Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inlaturarea partiala a suprafatei reflexive de pe spatele unei oglinzi?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Salutare colegi,

M-ar interesa daca exista vreo metoda, de preferat chimica, pentru inlaturarea stratului de vopsea respectiv a stratului reflexiv de pe spatele unei oglinzi.

Se cauta o metoda chimica, pentru ca portiunea curatata sa fie impecabila, operatiile mecanice care pot deteriora sticla sunt excluse, deoarece acolo se va monta un ecran LCD.

Va multumesc de p-acum pentru raspunsuri!

#2
senoctar

senoctar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 01.07.2006
Nu poti cumpara o sticla de aceeasi marime ?
Cred ca sunt diferite procedee de aplicare a acelui strat si diferite substante din care sa fie realizat.

#3
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 senoctar, on 3rd June 2009, 15:35, said:

Nu poti cumpara o sticla de aceeasi marime ?

Am specificat atat in titlu cat si in post, vreau sa inlatur suprafata reflexiva doar de pe o portiune, e vorba de un dreptunghi de aproximativ 300x230 mm, in conditiile in care oglinda are 1600x600 mm.

Edited by Berti, 03 June 2009 - 15:12.


#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
http://www.ad-notam....es.asp?LineID=1

#5
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Da, cam asa ceva vreau sa fac. Bineinteles, cat mai low cost, fiindca monitorul exista, oglinda la fel... ramane sa gasesc o solutie pentru inlaturarea stratului reflexiv.

In timp ce mi-am incalzit mancarea, mi-am amintit cum se exfolia stratul argintat cand am prajit un CD in cuptorul cu microunde. Ma gandesc, oare cu un magnetron n-as face niste treaba?

Edited by Berti, 03 June 2009 - 17:34.


#6
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Cd-ul nu are argint. E alta substanta, un polimer nu stiu de care.

Stratul de argint de pe oglinda e greu de intepartat, deoarece nu reactioneaza cu acizii (hidrogenul e mai reactiv decat ag). Dar reactioneaza cu acidul sulfuric concentrat si la caldura.

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Oglizile clasice nu mai contin argint. Sunt  depuneri de aluminiu.
Unii recomanda substantele folosite la inlaturarea stratului de vopsea (decanol), urmate de o tratare cu clorura ferica.

Edited by mister_rf, 03 June 2009 - 20:26.


#8
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Daca e aluminiu merge si cu acizii anorganici (clorhidric, sulfuric). Numai ca ai frija ca degaja hidrogen din plin, eu am patit-o.

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
De fapt problema nu se limiteaza la substantele folosite ci la modul cum delimitam suprafata de corodat de cea care va ramane intacta...
Este destul de complicat pentru ca in timp  substantele corozive  infiltrate pot sa atace depunerea metalica si sa stricam aspectul oglinzii.

#10
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Va multumesc pentru raspunsuri! Clorura ferica am, decanol cumpar, niste cioburi de oglinda cersesc de la un geamgiu.

In weekend fac niste teste. Delimitarea ma gandeam s-o fac cu autocolant, iar substantele infiltrate le-as neutraliza cu un dus abundent.

Edited by Berti, 03 June 2009 - 22:39.


#11
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Testele au fost un succes! Multam pentru ajutorul acordat.


Solutii folosite:

- Super Kromofag -  decapant pentru vopsele
- Clorura ferica - 38%

Rezultatele:

- ingnorati muchiile neregulate ale ferestrei mari, alea au fost primele incercari, asa la mana libera. La litere se poate observa precizia de decapare.

Attached File  Oglinda_corodata_01.jpg   100.56K   162 downloads Attached File  Oglinda_corodata_02.jpg   95.25K   123 downloads Attached File  Oglinda_corodata_03.jpg   97.45K   128 downloads

* literele au fost partial vopsite pe verso cu negru respectiv gri.

Edited by Berti, 06 June 2009 - 18:16.


#12
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006
Exista o metoda  (chimica cred) sa curat doar stratul negru dar cel reflexiv sa ramina intact? Vreau sa fac zona aia semitransparenta.
merci

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate