Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Suedia

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
taurasu

taurasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.07.2005
Nici macar in Delta Dunarii nu mai regasim bucuria de alta data. Stiucile de peste 5kg sunt acum o raritate. Trebuie sa strabati mile intregi cu barca, sa consumi sute de litri de benzina, sa dai vina pe nivelul apei, pe fazele lunii, pe vremea schimbatoare pentru cele trei marlite de final de zi. Vina nu este a naturii: vinovati sunt braconierii care nu iarta nimic, braconierii in uniforma ( cei care sunt pusi sa apere Delta de braconieri ) si guvernantii care stiu totul, dar care nu iau masuri.

Dar o parte din vina apartine si pescarilor FOMISTI, care retin tot ce prind, cei care nu inteleg ca de la pescuit nu trebuie sa pleci cu mai mult decat poti consuma la o masa !!! MAXIM. Asteptam momentul in care foamea va face loc pasiunii, asteptam momentul in care respectul fata de natura sa primeze. Dar probabil ca vor mai trece 50 de ani pana cand acest lucru se va intampla si in Romania, iar atunci va fi prea tarziu, vom mai avea in apele patriei doar caras si alte specii neinteresante din punctul de vedere al pescutului sportiv. Pana atunci, pe cei care au inteles ca ESTE OBLIGATORIE ELIBERAREA PESTELUI, ii invitam la pescuit in Suedia.

Incercam totodata sa ii facem pe cei care n-au inteles ca eliberarea pestelui prins este un lucru absolut necesar, ca daca vrem sa mai avem ce prinde si in anii urmatori TREBUIE sa respectam natura, ciclul biologic, iar menirea pescuitului este sa aduca bucurie, sa inteleaga ca a fi pescar nu inseamnasa sa pleci de la pescuit cu sacul plin.

Pestele prins TREBUIE ELIBERAT.


Pentru detalii astept sa-mi scrieti PM :)

Attached Files



#2
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

View Posttaurasu, on 30th May 2009, 01:17, said:

Nici macar in Delta Dunarii nu mai regasim bucuria de alta data. Stiucile de peste 5kg sunt acum o raritate. Trebuie sa strabati mile intregi cu barca, sa consumi sute de litri de benzina, sa dai vina pe nivelul apei, pe fazele lunii, pe vremea schimbatoare pentru cele trei marlite de final de zi. Vina nu este a naturii: vinovati sunt braconierii care nu iarta nimic, braconierii in uniforma ( cei care sunt pusi sa apere Delta de braconieri ) si guvernantii care stiu totul, dar care nu iau masuri.

Dar o parte din vina apartine si pescarilor FOMISTI, care retin tot ce prind, cei care nu inteleg ca de la pescuit nu trebuie sa pleci cu mai mult decat poti consuma la o masa !!! MAXIM. Asteptam momentul in care foamea va face loc pasiunii, asteptam momentul in care respectul fata de natura sa primeze. Dar probabil ca vor mai trece 50 de ani pana cand acest lucru se va intampla si in Romania, iar atunci va fi prea tarziu, vom mai avea in apele patriei doar caras si alte specii neinteresante din punctul de vedere al pescutului sportiv. Pana atunci, pe cei care au inteles ca ESTE OBLIGATORIE ELIBERAREA PESTELUI, ii invitam la pescuit in Suedia.

Incercam totodata sa ii facem pe cei care n-au inteles ca eliberarea pestelui prins este un lucru absolut necesar, ca daca vrem sa mai avem ce prinde si in anii urmatori TREBUIE sa respectam natura, ciclul biologic, iar menirea pescuitului este sa aduca bucurie, sa inteleaga ca a fi pescar nu inseamnasa sa pleci de la pescuit cu sacul plin.

Pestele prins TREBUIE ELIBERAT.


Pentru detalii astept sa-mi scrieti PM :)

sunt intu totul de acord cu ce spui(nu ne respectam deloc tara si natura!!!unde oare o sa ajungem?)

super tare poza!!!

detaliile da-le aici ! sunt sigura ca sunt multi interesati... macar sa citeasca daca nu s afaca si ei ca tine!

ciao

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu sunt un pescar înrãit, dar nu înþeleg treaba cu peºtele prins trebuie eliberat???
Sau cã trebuie oprit cel pe care îl mãnânci la o masã?
În general, pescarii, manâncã ce prind, opresc pentru încã o masã-douã ºi vând ce este în plus... cumpãratori sunt destui!!!

#4
apple_user

apple_user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.01.2008

View Postcopjob2000, on 30th May 2009, 05:51, said:

Nu sunt un pescar înrãit, dar nu înþeleg treaba cu peºtele prins trebuie eliberat???
Sau cã trebuie oprit cel pe care îl mãnânci la o masã?
În general, pescarii, manâncã ce prind, opresc pentru încã o masã-douã ºi vând ce este în plus... cumpãratori sunt destui!!!


Ideea e ca cei care pescuiesc pana isi fac portbagajul plin strica un lant biologic. Pestele este o resursa care nu este interminabila. Daca strangi la maxim tot si nu lasi sa se inmulteasca in cativa ani nu o sa mai ai ce lua. Mie imi place sa merg la pescuit de pastrav aici unde stau. Pestele e bun dar nu ma duc in primul rand pentru carnea de peste la pescuit ci pentru aerul curat de dimineata, pentru linistea de pe rau pentru placerea pescuitului in sine si sunt zile in care prind doar 2-3 dar mi-am facut placerea de a fi in natura cu undita in mana. A si un lucru de precizat: este o limita stabilita aici la cati pastravi ai voie sa iei cu tine acasa : 8 bucati. Te prinde cu mai multi... te arde 100$ pe bucata

#5
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Aici se vede diferenta imensa intre noi si suedia - mentalitatea lui copjob2000 si cea descrisa de apple_user...nu ar trebui sa fii un pescar inrait sa intelegi de ce trebuie eliberat pestele prins...:D

#6
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Malmö - Malmöhus slott/Castelul Malmö

Attached Files



#7
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Malmö - Acvariul
Dispus in subsolul castelului din postul anterior.Inclus in acelasi bilet de intrare(40 SEK).Se poate plati cu cardul.

Attached Files



#8
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Malmö - Malmö Museer
In acelasi castel,inclus in acelasi bilet.
Au si un mic restaurant+magazin de suveniruri.

Attached Files



#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nu m-am aşteptat să aibă piranha, parcă ăştia erau de apă dulce.
Oricum, frumos. Şi când mă gândesc cât de aproape am fost de Malmö în 2014 ...


Sănătate şi felicitări !

#10
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 11 octombrie 2019 - 08:54, said:

Nu m-am aşteptat să aibă piranha, parcă ăştia erau de apă dulce.
Pai chiar sunt.
Acvariul are o parte dedicata apelor nationale si una vietatilor din restul lumii.Nu e mare insa e frumos amenajat si merita vizitat.

View PostOvidiuNS, on 11 octombrie 2019 - 08:54, said:

Şi când mă gândesc cât de aproape am fost de Malmö în 2014 ...
Pai, e tot acolo...  Posted Image

Edited by zuv, 14 October 2019 - 21:48.


#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Malmö - Fiskhuset

O micã piațã de pește situatã aproape de castel,pe strada Banérskajen.Se poate cumpãra pește proaspãt sau se poate lua o gustare delicioasã la Blå Hoddan.Se poate plãti cu cardul.

Attached Files


Edited by zuv, 15 October 2019 - 12:34.


#12
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Malmö - Saluhall

Attached Files



#13
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Malmö - Disgusting food museum

Poți privi, poți mirosi, poți gusta, poți da afarã(pentru asta,primești o pungã de hârtie,la achiziționarea biletului de intrare) Posted Image
Despre multe dintre ele știam, despre unele am aflat acum.

Attached Files



#14
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Malmö - Biserica St Petri

Attached Files



#15
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Malmö,la pas.

Attached Files



#16
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Malmö,la pas.Ep.2

Attached Files



#17
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
De la aeroport in oras se poate ajunge folosind autobuzele Flygbussarna.Au aplicatie de mobil,primesti biletul acolo(desigur,exista si varianta cu printare).In oras n-am folosit transportul in comun.De cash, practic n-ai nevoie,se poate plati peste tot cu cardul.
Din Malmö se ajunge foarte usor in Copenhaga,fie cu tren(mai rapid dar mai scump) fie cu autocare ale catorva companii diferite(statia de plecare este vis-a-vis de gara,peste canal).Personal,am folosit Flixbus.

In incheiere,câteva blonde suedeze Posted Image

Attached Files


Edited by zuv, 19 October 2019 - 12:06.


#18
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am primit luna asta datorita neantelegerii cu receptionerul unui hotel din Malmo o amenda de parcare, 600 sek, am incercat sa o platesc prin internet banking luand beneficiarul si contul de pe site-ul indicat pe procesul verbal de amenda www.pmalmo.se/kontrollavgift dar m-au anuntat de la banca ca mi-au sosit banii inapoi deoarece contul beneficarului nu se potriveste cu beneficarul, are cineva idee cum pot plati aceasta amenda? Imi va veni in Romania factura de plata? Am conform procesului verbal 8 zile pentru plata! Multumesc pentru informatii!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate