Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tuse, gadilatura pe gat, ochi lacrimat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am si eu o problema de care se pare ca numai scap... Totul a debutat in octombrie cand am avut o viroza foarte puternica, cu tuse initial seaca apoi expectoranta, care m-a lasat si m-a luat incontinuu pana prin ianuarie ... De atunci ma tot confrunt cu o problema care ma lasa , ma ia si tot asa de cateva luni ... Incepe si ma ia o gadileala pe gat, incet incet pana ajunge sa fie tare, ochiul imi lacrimeaza foarte mult ( daca gadileala e pe partea stanga lacrimeaza stangul si invers pe dreapta, dreptul ), gura mi se umple imediat de saliva, si incepe sa curga si nasul doar pe nara de pe partea respectiva cu gadileala ... In momentul culminant al gadilelii care dureaza sub 1 minut poate si mai putin, daca nu reusesc sa ma stapanesc si incep si tusesc, tusesc de zici ca vomit de cateva ori pana iese un pic de mucus, si imi trece gadileala ... Aceasta gadileala se repeta prima zii de 2 ori, apoi din ce in ce mai mult, pe la a 5-a zi de la debut se repeta din ora in ora, pana dupa vreo 9 zile sau aproape 2 sapt trece si ma lasa ceva timp, numai am nimic, apoi peste 3 -4 saptamani iar incepe si tot asa, cand zic ca am scapat de tot revine din nou...  Avand in vedere ca de la viroza aceea ramasesem si cu o tuse insistenta, am fost internat la spital unde am facut toate analizele necesare pt ap respirator, radiografie, teste respiratorii etc, si nu mi-a gasit nimic ... Stau si ma gandesc, sa fie oare un simptom de alergie la ceva? A mai patit cineva asa ceva? Pe cati medici am intrebat, nimeni nu a stiut sa dea un raspuns... E posibil sa fie o alergie ? E foarte enervanta senzatia, acum de exemplu sunt in toiul acestei gadileli care a inceput de luni, iar azi e foarte rea sa zic asa, si cand mananc se declanseaza, de exemplu m-a atins o coaja de paine mai tare in gat si imediat s-a declansat gadileala, ochiul a lacrimat abundent ( deci lacrimez de zici ca plang in hohote ) ... Si mai am un simptom, nu pot nici in ureche sa ma scarpin ca imediat ma ia gadileala pe gat. La orl au zis ca nu am nimic, la plamani nimic si tot asa dar nu gasesc cauza... Exista si simptom din acesta la alergie ? Eu sitam doar de bube pe piele ceea ce nu am ... A si inca ceva, de ieri a inceput sa ma manance si nasul destul de rau, si cand imi vine acea gadileala, cateodata si stranut, apoi tusesc ...

Edited by gerbil, 28 May 2009 - 19:24.


#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
E foarte posibil să fie alergie! Ai încercat să iei antialergice (Claritine, Xyzal, Aerius, etc.)?

"Bubele pe piele" (urticarie) apar de obicei în alergiile alimentare, pe când la tine pare să fie de vină un alergen respirator.

Teste cutanate sau analize de sânge pentru alergie ai făcut?

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am facut orice, numai pt alergie nu, deoarece nu m-am gandit atunci la alergie, ma gandeam la ceva respirator, si nici doctorii nu au zis nimic despre acest lucru, m-am gandit eu zilele astea dupa ceva cautari pe net, ca ar putea fi alergie. Deci ma sfatuiti sa fac neaparat teste cutanate si analize la sange pt alergie ? Care ar fi analiza de sange pt alergie? Ca analize la sange mi-au facut o gramada dar nu cred ca pt alergie, spuneti-mi cum se numeste ?

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu neapărat, dar dacă știi la ce ești alergic, poți evita alergenul respectiv. Ca tratament nu se pot face prea multe, din păcate (antihistaminice, în principal).

Din sânge se poate determina IgE-ul seric, care arată doar dacă ești alergic sau nu. Se pot determina și IgE-urile specifice, care arată dacă ești alergic la anumite substanțe din aer (polenuri, spori de mucegaiuri, praf, păr de animale).  

Cred că în primul rând trebuie să vezi un alergolog în carne și oase, pentru că doar el poate interpreta rezultatele analizelor.

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am fpst la elias la orl, mi-au luat un exudat faringian ( inca nu stiu rezultatul, doctora a plecat in concediu si tre sa o astept sa vina ), mi-a dat asa: aerius, nasonex picaturi, glicerina boraxata cu stamicin si sa fac gargara cu bicarbonat de sodiu ... CUm am dat cu glicerina aceea pe limba, mi-a trecut ca prin minune si gadileala si tuse, numai aveam nici mucus ...acuma de vreo 3 zile am terminat trataemntul ( a durat 10 zile ) si cred ca incepe din nou, am tusit un pic acum ... E chiar culmea, totusi ce sa fie numai am rabdare pana la rezultate, ce sa fie daca a cedat imediat la glicerina boraxata cu stamicin ?

#6
moniku

moniku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2010
Sal, am aceeasi problema ca si Gerbil....tusesc de la craciun nu stiu ce sa ma mai fac..tusesc de dau afara...plamanii sun perfect sanatosi...prima data cand am fost la orl mi sa zis ca am alergie...mi-a dat tratament de 10 zile timp in care tusea s-a ameliorat...dar dupa ce am gatat tratamentul a fost totul ca in prima zi....din nou m-am dus la dl doctor mi-a facut niste analize din gat dupa care mi-a spus ca am faringita cronica..din nou mi-a trantit un tratament ..l-am facut ca de obicei in timpul tratamentului era bine dupa care dezastru....nu mai stiu ce sa fac ma dor toate simt ca imi explodeaza capu!!ajutati-ma va rogggg

#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@moniku: Cum e tusea? Uscată sau cu expectorații? Ce investigații ai făcut la plămâni? Pe ce bază s-a pus diagnosticul de alergie? Ce tratament ți s-a dat?

Edited by antigen, 01 April 2010 - 00:53.


#8
Adry_2019

Adry_2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2019
Buna! Și eu am exact aceeasi problema ca tine de vreo 5 ani și nu am gasit niciun tratament corespunzător. Am făcut mai multe analize care au ieșit normale și nu a ieșit nimic relevant pentru tuse.Tu cum ai mai gestionat problema?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate