Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Unde gasim apa minerala/plata imbuteliata in sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
In ultimul timp aud prin presa ca PET-urile nu ar fi chiar atat de neutre pe cat trebuie noi sa credem.
Se pare ca apa din PET-uri contine anumiti compusi daunatori.
Tot prin presa am auzit ca PET-urile incalzite (expuse la soare) elimina alti compusi si mai toxici.
Prin vest am vazut ca exista multe sortimente de apa in sticla.
La noi mai exista vreun producator autohton care sa imbutelieze in acest fel ?
Pana acum am gasit doar marcile frantuzesti de apa dar pretul este cam mare. 1L = 5RON.

Remember <'89
Imi amintesc si acum zgomotul sticlelor de Perla Harghitei si Borsec in sacosa din material textil cu care ma expediau la cumparaturi.

#2
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Nu cred ca la noi se mai imbuteliaza apa in sticla, pe undeva. Eu acasa pastrez apa si altele, in vase de sticla. Nu cred ca putem face mare lucru in sensul asta, poate doar sa verificam data imbutelierii si sa ne ferim sa cumparam apa din orice ghereta fara frigider.

#3
ericloca

ericloca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 18.06.2008
Mai exista inca Perla Harghitei la sticla . Chiar am vazut de curand printr-un magazin . Da' nu mi-am luat ca nu aveam sticla de dat la schimb la mine ...

#4
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
la mine in zona exista un magazin care inca mai aduce apa minerala imbuteliata la sticla (romaneasca, insa nu-mi aduc aminte ce marca) si cred ca nu e singurul
vezi la magazinele astea mai mici

apa asta imbuteliata in PET mi se pare asemanatoare cu sifonul, parca e prea acidulata, bulele sunt prea mari si isi pierde aciditatea destul de repede

#5
loccoxxl

loccoxxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 11.05.2007
Am baut ieri apa minerala in sticla de sticla la 0,33 l. http://www.iaa.ro/Ar...tilor/2562.html
Cred ca asta era. Pretul este insa cam mare.

#6
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Perla Harghitei : se gaseste la chioscurile de cartier. Stiu unul in Rahova, aproape de intersectia Margeanului cu Soseaua Alexandriei.

Edited by Moaca, 02 June 2009 - 07:58.


#7
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
cred ca am vazut si la OMV...

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Există și Borsec, și Perla! Nici nu se compară cu aia la PET-uri... și păcat că nu se comercializează în hipermarket-uri :(

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
:) Mi-ati dat vesti bune.
Totusi nu inteleg de ce nu se comercializeaza in super,hyper-marketuri.

De fapt este simplu, baietii umbla doar dupa maximizarea profitului. Catiga la transport/cantitate de apa vanduta(ambalajul este mai greu), plus ca scapa de incurcatura cu sticlele la schimb.

#10
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 ripper, on 2nd June 2009, 09:06, said:

Există și Borsec, și Perla! Nici nu se compară cu aia la PET-uri... și păcat că nu se comercializează în hipermarket-uri :(
Asa e, numai ca deosebirea intre cea la PET si cea la sticla e ca pe ultima cand o desfaci trebuie sa o bei pe toata odata, la o masa, altfel ii dispar bulele peste zi/noapte. Pe cand cea la PET poti insuruba capacul si tine acidul chiar si a treia zi.

#11
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002

 duculeana, on 2nd June 2009, 11:03, said:

Asa e, numai ca deosebirea intre cea la PET si cea la sticla e ca pe ultima cand o desfaci trebuie sa o bei pe toata odata, la o masa, altfel ii dispar bulele peste zi/noapte. Pe cand cea la PET poti insuruba capacul si tine acidul chiar si a treia zi.
Si la sticla poti sa-i pui dop.

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Duculeana, la mine sunt foarte rare cazurile in care o sticla desfacuta sa reziste mai mult de o zi.
Plus ca Inginerul a zis bine, s-a inventat dopul.

#13
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 terratec, on 2nd June 2009, 09:13, said:

:) Mi-ati dat vesti bune.
Totusi nu inteleg de ce nu se comercializeaza in super,hyper-marketuri.

Pentru ca nu ar veni prea multa lume cu sticle de schimb in punga la supermarket.

In plus, pt prostul de rand faptul ca bea din recipientul de plastic e o dovada de prosperitate.

Edited by C.F.S., 02 June 2009 - 11:38.


#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
well, eu nu cumpar pentru ca sticlele sunt imputite. am dimerit de multe ori sticle cu urme de ulei sau cu tot felul de depuneri.
cred ca asta e motivul pentru care nu mai gasesti, lumea nu o mai cumpara.

#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 zuppy, on 2nd June 2009, 11:40, said:

well, eu nu cumpar pentru ca sticlele sunt imputite. am dimerit de multe ori sticle cu urme de ulei sau cu tot felul de depuneri.
cred ca asta e motivul pentru care nu mai gasesti, lumea nu o mai cumpara.


Da, din punctul asta de vedere iti dau dreptate.
Totusi se poate gasi o solutie si pentru treaba asta.
Firmele renumite (Perrier, Evian) au gasit solutii, cred ca si ai nostri pot gasi.

#16
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 terratec, on 2nd June 2009, 14:46, said:

Da, din punctul asta de vedere iti dau dreptate.
Totusi se poate gasi o solutie si pentru treaba asta.
Firmele renumite (Perrier, Evian) au gasit solutii, cred ca si ai nostri pot gasi.


se cheama apa calda :) e drept ca mai dureaza ceva s-ajunga si la noi  :P

#17
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007

 Moaca, on 2nd June 2009, 08:58, said:

Perla Harghitei : se gaseste la chioscurile de cartier. Stiu unul in Rahova, aproape de intersectia Margeanului cu Soseaua Alexandriei.
Damn, aproape mai stam noi doi! Cand ne vedem?  :lol:

 C.F.S., on 2nd June 2009, 12:37, said:

In plus, pt prostul de rand faptul ca bea din recipientul de plastic e o dovada de prosperitate.
Da' motivul utilitatii ar putea cumva intra in calcul?

 zuppy, on 2nd June 2009, 12:40, said:

well, eu nu cumpar pentru ca sticlele sunt imputite. am dimerit de multe ori sticle cu urme de ulei sau cu tot felul de depuneri.
cred ca asta e motivul pentru care nu mai gasesti, lumea nu o mai cumpara.
Socrii mei cumpara aproape exclusiv Perla Harghitei la sticla de 1l si sincer, in vreo 10 ani de cand mai beau si eu apa pe la ei, n-am gasit pana acum una cu gust sau miros ciudat ori depuneri pe fundul sticlei.

terratec, cauta prin magazinele de cartier. Ai sa fii surprins cati sunt adeptii sticlei de sticla. La cel amintit de Moaca, vin oamenii cu masinile si navetele in portbagaj.

Edited by jay333, 02 June 2009 - 14:01.


#18
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 jay333, on 2nd June 2009, 14:57, said:

Damn, aproape mai stam noi doi! Cand ne vedem?  :lol:
Probabil ca ne vedem zilnic, da' nu stim  ^_^
(Scuze de off)
Magazinul ala vinde Perla Harghitei la sticla de prin 1990, dinainte sa se inventeze apa minerala la PET :) - daca mai exista si azi, trebuie ca are suficienti clienti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate