Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

VLOOKUP...

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
comandor

comandor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.06.2007
Salut si o zi buna!

...am albit de tot cu VLOOKUP-ul asta din excel.
Am reusit sa aplic functia o singura data, dupa aceea nu am mai reusit. (prima data am reusit acasa pe un office 2007).
Problema este ca de acum imi da mereu #REF...

Este ceva care imi scapa...
Si as mai avea o intrebare, cum trebuie sa fie referinta intre .doua fisiere, in asa fel incat, cand il deschid pe cel cu formula sa se faca update-ul fara sa-l deschid si pe al doilea?
Va rog, un sfat, o idee...
Multumesc anticipat!

#2
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
uite ce am gasit ...

#3
comandor

comandor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.06.2007
Multumesc pt raspuns.
Este interesant  dar nu este aceeasi situatie ca a mea.
Eu am 3 fisiere care sunt importate din alta aplicatie. N-as vrea ca utilizatorul sa faca operatii in plus, gen mutate datele din fisierul de import intr-un sheet al workbook-ul de baza.

As vrea ca dupa ce rezolv treaba asta cu VLOOKUP(cu referinta la alte fisiere) atunci cand deschid fisierul baza, acesta sa contina datele din celelalte fisiere importate.

Am studiat multe template-uri, am citit mult (ma rog, se pare ca nu suficient...) si nu-mi iese VLOOKUP-ul.
La fel de mult ma intereseaza cum trebuie sa fac, astfel ca la deschiderea fisierului baza, sa am datele puse din importuri. Pe aici la mine (servici) se deschide un fisier cu referinte la alte 3-4, dar se deschid si celelalte pentru actualizarea datelor...

Apreciez orice sfat sau ajutor.
Multumesc

#4
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
asta e o limitare a indirect. citeste urmatoareele:
http://en.allexperts...-references.htm
http://www.ozgrid.co...ead.php?t=34838
ultima, netestata, evident.

#5
comandor

comandor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.06.2007
multumesc, sincer nu mai inteleg nimic...
Eu am resit sa folosesc VLOOKUP (era prima data) cu doua fisiere deschise.
Le-am inchis si le-am luat pe stick acasa sa mai lucrez ceva...
Cand le-am deschis acasa (dupa ce le-am copiat pe desktop), calea catre fisierul de referunta s-a actualizat automat???!!!!

=IF(ISERROR(VLOOKUP(A2;'C:\Documents and Settings\sorin\Desktop\[11.05_tm.xls]11.05_tm'!$A$1:$C$65536;'C:\Documents and Settings\sorin\Desktop\[11.05_tm.xls]11.05_tm'!$C$1;FALSE));"-"; VLOOKUP(A2;'C:\Documents and Settings\sorin\Desktop\[11.05_tm.xls]11.05_tm'!$A$1:$C$65536;'C:\Documents and Settings\sorin\Desktop\[11.05_tm.xls]11.05_tm'!$C$1;FALSE))

De atunci nu mai pot sa fac acelasi lucru...Probabil am facut ceva ce nu mai retin (atunci incercam sa invat sa folosesc formula...)
Pentru exemplificare atasez cele doua fisiere si dupa ce le copiati pe calc deschideti 04_05_tm.xls si dati click pe celule din coloana sapt 1 sau sapt 2. Aici am folosit VLOOKUP-ul, astfel am totalul de acumulatori.

sapt 1 sapt 2
2 37
3 286
19 431
31 981
1 35
45 1858

Daca inchideti fisierul 04_05_tm si modificati ceva in cant din fisierul 11_05_tm, apoi il inchideti si deschideti-l pe celalalt...ESTE actualizat!!!!!!
Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce se intampla.
Multumesc mult!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate