Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

tencuiala interioara cu carbid... :|?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
lunna

lunna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.10.2006
Tata-meu a facut o prostie - mare: a tencuit casa pe dinafara cu amestec cu carbit, si, vazand ca functioneaza, a aplicat metoda si pe interior... Urmarea: miros insuportabil.

Se intampla sa aveti vreo solutie pentru reparat boacana? Nu de alta, dar acum dumnealui vrea sa dea cu var pe deasupra... si cred ca turbam daca mai face vreo prostie similara.

Multumesc mult cui s-o obosi sa imi raspunda si cer scuze la moderator daca n-am nimerit unde trebuia cu intrebarea.

#2
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
eu n-am mai auzit de asa ceva, tocmai mi-am facut cruce si m-am uitat in sus...tot ce pot sa spun, sa NU dea si cu var! pigmentii din lavabila interactioneaza cu varul, peretele o sa se decoloreze in timp, iar pelicula de vopsea devine casanta
Cine a zis ca daca te scumpesti la tarate te mananca porcii...a stiut ce zice...!

#3
lunna

lunna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.10.2006
multumesc frumos pt raspuns... isprava a realizat-o in camera mica, in dormitor, celelalte is inca nefacute. zugravul a tras si un var pe deasupra, ca nu strica... acum astept sa inceapa sa crape, ca abia azi am vazut raspunsul :|

#4
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cand eram mic, trageam cu tunul cu carbid. Cum? Pai luam o teava lunga si groasa, o astupam la un capat, puneam o pietricica de carbid, puscam o flegma, asteptam 10 secunde (capatul celalalt al tevii era si el acoperit cu o conserva, ceva) apoi puneam chibritul langa gaurica. rezultatul: o bubuitura pe cinste.
Cand am vazut topicul tau, am zis ca trebe o scantreie sa bubuie casa. M-am linistit cand am vazut ca nu e ceva grav, dar: cum sa folosesti carbid la tencuiala interioara? Ca ala pute si in stare solida, d-apai cand ii adaugi apa sau ii mai pui var...
Ma rog, sunt curios cum s-o remedia situatia. Spor maxim!

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De fapt nu cred ca a tencuit-o cu carbid ci cu pasta ramasa in urma descompunerii carbidului in apa.

Pe vremuri se zicea ca este un remediu impotriva umiditatii , mucegaiului si igrasiei.

Se poate sa fi fost sau sa fie adevarat, insa acea pasta de carbid nu stiu cat este de complet neutralizata, adica in contact cu umezeala mai exista riscul de a elibera acetilena care nu este un gaz prea sanatos de inspirat si chiar intr-o anumita proportie combinat cu aerul explodeaza. Vezi referirea la tunurile si pocnitorile ce le faceam pe cand eram copii. Cel putin eu.

Aeriseste si ventileaza camerele foarte bine.

Edited by keta, 24 June 2009 - 19:05.


#6
lunna

lunna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.10.2006

View Postketa, on 24th June 2009, 20:04, said:

De fapt nu cred ca a tencuit-o cu carbid ci cu pasta ramasa in urma descompunerii carbidului in apa.

Pe vremuri se zicea ca este un remediu impotriva umiditatii , mucegaiului si igrasiei.

Se poate sa fi fost sau sa fie adevarat, insa acea pasta de carbid nu stiu cat este de complet neutralizata, adica in contact cu umezeala mai exista riscul de a elibera acetilena care nu este un gaz prea sanatos de inspirat si chiar intr-o anumita proportie combinat cu aerul explodeaza. Vezi referirea la tunurile si pocnitorile ce le faceam pe cand eram copii. Cel putin eu.

Aeriseste si ventileaza camerele foarte bine.

dap, a tencuit-o cu pasta sus-numita, nu cu pure carbid... inteleg, insa, ca peste acest strat se mai pune inca unul de "tencuiala" si abia deasupra lavabila sau ce-o fi acolo... de aerisit, aeriseste deocamdata, iar saptamana viitoare se va ocupa si de camera mare din casa, unde sper sa foloseasca ce materiale trebuie...

multumesc pentru lamuriri!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate