Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cluj-Milano

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mishoufirst

mishoufirst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2009
Salutare!
Am de facut un drum Cluj-Milano la vara.

Din ce am vazut pe net ar fi doua posibilitati:
1)
Romania - Ungaria - Austria - Italia:
Cluj - Budapesta - Graz - Milano +- 1500km
2)
Romania - Ungaria - Croatia - Slovenia - Italia
Cluj - Budapesta - langa Maribor - Ljubljana - Trieste - Milano +- 1350

Prima varianta imi e cunoscuta si m-as duce linistit, avand avantajul ca e multa autostrada.

Nu stiu nimica de a doua varianta. Ar putea cineva sa imi spuna cat e de bun drumul din Budapesta - Croatia - Slovenia? Cat e autostrada, cat e drum normal, cum se circula?

Va multumesc anticipat!

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 mishoufirst, on 29th May 2009, 17:37, said:

Salutare!
Am de facut un drum Cluj-Milano la vara.
....
Nu stiu nimica de a doua varianta. Ar putea cineva sa imi spuna cat e de bun drumul din Budapesta - Croatia - Slovenia? Cat e autostrada, cat e drum normal, cum se circula?

Va multumesc anticipat!

Nu se merita prin Croatia. Nu e in UE, iti trebuie pasaport (nu stiu daca cu / fara viza), e cu vama etc.

In Slovenia vigneta e 35 de EUR.

Te grabesti ? Daca nu, ia-o pe un drum de basm pe care eu am ajuns din greseala. Cand m-am dus la Milano, pe prima varianta descrisa de tine, am platit la italieni 23 de EUR pentru 370 de km ... Cand am plecat din Milano am zis "mama voastra de macaronari ..." si am setat GPS-ul pe "cel mai scurt" si "fara autostrazi".

M-a scos prin ... Elvetia, pe la St. Moritz, niste peisaje fantastice, niste munti ca in povesti ... Pe o distanta de numai 200 de km. Dupa aceea m-a bagat din nou in Austria, si m-a conectat la autostrada dinspre Germania catre Innsbruck. Aaa, si nu-ti trebuie viza pt. Elvetia. Pe noi nici nu ne-a oprit... Ne-a facut semn cu mana sa trecem mai departe (intre Italia si Elvetia). Intre Elvetia si Austria nu era nimeni la granita. Doar o camera de luat vederi si o pancarta "Republik Oestereich" ...

#3
flotouran95

flotouran95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 02.11.2008
sal-eu iti recomand sa faci urmatorul traseu.
cluj budapesta viena linz brennero milano.sau
cluj budapesta viena granz tarvisio milano.

#4
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
cel mai rapid, si scurt e cluj-oradea-budapesta-maribor-ljubliana-trieste-milano de la budapesta numai autostrada, in plus dupa bors pana la budapesta e o sosea dreapta si buna, se merge lejer peste 100 .

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Mi-a zis si mie cineva recent ca dupa budapesta s-a facut o fasie noua de autostrada care ajunge aproximativ in Slovenia si ocolesti Croatia si jungla de la sarbi.

#6
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

 sebulbus, on 1st June 2009, 01:20, said:

Mi-a zis si mie cineva recent ca dupa budapesta s-a facut o fasie noua de autostrada care ajunge aproximativ in Slovenia si ocolesti Croatia si jungla de la sarbi.

da, asa e.  vara trecuta cand am trecut pe-acolo erau inca bucati in constructie, dar anul acesta un prieten a trecut pe-acolo si mi.a zis ca e terminata toata...   mai exact bucata dupa granita cu ungaria pana la maribor.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Sa nu creada cineva ca daca e in constructie la aia e ca la noi, si mergi si pe drum de pamant, si urci si damburi de la asfaltari etc. Nu, altii are minte, intai termina un sens si-l dau in exploatare in regim de drum national, pe urma lucreaza la al doilea langa el, si cand e gata si ala ii pun garduri pe mijloc si-i zic autostrasse.

#8
mishoufirst

mishoufirst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2009
Salutare!

Va multumesc tuturor de sfaturi si de idei. E o veste buna faptul ca este autostrada de la Budapesta la Ljubljana, asa ca probabil voi incerca varianta asta - n-am mai fost si sunt curios sa explorez. Sper sa se fi terminat intr-adevar toata autostrada sa pot merge de la Budapesta la Milano doar pe autostrada, pentru ca vreau sa fac toata distanta intr-o singura zi (suntem 2 soferi).

Stiu ca e mai scump sa merg pe autostrada, dar cel putin la mers incolo ne grabim si s-ar lungi mult drumul (ca timp) sa mergem pe drumuri nationale.

Nu e problema de pasapoarte, ca avem, si contrar a ceea ce se crede - am fost prin Serbia si drumurile sunt EXTRAORDINARE si nu am avut nici un fel de probleme. - Oricum drumul nu trece prin Serbia.

Edited by mishoufirst, 01 June 2009 - 13:56.


#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Inclusiv PDF1 - Pojarevac tot extraordinar il consideri? Teapa la paritate la benzina ai luat? Eu da :) Autostrada intr-adevar e buna, dar mai are si-aia portiuni nasoale. In plus, pe partea astalalta scapi de vigneta Croata, taxele la sarbi si drumul ala de care ziceam.

#10
mishoufirst

mishoufirst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.05.2009

 sebulbus, on 1st June 2009, 17:18, said:

Inclusiv PDF1 - Pojarevac tot extraordinar il consideri? Teapa la paritate la benzina ai luat? Eu da :) Autostrada intr-adevar e buna, dar mai are si-aia portiuni nasoale. In plus, pe partea astalalta scapi de vigneta Croata, taxele la sarbi si drumul ala de care ziceam.

Nu stiu de drumul pe la Pojarevac, eu am facut traseul Timisoara - Deta - Vrsac - Uljma - Pancevo - Autostrada spre Nis, si drumul national din Serbia (pana la autostrada) a fost foarte bun si liber.

Oricum, venind dinspre Cluj - nu am nimic cu sarbii, pentru ca trec prin Budapesta si apoi Slovenia. Mi se pare ca nu se intra prin Croatia, dar Viamichelin imi da varianta prin Croatia. Stiti cumva, daca intr-adevar autostrada (cea terminata de curand) te scoate din Ungaria direct in Slovenia?

Multumesc!

 flotouran95, on 1st June 2009, 00:21, said:

sal-eu iti recomand sa faci urmatorul traseu.
cluj budapesta viena linz brennero milano.sau
cluj budapesta viena granz tarvisio milano.
Multumesc de raspuns, dar imi poti argumenta, te rog, de ce nu ai merge prin Slovenia? - noi avem pasapoarte, deci acesta nu e un impediment.

 Danny1, on 1st June 2009, 01:42, said:

cel mai rapid, si scurt e cluj-oradea-budapesta-maribor-ljubliana-trieste-milano de la budapesta numai autostrada, in plus dupa bors pana la budapesta e o sosea dreapta si buna, se merge lejer peste 100 .
Se merge peste 100, doar ca drumul trece prin localitati, si nu e de mers cu viteza ca politia ungara nu te iarta.  :huh:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate