos este excelent (și) pe ruta Murighiol - Agighiol - Enisala - Jurilovca, doar că, atenție la transportul fluvial, este de pe o zi pe alta, verifică la Navrom Delta program și prețuri.
Attached File  Program curse Tulcea - Sulina, Tulcea - Sfantul Gheorghe.png   112.61K   13 downloads

 pedy, on 02 februarie 2020 - 11:50, said:

1. Imi spune si mie cineva care mai este starea drumului Tulcea - Chilia Veche? Se poate face cu o masina joasa - Peugeot 206 SW?
2. In Chilia Veche se gasesc locuri unde se pot manca preparate pescaresti? Pensiunea unde vreau sa fac rezervare ia pentru o cina 65 ron, sau pentru demipensiune 85 ron/pers. Ce credeti? Merita sa dau banii astia sau caut ceva prin oras?
Multumesc!

1. Tulcea - Chilia Veche: Nu cred că l-a asfaltat cineva. Având în vedere că se circulă pe dig, poți considera că este la calitatea unui drum forestier... poate un localnic să-ți răspundă sau poți căuta pe cluburile de (moto)cicliști care mai parcurgeau acest drum în competițiile lor.

#1258
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
Multumesc pentru lamuriri, chiar ieri am incheiat cu rezervarile.
Am renuntat la cazare la Chilia Veche si am rezervat in Tulcea primele 3 nopti - o zi voi merge catre Chilia pana unde reusesc sa intru cu masina, a doua zi voi vizita Tulcea, iar a treia zi voi merge catre Sulina unde am rezervat 5 zile. Am mai rezervat 5 zile la Sfantu Gheorghe si inca 5 zile la Gura Portitei. Pentru Sfantu Gheorghe voi lasa masina probabil la Murighiol, iar pentru Gura Portitei asigura ei parcarea gratuit la Jurilovca si transferul pe apa. Nu am gasit o agentie care sa-mi faca toate rezervarile asa ca am facut unele pe cont propriu direct la pensiune/hotel, altele prin intermediul unor agentii turistice. Pret total, usor peste 5000 de lei, 18 zile, din care 5 cu meniu complet si 10 zile cu mic dejun inclus, am platit deja avans 2300 de lei cu carduri de vacanta.
P.S. - Banuiesc totusi ca programul de pe site-ul Navrom se schimba in sezonul de varf, nu?

Edited by pedy, 13 February 2020 - 19:31.


#1259
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
da se schimba atunci

#1260
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Găsești particulari cu bărci rapide pe traseele acestea. Vara trecuta Navromul avea tot acest program

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate