Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

care este cel mai performant laptop?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTimeWriter, on 2nd June 2009, 15:57, said:

i7 (desktop cpu) ?i 280M GTX SLI în acela?i laptop nu există la ora actuală din cauza căldurii prea mare degajate de componente.

Ca sa fiu sincer as prefera un i7 si 4870X2 cu DDR5 in viitoarele modele Asus W90 - model ce are o solutie de racire excelenta  :rolleyes:

View PostTimeWriter, on 2nd June 2009, 15:57, said:

Dell o să scoată noile Studio XPS-uri (variantele de 16 inch) cu ATI HD4670. ;) Ai afi?aje LED, sisteme de sunet decente cu plăci de sunet bune, e cam la fel de mare/greu precum un notebook de 15.4 inch, arată bine ?i nici nu e foarte scump. Iar HD4670 bate la fund un 9600M GT. :)

Desi foarte interesant ca si constructie laptopul de mai sus e sub nivelul unui Qosmio F50 atat la performanta grafica cat si la sonorizare ( tehnologie de acum un an , era deja la reducere la un pret mult mai mic )

Edited by AMDG, 02 June 2009 - 16:37.


#20
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View PostAMDG, on 2nd June 2009, 17:22, said:

Ca sa fiu sincer as prefera un i7 si 4870X2 cu DDR5 in viitoarele modele Asus W90 - model ce are o solutie de racire excelenta  :rolleyes:
Ce te face să crezi că M1730 este mai prejos la acest capitol? Ba chiar mai mult, aș lăuda M1730 la capitolul ăsta pentru faptul că este incredibil de silențios chiar și în load, pe când W90... Și Sager/Clevo au sisteme de răcire eficiente, însă acelea sunt foarte zgomotoase (cât W90 și M1730 la un loc).

View PostAMDG, on 2nd June 2009, 17:22, said:

Desi foarte interesant ca si constructie laptopul de mai sus e sub nivelul unui Qosmio F50 atat la performanta grafica cat si la sonorizare ( tehnologie de acum un an , era deja la reducere la un pret mult mai mic )
La grafică le-aș clasa tot cam pe acolo, 9700M GTS este aproximativ egală cu HD4670 (ambele GDDR3). Bineînțeles, sunt jocuri în care nVidia câștigă (mai ales cele Physx enabled), dar sunt și jocuri în care câștigă ATi.
Despre difuzoare, îți dau dreptate. Dar nu știm cât de mult îl interesează asta, iar dacă mă întrebi pe mine, prefer oricând o placă de sunet bună ca să pot să-mi leg apoi ce sistem de sunet doresc, decât difuzoare extra performante care oricum nu ajung la nivelul unui sistem de sunet extern din cauza dimensiunii lor, oricând le-ai lăuda...

#21
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006
eu fiindca sunt utilizator de mac de 2 ani ti-as recomanda un macbook pro.

#22
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View PostTimeWriter, on 2nd June 2009, 18:17, said:

Despre difuzoare, îți dau dreptate. Dar nu știm cât de mult îl interesează asta, iar dacă mă întrebi pe mine, prefer oricând o placă de sunet bună ca să pot să-mi leg apoi ce sistem de sunet doresc, decât difuzoare extra performante care oricum nu ajung la nivelul unui sistem de sunet extern din cauza dimensiunii lor, oricând le-ai lăuda...

Pai nu ma prea intereseaza. Ori ascult la casti ori leg la un sistem audio/video extern.

Am sistem desktop, si de aceea doream un laptop mai mic, pentru a putea sa-l car cu mine. Actualul laptop este un fel de desktop  :rolleyes:  Nu joc jocuri, dar folosesc atat pe PC cat si pe laptop Archicad si 3dsMax (randari).  Pe PC am pe unitatea C un raid 0 cu 2 HDD/10000rpm raptor si unitatea D de capacitate mare pentru storage. Acelasi lucru vreau sa fac si pe laptop pt a putea sa il iau cu mine.  DELL Precision 6400 are placa quadro FX ca si desktopul dar are alte minusuri.  De asemenea, am o camera video HD, si mai editez filme facute de mine.
Sigur, nu e o graba  mare, dar tocmai acesta este motivul pentru care cer ajutor, ca sa pot sa-mi fac o parere mai avizata.
Sonyul pe care l-am cumparat, m-a dezumflat datorita dimensiunii mari. Nu am realizat ce inseamna 18,4" pana nu l-am avut pe masa. Am un Fujitsu Siemens Amilo M1437G batran (are deja 5 ani), pe care l-am tot carat de colo pana colo, si am zis ca e timpul sa-l schimb, si am dat cu capul in gard.   :frust:  Mi-am propus sa-l vand si sa iau altceva.... ceva despre care o sa am mai multe informatii. ( max 16", rezolutie 1900x1080(1200), duo 2,9gh sau quadro, 4 gb ram cu posibilitate pana la 8gb, un 2xhdd-raid 0 sau SSD 128gb + un hdd 500gb, placa grfica quadro FX3700M sau la performante echivalente, unitate BluRay RW


View Postluciangpl, on 2nd June 2009, 18:26, said:

eu fiindca sunt utilizator de mac de 2 ani ti-as recomanda un macbook pro.
In legatura cu mac, nu prea stiu multe, dar am auzit ca sunt probleme de compatibilitate cu multe programe si evident cu windows. ( am si pe desktop si pe laptop aceleasi preograme)

#23
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Slabe șanse să găsești o jucărie de 16 inch cu o asemenea placă video (FX3700M). Placa aceasta consumă foarte mult curent și degajă foarte multă căldură. Ideea e că nu îți trebuie o placă așa de performantă și de aceea am zis să iei Studio XPS-ul. Are loc pentru o singură unitate de stocare, deci poți pune ori un hdd, ori un ssd. Cel mai bine îi pui un ssd de 128GB și îi "agăți" un hdd extern de câți GB vrei, când vrei. Apoi, ai afișaj LED (poti opta pentru opțiunea RGBLED și rezoluție 1920x1080), îi poți pune ce procesor vrei (atâta timp cât nu e Extreme, nu știu cum se împacă cu TDP-ul unui procesor Extreme, dar cum T9800 are TDP de 35W, atunci este ok).
Nu înțeleg de ce nu îți place...

#24
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTimeWriter, on 2nd June 2009, 18:17, said:

Ce te face să crezi că M1730 este mai prejos la acest capitol?

Pentru ca nu poate fi overclock-at la peste 20.000 in 3dmark  :rolleyes: De acord cu tine ca e mai silentios si mai bine construit.

View PostTimeWriter, on 2nd June 2009, 18:17, said:

nu ajung la nivelul unui sistem de sunet extern din cauza dimensiunii lor, oricând le-ai lăuda...

Nu comparam cu sisteme fixe - pentru ca nu te poti cara cu boxele dupa tine  :rolleyes:

View PostTimeWriter, on 2nd June 2009, 22:29, said:

Nu în?eleg de ce nu î?i place...

Vrea o placa video de top si doua HDD intr-un laptop mic  <_<

Edited by AMDG, 02 June 2009 - 21:45.


#25
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View PostAMDG, on 2nd June 2009, 22:40, said:

Pentru ca nu poate fi overclock-at la peste 20.000 in 3dmark  :rolleyes: De acord cu tine ca e mai silentios si mai bine construit.
Asta nu ține numai de sistemul de răcire. Varianta cu Core2 X9000 și 9800M GTX poate fi overclockată până la 18K în 3D Mark06. Nu ajunge la 20K din cauza procesorului (nu suportă Quad și nu poate fi dus la 4 GHz, X9000 pe M1730 poate fi OC-at numai până la 3.4 GHz din BIOS), lucru ce nu are relevanță... în jocuri. Dar dacă tu te joci 3D Mark, atunci cumperi W90 și treci peste dezavantajele pe care le are în fața M1730-ului, dacă întâmplător vrei și jocuri, atunci te gândești mai bine.

O placă video performantă (sau mai grav, două!) nu o să vedem în viitorul apropiat pe un notebook ușor și subțire din simplul motiv că nu se poate concepe un sistem de răcire capabil pentru ea.

#26
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTimeWriter, on 2nd June 2009, 23:59, said:

dezavantajele pe care le are în fața M1730-ului

Asus W90 are un ecran mai mare, un sistem audio mai bun ( Altec Lansing 5.1 ) , variante viitoare mult mai bune ( un i7 si un Mobility 4890 Crossfire cu DDR5 de exemplu ). XPS 1730 are un ecran de calitate mai buna si o carcasa mai rezistenta. Din nefericire XPS e deja istorie iar raportul pret-calitate e covarsitor in favoarea Asus W90 fata de Alienware M17x ( inlocuitorul lui XPS 1730)

Jocurile au de suferit pe un ecran cu rezolutie mare si componente laptop invechite - diferenta intre un Qosmio X305 de top si XPS 1730 e concludenta  :rolleyes:

#27
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View PostTimeWriter, on 2nd June 2009, 22:29, said:

Slabe șanse să găsești o jucărie de 16 inch cu o asemenea placă video (FX3700M). Placa aceasta consumă foarte mult curent și degajă foarte multă căldură. Ideea e că nu îți trebuie o placă așa de performantă și de aceea am zis să iei Studio XPS-ul. Are loc pentru o singură unitate de stocare, deci poți pune ori un hdd, ori un ssd. Cel mai bine îi pui un ssd de 128GB și îi "agăți" un hdd extern de câți GB vrei, când vrei. Apoi, ai afișaj LED (poti opta pentru opțiunea RGBLED și rezoluție 1920x1080), îi poți pune ce procesor vrei (atâta timp cât nu e Extreme, nu știu cum se împacă cu TDP-ul unui procesor Extreme, dar cum T9800 are TDP de 35W, atunci este ok).
Nu înțeleg de ce nu îți place...
Am gasit pe eBay un DELL Precision M6400 cu ecran de 17".... tot mare e, dar are de toate....

Betriebssystem: Windows Vista ULTIMATE x64-bit
Prozessor: Intel QX9300 (2.53 Ghz Core 2 Extreme Quad Core) - schnellster Prozessor fuer Notebooks am Markt)
Grafik:      Nvidia Quadro FX 3700M (1 GB RAM!!!)
Arbeitssp:  4 x 2 GB (8 GB!!!) DDR3 SD RAM, 1066 Mhz
Display:     17" WUXGA Antiglare RGB LED Back-Lit Display (1920x1200)
                  inkl. 2 Megapixel Kamera and microphone
Festplatten: 2 x 320 GB Festplatte (7.200 U/min) = 640 GB


Mai caut...

#28
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005

View Postambra1, on 31st May 2009, 22:52, said:

:D  Sa zburde cand lucreaza din greu cu memoria - daca ai sistemul pe 64.

Am Vista Ultimate pe 64 si frec agregatul de-i sar capacele, dar nu am reusit sa utilizez mai mult de 3 Gb (hai, max. 3,5 Gb) din ram! Ia zi-mi si mie la ce anume folosesti mai mult de 4 Gb?
Nu ma intelege gresit: te intreb din pura curiozitate, caci eu nu stiu la ce ai putea folosi mai mult de 4 Gb si vreau sa aflu!

P.S. Cand sistemul iti lucreaza greu nu e din cauza ca ai "doar" 4 Gb DDR! ;)

#29
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View PostAMDG, on 3rd June 2009, 08:15, said:

Asus W90 are un ecran mai mare, un sistem audio mai bun ( Altec Lansing 5.1 ) , variante viitoare mult mai bune ( un i7 si un Mobility 4890 Crossfire cu DDR5 de exemplu ). XPS 1730 are un ecran de calitate mai buna si o carcasa mai rezistenta. Din nefericire XPS e deja istorie iar raportul pret-calitate e covarsitor in favoarea Asus W90 fata de Alienware M17x ( inlocuitorul lui XPS 1730)
Hai să mai bag avantaje la M1730:
- tastatură iluminată.
- LightFX (arată chiar foarte bine).
- consolă LCD Logitech G15 (foarte folositoare de asemenea).
- un pachet superior (primești căști Creative EP-630, telecomandă, drivere cu suport pentru XP și Vista X64, etc).
- este mai silențios.
- este mai fiabil.
- ai garanție 3 ani.
- e mai mic și mai ușor (sâc!).
- multe chestii utile (BIOS bogat, wifi catcher, webcam Creative de 2 MP, Dell Media Direct, etc).
- afișaj cu panou superior, VA (nu se compară cu TN-ul de pe W90).
- placă de sunet mai bună, cu suport 5.1 și în modul analog (ce laptop de gaming/multimedia este W90 fără așa ceva? sau toți avem Z5500?).
- calitatea construcției superioară din orice punct de vedere, plus un design mai reușit (aici, totuși, sunt subiectiv, fiecare cu gusturile lui).
- sistemul audio NU este mai bun, vezi review-urile (NU! este surround, doar copiază două canale stereo pe care le scoate placa de sunet în toate difuzoarele), produce un sunet sec, subwoofer-ul nu își face simțită prezența. Iar Bose sunt mult peste Altec Lansing. Dacă nu le-ai ascultat, nu comenta.
- e Dell, e XPS... și îl găseși la prețuri destul de mici acum.

View PostAMDG, on 3rd June 2009, 08:15, said:

Jocurile au de suferit pe un ecran cu rezolutie mare si componente laptop invechite - diferenta intre un Qosmio X305 de top si XPS 1730 e concludenta  :rolleyes:
Băgăm SLI pe un monitor cu rezoluție 1440? Rușinică! Un SLI își face simțită prezența doar de la rezoluții (mai mari) de 1600. Iar în Vantage (și alte aplicații/jocuri care folosesc Physx, ce tind să fie din ce în ce mai multe), M1730 iasă în față.
Dacă e să comparăm un M1730 cu W90 (configurații relativ egale, ca să fim corecți), diferența în 3D Mark06 nu e mai mare de 1000 de puncte, iar în jocuri... nu cred că ai mai mult de 1-2 FPS-uri în plus.
W90 e laptop de gaming doar prin configurație și... atât. Vrei laptop de gaming în adevăratul sens al cuvântului, iei M1730, sau de ce nu... un Alienware?  
PS: Să-ți arăt vreo 2-3 membrii de pe forumurile de afară cum și-au vândut W90-urile pentru M1730? Unele motive au fost cele enumerate mai sus.

Dar totuși, inițiatorul topicului nu a zis nimic de gaming, așa că eu mă opresc aici și recomand, în continuare, Studio XPS 16. Am făcut o configurație aici.
Așa sună:

Quote

PROCESSOR Intel® Core™ 2 Duo T9800 (6MB cache/2.93GHz/1066Mhz FSB)
OPERATING SYSTEM Genuine Windows Vista® Ultimate Edition 64-bit
OFFICE SOFTWARE Microsoft Works
WARRANTY AND SERVICE 2Yr Ltd Hardware Warranty, InHome Service after Remote Diagnosis
HD DISPLAY Edge-to-Edge FullHD Widescreen 16.0 inch RGBLED LCD (1920x1080) W/2.0 MP
MEMORY 4GB Dual Channel DDR3 SDRAM at 1067MHz (2 Dimms)
HARD DRIVE 256GB Solid State Drive
INTERNAL OPTICAL DRIVE 4X Slot Load Blu-ray Disc (BD) Burner (Writes to DVD/CD/BD)
VIDEO CARD ATI Mobility RADEON® HD 3670 - 512MB
WIRELESS CARDS Intel® 5300 WLAN Wireless-N (3x3) Mini Card
SOUND OPTIONS High Definition Audio 2.0
LCD and Camera Edge-to-Edge FullHD Widescreen 16.0 inch RGBLED LCD (1920x1080) W/2.0 MP
Labels Windows Vista™ Premium
Dacă mai aștepti un pic s-ar putea să prinzi noul adaptor video, ATI HD4670.

#30
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTimeWriter, on 3rd June 2009, 14:35, said:

- e Dell, e XPS... ?i îl găse?i la pre?uri destul de mici acum.

Parca era la 7600 Ron pe emag - dar nu mai e cazul din nefericire. Sa nu ma intelegi gresit - imi place mai mult M 1730 doar ca are componente invechite ( e deja de un an jumatate ), iar rezolutia mare va ridica probleme la jocurile noi. Singurul regret mai serios e lipsa unui subwoofer.

View PostTimeWriter, on 3rd June 2009, 14:35, said:

.
Băgăm SLI pe un monitor cu rezolu?ie 1440? Ru?inică!

De fapt versiunile SLI la X300 au un ecran cu o rezolutie mai mare  :rolleyes:

View PostTimeWriter, on 3rd June 2009, 14:35, said:

de ce nu... un Alienware?

Pentru ca e e mult mai slab la raportul calitate/pret decat W90, iar din nefericire XPS M1730 nu se mai fabrica spre deosebire de W90 ce are planificate versiuni noi. Apropo, Studio XPS 16 va avea probleme la jocuri cu rezolutia nativa, chiar cu viitoarea placa grafica :rolleyes:

Edited by AMDG, 03 June 2009 - 13:58.


#31
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Și? N-a zis că se joacă... Iar in Photoshop și editări video nu are probleme nici cu placa disponibilă acum. :D

PS: M1730 nu se mai comercializează, adevărat. O avea componente "vechi", dar tot sunt de top, diferențele dintre astea vechi și cele noi e infimă, asta în "realitate" (adică dacă le pui la muncă, față în față, în jocuri și alte cele, nu benchmark-uri). Nu știu dacă ai observat, dar cu cât apar componente mai "tari", cu atât crește și consumul de curent și implicit, căldura degajată. Nu mai trece mult și o să avem nVidia 480M GTX Tri-SLI pe laptop-uri plus bonus o butelie cu nitrogen lichid, ca să ne jucăm vreo 3-4 zile. :D
Cât despre subwoofer, doar sistemele Harmon Kardon 4.1 de pe Toshiba sunt bune de luat în calcul.

#32
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTimeWriter, on 3rd June 2009, 15:09, said:

diferențele dintre astea vechi și cele noi e infimă, asta în "realitate"

In realitate cand o persoana cumpara un laptop il tine cativa ani, si e dureros ca au aparut deja laptopuri cu componente mult superioare ( chiar tu ai zis ca 280m e dublul lui 8800GTX la rezolutii medii )  

Nu cred ca e nevoie de azot lichid pe laptop cat de jocuri optimizate pentru quad si octocore plus placi video DDR5 pe 40nm ( AMD le-a prezentat deja , in circa 2 luni apare 5870 iar in inca 6 luni varianta mobility ). Cine se mai joaca azi  pe un Dell XPS M1710 cu 7900 GS ce era odata 7500 RON ? Diferentele dintre generatii sunt prea mari pentru sisteme aparent longevive :rolleyes:

#33
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View PostAMDG, on 3rd June 2009, 18:28, said:

chiar tu ai zis ca 280m e dublul lui 8800GTX la rezolutii medii
Am zis eu asta? Unde? Dacă am zis-o înainte să iasă pe piață, greșeala mea. Dar uite că acum a ieșit pe piață și diferența de performanță e de maxim 30%, până la dublu mai are mult și bine. Nici două 280M GTX în SLI nu sunt de două ori mai performante decât o singură 8800M GTX (sper că ești conștient de faptul că două plăci video nu înseamnă performanțe duble, cel puțin nu în "rezolutii medii"). Dacă ar fi să ne bazăm pe scorurile maxime obținue de aceste plăci, 280M GTX SLI în 3D Mark06 obține 15000 de puncte, iar 8800M GTX SLI obține 13500. Așa că, pentru o diferență de două generații, 1500 de puncte în plus nu e mult deloc. Să nu uităm că noua generație consumă și cu 20W mai mult și vine overclockată din fabrică. Ca să nu zici că mint, poți să vezi scorurile pe acest site.

View PostAMDG, on 3rd June 2009, 18:28, said:

Cine se mai joaca azi  pe un Dell XPS M1710 cu 7900 GS ce era odata 7500 RON ?
Un văr de al meu, însă el are 7900M GTX și a dat ceva mai mulți bani pe el. Și se joacă bine, chiar și Crysis, nu la 1920x1200 ce e drept, dar la 1280x720 nu are probleme. Să mai zic că îl are de aproape 3 ani și laptop-ul ăla nu a comentat niciodată la nimic? Și are mii de ore de gaming la activ. :D

#34
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTimeWriter, on 3rd June 2009, 18:42, said:

Dacă ar fi să ne bazăm pe scorurile maxime ob?inue de aceste plăci

Vezi ca ar fi corect sa judecam intreaga platforma - pe sectorul gamer entuziast ajuta mult un overclocking din fabrica, ar fi interesant de vazut cum se va comporta un Asus W90 cu i7 si DDR5, nu are rost sa punem laolalta placi video noi si platforme/procesoare vechi.

View PostTimeWriter, on 3rd June 2009, 18:42, said:

nu la 1920x1200 ce e drept

Vezi - pacat ca nu are scaling  :rolleyes: Asa si un Qosmio F50 va fi chiar mai longeviv la rezolutia nativa.

Edited by AMDG, 03 June 2009 - 20:39.


#35
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Procesoarele nu au relevanță chiar așa de mare în jocuri (cu o mică excepție pentru GTA IV, al cărui cod de optimizare e scris cu piciorul stâng), iar de la GDDR3 la GDDR5 (GDDR! NU DDR!) nu este diferență chiar așa de mare din simplul motiv că frecvențele sunt cam la fel. Nu pot pune frecvențe prea mari (ca la plăcile desktop de exemplu) din cauza căldurii.
Orice configurații o să mai apară în viitor, până nu găsesc ceva care să mă satisfacă cel puțin la fel cum o face M1730, eu nu-mi schimb laptop-ul. :D Mă joc destul de bine și pe platforma asta învechită, nu sunt fan Crysis @ UltraHigh/1920 și pretenții la 40+ FPS, deci nu am nevoie de nuș-ce i7 (care e cam degeaba, poți să numeri pe degete jocurile și aplicațiile care îl folosesc din plin) sau HD5870 (cu drivere pline de bug-uri în stilul ATi) cu memorii GDDRx care oricum, tot n-o să scoată 50 FPS în Crysis în condițiile de mai sus.
Iar eu îmi susțin părerea că W90 deși are configurație de gaming, NU arată ca un laptop de așa ceva și nici nu are dotările necesare. Ce faci cu un afișaj cu aspect 16:9 în jocuri?! Întâmplător, un laptop nu e făcut numai din procesor și placă video. :P

#36
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTimeWriter, on 3rd June 2009, 22:38, said:

Procesoarele nu au relevan?ă chiar a?a de mare în jocuri

Supreme Commander ?  :rolleyes:

View PostTimeWriter, on 3rd June 2009, 22:38, said:

din cauza căldurii.

Vezi ca au aparut deja placile pe 40 nm  :rolleyes:

View PostTimeWriter, on 3rd June 2009, 22:38, said:

Mă joc destul de bine ?i pe platforma asta învechită

Ar fi ok daca ar avea subwoofer  <_<

View PostTimeWriter, on 3rd June 2009, 22:38, said:

deci nu am nevoie

Asta pana nu apar niste jocuri pe care sa nu le poti juca la rezolutia nativa  :rolleyes:

View PostTimeWriter, on 3rd June 2009, 22:38, said:

W90 de?i are configura?ie de gaming

W90 e o prima incercare low-cost de a multumi pe toata lumea - de la cinefili la gameri. Are multe puncte slabe - sistemul audio e bun pe hartie, carcasa ar fi putut fi din magneziu/aluminiu etc insa nisa de piata pe care concureaza e dominata de  Alienware si alte marci exotice, iar raportul pret-calitate e mult mai bun pentru Asus. Asus e o firma in evolutie pe cand Dell renunta la XPS si HP nu mai face bijuterii precum HDX Dragon.

Edited by AMDG, 04 June 2009 - 07:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate