Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

casuta noua

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
cristinel_22

cristinel_22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2006
Buna seara la toata lumea! am studiat cu interes acest forum deoarece doresc sa inalt o cladire, neavand experienta necesara dar destula mandrie pentru a o duce pana la capat singur. Este vorba de o constructie din BCA Ytong(25x25x60) de 6m x 3m, doar parter, ce va fi compartimentata in baie + bucatarie; zidurile de BCA vor fi de aprox. 2,5m inaltime iar podul intr-o singura apa acoperit cu tabla zincata. Zidaria din BCA si acoperisul nu cred ca vor fi o problema de executat, dar ce ma "roade" este fundatia. Din ce am citit pe forum si prin normativul pentru fundatii am reusit sa fac o schita (vedeti atasament). Nu intentionez sa fac stalpi de sustinere deoarece nu ii consider necesari la aceste dimensiuni, iar in soclu inca ma mai gandesc daca sa pun sau nu fierbeton;beton folosit B150, termoizolatie polistiren extrudat, hidroizolatie membrana bituminoasa. Pamantul este destul de tare iar de ape freatice pe la suprafata nu cred ca poate fi vorba deoarece am un beci sapat adanc de vreo 5m si nu curge nici un izvoras prin el. Intrebare: normativul pentru fundatii zice ca soclul se retrage in raport cu zidaria de BCA cu 50mm. Este necesar acest lucru sau se poate zidi si de la marginea soclului? Va rog sa aruncati o privire pe desen si sa-mi dati eventuale pareri si sugestii. Multumesc anticipat!

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate