Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Fisiere RDF

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
abracadabra_002

abracadabra_002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2008
Salut!

Am o aplicatie care trebuie sa stocheze informatii despre carti in fisiere RDF si am creat un fisier rdf "data.rdf" care are elemente ce sunt definite de o schema RDF. acest fisier RDF poate avea carti care au acelasi autor si pentru asta am creat un alt fisier "persons.rdf" care retine informatiile desprea autori. Acest fisier are elemente numite Person care descrie fiecare autor in felul urmator:


<Person rdf:RD="pers15">
        <name>Nume Autor</name>
    </Person>

In fisierul "data.rdf" fac referire la acesti autori astfel:

<Book rdf:ID="FirstBook">
     <dc:creator rdf:resource="#pers3"/>
        <dc:creator rdf:resource="#pers4"/>
        <dc:creator rdf:resource="#pers5"/>
        <dc:creator rdf:resource="#pers6"/>
</Book>

<Book rdf:ID="SecondBook">
     <dc:creator rdf:resource="#pers3"/>
        <dc:creator rdf:resource="#pers4"/>
</Book>

Problema mea este: (Sau mai bine spus nedumerire) ... de putin timp lucrez cu RDF si nu stiu daca e bine ca am 2 documente RDF in care elementele dintr-un document fac referire la elementele din celalalt document. Am facut aceasta impartire a informatiilor deoarece vreau ca aceste fisierele ale mele sa arate ca o baza de date nativa XML.....

Apreciez orice sfat!
Thanks!!

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ai procedat bine separandu-le. Astfel vei putea refolosi persoanele si in alte scopuri.

#3
abracadabra_002

abracadabra_002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2008
In legatura cu bazele de date native XML..... o grupare de documente XML (in cazul meu RDF) este considerata a fi o baza de date nativa? am tot citit pe net si in unele locuri inteleg asta, in altele se vorbeste despre serverul eXist, MarkLogic , etc.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate