Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Studiu geotehnic -variante fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
dalana

dalana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.02.2009
Pentru mcbos
Am citit cu mare interes discutiile purtate pe tema solutiei optime de fundare pentru casa pe care vrei sa o construiesti si apelez la tine cu o mare rugaminte.
Deoarece ma confrunt cu aceeasi problema (construirea unei case pe teren argilos si in panta relativ abrupta), te rog sa-mi spui cum ai rezolvat cu fundatia. Ce varianta ai ales si cat a costat punerea ei in practica.
Daca ai finalizat deja lucrarea, te mai rog sa-mi spui ce sfaturi mi-ai mai putea da.

Fiind extrem de urgent, pentru mine, ti-asi ramane datoare daca m-ai contacta:

1. e-mail: [email protected]
2. Google Talk: [email protected]
3. Skype: dana.iem
4. Yahoo Messenger: [email protected]

Multumesc anticipat
:worthy:

#38
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Nu am pus nimic in practica . Dupa un studiu si mai multe calcule m-am hotarat la  demisol pe toata suprafata casei .Aceasta este solutia cea mai usoara dpdv al constructiei (vitezei de executie ,simplitate constructiva) dar nu cea mai ieftina .Motivele cu avantaje /dezavantaje le-am enumerat in topic. Ca solutie constructiva am hotarat astfel :fundatie nearmata (compusa din beton maxim B150 cu beton ciclopian ) turnata in santurile de fundare (fara cofraj) dupa care placa radier armata  cu plasa monolit de fi 8 (7 fi8 /m) cu pereti tip diafragma (structura de grinda sus si jos cu 2 plase  sudate ca legatura  intre cele 2 grinzi).Intre betonul de fundare si radier voi pune  o hidroizolatie din carton bitumat folie si polistiren extrudat de 3 in chenare  .Sub polistiren nisip care fixeaza un strat de 20 cm de pietris .Inainte de turnarea placii voi trage traseele de apa si canalizare si voi face impamintarea in fundatie cu 3 elementi .
          La prima mana cam atat .Daca mai doresti detalii la vreo problema din cele amintite de mine, intreaba-ma !

#39
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009
@dalana,
cum am mai spus, CEL MAI (superlativul absolut!) prieten al celui are-si face cuib e structuristul.
Asculta-l.
Aproape TOATE celelalte etape ale definirii casei se pot re-re-re-discuta, dar structura greu.
Si nici nu costa asa mult, mama ei de structura.
Eventual discuta direct cu mai multi structuristi si alege varianta care-ti convine(pret, confort psi., ...)
...
!?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate