Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

DVD auto problem

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alex26bv

alex26bv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.01.2009
Salutare tuturor.
Nu stiu daca am postat unde trebuie, dar am si eu nevoie de un sfat.

Problema: Am un dvd-player auto "Audiola" si mi s-a blocat dvd-ul inauntru, nu mai vrea sa-l scoata. Banuiesc ca l-am scris la viteza prea mare (8x), poate si marca dvd-ului nu e tocmai una buna, astfel playerul invarte discul tot timpul. Nu primeste comanda de eject :((

Pt cei care au avut aceasta problema sau cunosc o modalitate pt rezolvarea problemei, pls reply sau PM / contact la id-ul din profil :)

ms mult si sa aveti o zi placuta.

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Scoti unitatea afara si mergi cu ea fain-frumos la un mester electronist sa-ti scoata discul afara. ;)

#3
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
cu unitatea oprita apesi eject, de obicei, la toate modelele functia de eject merge si cu el oprit, sau schimb pe radio si atunci la fel
altfel, nu cunosc modelul, dar daca e cu fata detasabila, de obicei acestea au o gaura mica prin care se introduce un ac si mecanic se apasa si se scoate discul.

#4
teros

teros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
poti incerca cu un reseta al dvd playerului,are un buton fff mic acolo ,ia si incearca si ar mai fi varianta -o penseta si incercat sa il scoti fortat

#5
tilharu

tilharu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.11.2005
Salutare domnilor!
De curand am achizitionat si eu un Audiola model dvx 892rds/t si cred ca am cam luat teapa.
Pe langa faptul ca cd-ul ramane blocat in interior, dupa ce am conectat aparatul la masina, am observat ca nu prinde niciun post de radio, desi i-am conectat antena. In difuzoare, chiar si cu volum maxim, se aude un fashait foarte slab. Apoi pe tv nu prinde nimic, nici macar nu pot scana deoarece imi spune " no picture wile driving", la fel se intampla si pe av1 si av2.
Ca si conexiuni, nu am conectat decat alimentarea, caile audio si antena radio.
Am sunat un domn electronist la care mai repar cate ceva ( electronist care ma tine cu un amplif de un an de zile) si care imi spune ca daca nu prinde nimic sa-l arunc.
Dvs. ce ma sfatuiti? sa-l arunc sau exista vreo solutie, ori este cineva priceput din Ct care ma poate ajuta?
Multumesc anticipat.
Mai jos am pus si ceva poze, poate mi-a scapat mie vreun fir si nu-mi dau seama.
[ https://lh3.googleusercontent.com/-JbhMpjiL5iw/UxxTy2q9e4I/AAAAAAAAAnU/ZUn8h7qnXpk/w675-h506-no/20140309_123937.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://lh3.googleusercontent.com/--fxNjryxnxY/UxxTy1Qj9dI/AAAAAAAAAnQ/5YRVCC5rY6w/w675-h506-no/20140309_124028.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Da, ti-a scapat unul (cel putin). Vezi ca DVD-urile auto au "din oficiu" blocata functia video in timp ce masina se deplaseaza cu mai mult de 5 sau 10 km/h. La unele DVD-uri, nici nu merge pana nu tragi frana de mana. Este un element de siguranta, ca atentia sa nu iti fie atrasa de ceea ce se intampla pe ecran, in detrimentul imaginii din parbriz.
Se rezolva (desi nimeni nu recomanda), prin conectarea unui anume fir la masa (uneori la +). La tine, s-ar putea sa fie acel fir albastru razlet, din foto 2. Oricum, eu propun sa nu te apuci de teste aiurea, sa nu faci mai mari pagube, nu numai la player, ci si la masina. Apeleaza cu incredere la un electrician auto.

Despre faptul ca CD-ul ramane blocat sau ca posturile radio nu pot fi prinse... nu stiu ce sa spun... Este posibil, de asemenea, ceva conexiuni sa nu fie facute cum trebuie sau chiar sa lnu le fi facut deloc.
Ramane prima varianta: electricianul auto.

Edited by bonygy, 09 March 2014 - 22:31.


#7
tilharu

tilharu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.11.2005
Multumesc pentru raspuns!
Firul albastru, cel in aer, din cate scrie pe schema este pt. antena telescopica.

Attached Files



#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 tilharu, on 10 martie 2014 - 06:42, said:

Firul albastru, cel in aer, din cate scrie pe schema este pt. antena telescopica.
Ma rog, nu am spus ca acela este, ca s-ar putea, pentru ca mi-a atras atentia ca este in aer.
Un electrician auto sau orice mester care monteaza sisteme audio pe masini va sti care este fiecare fir si pentru ce serveste.
Daca are constiinta, te va intreba de 7 ori inainte daca esti sigur ca vrei functie video "fara numar" chiar si in timp ce roata se invarte.
Succes si asteptam noutati.

#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 tilharu, on 09 martie 2014 - 13:44, said:

poate mi-a scapat mie vreun fir si nu-mi dau seama.
ala pe care scrie FRENO (ROSA)  Posted Image

#10
tilharu

tilharu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.11.2005
Multumesc baieti!
Va tin la curent.

#11
negescudorel

negescudorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2011
salut baieti  ! ati deschis un  subiect care ma intereseaza .am vrut sa pun pe masina un sistem  2din mufele se potrivesc la alimentare si difuzoare comenzi pe volan nu am  .am cuplat mufele dar nu se aprinde ,sa mai trebuiasca ceva modificari ? va multumesc !

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 negescudorel, on 27 octombrie 2016 - 19:40, said:

va multumesc !
cu placere Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate